Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2010, 18:56:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit De ce ne inchinam spre rasarit?

Eu am primit raspunsul ca facem acest gest catre rasarit pentru ca Hristos se numeste si soarele dreptatii (Maleahi IV, 2) si rasarit (Zaharia VI, 12; Luca I, 78) si ca acolo a fost sadait raiul: "Dumnezeu a rasadit raiul spre rasarit in Eden" (Facerea II, 8.). Daca mai sunt si alte motivatii, va rog sa le postati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.07.2010, 18:59:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sfantul Ioan Damaschin spune ca intreaga comunitate prezenta la slujba traieste in asteptarea Fiului Lui Dumnezeu care spune ca: "asa cum se arata fulgerul de la rasarit spre apus asa va fi si venirea Fiului lui Dumnezeu".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.07.2010, 22:52:00
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Hristos lumina lumii

Citat:
Ioan 1
9. Cuvantul era Lumina cea adevarata care lumineaza pe tot omul, care vine in lume.
Ca sa subliniem adevarul de mai sus, ca Hristos este lumina lumii.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.07.2010, 23:35:56
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

" Intrucat la noi cele mai de cinste sunt menite spre cinstirea lui Dumnezeu, iar dupa parerea oamenilor, rasaritul este mai vrednic de cinste decat celelalte parti ale credintei, de aceea ne inchinam cu totii la vremea rugaciunii spre rasarit. Asa cum pecetluim cu mana dreapta in numele lui Hristos pe cei ce au nevoie de ac. pecete, pt. ca ea este socotita a fi mai de cinste decat cea stanga desi ac. se deosebeste de ea numai prin conventie, iar nu prin natura, tot asa si rasaritul este harazit spre inchinarea lui Dumnezeu ca parte mai de cinste a credintei" -PSEUDO-JUSTINUS MARTYR- QUAESTIONS ET REPONS-
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2010, 02:10:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfantul Ioan Damaschin spune ca intreaga comunitate prezenta la slujba traieste in asteptarea Fiului Lui Dumnezeu care spune ca: "asa cum se arata fulgerul de la rasarit spre apus asa va fi si venirea Fiului lui Dumnezeu".
corect. subscriu la aceste afirmatii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2010, 11:03:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfantul Ioan Damaschin spune ca intreaga comunitate prezenta la slujba traieste in asteptarea Fiului Lui Dumnezeu care spune ca: "asa cum se arata fulgerul de la rasarit spre apus asa va fi si venirea Fiului lui Dumnezeu".
Frumos spune Sfantul Ioan.

La rasarit este lumina, la apus este intunericul.
"Lumina lumineaza intru intuneric si intunericul nu a cuprins'o pe ea." (I Ioan 1, 5)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.07.2010, 11:03:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfantul Ioan Damaschin spune ca intreaga comunitate prezenta la slujba traieste in asteptarea Fiului Lui Dumnezeu care spune ca: "asa cum se arata fulgerul de la rasarit spre apus asa va fi si venirea Fiului lui Dumnezeu".
Si in Luminanda Nasterii Domnului, Hristos este numit "Rasaritul rasariturilor".

"Cercetatu-ne-ai pe noi de sus, Mantuitorul nostru, Rasaritul rasariturilor; si cei din intuneric si din umbra am aflat adevarul: ca din Fecioara S-a nascut Domnul!"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.07.2010, 15:52:43
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Post

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
" Intrucat la noi cele mai de cinste sunt menite spre cinstirea lui Dumnezeu, iar dupa parerea oamenilor, rasaritul este mai vrednic de cinste decat celelalte parti ale credintei, de aceea ne inchinam cu totii la vremea rugaciunii spre rasarit. Asa cum pecetluim cu mana dreapta in numele lui Hristos pe cei ce au nevoie de ac. pecete, pt. ca ea este socotita a fi mai de cinste decat cea stanga desi ac. se deosebeste de ea numai prin conventie, iar nu prin natura, tot asa si rasaritul este harazit spre inchinarea lui Dumnezeu ca parte mai de cinste a credintei" -PSEUDO-JUSTINUS MARTYR- QUAESTIONS ET REPONS-
Imi pare rau ca va contrazic, dar eu nu pot sa fiu de acord cu aceasta explicatie !
Cum ramane cu ... cei care nu au mana dreapta sau o au invalida ? Ei nu-l mai "cinstesc" pe Iisus Hristos din cauza ca nu fac crucea cu mana dreapta ? Daca ati observat de exemplu la Sarbatorirea "Invierii" Preotul are in amandoua maini lumanarile (cate trei - Sfanta Treime, in fiecare mana) si binecuvinteaza enoriasii, subliniind acest fapt - ca nu mana este baza, ci credinta). Concluzie : Indiferent ca faci crucea cu mana dreapta sau stanga ... CREDINTA este una singura. La fel se intampla si cu cei care nu au ... maini (invalizi de ambele maini) si isi fac cruce ... cu "limba in cerul gurii". Cred ca ar trebui sa ne bazam mai mult pe credinta stramosilor si mai putin pe cea ... importata de la altii ! Sper ca nu ati luat sub forma de jignire cele ce am postat, eu fiind unul care nu se poate folosi de ... mana dreapta (deloc) si de piciorul drept (aproape deloc). O zi buna in continuare !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2010, 21:16:36
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Imi pare rau ca va contrazic, dar eu nu pot sa fiu de acord cu aceasta explicatie !
Cum ramane cu ... cei care nu au mana dreapta sau o au invalida ? Ei nu-l mai "cinstesc" pe Iisus Hristos din cauza ca nu fac crucea cu mana dreapta ? Daca ati observat de exemplu la Sarbatorirea "Invierii" Preotul are in amandoua maini lumanarile (cate trei - Sfanta Treime, in fiecare mana) si binecuvinteaza enoriasii, subliniind acest fapt - ca nu mana este baza, ci credinta). Concluzie : Indiferent ca faci crucea cu mana dreapta sau stanga ... CREDINTA este una singura. La fel se intampla si cu cei care nu au ... maini (invalizi de ambele maini) si isi fac cruce ... cu "limba in cerul gurii". Cred ca ar trebui sa ne bazam mai mult pe credinta stramosilor si mai putin pe cea ... importata de la altii ! Sper ca nu ati luat sub forma de jignire cele ce am postat, eu fiind unul care nu se poate folosi de ... mana dreapta (deloc) si de piciorul drept (aproape deloc). O zi buna in continuare !
Imi pare rau sa aud ca nu aveti o stare de sanatate foarte buna. Daca cititi mai bine o sa vedeti ca se precizeaza foarte clar ca mana dreapta este deosebita de cea stanga numai prin conventie. Daca avem vreo infirmitate nu vad de ce sa nu ne inchinam asa cum putem. Este ca si cum nu as inalta o rugaciune in gand in mijlocul strazii pe motiv ca nu ma aflu in biserica inaintea unei icoane.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2010, 21:22:45
Anghel Craciun Anghel Craciun is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2010
Mesaje: 25
Smile

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu am primit raspunsul ca facem acest gest catre rasarit pentru ca Hristos se numeste si soarele dreptatii (Maleahi IV, 2) si rasarit (Zaharia VI, 12; Luca I, 78) si ca acolo a fost sadait raiul: "Dumnezeu a rasadit raiul spre rasarit in Eden" (Facerea II, 8.). Daca mai sunt si alte motivatii, va rog sa le postati.
Ne inchinam spre rasarit pentru ca la a doua sa venire Hristos va veni din rasarit.
Ziua se lumineaza cu rasaritul, nu cu apusul. Daca Hristos e Lumina lumii, ne inchinam spre rasarit, caci de acolo o sa vina si el.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
inchinare, rasarit

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spre moarte sau spre viata ?! alexmatei Impartasania (Taina Euharistiei) 8 11.05.2013 01:07:40
Un pas spre viata costel Generalitati 4 09.04.2012 22:14:21
Te indrepti spre Dumnezeu sau spre idolul tau? monica.miholca Pocainta 15 15.07.2009 17:06:40
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 15:56:29
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07