Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.12.2010, 11:07:18
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
DUMNEZEU știe inima fiecăruia dintre muritori ..adică ce este dincolo de aparențele comerciale ,in sufletul fiecăruia ..cu ce inimă face cadouri celor dragi de bucuria Nașterii Domnului ...iar despre colindatori chiar dc.la orase s-au rărit ele sin toarecum compensate de TV ,RADIO ,internet ,de unde le putem lua si asculta.Să nu judecăm ,căci judecata nu e a noastră...și aparențele pot fi f.f.inșelatoare!...avem experiența cu comunismul care nu a făcut decit să intărească credința in țară ..in ciuda creștinilor inchiși și uciși in inchisorile comuniste pt.credință!!
draga sofia eu nu pot a intelege pe cine am judecat eu,nu am judecat pe nimeni, doar imi varsam si eu amarul,despre vremurile frumoase pe care le-am trait odata.dar nu pot sa nu iti spun caci ceia ce ofera tv,radio,internet,nu poate chear compensa lipsa autenticului fiind-ca lipseste harul lui Dumnezeu exact ca,la sf.liturghie televizata,ingerii,harul lui Dumnezeu nu se manifesta cu putere deoare-ce toate acestea lipsesc.cind iti intra in casa o ceata de colindatori autentici aducindu-ti vestea minunata, nu poate sa nu te treaca fiori de bucurie,pai lucreaza harul lui Dumnezeu+harul lor, sti ca toti avem un har?.aceasta este esenta lucrurilor.

Domnul si Maica Domnului sa te binecuvinteze si sa ai sarbatori fericie in pace si liniste linga cei dragi tie.Amin.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.12.2010, 16:42:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Serios? Ai sărbători ziua lui Hitler? Hahaha. Am trăit să o aud și pe asta din partea unui creștin.
N-ar sărbători nimeni, dar ar ține de CULTURA GENERALĂ să știi că pe data x s-a născut Hitler acum y ani. Deși a făcut rău, el apare în manualele de istorie, pentru că trebuie să ne cunoaștem tot trecutul și cel bun și cel rău.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.12.2010, 21:24:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Război împotriva Crăciunului?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.12.2010, 14:38:55
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Lipsurile ateiștilor în ceea ce privește logica și spiritul metodic, dar mai ales în ceea ce privește onestitatea intelectuală, mă surprind mereu de fiecare dată. Concret: când a spus camy_d că ar sărbători ziua lui Hitler ?
Căutați să reproduceți exact ceea ce a spus, apoi reformulați cu alte cuvinte. Tehnica asta ajută mereu unei mai bune înțelegeri. Acum: reformularea dv coincide cu afirmația "aș dori să sărbătoresc ziua lui Hitler" ?
Merci, Mihnea Dragomir!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.12.2010, 08:46:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Este sărbătoarea Crăciunului sărbătorirea Moșului Crăciun sau este aceea a nașterii din fecioara Maria a Domnului și Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos ?? Bineînțeles că există și o variantă a Crăciunului care spune că acest cuvânt Crăciun vine cumva de la cuvântul Creator, și asta pentru că nașterea și toată lucrarea de mântuire a Domnului Hristos este și poate fi considerată o recreare, o restaurare a omului. Însă asta este ceea ce sărbătorim noi la Crăciun sau un moș santa claus, etc, care nu are nici o legătură cu Nașterea lui Hristos ?? Este aceasta o sărbătoare lumească, redusă la cele lumești, la mâncăruri, la băuturi, la cadouri, la petreceri, la așa-zise reunuiri de familie, cu alte cuvinte este Crăciunul (în sensul de "Moșul Creator") o simplă sărbătoare lumească, redusă la cele lumești ? Nu are sensuri mult mai înalte care ar trebui cunoscute și sărbătorite de creștinii noștri pravoslavnici ?

Există și acest marketing sufocant prin mass-media și pe toate căile posibile care efectiv ne batjocorește și încearcă să ne inducă tot felul de "sărbători" și "motive de sărbătorire a Crăciunului" dar care nu au nici cea mai mică legătură cu sărbătoarea autentic creștină a Nașterii Domnului Hristos, care este evident o sărbătoare dumnezeiască. Personal cred că ar trebui cu orice chip să nu ne lăsăm influențați și seduși de aceste campanii nenorocite de marketing, etc, care efectiv încearcă cu orice chip să ne distorsioneze semnificația reală și profundă, spiritual-religioasă, a Nașterii lui Hristos din Maica Domnului. Ce părere aveți despre tehnicile și metodele moderne tot mai insistente și mai sufocante folosite pentru a se încerca, cu orice chip, devierea atenției mai mult sau mai puțin creștinului de la adevăratele semnificații pentru mântuirea lui personală și a neamului omemensc ale Crăciunului, și folosirea acestor metode pentru a induce creștinilor tot felul de "semnificații" ale Crăciunului, dar să fie obligatoriu cu totul altele decât adevărata semnificație creștină, iar dacă se poate chiar să nici nu se mai pomenească de Hristos și de nașterea Lui ?? Ce atitudine ar trebui să avem față de aceste insistențe perverse ale unora și cum ar trebui să ne pregătim cu adevărat și să sărbătorim cu adevărat, fiecare după putere și nivel duhovnicesc, acest dumnezeiesc eveniment al Nașterii Domnului Hristos ?
Americanii(doar unii dintre ei) au mers mai departe si au facut un film de groaza pe tema zilei de Craciun,mai precis toata actiunea de groaza se petrece pe acest fundal de sarbatoare,mergand pe contrastul creat dintre atmosfera sfanta,festiva si elementul bestial de groaza pura cand oamenii sunt transati fara speranta...
Pur marketing?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.12.2010, 09:37:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit fara brad

Eu am inlaturat obiceiul bradului impodobit inca de la varsta de 15-16 ani din motive ecologiste ,cata risipa pt natura ca fiecare sa-si permita sa taie un brad,caruia ii trebuiesc ani intregi sa creasca,ca sa-l pastram noi in casa vreo 2 saptamani...
Inteleg ca era un obicei barbar,pe vremea cand oamenii nu aveau atatea decoratiuni din care sa aleaga iar poluarea si incalzirea globala nu erau amenintari iminente.
Imi place foarte tare mirosul de brad dar numai in padure :)

P.S= ma amuza copios Craciunitele sexy
P.S2=va mai amintiti cantecul acela romanesc"Mosule,ce tanar esti!"??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.12.2010, 09:41:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=#0000ff] Minunea Nașterii Domnului[/COLOR][/SIZE]


În seara de Crăciun, un tânăr l-a întrebat pe tatăl său:
- Tată, nu înțeleg cum de L-a născut Maica Domnului pe Mântuitorul fără durere?
Duminică, la predică, părintele a spus că trupul Maicii Domnului a rămas neatins de păcat, în mod tainic, atât înainte de Naștere, cât și în timpul Nașterii și după aceea.
- Băiete, i-a răspuns tatăl, pentru Dumnezeu totul este cu putință. Nașterea Mântuitorului este o taină mare, o minune unică. Mintea omului nu poate cuprinde totul, dar ceea ce spui nu-i greu de crezut. Uită-te la lumina soarelui, care ajunge la noi prin fereastra închisă. Lumina trece prin geam, dar strică ea geamul cu ceva? Tot așa, Domnul Iisus, Lumina Vieții, S-a întrupat pentru noi, trecând prin trupul sfânt al Născătoarei de Dumnezeu, fără stricăciune. Iar noi, la rândul nostru, Îl putem primi pe Iisus, în sufletele noastre. Chiar dacă puterile trupului omenesc nu sunt prea mari, chiar dacă ascuțimea minții noastre nu este nici ea infinită, în schimb dragostea din sufletele noastre poate cuprinde totul. Poate, chiar, schimba totul.

[COLOR=#800000] Maica Domnului nu L-ar fi putut purta pe Cuvântul lui Dumnezeu în trup, dacă nu ar fi primit mai întâi Cuvântul lui Dumnezeu în inimă.[/COLOR]
Sursa: Popas duhovnicesc
foarte frumos,multumim ca ati impartit-o cu noi
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.12.2010, 13:36:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu am inlaturat obiceiul bradului impodobit inca de la varsta de 15-16 ani din motive ecologiste ,cata risipa pt natura ca fiecare sa-si permita sa taie un brad,caruia ii trebuiesc ani intregi sa creasca,ca sa-l pastram noi in casa vreo 2 saptamani...
Inteleg ca era un obicei barbar,pe vremea cand oamenii nu aveau atatea decoratiuni din care sa aleaga iar poluarea si incalzirea globala nu erau amenintari iminente.
Imi place foarte tare mirosul de brad dar numai in padure :)

P.S= ma amuza copios Craciunitele sexy
P.S2=va mai amintiti cantecul acela romanesc"Mosule,ce tanar esti!"??
Să știi că sunt și brazi din plastic.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.12.2010, 21:13:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit brad din nou...

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Să știi că sunt și brazi din plastic.
nu dau plasticului nici o sansa,nu este benefic sanatatii sa te inconjori in plastic!
iar ca solutie la brad,anul trecut am cumparat unul in ghiveci,o frumusete,de care ma bucur mereu-adica ma bucur ca inca este viu si creste!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.12.2010, 21:51:25
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate in zilele noastre , sarbatoarea Nasterii Domnului asta inseamna , mancare , bautura , discoteca , petrecere , mos craciun , etc. Dar noi ca si oameni, sau parintii cand daruiesc ceva copiilor si zic ca este de la Mos Craciun , invata oare copii sa dea si la altul , macar o portocala , cat de putin ceva , la cineva care nu are ce sa puna pe masa? In mare parte nu prea. Iubiti credinciosi , va rog , fiti buni si daruiti si la altii! Daca daruiti o sa primiti inzecit de la Dumnezeu! Sa incercam sa fim mai buni!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa ne bucuram impreuna de Nasterea Dumnezeului nostru! laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 27.12.2012 01:14:23
Cuvant la Nasterea Domnului Iisus Hristos 2010 - IPS Calinic Intrebari utilizatori 0 18.12.2010 12:12:40
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 22:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 21:59:51
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 03.05.2008 00:48:47