Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2011, 20:44:36
scutariusilviu's Avatar
scutariusilviu scutariusilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Locație: sv / falticeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru scutariusilviu
Implicit Originea omului?

Stim din Sfanta Scriptura ca originea omului este inca de la facerea lumii. Dar, ma gandesc, daca Lucifer nu ar fi cazut, oamenii nu ar mai fi cazut nici ei de sub ascultare, atunci am fi ramas in rai, implicit noi nu am fi exista ca persoane. Ce parere aveti despre asta?

Si alta intrebare.. se stie cu precizie ce perioada de timp este intre caderea lui Lucifer si crearea noastra?

* Daca scriu Lucifer cu litera mare, nu o fac din admiratie, sau alte lucruri. E un nume propriu pana la urma!
__________________
"Nici un om responsabil spiritual nu poate urmari distrugerea crestinismului". - Albert Einstein
Blog.AmongUs.Info - Blog personal.
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2011, 21:07:35
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

nu stiu daca e ortodox argumentul dar am vazut ca zicea cineva ca Lucifer si ingerii lui au cazut in prima zi "cand a despartit Dumnezeu lumina de intuneric"

in rest nu prea inteleg ce intrebi in topic..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2011, 21:08:30
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Nici un inger desavirsit in haruri si smerenie nu poate sa cada daca cineva mai mare nu ii face brinci.
la urma urmei sintem bagati in aceesi oala cu adam, ceea ce nu-i corect.
Faptul ca adam si eva nu cunosteu binele si raul inseamna ca nu erau desavirsiti (implicit nici noi)- dorinta lor de desavirsire-pentru a deveni ca Dumnezeu era intemeiata ,iar invatarea lectiilor vietii presupune incercari si sufernte cel putin pina la incheierea Judecatii, apoi om mai vedea cine e sau inca nu capabil sa invete doar din trairi pozitive si exemple frumoase.

Originea omului este de la facerea lumii , dar cine stie cit a trecut de facere pina la "adam" ? Unde eram noi inainte de a ne naste si cind am luat fiinta ca suflet? Asta nu scrie nicaieri.
Deasemnea nu scrie cit timp ne va lua sa invatam toate lectiile pina la desavirsirea plinatatii ceruta a caracterului chiar si in conditiile in care inviem iar ca sa mai mai traim odata.
Nu scrie de ce unii se nasc cu un bagaj mai mare de calitati si altii mai mic ceea ce inseamna ca uni au de urcat un munte mai inalt si altii unul mai mic.
Aceste lucruri trebuiesc deduse din continutul scripturii iar daca nu le aflam atunci poate ca nu au asa de mare importanta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2011, 21:14:29
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Ce perioada de timp este intre caderea lui Lucifer si crearea noastra? E ca si cum ai vrea sa afli daca Biblia a fost scrisa de oameni sau de oameni la dictarea lui Dumnezeu. Nu ai cum. E o informatie care pentru mine este nesigura. La fel si cu cei care au scris Coranul si alte carti sfinte. Fara dovezi directe sau indirecte, verificabile stiintific, raspunsul la intrebarea ta va veni din diverse elucubratii care mai de care mai fantasmagorice.
Am aflat cu stupoare ca in randurile oamenilor "credinciosi" se afla si persoane care sustin cu tarie si convingere de fier ca pamantul nu e rotund, ca astrele se rotesc in jurul lui, ca are numai aproximativ 7000 de ani... ca stiinta "ne minte, e lucratura diavolului".
Judeca si pentru tine inainte sa iti pui intrebari. In opinia mea ai intrebat ceva complet inutil si aproape pueril.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2011, 21:17:04
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
nu stiu daca e ortodox argumentul dar am vazut ca zicea cineva ca Lucifer si ingerii lui au cazut in prima zi "cand a despartit Dumnezeu lumina de intuneric"

in rest nu prea inteleg ce intrebi in topic..
Cam pe asta se bazeaza religia, ca ne place sau nu: "zicea cineva ca..." Cineva zice, si altcineva crede.
Un exemplu contemporan este acel pastor cu vestea despre sfarsitul lumii. El a zis, niste oameni au crezut.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2011, 21:26:42
scutariusilviu's Avatar
scutariusilviu scutariusilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Locație: sv / falticeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru scutariusilviu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
nu stiu daca e ortodox argumentul dar am vazut ca zicea cineva ca Lucifer si ingerii lui au cazut in prima zi "cand a despartit Dumnezeu lumina de intuneric"

in rest nu prea inteleg ce intrebi in topic..

Printr-un volum din "Ne vorbeste Parintele Cleopa..." am vazut o discutie cu un sectant, unde Parintele nostru Cleopa spunea mai multe date. Respectiv cati ani a trecut de la caderea lui Adam si a Evei, pana la imparatia uriasilor, cati copii a avut Eva si mai multe chestii de acest gen. De asta, m-am gandit ca poate cineva stie despre aceste lucruri. Dar se pare ca sunt incerte multe aspecte ale originii omului, respectiv de la inceputuri. Ca-ci, ma gandesc, daca nu ar fi fost raul, noi eram practic in rai. Ramaneam acolo.
__________________
"Nici un om responsabil spiritual nu poate urmari distrugerea crestinismului". - Albert Einstein
Blog.AmongUs.Info - Blog personal.
Nihil sine Deo!

Last edited by scutariusilviu; 27.06.2011 at 21:29:02.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2011, 21:55:46
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scutariusilviu Vezi mesajul
Printr-un volum din "Ne vorbeste Parintele Cleopa..." am vazut o discutie cu un sectant, unde Parintele nostru Cleopa spunea mai multe date. Respectiv cati ani a trecut de la caderea lui Adam si a Evei, pana la imparatia uriasilor, cati copii a avut Eva si mai multe chestii de acest gen. De asta, m-am gandit ca poate cineva stie despre aceste lucruri. Dar se pare ca sunt incerte multe aspecte ale originii omului, respectiv de la inceputuri. Ca-ci, ma gandesc, daca nu ar fi fost raul, noi eram practic in rai. Ramaneam acolo.
cred ca datele de care vorbea parintele Cleopa sunt din Hronograful lui Gheorghe Chenidros.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2011, 12:07:08
scutariusilviu's Avatar
scutariusilviu scutariusilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Locație: sv / falticeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru scutariusilviu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
cred ca datele de care vorbea parintele Cleopa sunt din Hronograful lui Gheorghe Chenidros.
e probabil, nu mai am cartea sa vad daca spune ceva acolo de unde relateaza toate datele, desi parca spunea.
__________________
"Nici un om responsabil spiritual nu poate urmari distrugerea crestinismului". - Albert Einstein
Blog.AmongUs.Info - Blog personal.
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2011, 14:13:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scutariusilviu Vezi mesajul
Dar, ma gandesc, daca Lucifer nu ar fi cazut, oamenii nu ar mai fi cazut nici ei de sub ascultare, atunci am fi ramas in rai, implicit noi nu am fi exista ca persoane. Ce parere aveti despre asta?
Parintele Dumitru Staniloae spune ca: "Dumnezeu a facut omul din iubire pentru iubire, pentru desavarsirea in iubire". Astfel crearea omului nu e conditionata de caderea satanei.

Sfintii Parinti (vezi Sf Ioan Damaschin - Dogmatica, cap despre om) spun ca Dumnezeu "trebuia sa faca o impreunare intre lumea spirituala si cea materiala si astfel a creat pe om, trup si suflet" adica jumatate animal (prin trup) si jumatate inger (prin sufletul spiritual si nemuritor).

Chiar daca Adam si Eva nu ar fi cazut, oamenii tot s-ar fi imultit pe pamant, caci Dumnezeu daduse porunca divina de inmultire, inca dinaite de caderea omului. Deci imnultirea oamenilor in rai si pe pamant, nu este conditionata de caderea in pacat.

"27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
28. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"" Facerea cap 1

"22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie și a adus-o la Adam.
23. Și a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele și carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.
24. De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup.
25. Adam și femeia lui erau amândoi goi și nu se rușinau." Facerea cap 2


Citat:
În prealabil postat de scutariusilviu Vezi mesajul
Si alta intrebare.. se stie cu precizie ce perioada de timp este intre caderea lui Lucifer si crearea noastra?
La inceput toti ingerii au fost facuti buni.
Ei sunt creati inainte de facerea planetei noastre pamant (vezi iov cap 38,7).
Astfel satana a cazut dupa ce a fost creata planeta pamant insa inainte de facerea omului, caci atunci cand Dumnezeu a facut pe om i-a dat porunca: "din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!" (Facera cap 2,17). Deci cand a fost creat omul deja satana cazuse caci exista raul si moartea.

Last edited by Eugen7; 28.06.2011 at 14:18:54.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2011, 17:26:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scutariusilviu Vezi mesajul
Dar, ma gandesc, daca Lucifer nu ar fi cazut, oamenii nu ar mai fi cazut nici ei de sub ascultare, atunci am fi ramas in rai, implicit noi nu am fi exista ca persoane. Ce parere aveti despre asta?
Omul nu a fost creat perfect. Asa ca si fara diavol ar fi putut sa apara in om gandul de a deveni asemeni lui Dumnezeu doar prin propriile sale puteri. Iar acest gand concretizat in fapta, ar fi dus la cadere.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
lucifer, om si creare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Originea lui Yahweh(Dumnezeul Vechiului Testament) si sotia sa Ashera Templier Knight Din Vechiul Testament 32 07.04.2018 11:22:39
Originea Craciunului Iancu40 Craciunul - Nasterea Domnului 6 01.12.2012 21:15:56
Despre originea fertilității întregului pământ cristiboss56 Din Vechiul Testament 1 05.06.2009 19:21:20