Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.06.2012, 13:01:34
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Un raspuns demn de toata admiratia!
Asa e, fratele N.Priceputu a mers drept la tinta si a exprimat-o magistral.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.06.2012, 17:43:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu mă confunda te rog cu Codul Civil.
Nu te confund. Tu ai facut o afirmatie iar eu am cerut lamuriri suplimentare. E normal,nu?

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu sunt diferente,Raoul.Chestie de termeni,"concubinaj"se foloseste in vb curenta iar"uniunea consensuala","unuine libera"se foloseste ca termen juridic.
Ambele au acelasi inteles.
Sper sa citeasca si domnul mai sus citat!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunt cateva drepturi,in caz de partaj,se pare.Copiii rezultati din astfel de legaturi au drepturi serioase la mostenirea parintilor,si chiar la celelalte rude.
Copiii ii mostenesc pe parinti indiferent de circumstante si legaturi intre ei. Din punctul acesta de vedere (al mostenirilor) nu e nicio diferenta intre casatorie si concubinaj. Ori nu putem sa punem semnul "egal" intre ele. Deci ce ai spus mai sus nu e nicidecum un argument.


Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Problema e în inima ta; care nu simte (încă) ceea ce mintea îi spune că ar trebui să aleagă.

După cum bine ți-a răspuns și Mihailc, e vorba de credință.

Înainte de a te întreba ce fată să alegi, alege-L din toată inima, fără rest, pe Dumnezeu. Încrede-te în El. Iubește-L. Apoi vei vedea prin ochii Lui, vei iubi ceea ce iubește El și cum iubește El.
Intr-adevar,frumos raspuns,si va multumesc enorm. Stiu si constientizez ceea ce spuneti,insa nu e asa de simplu in practica. Doar n-o sa raman burlac cu anii,trebuie sa-mi aleg si eu o fata pana la urma. Ma uit si la atatia care nu-s bisericosi si formeaza cupluri ok,devin familii reusite etc. Deci nu stiu,e destul de complexa problema...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.06.2012, 17:55:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Concubinajul nu este recunoscut nici juridic (deci pe pamant),dapai in Cer...
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba este tinere: 'uniune consensuală'.
Mai tânărul meu coleg de forum, tu ai afirmat că nu este recunoscut civil concubinajul. Eu ți-am spus că e, si ți-am indicat termenul folosit.
Mai departe nu știu ce vrei de la mine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #124  
Vechi 05.06.2012, 18:03:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Este un simplu termen,sinonim cu concubinajul. Asa si amicitia e recunoscuta,sa curvia,si tot desfraul din lume sunt CUNOSCUTE,insa nu produc niciun efect juridic! Asta incercam sa iti explic. Pana si logodna e consemnata in Codul Civil,dar de uniune consensuala nu am citit nimic. Lamureste-ma tu asadar.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 05.06.2012, 18:08:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu-ți merge google?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #126  
Vechi 05.06.2012, 18:36:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

N-am nevoie de Google,am Codul Civil in fata. La ce articol sa dau? Hai,ca doar tie iti merge Google. Uita-te si zi-mi unde sa-l deschid.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 05.06.2012, 18:57:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Raoul, trebuie sa te gandesti care dintre ele va fi o buna mama pentru copiii tai. Pentru ca tu vei forma o familie in care nu veti fi doar voi doi in ecuatie. Sa stii ca o femeie - si iti spun din proprie experienta, macar ca sunt nemaritata - se bucura mai mult atunci cand un barbat o vede ca potentiala mama a copiilor lui decat atunci cand ii sunt pretuite calitatile fizice si morale.

Eu as zice sa mai astepti "in curatie", decat sa faci un pas gresit, casatorindu-te cu cine nu trebuie si apoi sa suferiti ponoasele si voi si copiii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 05.06.2012, 19:35:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Doar n-o sa raman burlac cu anii,trebuie sa-mi aleg si eu o fata pana la urma. Ma uit si la atatia care nu-s bisericosi si formeaza cupluri ok,devin familii reusite etc. Deci nu stiu,e destul de complexa problema...
Nu cred că e greu de pus în practică, mai ales că te știu sincer preocupat de viața în Hristos. Sigur, până să ajungem și noi să spunem „nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine”, cred că e cale lungă. Dar măcar să dorim asta, căci nu vom rămâne fără răspuns. Vom începe să vedem lumea, oamenii, într-o altă lumină, care-i va îmbogăți pe ei și pe noi deopotrivă. Atunci nu-ți vei mai face griji că timpul trece, ci vei avea răbdare, fiind pregătit să primești ceea ce Dumnezeu îți va scoate (sau nu) în cale. Vei avea, în orice caz, ochi care să vadă, iar atunci când vei întâlni fata potrivită, vei ști că e pentru tine.

În orice caz, nu e bine să alegi cu inima îndoită. Mai bine aștepți.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 05.06.2012, 21:05:36
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul

Daca eram sfinti
1 Petru 1:
15. Ci, dupa cum Cel ce v-a chemat este sfant, fiti si voi sfinti in toata purtarea voastra.
16. Caci este scris: "Fiti sfinti, caci Eu sunt sfant".
Reply With Quote
  #130  
Vechi 05.06.2012, 21:23:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Copiii ii mostenesc pe parinti indiferent de circumstante si legaturi intre ei. Din punctul acesta de vedere (al mostenirilor) nu e nicio diferenta intre casatorie si concubinaj. Ori nu putem sa punem semnul "egal" intre ele. Deci ce ai spus mai sus nu e nicidecum un argument.
Da,da,da,desigur...
Inafara de casatorie si concubinaj care ar mai fi"circumstantele si legaturile"dintre copiii si parinti?
Daca copilul se naste dintr-o relatie de concubinaj si nu poarta numele tatalui,posibil ca familia tatalului sa nu-l priveasca ca si mostenitor,desi prin lege este(chiar daca nu poarta numele tatalui).Iar daca nu este reconuscut de familie si de tata,prin proces+martori+test de paternitate se poate demonstra.
Asta voiam sa subliniez.

Desi vrei sa demonstrezi ca relatiile de concubinaj nu au nici o acoperire juridica,trebuie sa stii ca exista unele drepturi pt a se evita situatiile de escrocare,de pierdere materiala precum si a se implementa drepturile copilului.

La fel ,sunt legi si drepturi si pentru"logodnici",dar nu doresc sa te bag in ceata acum...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.06.2012 at 21:34:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24