Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2015, 21:32:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

abaaab... , de ce te bagi unde nu-ti fierbe oala ? In Biserica sunt alte reguli pe care trebuie sa le respectam. Nu se cununa copiii mei cu copiii nasului sau nepotii mei cu nepotii nasului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.08.2015, 03:30:01
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Din "Pravila cea Mare" - 1652 (Îndreptarea legii),
Glava 195:

PENTRU SFÎNTUL BOTEZ.

Sfîntul botez iaste naștere dumnezăiască și înnoire sufletului. Și cine ia copilul de în sfîntul botez, acela se chiamă tată sufletesc acelui copil ce au botezat și iaste mai mare la acel copil decît tată-său carele l-au născut trupeaște. Dece, cu închizășuirea Sfîntului Duh, se face tatăl copilului cel sufletesc, frate tatălui său celui trupesc, și iaste cătră acel tată al copilului a doa spiță căce că-i e frate, iară cătră copilul carele au botezat iaste o spiță, și alți copii cîți au botezat el o spiță sînt cătră dînsul. Iară cîti copii n-au botezat aceia sînt a treia spiță cătră acel cumătru sau naș, ca și copiii frăține-său, pentru că, cum am zis, sînt frați sufletești. Iară copiii ai acelui cumătru cu copiii carii au botezat sînt a doa spiță, pentru că acel tată, adecă cumătru sau naș pre acei copii i-au născut trupeaște iar pre ceialalți sufleteaște, adecă de întru dumnezăiasca scăldătoare. Iară copiii cumătrului, adecă ai nașului, carii nu i-au botezat, cu copiii lui sînt a patra spiță, ca copiii unor doi frați, carii să chiama veri premari, așa și aceia. Și pogorîndu-se, aceștia copii se socotesc ca și rudenia dă pre sînge și să opresc de împreunare întru nuntă pîn' ce vin la a șaptea spiță. De-acia la a opta să dezleagă și fac nuntă neapărată.

Grăiaște și canonul 53 al șaselui săbor că mai mare iaste rudenia sfîntului botez decît de sînge. Pentr-aceaia trebue să păzim să căutăm și spițele pînă la opt. De-acia atunce să se facă schimbare ca și de sînge dă se face la a opta, pentru că de la canon, și de la pravilă mai mare iaste rudenia a sfîntului botez decît dă pre sînge.

Last edited by tot-Laurentiu; 31.08.2015 at 11:48:34.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.09.2015, 12:31:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
C. Inrudire spirituala, din botez si cununie, intre nasi, fini si rudele lor. Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nasul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot casatori finul cu fiica nasului si fiul nasului cu fiica finei.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm
Si eu spuneam cam la fel. Biserica nu permite casatorie intre rude spirituale.
Pentru mine asta cu gradele pana la care nu este permis este alta chestie. E complicat.

Pe de alta parte este un lucru delicat si cu inrudirea asta spirituala.
Ca practic exista motive diferite pentru interzicerea casatoriei.

La civil se interzic casatoriile intre rude apropiate din motive de sanatate, de cosanguinitate (apar probleme genetice la copii).

Dar rudele spirituale sunt practic oameni straini genetic.

Biserica are explicatiile ei pentru care interzice aceste legaturi.

Practic intre rude spirituale nu exista acea legatura speciala, de sange.

Eu ma lupt mult cu aceasta problema, pentru ca pe de o parte consider finutul meu ca pe copilul meu, dar el nu este de fapt.
Este al parintilor lui de sange.

Eu nu am nici un drept asupra lui, sa-l iau la o plimbare, sau in excursie, sau in vacanta cu mine.
Numai rudele lui de sange au acest drept.

Si atunci ce aduce pentru noi doi rudenia aceasta spirituala? Nu vorbesc aici de educatia religioasa.

Se spune ca finul si copilul nasului sunt frati spirituali (ca sunt fete sau baieti, nu conteaza). Dar ce inseamna asta pentru ei?

Cred ca aici ar trebui dezvoltat mai mult, ca sa inteleaga lumea.
Un frate sau o sora de sange au anumite relatii si sentimente intre ei. Dar cei spirituali? Primii nu au voie sa iubeasca in alt fel, nu au voie sa se casatoreasca si sa faca prunci. OK. Dar ei sunt frati totusi.
Fratii spirituali ce au fata de cei naturali?

De multe ori nici nu au asa contact rudele spirituale...
Nu inteleg bine legatura sufleteasca, sau diferenta intre fratii de sange si cei spirituali.

Si daca nu exista legatura de sange, se intampla adeseori ca frati spirituali sa se indragosteasca unul de altul, ca barbat si femeie. Tocmai pentru ca sunt straini de sange si de familie.

Mi se pare greu si delicat.
Concret: sa zicem ca am un frate de sange si unul spiritual. Care este diferenta pentru mine? Ca relatii, ca sentimente etc. In fond avem aceeasi credinta. Si atunci?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 01.09.2015 at 12:38:20.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.11.2016, 21:16:15
Daiupopa Daiupopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2016
Mesaje: 1
Implicit

Sunt impreuna cu iubitul meu de aproape 2 ani si am aflat ca bunica mea, din partea tatalui a fost nasa la cununia parintilor iubitului meu. Dar, el nu este facut cu nu este facut cu barbatul acela, mama lui era deja insarcinata cu un alt barbat, iar acum mama lui si tatal (adoptiv cum ar fi) sunt despartiti de foarte mult timp. Eu si iubitul meu suntem rude?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.11.2016, 21:39:14
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Problema seamănă cu a lui Horațiu Mălăele: Încurcături în familie.
Totuși, nu știu dacă i-a aflat soluția. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare