Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.11.2008, 18:11:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
Vezi tu, miha, cred ca pacatosii pot sa vada mai bine stralucirea lui Dumnezeu si valoarea ajutrului lui dupa ce au fost umiliti si chinuiti de diavoli atata timp... Gandeste-te la Sfantul Ciprian!
Arata-mi si mie pe unul dintre oameni care nu e pacatos, ca sa vedem daca ai dreptate. Cu totii suntem pacatosi, atata doar ca unii stiu acest lucru si altii nu.
Normal, ca cel, caruia Dumnezeu i-a iertat mai mult, il va iubi mai mult. Asa se spune, nu?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.11.2008, 18:14:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In cazul acesta Ancah,am putea spune ca toti suntem pacatosi,numai ca unii au tatuaje ,iar altii nu!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.11.2008, 18:40:08
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

app de ce exprima tatuajele... intr-una din datile cand am fost sa a tatuez , am intalnit o fata careia ii murise mama de putin timp, s-a tatuat inaintea mea... si-a tatuat cuvantul "mama" pe bratz, intr-o inima. Oare o fi asa mare pacatul in cazul asta?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.11.2008, 18:43:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
...mai degraba salasluieste Dumnezeu intr-un suflet mare,care sta pitit in trupul nesemnificativ al unui om tatuat
Ar trebui, draga ory, sa iti raspunzi la intrebarea : cat este de smerit omul, care isi face tatuaje? Vrea el sa fie nesemnificativ, sau isi aplica acele tatuaje tocmai ca sa sara in ochi si sa fie bagat in seama?
Si mai intreaba-te cate lacrimi varsa unul ca acesta; si daca plange pentru ce plange? Daca isi plange propriile pacate, e bine; dar daca plange din motive egoiste, lacrimile lui nu au valoare.
Poate ne raspunde la aceste intrebari cineva care si-a indepartata cu atata efort si durere tatuajele. Daca ele sunt atat de inofensive, de ce si le-a indepartat?!?

In rest ne putem juca cu cuvintele la infinit si putem construi fraze la nesfarsit, fara a exprima insa adevarul. Crezi cumva ca Discovery e un program tv, care urmareste induhovnicirea oamenilor? Cu siguranta nu. Atunci incearca sa inveti ceva de acolo unde esti sigura ca vei gasi adevarul, si anume din biblie si Sfintii Parinti.

Diavolul tocmai asta face: minimalizeaza sau ascunde cu totul propriile-i intentii de a distruge umanitatea. Iar de data asta o va face cu mijloace aparent mai "blande", caci vrea sa ne distruga in primul rand sufletul. Se foloseste de multe mijloace, printre altele de tatuare si piercing, incat nu poti distinge de la prima vedere adevaratul lor scop.
Nu stiu daca stii, ca se moare de piercing.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.11.2008, 19:01:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu cred ca majoritatea se tatueaza pentru ca e la moda. De aceea le vedem doar in anumite locuri. Cu timpul, multi sunt cuprinsi de parerea de rau ca au fost luati de acest val.

Sa nu uitam ca pentru Dumnezeu e important nu ce am fost, ci ceea ce suntem.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.11.2008, 19:16:09
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Da, de la piercingurile facute fara a respecta niste minime norme de igiena,nu cred ca se poate muri, desi or fi fost cazuri, dar cred ca foarte putine... in schimb ai toate shansele sa ramai fara un ochi (in cazul in care iti faci un pierging in spranceana- se infecteaza, infectia ajunge la ochi, etc), sau poti ajunge in incapacitatea (in cazul fetelor) de a alapta un copil (piercingurile in sfarcuri...brrrr!).

Tatuaje isi fac mai multe categorii de oameni, si am sa incerc sa enumar cateva:

-majoritatea sunt adolescenti, care,prinsi de moda, vor sa aiba un "tattoo cool" la vedere, care semnifica ceva in mare parte fara importantza,la care nu se gandesc foarte mult, tot ce conteaza este "sa arata bine" pe piele
-sunt unii care au avut o suferintza, si, in mod gresit considera ca cel mai bun mod de a se impaca cu ideea este sa iti tatueze motivul acelei suferinte, sau un simbol care sa le aminteasca
-mai sunt unii foarte pasionati de "arta corporala" (body art) si au o conceptie ciudata despre frumos, considera minunate tatuajele pt ca vor ca pe pielea lor sa se reflecte principalele trasaturi ale personalitatii lor si o parte din viata lor. Acestia niciodata nu-si regreta tatuajele.

Tatuarea este o modalitate foarte la indemana de defulare a frustrarilor de orice fel cand esti tanar... pt ca de obicei in adolescenta se face alegerea asta regretabila... Inafara de faptul ca este un pacat, mai este si o exprimare absolut vulgara si ostentativa.

Si costa foarte mult stergerea lor, si este si foarte dureroasa,si dureaza mult,deoarece se face in mai multe sedintze,cu intervale de timp intre ele(sa ti se faci e usor,dureaza putin,este mai putin costisitor, si durerea este foarte mica), de aceea multi aleg sa nu si le stearga, desi sunt sigura ca si-ar dori.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.11.2008, 19:32:47
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In cazul acesta Ancah,am putea spune ca toti suntem pacatosi,numai ca unii au tatuaje ,iar altii nu!
As zice, ory, ca toti suntem pacatosi; dar ca nu toti ne-am pierdut sufletul. si stiind importanta sufletului, mare pierdere este. De aceea, indiferent de greseala, mica sau mare, Spovedanie si Impartasanie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.11.2008, 19:43:12
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

As vrea si eu sa ma spovedesc, dar nu stiu cum sa fac. Ce am eu sa spun ar dura peste o ora numai ca sa enumar,n-ar avea timp, nici rabdare sa asculte tot ce am eu de spus, si m-ar opri mereu,cand eu am atatea chestii de zis... Cand ma gandesc ce morala imi face pt niste pacate infime fatza de ce pacate nu i-am spus...cred ca daca i-as spune tot ce mi-a fost rusine sa-i spun,m-ar da afara din biserica... Plus ca mi-ar fi foarte greu sa spun asemenea pacate unui preot pe care-l vad in fiecare duminica...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.11.2008, 19:50:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sincer,eu nu cred ca,cu spovedania si Impartasania ai impacat cerul,pai ar fi tare simplu.Si suna simplu!Ei bine,spovedania presupune pocainta,iar pocainta presupune indreptarea faptelor...si asa impaci Cerul.Dar,fiindca intotdeauna exista un dar,ce te faci cand a ura cu inversunare consideri ca nu este pacat,fiindca o faci pentru Domnul,pentru considerentele tale religioase care nu sunt conforme cu ale pacatosului pe care-l urasti,si-ti mai permiti si sa-l ranesti...ca de,esti sluga Domnului.
Pacatul este relativ,sau cel putin a devenit relativ,in tot acest amalgam de bine si rau,tot mai adesea interpretabil.Toata lumea pune accent pe aceste indeletniciri religioase,mai mult decat pe moralitatea omului in sine.Un om moral poate sa fie mai cu precadere credincios si atent cu semenii,decat un om doar credincios,care mai considera si etica o amagire.
Este discutabil,oricum,iar eu stiu ca nu ma incadrez in astfel de discutii profunde,nu la ora aceasta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.11.2008, 21:32:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
app de ce exprima tatuajele... intr-una din datile cand am fost sa a tatuez , am intalnit o fata careia ii murise mama de putin timp, s-a tatuat inaintea mea... si-a tatuat cuvantul "mama" pe bratz, intr-o inima. Oare o fi asa mare pacatul in cazul asta?


Uneori nu conteaza fizicul conteaza interiorul,sufletul.Poti sa fii frumos pe dinafara ca un inger degeaba daca ai sufletul plin de pacate...deci nu e asa rau sa iti tatuezi un soare ,o masina ,un leu sau mai stiu eu ce pe corp.Eu as zice ca dragonii sau cateva animale satanice e mai pacat sa ti le tatuezi...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
tatuaje

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Despe tatuaje! De ce este pacat? cornel cornel Intrebari utilizatori 97 03.02.2011 00:23:10
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Tatuaje !!! bodo1222 Generalitati 15 12.09.2010 15:37:11