Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.09.2011, 22:46:20
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

V-am raspuns pe celalalt topic, dar discutia a continuat acolo pe subiectul de drept al topicului.

Revin aici cu aceeasi intrebare: de ce fel de vitamine are nevoie doamna, stiind ca nu toate vitaminele sunt recomandate pentru cancer?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.09.2011, 21:54:22
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Asadar, fetita doamnei mi-a scris in privat ca nu stie ce fel de vitamine ii sunt necesare mamei, deoarece nu urmeaza un tratament oncologic. Biata de ea!

Un ochi pe google si am vazut ca vitaminele B, C, D, K ar fi musai necesare. Exista vreun medic aici, pe forum, care ar putea confirma rolul acestor vitamine? Poate sa si suplimenteze lista pentru a fi mai clar ce ajutor ar putea primi din partea noastra.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.09.2011, 08:26:52
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lămuriri

Am sunat-o pe Maria și am întrebat-o despre vitaminele care îi sunt necesare. Mi-a spus că are nevoie de o alimentație bogată în vitamine adică de fructe și legume proaspete. Din păcate pensia mică nu-i permite să și le cumpere.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.09.2011, 09:24:13
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Care este "celalalt topic"? Puteti da link?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.09.2011, 11:27:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Care este "celalalt topic"? Puteti da link?
La cererea Mariei au fost șterse postările. Vezi tot aici la Umanitate pe topicul Ajutor se mai găsește o postare pe numele Maria Horia.

Last edited by dorinastoica14; 23.09.2011 at 11:30:17.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.12.2011, 18:39:56
maria horia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Craciun fericit!

La pragu-ti vin din nou colinde sa iti cant cu leru-i ler si domn din cer... Astazi Hristos s-a nascut. Craciun si pace!

Lumina sfanta venita in Ajun sa va aduca in suflet un vesni Craciun. Sarbatori de vis alaturi de cei dragi!

De sfintele Sarbatori sa deschidem usa pentru oaspeti dragi, si inima pentru speranta bucurie si lumina. Sa fim mai buni si sa privim inainte cu incredere, stiind ca daca avem credinta, drumul din fata noastra va fi presarat cu impliniri.

Fie ca spiritul bland al Sfintelor Sarbatori sa ninga asupra voastra doar bucurie si senin, prosperitate, veselie si sanatate in anul ce vine! Sarbatori Fericite!

Pe vremuri oamenii aveau cruce de lemn si inima de aur. Acum au cruce de aur si inimă de lemn.Fie ca sfanta sarbatoare sa readuca aurul in sufletele noastre. Sa aveti parte numai de lumina in inima si gand. Sarbatori fericite.

Minunatele nopti ale Craciunului, colindelor si datinilor stramosesti sa va gaseasca la ceas de bucurie alaturi de oaspetii cei dragi. Va doresc tot binele, gandurile bune si curate sa va insoteasca pretutindeni, fericirea si succesul sa va fie mereu alaturi!

Iubirea divina coboara printre noi, ca o ninsoare naiva aducand cu ea bucuria Nasterii Mantuitorului.

Fie ca Pruncul nascut in ieslea din Bethleem sa va umple casele si vietile cu bucurie,sanatate si multa intelepciune pentru anul care vine. LA MULTI ANI !

Ridica-ti fruntea ta CRESTINE
Azi catre RASARIT, cu respect Maria Vicol din Barlad

Last edited by maria horia; 06.02.2012 at 12:23:45.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.02.2012, 12:26:32
maria horia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

otinia Horia
Fotinia Horia
Doamne, iti multumim pentru anul care a trecut si pentru viata
noastra de pana acum. Iti multumim pentru darurile Tale pe care le-
am primit in anul care a trecut si in toata vremea vietii noastre.
Iti multumim pentru lumina si pentru toata dragostea Ta, iti
multumim pentru bucuria de a trai, iti multumim pentru sanatate,
iti multumim pentru ceea ce ne-ai invrednicit sa vedem si sa
cunoastem si pentru ceea ce ne-ai invatat, iti multumim pentru tot
ajutorul pe care l-am primit de la Tine pana acum. Iti multumim
pentru ceea ce ne-ai invrednicit sa realizam bun, frumos si util,
prin eforturile si priceperea noastra, pentru semenii nostri si
pentru noi. Iti multumim pentru ca existam, pentru implinirile
noastre spirituale, pentru sporirea noastra duhovniceasca si pentru
realizarile materiale.
Binecuvinteaza Anul Nou care incepe si viata noastra de aici
incolo. Ajuta-ne sa incepem cu bine, sa Te iubim mai mult, iubind
cu adevarat lumea Ta, viata noastra pe care am primit-o de la Tine
si locul pe care-l ocupam in mijlocul lumii Tale. Ajuta-ne sa fim
mai buni si sa devenim utili unii altora, sa facem binele si sa
avem parte de bine. Sporeste puterea adevarului, intareste
dreptatea, inmulteste cinstea, trezeste in noi bunul-simt, rusinea,
mila, respectul si toate simturile umane cele adormite. Opreste-ne
din toate caile ce nu duc la Tine. Ajuta-ne Doamne sa facem din
anul pe care-l avem în fata un an al împlinirilor, al pacii, al
muncii si al roadelor, al bucuriei, al cinstei si corectitudinii,
al respectului si al tuturor realizarilor bune, frumoase si utile,
pentru credinta noastra, pentru neamul nostru si pentru noi însine.
Fii alaturi de noi, Doamne, si lucreaza cu noi si prin noi si ne
ajuta sa lucram ca Tine si cu Tine spre dainuirea si fericirea
lumii Tale si spre multumirea Ta. Amin.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.09.2012, 15:58:38
maria horia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bolnava cancer!

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...icol-umanitar/
Jurnalul national: Bolnavă de cancer cu credința drept leac. Lipsa banilor nu îi permite nici măcar să își poată cumpăra hrană sănătoasă
Autor: CARMEN PREOTESOIU
Maria vorbește domol, cu accent blând de Bârlad. Mereu cu Dumnezeu pe buze și cu Fecioara Maria în suflet. Vorbește cu dor de bine și cu suferința gândului ce-l poartă cu ea de mai bine de 15 ani, acela de a nu-și putea ajuta copiii mai mult.

Avea 4 ani Oana, fiica ei, când femeia mică de statură, cu mereu același batic negru pe cap, a rămas singură. ”Neînțelegeri”, spune ea în dreptul cauzei despărțirii și adaugă încetișor, ca nu cumva să aiba sentimentul că a făcut păcatul de a vorbi pe cineva de rău: ”rămâne la judecata lui Dumnezeu fiecare faptă, nu tre’ să îmi dau eu prea mult cu părerea”. După care tace.

Doar când îi vin în minte realizările copiilor ei, tanti Maria începe să povestească despre mediile de 9,20, 9,40 ale fetei și ale băiatului, de dorința Oanei, aflată acum în clasa a XII-a de a merge la Facultatea de Medicină, de calea dreaptă, dar tare grea, pe care a luat-o băiatul: călugăria.

”E dificil fără el, era un sprijin pentru noi, dar cel mai mare păcat e să abați un om de la acest drum. El și-a dorit foarte mult. Încă din clasa a IX-a a început să meargă la Mănăstirea Alexandru Vlahuță. De patru ani este acolo, de când avea 19 ani. I-am spus doar atât: să se gândească bine, că drumul e anevoios, dar într-adevăr, tare frumos, dacă simți asta cu adevărat”, spune femeia. Acum, îl vede doar când merge să se spovedească și să se împărtășească. Și atunci îi acoperă obrajii cu sărutări, îi mângâie fața și-l privește cu mândrie și cu dor, dar și cu mulțumirea că mai bine decât alături de Dumnezeu, nu ar fi avut unde să-i fie fiul ei blând și bun.

Și pleacă cu inima ușoară, ba câteodată cu câte o sticluță de ulei dat pe la sfintele moaște, dăruit de fiul ei pentru a se unge cu el la cicatricele urâte care au rămas în urma operației pe care femeia a suferit-o în urmă cu doi ani. Atunci când 12 ganglioni, dintre care 8 în metastaze, i-au fost scoși de la sân și de la subraț. ”Am observat eu niște umflături. Mi-am făcut analizele în Bârlad, dar medicii mi-au zis că mai bine aș merge la Iași. Fata a căutat pe internet, la Spitalul Sfântul Spiridon și a găsit fotografia unui medic chirurg. Așa blând mi s-a părut, că am zis că la el trebuie să merg. Dumnezeu mi l-a scos în cale, sunt sigură. Nu mi-a cerut nimic, doar să am încredere în el. Am avut. În el și în Dumnezeu”, povestește tanti Maria și aude parcă și acum, răsunându-i în urechi, diagnosticul crunt. Vorbele care o condamnau doar la foarte puțin timp de trăit: cancer mamar primar malign stadiu 3 în metastază.

Femeia plăpândă, mereu cu mâinile împreunate sub semnul crucii, abia cântărea 40 și ceva de kilograme, când i-a fost descoperită boala. Fusese operată la stomac, problemele grave de la inimă abia ce o lăsau să respire, iar tensiunea oscilantă o puneau des la pământ. A aflat de la medici, imediat după intervenția chirurgicală, că neapărat trebuie să facă chimioterapie și ședințe de radioterapie în Bârlad. Tanti Maria a mers la spital, s-a programat pentru a face citostaticele, dar sufletul nu-și găsea liniștea. Parcă mintea și inima prinseseră același glas și-i șopteau împreună că nu asta-i calea pe care trebuie să o urmeze, că otrava care i s-ar introduce în organism i-ar distruge și fărâma de viață ce mai exista în ficatul, stomacul sau inima ei. A căzut în genunchi, în fața icoanei Maicii Domnului și s-a rugat îndelung.

”Să mă credeți când vă spun. Că asta e minunea lui Dumnezeu. Numai El putea să facă acest lucru. Din acea zi am hotărât ca tratamentul meu să fie mâncarea sănătoasă, spovedania și Sfânta Împărtășanie”, spune femeia apăsat.

Au trecut de atunci 2 ani. Din cauza lipsei banilor însă, mama se lăsa pe ea pentru a-i oferi fiicei ei și uita de alimentele recomandate de doctori: pește, legume bogate în vitamine, cum ar fi brocoli, fructe proaspete. ”De la băiat nu am cerut niciodată și nu o să o fac în veci, pentru că este mare păcat să pretinzi ajutor de la mănăstire, în loc să ajuți tu mănăstirea. Trăim din pensia mea de 515 lei. Fata a luat bursă de la școală un singur an, de-ndată ce am rămas doar noi două în casă, nu ne-au mai dat, că au zis că trebuie să avem 150 de lei pe cap de locuitor, și noi depășeam cu o sută de lei limita. Am învățat să ne descurcăm așa, să ciugulim din puțină brânză, dintr-un ou, când și când cumpărăm un pui și toate după ce achităm întreținerea și dările către stat. Dumnezeu e mare și ne mai trimite oameni buni care ne oferă ce mai au și ei”, povestește mama de 57 de ani. La controale merge rar. Nu-i ajung banii. De când s-a operat, a fost de două ori, iar medicii au rămas uimiți, când cancerul prognozat de ei a se răspândi ca o pecingine în tot organismul, a stagnat. S-au minunat când le-a spus femeia că zi de zi se unge cu 10 feluri de ulei atins de sfintele moaște, pe unde a trecut bisturiul lor și că nu a făcut nici o zi de chimioterapie.

Organismul femeii însă este slăbit. Are nevoie de hrană sănătoasă, bogată în vitamine, ba și de câteva medicamente ca să poată ține în frâu celelalte boli de care suferă. O privire întoarsă către ea și fiica sa. Atât cere. Cât să poată să-și cumpere medicamente și alimente. Cât să poată să o țină pe Oana în Facultatea de Medicină, la care visează să ajungă încă de când era copil. De restul “se ocupă Dumnezeu”, spune ea și blândețea-i toată se revărsa asupra vorbelor sale, ca o aură strălucitoare. Nu râvnește la mult. Nici nu ar ști să se descurce cu prea multă avuție. Tot într-un ou ar întinge cu fiica sa, tot aceeași haină ar împărți-o. Visează la liniște. Și la gândul că va ajunge să-și vadă copila în halat alb, salvând oamenii de cancer.

Să trăim bucuria de a ajuta!
Pentru cei care vor să îi fie alături, la BRD, Agenția Bârlad, pe numele fetei, Zanet Oana Monalisa, s-au deschis următoarele conturi:
-în lei: RO41BRDE380SV21829383800
-în lire sterline(GBP): RO14BRDE380SV34949173800
La aceeași bancă, pe numele femeii, Vicol Maria, la BRD, s-a deschis un cont în euro: RO06BRDE380SV34949333800
Pentru mai multe detalii, Maria Vicol poate fi contactată la numărul de telefon: 0742.149.830

Alte fotografiii si documente doveditoare la: Vicol Maria (cancer mamar, hipertensiune arteriala, cardiopatie ischemica)
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...icol-umanitar/

Last edited by maria horia; 16.01.2013 at 20:26:40.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.10.2012, 20:32:43
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am scris din greșeală despre situația actuală a acestei familii pe pagina precedentă la postarea din 10-09-2011.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.10.2012, 06:10:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

a ajutat-o cineva pana acum?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Va rog din suflet, pomeniti pe Ana-Maria alynna Umanitare 12 03.07.2009 15:34:01
Maria Ghinea Florin-Ionut Umanitare 3 04.04.2009 23:08:00
Maria RoSSini Generalitati 3 27.11.2007 13:08:09
FECIOARA MARIA dorinel78 Generalitati 0 17.04.2007 18:20:23