Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.08.2011, 17:00:53
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit Gura lumii...

Gura lumii nici mort nu te va lasa in pace. In definitiv, cu cine va razboiti: cu-n mort?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.09.2011, 23:13:26
laurentiu_nicolae laurentiu_nicolae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 1
Implicit laur

prieteni...sunteti prosti???...fara nici o suparare, aia dintre voi care nu ati fost la mormantul Parintelu Gabriel si nici nu l-ati cunoscut cat a fost in viata...cum puteti sa vorbiti despre el asa cu o faceti??...nu va e frica de Dumnezeu sa judecati voi pe cineva??
m-am hotarat sa scriu pe acest forum doar pentru ca mi se pare o MARE nedreptate ce am citit...si nu vreau sa ma credeti pe cuvant...fiecare are libertatea de a alege ceea ce vrea.
astazi,20 sept 2011, am mers la mormatul Parintelui, dupa ce am aflat de el de la un prieten, si o s merg regulat acolo de acum inainte...
ACELORA care nu au fost pana acum acolo si vorbesc aiurea, va rog doar sa mergeti odata si sa va rugati, si sa incercati sa "vorbiti" cu Dumnezeu si sa ii cereti ajutorul...si apoi sa va spuneti parerea aici pe forum.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.09.2011, 00:33:11
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan_ion Vezi mesajul
Gura lumii nici mort nu te va lasa in pace. In definitiv, cu cine va razboiti: cu-n mort?
Exact! Incredibil!

Fie-i tarana usoara si Domnul sa se milostiveasca de el pentru viata vesnica!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.04.2012, 04:16:06
IULIAGP IULIAGP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 2
Implicit Despre preotul gabriel nicu

Nu am timp sa citesc toate postarile si nici nu vreau…Ceea ce doresc sa subliniez acum, aici si cu glas raspicat: AM CUNOSCUT PERSONAL ACEST PREOT. L-am cunoscut intr-un moment de cumpana al vietii mele, cand ma zbateam intre viata si moarte si simplul fapt ca am mers la Maslurile de sanatate ce le oficia impreuna cu alti preoti in orasul meu natal(Masluri la care am participat si in alte ocazii la diferite biserici si manastiri), AM SIMTIT PUTEREA LUI…Initial am crezut ca e doar o parere si sceptica dar increzatoare in acelasi timp, am revenit…M-a uimit simplitatea acestui preot dar in acelasi timp si felul diferit de a fii…ce nici astazi nu stiu cum sa-l definesc. Am fost si la biserica lui din Boranesti,unde m-am cazat 5 zile, participand astfel la slujbele Sf. Maslu si Sf. Liturghie. D-AU MARTURIE ca acest preot era vazator cu duhul, astfel nu ar fi putut sa stie un pacat pe care mi l-a zis de fata cu persoanele sale de incredere, ce-l insoteau …Si nu era preotul meu duhovnic, drept care nu avea de unde sa stie acest secret al meu…Pot certifica ca slujbele la care am participat m-au ajutat sa-mi continui viata, ba chiar sa ajung sa ocup un post de conducere intr-o firma foarte cunoscuta in Romania, dar cum , ca fiecare cand isi vede sacii incarcati in caruta, uita de Dumnezeu, si apoi se intreaba de ce nu-i mai merge bine…Abia acum am descifrat intrebarea pe care parintele mi-a pus-o cand inainte de a-mi pierde postul ( pot spune ca intr-o situatie neclara) m-a intrebat ce partid imi dadu-se acest post???, asa cum numai el putea sa-ti puna astfel de intrebari cu talc…dar putin intelese de oamenii saraci cu duhul, cum de altfel eram si eu…Din pacate, plecarea mea din tara de mai bine de 10 ani si ruperea legaturilor cu tot ce tine de ea…m-a indepartat atat de acest preot cu o putere rar intalnita si cu tristete am aflat ca s-a stins din viata…asa cum de multe ori o spunea la slujbele ce le oficia. Dumnezeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.05.2013, 14:23:00
anaviter anaviter is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.09.2012
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Păi dacă-l cunoșteai ai fi știut că "monahul" nea'Nicu a fost preot de mir, căsătorit, care avea conflicte dese cu soția lui Georgeta pe teme legate de viața conjugală. Mai precis, făgăduința lor reciprocă inițială a fost să trăiască în "căsătorie albă". Ulterior, nea'Nicu a început să facă presiuni asupra soției sale ca să-i cedeze la pat, dar ea rămânea tare pe poziție, fiind împotrivă, consecventă făgăduinței inițiale de "a trăi în curăție". Amândoi erau adepți și susținători ai sectei "Noul Ierusalim", care promova insistent acest gen de conviețuire între soți, blamând taina căsătoriei. Nicu Gabriel este autorul moral al atragerii mai multor fecioare de la Borănești spre "raiul" de la Pucioasa, unde li s-a promis nemurirea, dar au dat peste o sclavie modernă, din care abia au scăpat trei dintre ele, anul acesta. Între cei doi soți, Nicu Gabriel și Georgeta, a apărut un conflict iremediabil: Georgeta - încăpățânată și cam tare de urechi, aproape surdă, în urma unei boli din copilărie - a rămas închinoviată în "mănăstirea" mixtă a pucioșilor de la Valea Voievozilor - Târgoviște, iar Nicu Gabriel a plecat în lumea largă, la Gresia și apoi prin pădurile de la Cobia, din împrejurimile Târgoviștei, însoțit de adeptele lui cele mai credincioase care-l serveau așa cum voia el.
După moartea lui, apărută în condiții extrem de dubioase (unii pretind că a fost asasinat de niște țigani), adeptele lui cele mai intime i-au dezvoltat un cult local nemeritat, încărcat de exagerări.
O singura data am fost la slujba- Sfanta Liturghie- oficiata de parontele Gabriel, dar nu am simtit la multi preoti ce am simtit la el. Si apropo, am asistat si la o slujba de cununie, a predicat fff frumos.. asa ca nu vb aiurea, ca nu era impotriva casatoriilor. Dumnezeu sa-l lase sa aiba grija de noi. Amin!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.05.2013, 13:58:12
Eyrini Eyrini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2013
Mesaje: 10
Implicit

Cred ca are dreptate pr Calistrat. Marii nostri duhovnici nu s-au remarcat prin supranatural, ci prin smerenie, dreapta credinta, discernamant duhovnicesc. Duhovnicul meu m-a sfatuit sa nu ma incred ca in Pr gabriel Nicu sau in alti preoti de acest gen, si sa ma accez mai mult pe lupta cu patimile mele si sa nu caut minuni. Duhovnicul meu a citit o carte despre pr Gabriel, si a intalnit lucruri neortodoxe in ea. Am si eu o prietena care are foarte mare evlavie la acest preot Gabriel, si mereu imi povesteste de tot felul de minuni ce se petrec in viata ei. Mi se pare ca ea cauta cu lummanarea aceste minuni, ba mai mult se afla pe un taram alunecos, crezand cu mare usurinta in vise si vedenii ce au loc in viata ei destul de des, avand legatura cu evlavia pt pr Gabriel. Si cred ca nu trebuie sa uitam ca si diavolul poate face minuni.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.05.2013, 14:32:46
Eyrini Eyrini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2013
Mesaje: 10
Implicit

Nu l-am cunoscut pe Pr Gabriel, dar chiar si asa iti poti da seama de animite lucruri. Faptul ca nu ma incred orbeste in cineva nu inseamna ca judec. Sunt destule semne de intrebare pt mine in legatura cu pr Gabriel. In primul rand cei care au editat carte despre " minunile lui" intitulata "Pr Gabriel, un om indumnezeit prin har", au mintit, spunand ca aceea carte s-a editat cu binecuvantarea IPS Calinic, a pr Iustin Parvu si a pr Nicolae Tanase de la Valea Plopului, dar in realitate nici unul din ei nu si-a dat binecuvantarea pt aceasta carte. Se vede deci din asta ca nu prea e in regula aceea carte, o data ce pr Nicolae Tanase, a fost caterisit pe o perioada de timp de Sinodul BOR pt ca a contribuit la scrierea unei carti cu continut indoilenic, desi el habar nu avea ca era trecut consilier editorial in aceea carte despre " minunile" pr Gabriel. In al doilea rand pr meu duhovnic mi-a zis ca l-a auzit intr-un interviu pe pr gabriel afirmand ca e suparat ca lumea nu crede ca el, are Duhul Sfant, ori la Pr Cleopa, Ioanichie Balan, Arsenie Papacioc, Iustin Parvu, nu am auzit astfel de afirmatii ci din contra ei se considera pacatosi si nevrednici de harul lui Dumnezeu.Apoi chiar eu am citit in cartea cu pricina ca o femeie a paralizat pt ca nu a crezut in el, cum vine asta, ca eu stiu ca sfintii sunt plini de dragoste pt noi pacatosii si nu calai ce pedepsesc pe cei ce nu cred in ei. Apoi prea multe minuni se pun pe seama lui, eclipsand parca pe Sf Dimitrie Basarabov, Sf Cuv. Parascheva etc. despre care nu s-a auzit ac au facut asa de multe minuni precum si invieri din morti. Deci dupa cum vedeti indoilala mea este destul de justificata. Dumnezeu ne-a cerut sa cercetam duhurile si sa vedem daca sunt de la El si sa nu credem orbeste in cineva fie el preot.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.05.2013, 14:55:03
Eyrini Eyrini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2013
Mesaje: 10
Implicit

Sa fim seriosi, e la mintea cocosului aceasta afirmatie ca pr Iustin a fost fortat sa scrie acel articol. In primul rand pr Iustin care a trecut prin foarte multe suferinte prin temnitele comuniste si care nu a cedat niciodata cand era vorba de adevar, sa cedeze acum sub amenintari si sa spuna fortat lucruri neadevarate despre o persoana, pare greu de crezut. Pr Iustin a spus ca de obicei doar adevarul, anume ca aceasta fuga dupa minuni a ucenicilor exaltati ai pr Gabriel nu este corecta dpd duhovnicesc, ci lupta cu patimile este adevarata invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.05.2013, 15:44:20
Eyrini Eyrini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2013
Mesaje: 10
Implicit

Asa este, fiecare crede cum vrea. Dar pt mine este mai credibil pr Iustin Parvu, pt ca asa cum spunea o fosta detinuta din temnitele comuniste, in acele lupte cu Fiara Rosie, cei ce au trait atunci in Hristos si care au supravietuit pana azi, au capatat un discernamant ce numai suferinta pt Hristos ti-l poate aduce. De accea Pr Iustin, stie ce spune, si daca el a sesizat ceva in neregula la acest pr Gabriel, inseamna ca asa este. Am observat aceasta exaltare la prietena mea si la alti ucenici ai pr Gabriel ce nu este tipica Ortodoxiei, ci te duce mai mult cu gandul la sectarism. Acei oameni pun prea mare accent pe supranatural, pe minuni si mai putin pe traire ortodoxa si lupta cu patimile si aici are dreptate pr Iustin cand spune ca nu trebuie sa alergam dupa minuni, ci sa fim smeriti.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.05.2013, 17:45:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Gabriel Un Om Indumnezeit Prin Har - Scribd

ro.scribd.com › Books - Non-fictionReligion & Spirituality

Last edited by antoniap; 24.05.2013 at 17:48:59.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas - Parintele Gabriel Nicu antoniap Stiri, actualitati, anunturi 23 01.07.2014 13:39:56
Nicu Wagner..cantari crestine tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 40 05.04.2009 20:16:31
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Cine este vizionarul Gabriel(Gavriil)? dan_ion Vrajitoria 85 14.11.2008 09:47:08
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47