Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2011, 10:38:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Iertarea pacatelor ca urmare a milosteniei?

Versetul de la Luca 11, 41: "Dati inca milostenie din cele pe care le aveti, si iata, toate va sunt curate".

Cuvintele "toate va sunt curate" au fost intrepretate ca primire de iertare a pacatelor.

Si in cartea Tobit intalnim ceva asemanator: "Da milostenie din cele ce ai si de la nici un sarac sa nu-ti intorci fata ta, si atunci nici de la tine nu se va intoarce fata lui Dumnezeu. Când ai mult, da mai mult; daca ai putin, da mai putin, dar nu pregeta sa faci milostenie. Si iti vei adauga prin aceasta vistierie bogata pentru zile grele. Ca milostenia izbaveste de la moarte si nu te lasa sa te cobori in intuneric" (cap. 4, 7-10).

Stim ca este importanta taina spovedaniei pentru primirea iertarii pacatelor, dar o idee de genul ca milostenia aduce iertarea pacatelor poate duce la anularea spovedaniei. Astept pareri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2011, 10:57:38
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Versetul de la Luca 11, 41: "Dati inca milostenie din cele pe care le aveti, si iata, toate va sunt curate".

Cuvintele "toate va sunt curate" au fost intrepretate ca primire de iertare a pacatelor.

Si in cartea Tobit intalnim ceva asemanator: "Da milostenie din cele ce ai si de la nici un sarac sa nu-ti intorci fata ta, si atunci nici de la tine nu se va intoarce fata lui Dumnezeu. Când ai mult, da mai mult; daca ai putin, da mai putin, dar nu pregeta sa faci milostenie. Si iti vei adauga prin aceasta vistierie bogata pentru zile grele. Ca milostenia izbaveste de la moarte si nu te lasa sa te cobori in intuneric" (cap. 4, 7-10).

Stim ca este importanta taina spovedaniei pentru primirea iertarii pacatelor, dar o idee de genul ca milostenia aduce iertarea pacatelor poate duce la anularea spovedaniei. Astept pareri.
Amandoua contribuie la mantuire. Cum sa anuleze milostenia spovedania? Fiecare din ele consider ca este o taina (in taina facem milostenie, iar spovedania este o taina -"ca nu voi spune vrajmasului Tau taina Ta").

Aveti grija ce scrieti, ca pe unii ii poate sminti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2011, 11:10:01
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Soaree Vezi mesajul
Amandoua contribuie la mantuire. Cum sa anuleze milostenia spovedania? Fiecare din ele consider ca este o taina (in taina facem milostenie, iar spovedania este o taina -"ca nu voi spune vrajmasului Tau taina Ta").

Aveti grija ce scrieti, ca pe unii ii poate sminti.
Cred ca Costel se referea la faptul ca din aceste versete cineva isi poate intemeia oarecari pareri gresite, in sensul ca-si va spune siesi "daca fac milostenie, atunci nu mai am nevoie de spovedanie".

Dar mai departe, trebuie sa recunoastem ca harul lui Dumenzeu ni se impartaseste nu doar prin Sfintele Taine, ci si prin toate faptele noastre bune. De remarcat este ca Hristos separa pe cei care merg in viata vesnica de cei care merg spre moartea vesnica tocmai pe criteriul milosteniei ("flamand am fost si mi-ati dat sa mananc, gol am fost si m-ati imbracat...").

Exista o conceptie mecanicista asupra lucrarii Tainelor, care vine dintr-o conceptie juridica asupra mantuirii. Aceasta conceptie este combatuta fara exceptie de Sfintii Parinti, si bine este sa o combatem si noi, asa cum ati facut si dumneavoastra, socotind milostenia o "taina".

In sensul cuvintelor lui Costel, as zice ca spovedania fara milostenie este seaca, dar nici milostenia fara spovedanie nu duce prea departe.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2011, 11:10:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Stim ca este importanta taina spovedaniei pentru primirea iertarii pacatelor, dar o idee de genul ca milostenia aduce iertarea pacatelor poate duce la anularea spovedaniei. Astept pareri.
La fel de importanta pentru iertarea pacatelor stim ca este Taina Sfantului Maslu, dar acest lucru nu anuleaza necesitatea Tainei Marturisirii. Nicio Taina nu o face de prisos pe o alta.

Nici milostenia nu poate anula Spovedania, desi ne poate aduce iertarea pacatelor, sau, mai bine spus, milostivirea dumnezeiesca. Mantuitorul ne spune, in acest sens, pe "Muntele Fericirilor": "Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui."

Desigur, nu trebuie sa avem impresia ca Dumnezeu actioneaza mecanic, in virtutea unei "legi a talionului". Sunt milostiv, Dumnezeu imi raspunde cu milostenie. Milostenia noastra, aduce cu sine mila lui Dumnezeu mai ales atunci cand se aseamana milostivirii dumnezeiesti, cand este lucrata in mod liber, in virtutea iubirii de aproapele si de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2011, 11:12:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Soaree, ca amandoua contribuie la mantuire stiu. Doream sa aflu altceva, poate nu m-am facut eu inteles. De pilda iertam greselile semenilor, asta duce si la iertarea pacatelor noastre din partea lui Dumnezeu. Cred doar ca sunt mai multe chipuri prin care omul poate primi iertare de pacate. Iar aceste chipuri nu anuleaza taina spovedaniei. Dar astept in continuare alte puncte de vedere.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.09.2011, 11:19:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Cred ca Costel se referea la faptul ca din aceste versete cineva isi poate intemeia oarecari pareri gresite, in sensul ca-si va spune siesi "daca fac milostenie, atunci nu mai am nevoie de spovedanie".
Da, acest lucru doream sa-l spun. Ca si cu versetul: "Daca veti ierta fratilor vostri din inima pacatele lor, si voua va va ierta Tatal vostru pacatele voastre (Matei 6, 14)". Cel ce a iertat pacatele semenilor isi poate spune ca nu mai are nevoie de spovedanie, ca si Dumnezeu i-a iertat lui pacatele. Lavrentiu, multumesc pentru completare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.09.2011, 11:25:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Stim ca este importanta taina spovedaniei pentru primirea iertarii pacatelor, dar o idee de genul ca milostenia aduce iertarea pacatelor poate duce la anularea spovedaniei. Astept pareri.
Făcând doar milostenie, fără să mergi la spovedanie, poate că păcatele îți vor fi iertate, dacă o vei face cu dragoste.

Însă spovedania nu înseamnă doar iertare, ci și îndreptare. Pentru că ne mărturisim păcatele cu hotărârea de a nu le mai repeta. În măsura în care și reușim aceasta, la următoarea spovedanie vom avea alte păcate de mărturisit, pe măsura înaintării noastre în pocăință.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2011, 12:03:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Versetul de la Luca 11, 41: "Dati inca milostenie din cele pe care le aveti, si iata, toate va sunt curate".

Cuvintele "toate va sunt curate" au fost intrepretate ca primire de iertare a pacatelor.

Si in cartea Tobit intalnim ceva asemanator: "Da milostenie din cele ce ai si de la nici un sarac sa nu-ti intorci fata ta, si atunci nici de la tine nu se va intoarce fata lui Dumnezeu. Când ai mult, da mai mult; daca ai putin, da mai putin, dar nu pregeta sa faci milostenie. Si iti vei adauga prin aceasta vistierie bogata pentru zile grele. Ca milostenia izbaveste de la moarte si nu te lasa sa te cobori in intuneric" (cap. 4, 7-10).

Îmi place foarte mult textul de la Isaia 58:

6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălța clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune și vei fi numit dregător de spărturi și înnoitor de drumuri, ca țara să poată fi locuită.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul

Stim ca este importanta taina spovedaniei pentru primirea iertarii pacatelor, dar o idee de genul ca milostenia aduce iertarea pacatelor poate duce la anularea spovedaniei. Astept pareri.
Citeam în Pelerinul rus că iertarea de păcate se primește la fiecare rugăciune a noastră, dacă avem suficientă credință pentru a cere și primi mila Domnului. Ce-i drept, păcatele sînt de multe feluri, de gravități diferite, deci tainele spovedaniei și împărtășaniei nu își pierd sensul. Probabil că pentru păcatele strigătoare la cer sau pentru cele împotriva Duhului Sfînt este neapărat necesară mijlocirea preotului prin spovedanie. Vreau să subliniez că rugăciunea particulară de iertare are ca scop iertarea atunci, pe loc, altfel pentru ce ne-am mai ruga în lipsa preotului, pentru o împăcare viitoare cu Dumnezeu?

Poate mă înșel, corectați-mă dacă greșesc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.10.2011, 11:46:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Milostenia in numele lui Hristos presupune o anumita asezare sufleteasca. Desi are sufletul impovarat de multe pacate, omul care raspunde prin milostenie semenilor sai, dar mai ales acelora care i-au gresit, primeste binecuvantarea lui Dumnezeu.

De aceea, omul care daruieste din suflet, este intotdeauna cu un pas mai aproape de vederea propriilor pacate, de pocainta, decat cel a carui inima nu vibreaza la nevolile aproapelui sau. In acest sens, milostenia mijloceste calea inimii catre starea de pocainta, mijloceste calea catre iertarea pacatelor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2011, 11:14:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
milostenia mijloceste calea inimii catre starea de pocainta, mijloceste calea catre iertarea pacatelor.
Am citit acest fir de discutie si sunt putin tulburata. Pana la urma cum considera Bo ca ne sunt iertate pacatele? Caci, daca ne uitam cu sinceritate inauntrul nostru, acesta este printre cele mai puternice motive pentru care oamenii se apropie de Dumnezeu: nevoia acuta de iertare, de a arunca din spate povara de pacate adunata intr-o viata de om.

Deci, ce ar trebui sa facem practic ca sa fim iertati si cum putem sti daca am fost iertati?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Tags
iertare pacate, milostenie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce e iertarea? Marta Pocainta 99 11.11.2014 16:02:37
Poate preotul refuza iertarea pacatelor spovedite? moldoveanu Impartasania (Taina Euharistiei) 22 25.08.2011 04:03:06
despre iertarea pacatelor alinuu Intrebari utilizatori 23 06.07.2011 18:08:46
Urmare...Curiozitati din cartea "MOISE" de Edmond Fleg 14carol06 Generalitati 1 06.06.2009 07:03:51
Iertarea! amatyyy Umanitare 26 17.05.2009 12:56:37