Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.06.2015, 12:17:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Am avut destule raspunsuri care le-am sters inainte de a le trimite ptr ca am considerat ca nu erau suficient de ziditoare ptr cel care le scriam.Ma gandesc poate prea mult inainte de a trimite un post.
Sau poate nu suficient.
Garantat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.06.2015, 01:00:59
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Rog moderatorii sa stearga mesajul 65

Da frate AlinB! daca vorbeam vreo 2 saptamani amiabil, ramaneai la concluzia ca la Facebook nu e nici un pericol.Pericolul e ,ptr ca e mare diferenta intre un raspuns toxic care ar trebui trimis pe privat,ptr ca pe:
-Privat- poate zidi
-Prieteni-pricinuieste durere
-Public -pricinuieste durere mult mai mare
Costul emotional e uneori marea problema!
Si pe Facebook durerea e si mai mare ptr ca ai trecut numele,poze etc,si poate fi pus intr-un loc unde nu poti sterge si poate omul nici nu are de gand sa o faca.
Mesajul asta trebuia trimis pe privat.Cand gresim ,poate e bine sa ne corectam in prima faza(asa cum de fapt scrie in Biblie sa o faci intre patru ochi), pe mesaj privat.V-as ramane indatorat care o face-ti!
Ce am vazut la altii am facut si eu ,m-am grabit.Nu am fost atent la expresia "sotul meu"care de fapt a fost o eroare de citire a cuiva dinainte.

Rog moderatorii sa stearga mesajul 65 din 20.06,daca era mesaj privat cred ca era ziditor,insa asa rog sa fie sters.Am incercat de dimineata sa trimit la unul din moderatori mesaj ptr stergere, dar nu avea trecuta optiunea de a primi mesaje private.
Frate AlinB , fii binecuvantat !
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.06.2015, 04:46:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu stiu ce conditii aveti dvs,ce relatii prin diaspora romaneasca si cum ati gasit un job Luni-Vineri.

Eu am lucrat in comert inca de dupa terminarea liceului si tot aveam liber Duminica iar Sambata zi scurta ,pana la 2-3.Slava Domnului,nu lucram la alimentara ci la un boutique de bijuterii ,ceasuri elvetiene si obiecte de arta-dar totusi pana si aia aveau un program uman.
Asta se intampla,in Romania anilor 2000,cand retelele hipermarketurilor nu ajunsesera pe acolo si nu-I"educase"pe romani ca pot face cumparaturi ori cand doresc pe spinarea angajatilor care trebuie sa lucreze intr-un loc oferit publicului 365 zile,adica nu se inchide niciodata.

Eu am facut cariera in vanzari,manageriat si resurse umane;asta imi place asta stiu sa fac,iar in America joburile din vanzari si manager de restaurant include si Sambata si Duminica cat si sarbatorile legale. Ca doar si atunci,angajatii au nevoie de manager cat si businesul in sine.
Nu te poti sustrage programului pt ca aceste zile sunt zile de lucru normale,ce parca ii pasa societatii modern secularizate ca preotul oficiaza Sfanta Liturghie la 10 am Duminica?

Si pe mine ma deranjeaza si mai mult"americanizarea"dvs ,nepasarea cu care vb despre cei care lucreaza in comert si nonsalanta ca deh,ce va priveste pe dvs soarta altora din moment ce dvs si familia dvs traieste bine,are program bun si se poate duce la biserica Duminica.

Dar se vede ca din toata discutia dvs ati inteles doar"atitudinea"mea,care a sarit calul.

Eu una,nu am facut si nici nu fac cumparaturi Duminica,imi planific alte zile deci din partea mea nu au decat sa fie toate inchise,nu crap pana Luni!
Draga mea in Rom am lucrat in comert pe timpul comunismului gestiunea era a mea directa dar tot trebuia sa ascultam de regulile companiei adica dischise magazinele duminica de Craciun si Paste. Dumnezeu asa a raduit ca aici in America sa lucrez de luni pina vineri si nu cu ajutorul diasporei fii serioasa tot cu americanii cu pregatirea si seriozitatea mea am supravituit in acelasi service de f multi ani. Multumesc Domnului.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.06.2015, 04:51:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu va suparati pe mine,dar ce ati scris in fraza asta nu este gandire de crestin!
Poate ca ar trebui sa-i spuneti preotului la spovedanie ce ganditi despre altii,cum vi se par inferiori dpdv intellectual samd...

Sunt socata ce pot scrie unii crestini cu"vechime"...Doamne Fereste!
Asta e parerea ta, lasa nu duce grija spovedaniei mele asta e treaba mea Jasmina.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.06.2015, 04:56:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Exista f multi atei care pot lucra Duminica in magazine, nimeni nu obliga un crestin sa-si ia un astfel de job.
Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.
Nu vad de ce nu pot merge Duminica dimineata la sfanta liturghie si apoi la cumparaturi. E ceva gresit in a-ti asigura cele necesare traiului zilnic? Cu ce te indeparteaza asta de trairea crestineasca?
Asta ma intrebam si eu, dupa slujba de ce sa nu dau prin magazine?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.06.2015, 05:12:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Scuze ca raspund cu intarziere reusesc in ultima perioada sa intru tot mai rar si tarziu si nu reusesc sa raspund.Weekendurile cand speram sa raspund, sunt plecat, asa ca ma iertati.



Hartford prietene te-am cunoscut dintr-o postare care mi-a placut de pe un alt topic.Desi persoana respectiva(Alex190) vorbise cu mine eu trebuia sa-i raspund, asa era frumos, sa o incurajez.Dar nu am facut-o si mi-a parut rau ca nu am facut-o , cum ai facut-o tu:"Ma bucur ca te intaresti singura si iti vezi de viata ta care este asa de scumpa,iti doresc sanatate si ai grija de copil care acusi va sti ce e cu voi cine e mama si cine e tata. Stiu ce spun."
Si ma gandesc la tine care ai scris un mesaj scurt dar frumos!Asta de fapt are nevoie forumul (si oamenii in general) RECUNOASTERE ptr ceea ce fac(ca a trecut peste vorbele urate spuse de cel care trebuia ii fie sprijin,si peste incercarile despartirii) sau ptr ceea ce sunt!
Si cred ca mai bine ramaneai pe linia aia care are putini urmaritori .Decat sa analizezi critic interminabil, cum cred ca o facem majoritatea.Te-ai simtit singuratic pe linia aia??:-)) Oricum este buna conduita aia!
Cheama-ne si pe noi "acolo" nu veni tu catre noi!
Sper ca m-ati inteles?

Oricum legat de Duminica eu nu cred ca putem sa facem nimic. Nu reusim sa facem pe un forum, sa cadem cat de cat de acord, cu atat mai putin o Societate intreaga .Dar trebuie sa trecem prin vremurile astea ca sa ne bucuram cu adevarat, daca vom ajunge in Rai.Trecand prin greu vom stii mai bine sa apreciem ceva bun.
Cum spuneam la un moment dat, cat de mult ne-au ajutat perioadele grele de despartire in familia mea,care desi au fost grele,mi se par ceva special in viata noastra(cand imi aduc aminte de perioadele respective) si in special mie mi-au aratat de valoarea omului care il am alaturi.Ca sa stii valoarea cuiva renunta ptr ceva timp la acel lucru sau om si vei vedea valoarea lui prin alti ochi.
Jonny eu nu critic pe nimeni spun lucrurile pe fata. Ai dreptate nu am inteles ce vrei sa spui Cheama-ne si pe noi acolo? Ma mai incurc si eu la romana deh de atitea ani plecata.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.06.2015, 13:38:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da frate AlinB! daca vorbeam vreo 2 saptamani amiabil, ramaneai la concluzia ca la Facebook nu e nici un pericol.
Da, nu stiam, multumesc ca m-ai luminat tu.

E un pericol pentru cei care oricum sunt un pericol pentru ei insisi.
La fel ca si chibriturile, nu toti au voie sa puna mana pe ele.

Utilitatea insa e la fel de indoielnica, personal cred ca e un loc de pierdut vremea.
Daca e mai mult de atat, e problematic.
Relatiile personale si viata personala se tin personale, nu se afiseaza pe "parete".

Citat:
Frate AlinB , fii binecuvantat !
Si tu :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.06.2015, 00:02:44
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Jonny eu nu critic pe nimeni spun lucrurile pe fata. Ai dreptate nu am inteles ce vrei sa spui Cheama-ne si pe noi acolo? Ma mai incurc si eu la romana deh de atitea ani plecata.
Foloseam o hiperbola, mi-a placut mesajul respectiv,care l-ai scris cand era nevoie de el.Cum am spus recunoastere asta avem nevoie toti!Grija pentru altii la modul pozitiv .Ca si cand erai deja prin comportamentul tau, intr-o lume, care o reprezenta pe cea care va fii in Rai.Si nu mi se parea o chestie prea buna sa faci ce o facem unii(eu in primul rand),sa analizam mesajele altora foarte critic, sa nu rabdam criticile(sensibili)si uneori sa ne lungim in vorbe multe scapand esentialul.
Si deci de la mesajul respectiv, mi se parea un pas inapoi.Deci era o parabola,eu te vedeam in fata noastra prin ceea ce ai scris atunci.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 24.06.2015, 01:19:36
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Foloseam o hiperbola, mi-a placut mesajul respectiv,care l-ai scris cand era nevoie de el.Cum am spus recunoastere asta avem nevoie toti!Grija pentru altii la modul pozitiv .Ca si cand erai deja prin comportamentul tau, intr-o lume, care o reprezenta pe cea care va fii in Rai.Si nu mi se parea o chestie prea buna sa faci ce o facem unii(eu in primul rand),sa analizam mesajele altora foarte critic, sa nu rabdam criticile(sensibili)si uneori sa ne lungim in vorbe multe scapand esentialul.
Si deci de la mesajul respectiv, mi se parea un pas inapoi.Deci era o parabola,eu te vedeam in fata noastra prin ceea ce ai scris atunci.
Imi pare rau ca te-am dezamagit si nu mai sint in fata voastra o sa fiu mai atenta la exprimare mersi de atentie.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 09.02.2018, 23:48:18
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Vanzatori din magazine liberi duminica!

Uite ca la altii incepe sa se miste cate ceva. In prima faza fiind deschise in 2 duminici hypermarketurile. Nu stiu de ce traiesc unii analisti cu senzatia ca vanzarile ar scadea daca duminca magazinele ar fi inchise? Vanzarile sunt aproximativ o constanta, dar analistii astia sunt niste cretini si niste obsedati dupa castig. Plus, marele castig, familia mai mult timp imprreuna, in special duminica cand pot merge la Biserica impreuna, iesiri in natura parcuri,munti etc.

"Polonia: Comerțul INTERZIS duminica. Marile MAGAZINE, ÎNCHISE

Toate magazinele din Polonia sunt forțate să-și închisă ușile duminica, în Polonia. Decizia nu se aplică magazinelor de proximitate.
Președintele Poloniei, Andrzej Duda, a semnat actul normativ cu privire la această interzicere a comerțului în zilele de duminică.
Decizia ar urma să atragă proteste din partea marilor retaileri occidentali, care sunt principala țintă a legii. O mare parte din profiturile lor este obținută în weekend iar Polonia este o piață mare de consum.
Conform actului normativ, începând din data de 1 martie 2018, piețele și magazinele vor putea fi deschise doar în prima și ultima duminică a lunii, pentru ca pe parcursul anului 2019 să poată fi deschise doar în ultima duminică a lunii. Începând de la 1 ianuarie 2020, piețele și magazinele vor putea opera doar șapte duminici pe an.

Scăderi ale vânzărilor cu 1 miliard de euro
Andrzej Duda a lăudat legea, spunând că oferă copiilor șansa de a sta cu părinții lor și angajaților timpul liber atât de necesar.
Un studiu realizat anul trecut de PricewaterhouseCoopers arată că vânzările ar putea scădea cu aproape un miliard de euro pe an dacă magazinele sunt deschise mai puține duminici, iar economiștii avertizează că decizia va afecta piața forței de muncă.

În timp ce în marile economii din Vestul Europei cumpărăturile efectuate duminică sunt destul de limitate, în Est situația este diferită, pe măsură ce în ultimele două decenii oamenii au îmbrățișat mall-urile ca un semn de prosperitate după decenii de comunism"
Preluat de pe :https://www.dcnews.ro/polonia-comer-...se_577617.html
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare