Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.04.2017, 00:50:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Treizeci de arginti

Intr-o zi ca aceasta Iuda a luat pretul tradarii. Treizeci de arginti. Cu atat a apreciat Biroul Politic al Knesset-ului epocii ca merita rasplatit efortul celui care era casierul Colegiului Apostolic. Sa cercetam putin aceste monede si sa vedem care era valoarea lor.

Argintul sau dinarul era o mica moneda de argint. Numele (denarius) vine de la numeralul "zece", fiindca, initial (adica in perioada Republicii) un dinar valora 10 asi (asul era moneda de cupru). Mai circula o moneda de bronz: sestertul, iar un argint valora 4 sesterti. Sub Augustus, insa, avusese loc o reforma monetara, astfel incat un dinar valora 16 asi (acesti dinari sunt marcati cu numarul XVI pe avers). Un dinar pe vremea lui Augustus cantarea 3.79 grame de argint.

Valoarea dinarului era valoarea metalului din moneda inasasi, practica ce a subzistat si in Romania interbelica, unde cocoselul de aur nu avea valoare nominala.

Cam ce se putea face cu 30 de dinari ? Un indiciu il avem chiar in Evanghelii, de unde aflam ca un lucrator in vie primea, pentru munca lui de o zi, un dinar. Dintr-un dinar, in principiu, el si familia lui puteau manca o zi. Dinarul pe zi era un fel de salariu minim al epocii. Un dinar valora 16 paini, din moment ce o paine costa un as. Soldatii primeau o solda de 225 de dinari pe an (ceea ce revine la 18.7 dinari pe luna, mai putin decat un muncitor agricol, dar nu plateau cazare, mancare, haine, incaltari). Solda unui capitan al epocii (centurion sau sutas) era mult mai mare: 3375 de dinari pe an (ceea ce inseamna 282 de arginti pe luna, dar soldele se plateau anual). O tunica se vindea intre 3 si 4 dinari.
Tot din Evanghelie mai aflam ce s-a intamplat cu cei 30 de dinari. Recuperati de liderii parlamentului de atunci, au servit la cumpararea unei "fasii de pamant" cultivabil. Evanghelia nu precizeaza intinderea acestei fasii, dar intelegem ca nu era prea mare, din moment ce a fost platita cu 113.7 grame de argint.

Am mai citit teoria ca 30 de arginti reprezenta pretul unui sclav. Personal, mi se pare o speculatie (nu lipsita de frumusete si adancime teologica), fiindca pretul sclavilor varia enorm in functie mai intai de calitatile sclavului, dar si de la epoca la epoca, precum si de la o regiune la alta a intinsei imparatii a Romei. Au existat perioade in care pretul unor sclavi cobora la 6 dinari, dupa cum un sclav nascut si educat in casa (pentru care romanii aveau un alt cuvant) putea ajunge la mii de dinari.

Mai aflu ca un liceu particular (toate liceele erau particulare atunci) primea, de la parintii unui copil, o jumatate de dinar pe zi pentru intretinerea si educarea acestuia.

Toate elementele de mai sus ne ajuta sa ne formam o imagine despre pretul tradarii. Mic, insignifiant chiar, daca avem in vedere Cine a fost cel vandut. Considerabil, daca avem in vedere lacomia lui Iuda, care tocmai ce se aratase ingrijorat ca pacatoasa bogata risipeste bunatate de parfum pentru cultul divin, in timp ce recipientul se putea vinde si banii impartiti saracilor (impartiti tot de casierul Iuda, se intelege).

Multi sunt si astazi cei care il tradeaza pe Domnul chiar pentru sume mai mici de 30 de arginti. Multi iscarioti se arata si astazi ingrijorati ca Biserica risipeste pentru cult si ne explica ce s-ar mai rezolva problema saraciei globale daca banii destinati cultului s-ar imparti saracilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.04.2017, 06:21:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Mâine, în Sfânta și Marea Miercuri, Biserica noastră o pomenește pe femeia păcătoasă care a uns cu mir Picioarele Mântuitorului, le-a spălat cu lacrimi și le-a șters cu părul ei, primind de la El iertarea tuturor păcatelor.
În schimb, vă propun ca, în acest topic, să postăm gânduri personale, dar și cugetările părinților duhovnicești despre nelegiuirea lui Iuda și despre învățătura Bisericii cu privire la culpabilitatea acestui act al trădării (cel mai grav din istorie).
Iuda nu a fost predestinat să devină trădătorul lui Hristos!...
Eu sunt convins ca Hristos tocmai de aceea l-a ales fiindca era predestinat la a-L vinde. A vazut dinainte, din momentul alegerii, ca dupa invatatura de 3 ani de pe langa Iisus, Iuda Il va vinde.
L-a ales pentru a se implini Voia lui Dumnezeu; daca nu l-ar fi ales, ar fi insemnat ca Iisus evita intentionat sa implineasca Voia Lui, sau ca lucreaza impotriva Ei.

Cand Iisus a trimis ucenicii sa propovaduiasca Evanghelia, sa boteze si sa scoata demoni, Iuda era printre ei si a avut realizari duhovnicesti, cunoscand Scriptura.
Eu nu sunt asa de vrednic, iar daca ma compar cu el, ma intreb fara sa-l acuz: care dintre noi e Iuda?
El nu a rezistat judecatii constiintei sale, ceea ce inseamna ca o avea.
Un episcop catolic, in cuvintarea sa, spunea despre Iuda ca e un om obisnuit.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
Tot din Evanghelie mai aflam ce s-a intamplat cu cei 30 de dinari. Recuperati de liderii parlamentului de atunci, au servit la cumpararea unei "fasii de pamant" cultivabil. Evanghelia nu precizeaza intinderea acestei fasii, dar intelegem ca nu era prea mare, din moment ce a fost platita cu 113.7 grame de argint.
7. Și ținând ei sfat, au cumpărat cu ei Țarina Olarului, pentru îngroparea străinilor.(Mt27,7)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.04.2017, 09:21:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu sunt convins ca Hristos tocmai de aceea l-a ales fiindca era predestinat la a-L vinde.
Am mai intalnit prostia asta undeva.Sa stii ca nu exista predestinatie.Si Iuda putea foarte bine sa se intoarca la Hristos dupa ce l-a tradat.
Citat:
L-a ales pentru a se implini Voia lui Dumnezeu; daca nu l-ar fi ales, ar fi insemnat ca Iisus evita intentionat sa implineasca Voia Lui, sau ca lucreaza impotriva Ei.
Nu mai vorbi tampenii.Numai prostii debitezi pe aici.Parca ai fi o masina de
fabricat aberatii.
Citat:
Eu nu sunt asa de vrednic, iar daca ma compar cu el, ma intreb fara sa-l acuz: care dintre noi e Iuda?
Mai baiatule, Iuda l-a confruntat pe Hristos, si a fost primul care si-a batut joc de EL pe fatza.Fiul pierzarii nu este om obisnuit.
Citat:
El nu a rezistat judecatii constiintei sale, ceea ce inseamna ca o avea.
Vezi la parintele Cleopa cum te poate manipula diavolul si evolutia pacatului
si sa vezi ca nu din cauza judecatii
Citat:
Un episcop catolic, in cuvintarea sa, spunea despre Iuda ca e un om obisnuit.
Pai fara sa vrea catolicul tau eretic a spus adevarul despre ei:Da, ei catolicii sunt ca Iuda , isi bat joc de Dumnezeu Fiul si il scuipa pe obraz insusi prin ereziile lor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.06.2017, 10:33:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu sunt convins ca Hristos tocmai de aceea l-a ales pe Iuda fiindca era predestinat la a-L vinde.

Am mai intalnit prostia asta undeva.
Sa stii ca nu exista predestinatie.Si Iuda putea foarte bine sa se intoarca la Hristos dupa ce l-a tradat.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
L-a ales pentru a se implini Voia lui Dumnezeu; daca nu l-ar fi ales, ar fi insemnat ca Iisus evita intentionat sa implineasca Voia Lui, sau ca lucreaza impotriva Ei.
Nu mai vorbi tampenii.Numai prostii debitezi pe aici.Parca ai fi o masina de
fabricat aberatii.
In Scriptura ai intalnit "prostia". Am citit-o ieri si o postez azi(dupa ce am cautat/gasit mesajul tau):

64. Dar sunt unii dintre voi care nu cred. Căci Iisus știa de la început cine sunt cei ce nu cred și cine este cel care Îl va vinde.
70. Le-a răspuns Iisus: Oare, nu v-am ales Eu pe voi, cei doisprezece? Și unul dintre voi este diavol!
71. Iar El zicea de Iuda al lui Simon Iscarioteanul, căci acesta, unul din cei doisprezece fiind, avea să-L vândă.(In6,64.70-71)


Iisus stia ca Iuda e diavol si totusi l-a ales intre cei 12.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradarea tarii este atunci cand o impovarezi cu datorii hydro314 Generalitati 10 13.06.2013 11:26:28
Formele mandriei dianaelena Pocainta 4 10.03.2011 21:34:38
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 03:45:24
Pacatul mandriei sofiaiuga Generalitati 38 26.06.2009 20:54:32
Moartea-consecinta a pacatului? oni91 Din Vechiul Testament 60 03.11.2008 16:19:40