Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2011, 16:26:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Prima Duminica dupa Pasti?

Duminica lui Toma este socotita a II-a dupa Pasti. Care este prima duminica dupa Pasti? Nu exista. Care sunt prevederile tipiconale?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2011, 16:54:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Învierea a avut loc în noaptea de sîmbătă spre duminică și era noapte, pentru ca dimineața în zori mironosițele au aflat mormîntul gol. Și a urmat prima duminică după Paști (a se înțelege prima duminică după Trecerea de la moarte la viață). Apoi duminica Tomei, a doua după Paști.

Da, Paștile se serbează timp de trei zile, dar Învierea = Trecerea de la moarte la viață = Paști a fost un moment scurt și cuprinzător. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2011, 17:08:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Învierea a avut loc în noaptea de sîmbătă spre duminică și era noapte, pentru ca dimineața în zori mironosițele au aflat mormîntul gol. Și a urmat prima duminică după Paști (a se înțelege prima duminică după Trecerea de la moarte la viață). Apoi duminica Tomei, a doua după Paști.

Da, Paștile se serbează timp de trei zile, dar Învierea = Trecerea de la moarte la viață = Paști a fost un moment scurt și cuprinzător. :)
Duminica Invierii sa fie socotita si prima duminica dupa Pasti?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2011, 15:51:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Duminica Invierii sa fie socotita si prima duminica dupa Pasti?
Altă explicație nu e.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2011, 16:24:33
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Duminica lui Toma este socotita a II-a dupa Pasti. Care este prima duminica dupa Pasti? Nu exista. Care sunt prevederile tipiconale?
Din punct de vedere tipiconal, doua sunt praznicele dupa care se numeroteaza celelalte duminici din cadrul anului liturgic, Sfintele Pasti si Rusaliile. Numerotarea se face insa diferit, in sensul ca prima duminica dupa Pasti, nu exista (sau este insasi duminica praznicului), in timp ce prima duminica dupa Rusalii, este la o saptamana dupa praznic. Trebuie sa existe un temei. Nu cred ca putem vorbi de inconsecventa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
duminica prima zi din saptamana ? Mirela0110 Generalitati 740 27.02.2013 04:24:53
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului bonicud Intrebari utilizatori 1 29.12.2012 19:40:19
Prima porunca Man Teo Vrajitoria 0 23.07.2011 09:07:30
Prima ninsoare!... silverstar Generalitati 9 24.11.2008 17:49:12