Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.03.2012, 16:53:36
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Invierea Duhovniceasca a Sufletului prin Dumnezeiasca Rugaciune.

http://www.parintelecalistrat.com/20...-chema_26.html

Din contiunut:

"Dacă ar fi să judecăm prin prisma concepțiilor lumești, starea de umilință este socotită categoric o stare de degradare, de înjosire, de alterare a demnității umane. Faptul că ai fost să spunem criticat, judecat, bârfit, propus public ca tip negativ sau clevetit în mass-media, pentru unii deja reprezintă o asemenea degradare, încât aceasta să însemne chiar și sfârșitul vieții lor, dintr-o deznădejde care îi împinge până la sinucidere – ca pentru a demonstra ostentativ societății că nu au mai putut face față unei asemenea apasari din partea lumii."

"Acest fel de rugăciune se poate numi „ umilicioasă” sau „de-umilință-aducătoare”; într-un fel Îl convingi pe Dumnezeu în starea de umilință, în altfel vorbești cu El în rugăciunea de laudă; atât una cât și cealaltă vor aduce liniștea minții și pacea inimii dar nu pot fi dobândite de toti nevoitorii în aceeași măsură."

"Urmărind pravila obișnuită a oricărui creștin simplu, evlavios și râvnitor, vom găsi în acest context aceleași rugăciuni „de înduioșare” a inimii și de „înduplecare” a minții: „Canonul de pocăință către Domnul nostru Iisus Hristos”, „Canonul de rugăciune către toate Puterile cerești și toți Sfinții”, „Canonul de rugăciune către Sfântul Înger Păzitor al vieții omului” – toate rugăciuni cu un pronunțat caracter eshatologic, care-l conduc pe om la pocăință și îndreptare pentru a reuși nu atât să priceapă cât să simtă cât de adâncă este taina vieții și a morții !"

Doamne ajuta ! Folos duhovnicesc !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.03.2012, 21:56:07
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Nu am inteles prea multe.Poti sa ne explici si noua?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2012, 05:09:58
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu am inteles prea multe.Poti sa ne explici si noua?
Pot sa va explic si voua dar nu am timp si nici nu va cunosc ca sa-mi pot adapta explicatia. Recomand in schimb Sfanta Scriptura si scrierile parintilor. Nu stiu daca pot explica eu mai bine decat acolo si nici mai bine decat parintele Calistrat.

Cred ca daca aveti nelamuriri care va apasa sufletul, ar trebui sa mergeti la duhovnicul dumneavoastra; pe forum fiecare isi da cu parerea cum ii vine in cap.

Doamne ajuta !

"Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții." (In. 13, 35)

"Nimănui cu nimic nu fiți datori, decât cu iubirea unuia față de altul; că cel care iubește pe aproapele a împlinit legea." (Rom. 13, 8)

"Cel ce vorbește astfel să-și dea seama că așa cum suntem cu cuvântul prin scrisori, când nu suntem de față, tot așa suntem și cu fapta, când suntem de față. Căci nu îndrăznim să ne numărăm sau să ne asemănăm cu unii care se laudă singuri; dar aceia, măsurându-se și asemănându-se pe ei cu ei înșiși, nu au pricepere." (II Cor. 10, 11-12)
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2012, 01:50:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

In Scara Sfantului Ioan Scararul se spune: "Rugaciunea este intarirea lumii", deci oamenii care se roaga intr-un fel sustin lumea aceasta. Ei Il fac pe Dumnezeu milostiv fata de lumea aceasta. Sigur ca Dumnezeu, daca a creat lumea aceasta, vrea sa fie milostiv fata de lume si s-o intareasca, dar contribuim si noi la intarirea lumii cu rugaciunea pe care o facem, rugaciunea fiind nu numai un mijloc de imbunatatire personala, ci si un mijloc de imbunatatire a societatii in care traim.

Sfantul Marcu Ascetul spune: "Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand il vei uita Domnul sa-si aduca aminte de tine". Ii tare fain! M-am gandit de multe ori la cuvantul acesta si fac o legatura intre el si ceea ce-mi spunea mama cand mergeam la scoala departe de casa: "Nu-ti uita de Dumnezeu, nu-ti uita de rugaciune". Parca ar fi fost un cuvant din Filocalie.

In Scara Sfantului Ioan Scararul, despre rugaciune se spune ca este Judecata si judecatorie si scaunul judecatorului inainte de judecata viitoare". Deci, ce-i rugaciunea? Judecata, judecatorie si scaunul judecatorului inainte de judecata viitoare. Ce inseamna asta? Inseamna ca mai ales la rugaciune ne aratam cine suntem noi din punct de vedere al raportului cu Dumnezeu.

Am extras cateva fragmente dintr-un interviu cu Parintele Teofil Paraianu despre rugaciune.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2012, 14:48:14
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am extras cateva fragmente dintr-un interviu cu Parintele Teofil Paraianu despre rugaciune.
Parca este chiar Cd-ul audio primit cu Revista "Familia Ortodoxa". Frumos ! L-am ascultat si eu in masina in drum spre servici.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2012, 03:20:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Parca este chiar Cd-ul audio primit cu Revista "Familia Ortodoxa". Frumos ! L-am ascultat si eu in masina in drum spre servici.
Si eu citesc cu mare placere Revista Familia Ortodoxa si ma folosesc mult. Interviul cu Parintele Teofil l-am gasit aici http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ian-68425.html

Tot in cadrul interviului am citit si asa si mi-a placut.
Sfantul Isaac Sirul spune ca: "Rugaciunea este o bucurie care inalta multumire". Deci ce este rugaciunea, intre altele? "O bucurie care inalta multumire." Rugaciunea este cuvantul omului catre Dumnezeu. Taina rugaciunii este sa te rogi in taina.

Topicul pe care l-ai deschis mi se pare extrem de frumos, intr-adevar, sufletul nu poate trai decat prin rugaciune. Tot pe site am mai gasit un interviu care mi-a placut cu Parintele Serafim Popescu.

Rugaciunea inainte de a ne face sa ne intilnim cu Dumnezeu, inainte de a ne aduce constiinta legaturii cu Dumnezeu, ne aduce intilnirea cu noi insine, ne descopera pe noi insine noua insine. Si cum ne descopera? Rascoleste adincurile sufletului nostru.

Un parinte duhovnicesc din Manastirea Agapia ii indemna pe oameni sa se roage neincetat si le spunea sa se roage chiar si cind merg sa faca un pacat, pentru ca poate chiar faptul ca te angajezi in rugaciune cu staruinta sa te ajute sa-ti schimbi gandul si sa nu mai pacatuiesti.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...nea-82903.html
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parintele calistrat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tristetea se vindeca prin rugaciune. Bautar Generalitati 48 27.09.2012 02:55:01
Curățirea sufletului prin postul simțurilor alexmatei Postul 1 20.04.2012 19:34:46
Intelegerile cu ingerul cazut pot fi desfacute in timpul vietii prin rugaciune spre_rasarit Generalitati 5 19.09.2011 09:10:36
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
Intrand prin portile sufletului florin.oltean75 Generalitati 0 25.03.2011 21:49:31