Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.02.2012, 17:29:58
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Un documentar exceptional dedicat parintelui N. Steinhardt

Partea 1:
http://video.google.com/videoplay?do...73506784451593#

Se găsește și partea a doua pe internet.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.05.2017, 14:26:49
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit Din Jurnalul fericirii:

- O fi hulă curată, dar am o teorie a mea, după care Hristos nu ne apare din Evanghelii numai ca blînd, bun, drept, fără de păcat, îndurător, puternic ș.a.m.d.
Din relatările Evangheliilor- fără excepție - ne apare și înzestrat cu toate însușirile minunate ale unui gentleman și cavaler.
Mai întîi că stă la ușă și bate; e discret. Apoi că are încredere în oameni, nu-i bănuitor. Și încrederea e prima calitate a boierului și cavalerului, bănuiala fiind, dimpotrivă, trăsătura fundamentală a șmecherului. Gentlemanul e cel care - pînă la dirimanta probă contrară -are încredere în oricine și nici nu se grăbește, avid, să dea crezare defăimărilor strecurate pe seama unui prieten al său. La șmecheri și la jigodii reacția numărul unu e întotdeauna bănuiala, iar neasemuita satisfacție - putința de a ști că semenul lor e tot atît de întinat ca și ei.
Mai departe. Hristos iartă ușor și pe deplin. Șmecherul nu iartă niciodată, ori dacă se înduplecă (fără ca să ierte), o face greu, în silă, cu țîrîita. Pe cînd Domnul: „Nici eu nu te osîndesc. Mergi și nu mai păcătui." Nici eu nu te osîndesc...
E oricînd gata să vină în ajutor, atîta așteaptă. Îi e milă. Pe văduva din Nain, pe orbi, pe femeia gîrbovă, îi milostivește fără ca ei să fi cerut ceva. Știe să-și gradeze aprecierea, dă fiecăruia ce-i al său. Hananeancei, care a dat dovadă de stăruință și curaj, îi spune mai mult decît altora pe care-i izbăvește, întrebuințează o formulă complementară: O, femeie! mare îți este credința. (Numai ei; numai ei și exclamativul O! și calificativul mare!)
E mereu - și cu osebire de grijuliu asupra acestui punct - atent și politicos; prietene îi spune lui Iuda. Niciodată o insultă ori o vorbă disprețuitoare față de păcătos. Nu se vede din nici un text vreun moralism înțepat, vreo pudoare de comandă. Și nici o condiție prealabilă pusă păcătoșilor, nici o discriminare: Pe cel ce vine la mine nu-l voi scoate afară.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.05.2017, 14:34:12
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
- O fi hulă curată, dar am o teorie a mea, după care Hristos nu ne apare din Evanghelii numai ca blînd, bun, drept, fără de păcat, îndurător, puternic ș.a.m.d.
Din relatările Evangheliilor- fără excepție - ne apare și înzestrat cu toate însușirile minunate ale unui gentleman și cavaler.
Mai întîi că stă la ușă și bate; e discret. Apoi că are încredere în oameni, nu-i bănuitor. Și încrederea e prima calitate a boierului și cavalerului, bănuiala fiind, dimpotrivă, trăsătura fundamentală a șmecherului. Gentlemanul e cel care - pînă la dirimanta probă contrară -are încredere în oricine și nici nu se grăbește, avid, să dea crezare defăimărilor strecurate pe seama unui prieten al său. La șmecheri și la jigodii reacția numărul unu e întotdeauna bănuiala, iar neasemuita satisfacție - putința de a ști că semenul lor e tot atît de întinat ca și ei.
Acesta a fost una din primele fragmente din "Jurnalul fericirii" care mi-a atras atenția și m-a pus pe gânduri. A nu fi bănuitor, nu mai apărea ca o dovadă de prostie, așa cum îmi dădeau de înțeles unii dintre semeni. În fond, fiecare vede în celălalt cam ceea ce se găsește în sine însuși.

Totuși, viața mi-a arătat că uneori trebuie să fim circumspecți. Chiar părintele Steinhard pomenește în nenumărate rânduri că un creștin trebuie să fie și deștept:

"Elementara deșteptăciune e o îndatorire. Mai ales pentru un creștin care trebuie să fie mereu atent la ispite. Iar prostia este o ispită... Neștirea, îndobitocirea, trecerea oarbă prin viață și printre lucruri sau trecerea nepăsătoare sunt de la diavol. Samarineanul n-a fost numai bun ci și atent: a știut să vadă.

Dumnezeu, între altele, ne-a poruncit să fim inteligenți.

Dumnezeu iubește nevinovăția, nu imbecilitatea."

P.S. Mulțumiri colegului de forum care mai scoate teme vechi de la naftalină!

Last edited by forever...; 12.05.2017 at 14:38:28.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.05.2017, 15:04:26
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Răspunsul la dilema mea despre a fi nebănuitoare fără să fiu proastă, sau despre a încerca să fiu puțin mai deșteaptă, cu prețul construirii unor bariere în fața pericolelor (!?)... a venit tot de la N. Steinahard, în minunatul său jurnal:

"Ca însușire principală a omului, călugării ortodocși nu socotesc nici bunătatea, nici inteligența, nici dragostea, credința, răbdarea, evlavia ori sfințenia, ci dreapta socotință, care este o virtute foarte complexă și greu de exprimat în cuvinte. (Are o formulă tot atît de vastă ca polimerii de bază.) In dreapta socotință intră, precis, tainic drămuite, și bunul simt si înțelepciunea și cumințenia și voința adăogite celor de mai sus. Nici una din virtuți nu e absolută - nici chiar adevărul -, doar iscusita cumpănire a multora ne poate ajuta să ne ferim nu numai de rele (aceasta-i destul de ușor) ci și de savante boroboațe și sofisticate erori."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.05.2017, 01:26:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit 28 de ani de la trecerea la cele veșnice - 2017

Monahul și scriitorul Nicolae Steinhardt, cunoscut și sub numele de Nicoale Delarohia, autorul cărții „Jurnalul Fericirii”, apărute postum, a fost catalogat, în cadrul comemorării a 28 de ani de la moartea sa, drept un „creștin altfel” de către profesorul Ștefan Iloaie, care a fost pentru o perioadă scurtă de timp ajutorul monahului în organizarea bibliotecii Mănăstirii Rohia.

„Părintele Nicolae a fost un om special, a fost un creștin altfel, un creștin care trăia în Hristos mult mai profund decât alții, așa l-am perceput pe când eram elev seminarist la Cluj, fiind invitat de părintele Vasile, acum starețul Mănăstirii Rohița, să-l ajut în perioada vacanței la ordonarea bibliotecii din mănăstire. (…) Am cunoscut un om aparte și nici nu aveam să-mi dau seama cum mă va influența, iar mult mai târziu mi-am dat seama că experiența sa din închisoare l-a marcat, însă surprinzător e că în cartea sa, ‘Jurnalul Fericirii’, spune că dorește să se întoarcă în închisoare. Să-ți dorești din nou închisoare? Cred că ideea libertății și ieșirea dintr-o închisoare mică în una mai mare, comunistă poate că a fost o povară. (…) Realitatea este că el s-a convertit la creștinism în închisoare,” a spus Ștefan Iloaie.
În context, conf. univ. dr. George Ardeleanu de la Universitatea din București, autorul studiului monografic și al lucrării de doctorat „N. Steinhardt și paradoxurile libertății”, apărut la editura Humanitas în anul 2009, a susținut că procesul convertirii la ortodoxism a fost unul complicat, dar determinat de ajungerea sa în închisoare, în urma unui proces politic din cunoscutul lot „Noica” din perioada comunismului.
„Convertirea la Steinhardt de la iudaism (în ortodoxie – n.r.) a fost foarte dificilă. (…) Procesul convertirii începe cu mult timp înaintea ajungerii în închisoare. A fost o convertire dificilă cu multe momente de indecizie, angoase, neliniști, și n-a fost o convertire rapidă. Steinhardt intră în închisoare cu o mare incertitudine, mare indecizie, ori experiența închisorii este cea care produce decizia. Momentul ajungerii în închisoare este cel care-l eliberează de o parte a indeciziei. În închisoare, decide să se boteze și faptul se produce la două luni de la încarcerarea sa (…) și botezul are loc în celula 18 a închisorii Jilava prin anii ’60”, a precizat George Ardeleanu.
Comemorarea Monahului Nicolae Delarohia – „Am intrat în închisoare orb și ies cu ochii deschiși…” a fost găzduită de Catedrala episcopală „Sfânta Treime” din municipiul Baia Mare, în prezența a numeroase persoane care l-au cunoscut pe acesta, călugări ai Mănăstirii Rohia și numeroși elevi ai Seminarului teologic local. În aceiași zi, atât la mormântul lui N. Steinhardt de la Mănăstirea Rohia, cât și la începerea evocării din Catedrala episcopală, a avut loc slujba parastasului în memoria fostului monah.
Nicolae Steinhardt a ajuns în anul 1973 la Mănăstirea Rohia, îndemnat de filozoful Constantin Noica, iar în anii ’80 este primit oficial în monahism prin grija fostului stareț al mănăstirii, fostul arhiepiscop al Maramureșului și Sătmarului, Justinian Chira. Pe toată durata șederii în mănăstire, dar și în timpul când părăsea lăcașul de cult, acesta a fost urmărit de securitate, filat, fotografiat și înregistrat. Dosarul său de urmărire a fost închis abia spre sfârșitul anului 1989, arată documentele CNSAS consultate de specialiști.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nicolae Steinhardt Grigorcea Stiri, actualitati, anunturi 3 12.07.2011 20:33:20
Trei ani de la trecerea la cele vesnice a Patriarhului Teoctist cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 13 12.10.2010 18:32:26
121 de ani de la trecerea la ceke vesnice a poetului Mihai Eminescu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 15.06.2010 09:58:12
6 ani de la trecerea la cele vesnice a parintelui Galeriu costel Stiri, actualitati, anunturi 1 10.08.2009 18:05:14