Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.02.2012, 07:09:45
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Arrow N-am nimic cu nimeni...

Totusi, cu mahnire si realism o spun, daca tragi linie, crestinismul-ortodox este piscul creatiei, este de un rafinament ca o adiere de vant, cata sensibilitate are Duhul Sfant pana sa lucreze in chip simtit in om... Ce rafinament si ce simfonie este in Filocalii, in scrierile Parintilor Bisericii. Nu am pretentii ca toti sa fie ortodocsi, eu am pretentii doar de la mine. Fiecare sa se raporteze personal la Noul Testament, la crestinismul primar. Fiecare va da socoteala pentru sine ! Eu unul, nu am nevoie de masonerie si nici nu ma inchin fara sa stiu cui ma inchin. Pentru mine, este suficienta cunoastere in ortodoxie, mie Iisus Hristos imi ofera tot ce am nevoie, si mai mult. Referitor la ce spunea Mihai36, am citit tratate masonice in care era citat Sfantul Ioan Scararul... Deci trebuie sa fi expert in Istoria si Filozofia Religiilor, la cel mai fin mod, ca sa poti discerne adevarul de minciuna; asa urma Adam si Eva sa fie la momentul potrivit, cand va fi considerat Dumnezeu potrivit. Ei, si noi prea ades, ne aruncam nepregatiti la o cunoastere prea inalta, patimasi fiind, si nu de mana cu Dumnezeu, ci povatuiti de furi si talhari.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.02.2012, 03:48:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Totusi, cu mahnire si realism o spun, daca tragi linie, crestinismul-ortodox este piscul creatiei, este de un rafinament ca o adiere de vant, cata sensibilitate are Duhul Sfant pana sa lucreze in chip simtit in om... Ce rafinament si ce simfonie este in Filocalii, in scrierile Parintilor Bisericii. Nu am pretentii ca toti sa fie ortodocsi, eu am pretentii doar de la mine. Fiecare sa se raporteze personal la Noul Testament, la crestinismul primar. Fiecare va da socoteala pentru sine ! Eu unul, nu am nevoie de masonerie si nici nu ma inchin fara sa stiu cui ma inchin. Pentru mine, este suficienta cunoastere in ortodoxie, mie Iisus Hristos imi ofera tot ce am nevoie, si mai mult. Referitor la ce spunea Mihai36, am citit tratate masonice in care era citat Sfantul Ioan Scararul... Deci trebuie sa fi expert in Istoria si Filozofia Religiilor, la cel mai fin mod, ca sa poti discerne adevarul de minciuna; asa urma Adam si Eva sa fie la momentul potrivit, cand va fi considerat Dumnezeu potrivit. Ei, si noi prea ades, ne aruncam nepregatiti la o cunoastere prea inalta, patimasi fiind, si nu de mana cu Dumnezeu, ci povatuiti de furi si talhari.

Doamne ajuta !
Nu te-am acuzat de nimic (masonerie sau rea vointa), imi pare rau ca nu m-am facut inteleasa. Am exprimat un fapt. Trebuia sa ma spun mai clar: am intrat pe link, am vazut poza si am inchis. Fotografia aceea e o alegere f proasta.

Post cu folos.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.02.2012, 03:06:59
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Smile Esti o scumpa !

Esti o scumpa, draga Anna21, daca-mi permiti, doar ca ai picat la mijloc in dorinta mea de a face glume :-) Ai avut o atitudine normala si firesc sa te deruteze o asemenea fotografie, pusa exact cu scopul de a intriga...

Este de retinut un aspect, pe care majoritatea oamenilor nu au timp sa-l cerceteze, masoneria a preluat o buna parte din simbolurile crestine. Ochiul "masonic" este de fapt un simbol crestin foarte vechi, folosit si in rituri ante-crestine. Sunt grade masonice care inlocuiesc compasul si rigla, cu Sfanta Cruce. Masoneria este templul ultim al minciunii, acolo se da fiecaruia ce doreste. Marele maestru al MLNR, chiar spune intr-un interviu, pe vremea cand era sef la IMM (intreprinderi mici si mijlocii) ca in masonerie "fiecare gaseste ceea ce este el deja". Desigur, intr-un soi de cunoastere avansezi si in masonerie, dar cu pasi foarte mici si inselatori, acolo este mai important CE FACI tu "pentru fratia universala".

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.02.2012, 09:59:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu te-am acuzat de nimic (masonerie sau rea vointa), imi pare rau ca nu m-am facut inteleasa. Am exprimat un fapt. Trebuia sa ma spun mai clar: am intrat pe link, am vazut poza si am inchis. Fotografia aceea e o alegere f proasta.

Post cu folos.
Doamne ajuta !
Blogul este al manastirii Vladiceni ,unde este staret parintele Calistrat ,un calugar misionar.
Daca ar fi fost masonic ,in mod sigur acest simbol nu ar fi aparut aici.
Parintele Calistrat scrie despre creatie dar in legatura cu ceea ce presupune postul ,in afara abtinerii de la cele trupesti.
Mi se pare un discurs profund ,bine documentat.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cunoastere

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Sfântul Ioan Gură de Aur despre asemănarea și deosebirea dintre rai și Scriptură NECTARIE Despre Sfanta Scriptura 0 26.01.2011 14:05:08
cautarea adevarului camiann Generalitati 39 06.02.2009 19:15:52
CURATIREA INIMII iosif Pocainta 53 01.06.2008 20:46:49
Despre invatatura adevarului Laurentiu Generalitati 2 08.02.2007 10:56:22