Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.05.2007, 21:45:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Crezand ca stii, poti gresi, in vreme ce stiind ce e corect , faci ceea ce e bine de facut.
anca draga, in definitiv, pana la urma totul este relativ. asa ca n-am ajuns nicaieri zic eu cu discutia asta si totul a ramas in coada de peste. pe care vad ca nu se prea omoara lumea sa o "clarifice". si oricum, fara puterea exemplului personal, nu prea au rost sfaturile de ce e bine si ce e rau. probabil de asta nu se prea inghesuie multi sa-i dea cu parearea pe tema asta cu soft-urile "imprumutate".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.05.2007, 22:25:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citatul din Pateric este foarte clar: nu ai voie sa-ti insusesti ce nu e al tau.
Oameni fiind, gresim, dar greseala facuta se iarta doar in ochii omului, nu si a lui Dumnezeu. Dumnezeu ne iarta doar daca ne spovedim si nu repetam greseala; nu din oficiu.
Intrebarea e : parerea cui ne intereseaza, a oamenilor, care din fire sunt mai indulgenti fata de greseli, mai ales cand gresesc si cei care fac aprecierea, sau parerea lui Dumnezeu, care ne mantuie.

Parerea mea este, ca la o varsta mai tanara parerea omului e importanta, iar la batranete, cand timpul s-a scurtat, parerea lui Dumnezeu e cea hotaratoare. Aici ar putea sa ma contrazica cei pentru care Dumnezeu nu inseamna mare lucru. Dar si acestia din urma ar trebui sa stie, ca nimic nu e gratis pe lumea aceasta si ca intr-un fel sau altul ajungem sa platim pentru tot. Stii, Mirela, ca la imprumuturile de la banca, la care incepi sa platesti ratele abia dupa un timp...

Pe de alta parte firmele de soft se imbogatesc vertiginos, deci nu par foarte afectate
de "imprumuturile" de se practica peste tot in lume.
Dar nu de ei discutam, ci de noi...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.05.2007, 23:29:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sunt de acord ca totul pe lumea asta se plateste, mai devreme sau mai tarziu. vezi, de-aia cateodata nu ne explicam cum de ne loveste tocmai pe noi cate un necaz, cand noi de fapt suntem curati ca lacrima !

si mai cred ca indiferent de varsta, ne mai intereseaza si parerea oamenilor, ca de-asta mai si comunicam cu ei, pe forumuri de ex.... :thumbsup:

PS : stii, pe-aici in state State cei care nu vor sa faca imprumuturi/credite ci vor sa cumpere cu banii jos sunt considerati STUPID PEOPLE, iar eu ma cam incadrez in categoria asta... :D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.05.2007, 23:34:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur ca ne-am inteles, Mirela.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.05.2007, 23:40:40
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Dar nu de ei discutam, ci de noi...
Pe asta insist, că nu [ar trebui să] mă interesează ce fac ceilalti, eu să fac binele.

Asta să fie dreapta socoteală? Să cumperi toate programele pe care le folosesti?

Oricum, am început să caut si am descărcat câteva alternative gratuite [freeware] ale programelor uzuale, dar nu stiu ce mă voi face cu celelalte... la care licenta costă mii de euro si alternative nu sunt. În orice caz, făcând acest pas simt că îmi iau o piatră de pe inimă, deja parcă mă simt mai liber.

Îmi spun că măcar Windows-ul să-l am asa... fără licentă, dar oare asta nu înseamnă ceea ce zice: că Dumnezeu vrea totul, diavolul se multumeste si cu un deget.

Doamne ajută!
Ionut
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.05.2007, 04:36:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Cât timp vom mai fi hoti?

Atita timp cit ni se va permite, si se pare ca celor de la putere le convine acest lucru ca altfel ar pune stop. In schimb daca fac acest pas ramin fara musterii ca sa frece computerele, deoarece "poporului" i-ar pieri cheful repede si ar trece la alte distractii.
Peste tot se duce incontinuu lupta pentru TURF(teritoriu) , cum se spune...toti trag de banii nostrii in directia lor. Stiu cu precizie de ora cind ies cecurile de somaj si welfair ca sa nu mai vorbim de cele de salarii...si te asteapta:D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.05.2007, 14:09:44
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

Ca sa nu fiu pe deasupra si ipocrita trebuie sa incep prin a recunoaste ca si eu utilizez C.D.-uri piratate(nu de mine ci de altii pentru ca eu nu stiu sa piratez).O fac dintr-o necesitate absoluta.Bineinteles ca daca mi se intampla sa mi se viruseze calculatorul cu trojan, sau cu cine stie ce alt virus nenorocit mai puternic decat antivirusul meu nu pot avea tocmai atunci bani sa-mi cumpar un c.d.original cu windows pentru a-mi formata calculatorul.Totusi ,eu cred ca utilizarea C.D-urilor piratate si cracuite este foarte clar, un furt.Practic noi utilizam gratuit programe care costa milioane de lei vchi, bani din care o parte ar ajunge chiar la producatorii de C.D.-uri originale, la cei care au creat programele respective,etc.Iata cat de efvident este fptul ca noi furam.Oare ne va ierta Bunul Dumnezeu pe noi ce care furam atat de linistiti?Eu una cu toate ca sunt impotriva hotiei,imi permit aceasta unica exceptie si sunt atat de inconstiente si de linistita!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.05.2007, 15:32:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Cat timp vom fi hotzi in problema asta cu softul? Toata viatza noastra!??? Desi problema e complicata totusi sa nu mintzi si sa nu furi ar putea fi uneori si indeletniciri bune... uneori, deregula dar nuintotdeauna, si cam asha este si in cazul asta.:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.05.2007, 14:47:42
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Pe de o parte eu sunt impotriva legilor care protejeaza asa zisa proprietate intelectuala. Consider ca acesta este un pacat. Ban contra ganduri, idei, informatie etc. Imaginativa ca acum ar veni Guttenberg si ar zice: Dati`mi banii ce mi se cuvin dupa inventia tiparului. Sau vine cel care a inventat roata si zice ca toate mecanismele cu roti trebuie sa`i dea lui 1 cent. Exemplele pot continua.

Aceleasi lucruri si pentru muzica, carti, tehnologie. Parerea mea este ca daca poti sa faci ceva secret poti sa faci. Daca iese la iveala nu trebuie sa pui piedici celor care redescopera sau reinventeaza dreptul de folosire.

Cred ca aceasta provine de la americani si deja ne formeaza si noua optica.

Din acest punct de vedere, daca cineva face ca programul sa numai fie secret atunci il pot folosi. Sa nu ne gandim ca este un pacat atat de mare. Cu cat un program e mai spart si mai folosit ca atare in lume el devine popular si in final ii creste vanzarea. Ceea ce inseamna ca la nivel inalt cei ce produc softul sunt de acord cu spargerea, probabil ca ei chiar lasa gaurile de securitate si codurile respective. Se poate astfel face si o statistica cu programele hackuite, downloadate etc. De aici pot sa vada interesul general al pietei. Daca interesul scade (programe hackuite downloadate) scot o noua versiune. Etc.

Si revenind, cred ca avem dreptul de a utiliza. Daca insa am fi calugari nu stiu ce sa zic. De asemenea daca ajungem sa ducem o viata sfanta iarasi nu stiu ce sa zic.

Mihail

Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.05.2007, 14:47:54
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Pe de o parte eu sunt impotriva legilor care protejeaza asa zisa proprietate intelectuala. Consider ca acesta este un pacat. Ban contra ganduri, idei, informatie etc. Imaginativa ca acum ar veni Guttenberg si ar zice: Dati`mi banii ce mi se cuvin dupa inventia tiparului. Sau vine cel care a inventat roata si zice ca toate mecanismele cu roti trebuie sa`i dea lui 1 cent. Exemplele pot continua.

Aceleasi lucruri si pentru muzica, carti, tehnologie. Parerea mea este ca daca poti sa faci ceva secret poti sa faci. Daca iese la iveala nu trebuie sa pui piedici celor care redescopera sau reinventeaza dreptul de folosire.

Cred ca aceasta provine de la americani si deja ne formeaza si noua optica.

Din acest punct de vedere, daca cineva face ca programul sa numai fie secret atunci il pot folosi. Sa nu ne gandim ca este un pacat atat de mare. Cu cat un program e mai spart si mai folosit ca atare in lume el devine popular si in final ii creste vanzarea. Ceea ce inseamna ca la nivel inalt cei ce produc softul sunt de acord cu spargerea, probabil ca ei chiar lasa gaurile de securitate si codurile respective. Se poate astfel face si o statistica cu programele hackuite, downloadate etc. De aici pot sa vada interesul general al pietei. Daca interesul scade (programe hackuite downloadate) scot o noua versiune. Etc.

Si revenind, cred ca avem dreptul de a utiliza. Daca insa am fi calugari nu stiu ce sa zic. De asemenea daca ajungem sa ducem o viata sfanta iarasi nu stiu ce sa zic.


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Cat timp acordam sufletului? Daniel777 Rugaciuni 9 27.09.2010 15:03:40
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Dupa cat timp se poate face nunta? AlainaRai Nunta 2 23.01.2010 19:06:00
prietenul meu mi-a cerut timp! flyaway9112002 Nunta 14 03.09.2009 09:16:57