Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.04.2014, 01:33:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sigur, cand nu trebuie sa procesezi prea multa informatie, practica, e tare usor sa dai un raspuns.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.04.2014, 02:11:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur, cand nu trebuie sa procesezi prea multa informatie, practica, e tare usor sa dai un raspuns.
La cine te referi? Sau la comentariul caruia mai bine zis ?
Comentariul meu?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.04.2014, 03:11:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Interesant topic :)

Este mai ales interesant caci acum 10ani cand am plecat din Romania oamenii nu-si puneau asemenea intrebari fiind profund multumiti sa aibe un acoperis deasupra capului:chirie,casa cu parintii,garsoniere,mansarde... Toate erau bune...

Corinusha,tu unde ai copilarit ?
Eu si la bloc si la curte ...dar nu pot sa-mi fac o opinie despre acest aspect;altele au fost importante in devenirea mea decat cei 4 pereti...
Scuzati daca consider ca nu este esential pt un copil...
Subscriu întru totul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.04.2014, 03:47:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca era evident ca era vorba de comentariu imediat precedent.
De la tine asteaptam detalii cu casa/bloc vs. copii :)

La casa cred ca poti sa mai inveti copilul cu animalele - daca ai, majoritatea caselor din oras sau imediat langa, cu 500mp de curte, nu prea au mai mult de un catzel/pisica care au si cei de la bloc, daca vor, cum sa dea cu o sapa (desi nu stiu cati parinti vor sa ii invete asta) si oricum, nu prea cred ca activitatile astea ar fi foarte relevante pentru educatia lui, poate eventual daca esti fermier si vrei musai ca viitorul lui sa fie tot de fermier.

Mai relevant e sa-l inveti de mic sa fie ordonat, sa faca treaba prin casa, sa ajute la bucatarie, chestii pentru care nu e musai sa stai la casa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.04.2014 at 03:53:12.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.04.2014, 09:25:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca era evident ca era vorba de comentariu imediat precedent.
De la tine asteaptam detalii cu casa/bloc vs. copii :)

La casa cred ca poti sa mai inveti copilul cu animalele - daca ai, majoritatea caselor din oras sau imediat langa, cu 500mp de curte, nu prea au mai mult de un catzel/pisica care au si cei de la bloc, daca vor, cum sa dea cu o sapa (desi nu stiu cati parinti vor sa ii invete asta) si oricum, nu prea cred ca activitatile astea ar fi foarte relevante pentru educatia lui, poate eventual daca esti fermier si vrei musai ca viitorul lui sa fie tot de fermier.

Mai relevant e sa-l inveti de mic sa fie ordonat, sa faca treaba prin casa, sa ajute la bucatarie, chestii pentru care nu e musai sa stai la casa.

Da pot sa detaliez mai mult acum,caci mai devreme eram la serviciu.

Asa cum am mai spus in mesajul anterior,nici macar nu mi-am pus problema ca si copil care este diferenta dintre o casa si un apartament...
Am avut o copilarie destul de linistita si implinita,am socializat mult,am facut sport,am avut parte de o educatie stricta,am avut multi prieteni...
Singura nefericire pe care am trait-o a fost aceia ca parintii mei nu erau impreuna...nu am avut tata pt o perioada iar apoi a aparut un tata vitreg! Asta este singura drama a unui copil:familia...parintii!
Nu locuinta,nu decoratiunile interioare! Aceste considerente de natura estetica apar mai tarziu,o data cu varsta.

M-am nascut si am copilarit in aceiasi casa modesta de carpici,dintr-un vechi cartier bucurestian,aceiasi casa in care s-a nascut si bunica si mama. Am locuit cu strabunicii mei pana la 13 ani,moment in care ne-am mutat la apartament.
Am avut o sansa enorma sa-mi prind strabunicii in viata si sa pot sta langa ei o perioada;cam atat noroc cat am avut sa fiu si apropiata de bunici si sa fiu plecata in fiecare vacanta la ei ,la tara.

Exista o vorba ca in fiecare loc in care te muti,daca esti fericit aduci fericirea acolo,iar daca esti nefericit aduci nefericirea;este cat se poate de adevarat!
Revenind la subiectul de fata,daca un copil are ambii parinti langa el,care se iubesc si-i transmit o educatie puternica nu conteaza daca a venit pe lume intr-un apartament,vila,mansarda sau garsoniera;pe cand daca nu-I are nici cea mai frumoasa casa cu gradina nu le poate acoperi lipsa...

In cazul meu particular,la maturitate am optat sa locuiesc la casa deoarece unul dintre hobbiurile mele se leaga de gradinarit,dar daca as avea sansa sa incep o familie,sa am copii as putea face fata o perioada si in apartamentul meu din Bucuresti;sunt o supravietuitoare,daca sunt fericita sunt fericita in oricare dintre locuri sau conditii.

Nu toti copiii sunt facuti pt munca in gradina,cu animalele,iar pt cei care iubesc natura,plantele,pot avea si la apartament.Noi aveam multe plante pe balcon,caine,pisica ba mai am plantat si multi arbusti in fata blocului,in zonele asa zise verzi de care nu se ocupa nimeni.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2014, 09:31:10
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte bine venite punctul de vedere și mărturia Yasminei, aduc în atenția cititorilor aspecte demne de luat în seamă.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.04.2014, 09:44:32
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Unde, spre Râciu (Voiniceni, Ceaușu de Câmpie)?
Livezeni sat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.04.2014, 09:49:36
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul

Unde credeti ca ar fi mai bine sa creasca un copil? La casa sau la bloc? de ce la casa/de ce la bloc?
Pentru a creste un copil, cred ca cel mai bine este sa va mutati la casa.
La apartament, singurul loc de joaca pentru copil va fi parcarea dintre blocuri , in schimb la casa, eu cred ca o sa se bucure mult sa se joace prin gradina... eventual poate ii luati si un catel cu care sa se joace impreuna.
Pe de alta parte , sunt aspecte pozitive si la bloc pentru ca asa veti fi mai aproape de centrul orasului , nu trebuie sa va deplasati prea mult pentru cumparaturi,medic,scoala,serviciu (daca il aveti in oras).
Pentru adult , din punctu meu de vedere , ii este benefica viata la bloc , pentru copil - casa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.04.2014, 10:07:55
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Un vot pentru casa.
Localitatle din jurul Tg Muresului sunt curate,racordate la apa ,canalizare si asfaltate. Preturile caselor sunt sensibil mai mici decat in unele cartiere muresene.
Ar fi de evitat zona Cristesti,Ungheni si satele apartinatoare din cauza combinatului chimic.
Locuiesc la casa in Tudor(zona Dacia) cartier linistit si frumos,5 minute de piata,scoala,biserica,...am incalzire pe gaz,teracote si convectoare.Gradina de zarzavat,cativa pomisori,vreo 80 de trandafiri si un caine mare,mare si rau.
Cu gradina in teorie ii foarte frumos si"bio"...dar suntem la mila Lui Dumnezeu,anul trecut a fost de cateva ori grindina si a distrus aproape tot.
Consumi cat vrei,indiferent ca esti la bloc sau la casa,ca doar tu pui mana pe robinet,vrei mai cald platesti mai mult,consumi mai putin,platesti mai putin.Munca la curte e mai multa dar...nu poti compara iesitul pe balcon cu iesitul in curte/gradina.
Casa parinteasca este intre Sancrai si Nazna,zona frumoasa,linistita,preturi de bun simt...aici nu ma refer la cartierele rezidentiale construite de bentatransc...
N-am vorbit de zona Acatari , Dumbravioara,livezeni sau Nirajului ...avand in vedere ca sunteti o familie mixta poate luati in calcul si zonele astea,nu difera de celelate zone decat ca populatia este majoritar maghiara si scoala se face in...ai inteles!
Santana/Voiniceni...scump doamna,scump!!!
La bloc...e la bloc,comod,curat...altii iti curata scara,trotuarul....
Cat despre vecini..si ei sunt ca si noi,nici mai buni,poate nici mai rai...
In zona nu se asculta manele,poate aia un pic mai"negruti"...dar se asculta ceardas,ozo sep,ozo sep...
Frumoase zonele in care ai crescut si unde locuiesti :)
Nici nu ma intereseaza cartierele rezinentiala dein mai multe cauze. 1. Nu ai curte si senzatia e aproape aceeasi ca la bloc; ce sa mai zic de o gradina. 2. Preturile sunt de 3-4 ori mai mari decat ar merita.

Nu ma deranjeaza populatia maghiara; chiar daca nu prea stiu maghiara (ciudat, dar greu imi dau drumul sa vorbesc), iar in Livezeni sunt si romani si magiari..si cativa rromi.
Investitii trebuie facute in casa (trebuie schimbate geamurile, trebuie pusa centrala - o sa alegem pe gaz si lemne - si trebuie zugravita si izolata. Dar sincer, la cat costa, stiam sigur ca vor fi de facut niste reparatii/modificari, scria clar si in anunt, deci stiam inainte sa sun, inainte sa o vad. In rest, e racordata la reteaua de canalizare, are si fantana in curte, gradina de marime medie si curte destul de mare.
Tin minte, cand eram mica si eu imi doream sa traiesc la casa; de fapt, din copiii cu care ma jucam atunci, parca nici nu ea vreo unul care sa nu vrea la casa; si lucrurile nu prea s-au schimbat. Pe undeva imi implinesc si eu visul si ii pot oferi copilului putin spatiu in plus.
E adevarat ca poluarea e si ea acolo, dar nu la fel de pregnanta (ajuta si padurea, care nu e foarte departe).
Iar in legatura cu animalele de companie... nu prea poti tine la bloc 2 caini si vreo 2 pisici, de multe ori din cauza vecinilor (cainele mai latra, vrei nu vrei, iar unii vecini fac un scandal monstru pentru asta).
Ce muzica se asculta, asta nu stiu, iar atata timp cat o asculta astfel incat sa nu auda tot satul, nici nu ma intereseaza.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.04.2014, 10:35:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru cei care vor sa se lanseze in aventura imobiliara, e bun de citit, inclusiv comentariile si link -urile postate (contin si aspecte de psihologie, natura umana, etc)

Planuri imobiliare (I)

http://basmeimobiliare.wordpress.com...ri-imobiliare/

Planuri imobiliare (II)

http://basmeimobiliare.wordpress.com...imobiliare-ii/

Si asta:

Bona – stăpâna (primei) case

http://www.chiazna.ro/7206/bona-stapana-primei-case
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.04.2014 at 10:38:22.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare