Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.12.2008, 21:22:11
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Disparitia constiintei de neam.

Disparitia constiintei de neam. Românii nu mai au azi legatura cu trecutul adânc al neamului. Cei de la cârma tarii nu mai stiu de unde vine si unde ar trebui sa se îndrepte acest neam. Dezorintarea, lipsa unui proiect autentic, oportunismul, lichelismul sunt simptomele unei pseudoelite de carnaval care, vorbind, râzând, a uitat de ce râde, despre ce vorbeste. Averea Statului, cândva samavolnic adunata prin Marea Colectivizare, este acum samavolnic împartita, ca o noua prada a unui nou razboi, prin lucruri "mari"(Marea Privatizare, Marea Retrocedare si altele). Modelele nu mai exista, morala a murit demult, demnitatea, nobletea, diplomatia lasa locul slugarniciei, canaliei, gregarului. Instinctul guverneaza ca ratiune, în vremuri în care întelepciunea trebuia sa ne fi intrat deja în reflex.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.12.2008, 21:25:37
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit eu, Mircea Cristian Puscasu...

...as putea continua (Superficialitatea în legatura cu Dumnezeu; Desfrâul mediatic, Discriminarea pozitiva a minoritatilor imorale, Relativizarea reperelor absolute, Consumismul etc.). Nu vreau sa joc rolul acuzatorului public, nu acuz pe nimeni, deplâng doar starea noastra de azi. ~stia suntem, asta-mi este chipul si am datoria de a ma uita în oglinda. Dar nu este numai datoria mea. [SIZE="2"][COLOR="Blue"]Va rog sa continuati dvs, cititorii acestor randuri, încercarea de spovedanie a obstei, a poporului român de azi. Nu doar prin a descoperi pacatele si patimile noastre ca popor, ci si prin a le marturisi, a le lepada, a cere iertarea lui Dumnezeu si a le îndrepta în noi, în copiii nostri si în copiii copiilor nostri.[/COLOR][/SIZE] [COLOR="Magenta"][SIZE="3"]Astfel sa se împlineasca în noi cuvintele "pe noi însine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam".[/SIZE][/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.12.2008, 22:06:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Crimele, din dec 89 si din ziua de Craciun, jaful,distrugerile,poluarea limbii romane,vulgaritatea ajunsa la rangul de arta,minciuna,neiertarea.
Offf.... si cate n-ar mai fi de spus dar nu vreau sa supar pe careva acum inainte de Craciun, le stie toata lumea.Si la urma urmei cine este Romania?
Suntem noi toti si cum suntem noi asa este si tara noastra.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2008, 22:26:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Crimele, din dec 89 si din ziua de Craciun, jaful,distrugerile,poluarea limbii romane,vulgaritatea ajunsa la rangul de arta,minciuna,neiertarea.
Offf.... si cate n-ar mai fi de spus dar nu vreau sa supar pe careva acum inainte de Craciun, le stie toata lumea.Si la urma urmei cine este Romania?
Suntem noi toti si cum suntem noi asa este si tara noastra.
Romania este o tara binecuvantata , dar gestionata prost. "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista"!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.12.2008, 23:09:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Romania este o tara binecuvantata , dar gestionata prost. "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista"!
Si as dori sa mai adaug la cele bine spuse de Constantin, ca multe din relele actuale au fost alimentate de importul masiv de imoralitate si desfrau din tarile cu traditie in acest sens, si revin din nou la proasta gestionare, neuitand ca :"pestele de la cap se-mpute"!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.12.2008, 01:36:15
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Exista o prejudecata conform careia crestinismul, ortodoxia în special, este ceva pentru babe, pentru inculti sau prosti. Uneori când intri în câte-o biserica întelegi originea acestei presupozitii superficiale. Bisericile sunt de multe ori pline de oameni darâmati, esuati. Dar si strada, lumea este astfel. Asta este fata României de azi, care gaseste totusi în Dumnezeu ultima scapare.
Suntem un popor plin de rani si sechele, ce traieste, în cea mai mare parte a timpului, pe de rost, în rutina si plafonare. Nu poti sa judeci pe nimeni prea aspru: si tu si eu tot pe-acolo suntem.
Istoria ultimilor decenii si pacatele uriase de care suferim si-au lasat ranile deschise în vazul tuturor. Daca ar trebui sa mergem la spovedit ca popor ce-am avea de marturisit? Câteva, mai mari, le-as numi eu aici:......
frate, eu cred ca nu prea ai mai intrat in Biserica de multi ani.
daca ai fi mers la Biserica, nu ai fi avut cum sa nu observi tinerii care sint ca in acelasi numar cu batrini, dar mai ales copii.

asa ca, eu zic sa lasam prejudecatile deoparte in ceea ce priveste virsta celor care merg la Biserica.

Doamne, ce gindire.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.12.2008, 11:11:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
frate, eu cred ca nu prea ai mai intrat in Biserica de multi ani.
daca ai fi mers la Biserica, nu ai fi avut cum sa nu observi tinerii care sint ca in acelasi numar cu batrini, dar mai ales copii.

asa ca, eu zic sa lasam prejudecatile deoparte in ceea ce priveste virsta celor care merg la Biserica.

Doamne, ce gindire.
Fratele nostru Constantin nu a facuto cu rea intentie. Una este sa traiesti efectiv aici in tara zi de zi si alta este sa vi din cand in cand. Constantin poate este cu mult mai vrednic in credinta decat multi ca noi, dar departarea de tara isi spune cuvantul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.12.2008, 11:27:46
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

http://www.rostonline.org/rost/oct2007/spovedania.shtml
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.12.2008, 11:37:51
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
frate, eu cred ca nu prea ai mai intrat in Biserica de multi ani.
daca ai fi mers la Biserica, nu ai fi avut cum sa nu observi tinerii care sint ca in acelasi numar cu batrini, dar mai ales copii.

asa ca, eu zic sa lasam prejudecatile deoparte in ceea ce priveste virsta celor care merg la Biserica.

Doamne, ce gindire.
Multumesc!
Depinde prin ce prisma privesti!
Una e sa te uti peste capetele din biserica si sa constati prezenta de care amintesti si alta e sa privesti prin prisma duhovnicului, prin urechile caruia trec toate cate nu le vezi prin prima prisma!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.12.2008, 11:38:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Este parerea lui Mircea Cristian Puscasu ! Parerea mea poate fi alta, cum si a altuia la fel. Gandim, deci existam ! Cele spuse de Sfintii Parinti nu trebuie "gandite", ci traite, intelese, in rest. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine trebuie sa poarte de grija poporului:guvernul sau biserica? dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 52 12.10.2012 17:46:50
Miscarea de rezistenta a poporului roman impotriva deznationalizarii mihailt Generalitati 152 08.04.2010 02:53:03
Despre cultura poporului Canadian patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 25 12.01.2009 05:02:11
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 10:57:00
Nevoia de Dumnezeu a poporului danyel Generalitati 21 12.02.2007 13:49:03