Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2009, 18:13:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si totusi pictura bisericeasca a Parintelui Arsenie Boca trebuie privita cu piosenie de catre ortodocsi. Ceilalti nu stiu daca au motive speciale sa o aprecieze in mod deosebit, avand in vedere duhul lumesc ce pluteste peste tot. Sau poate, totusi, ceva le va misca inima si lor...

Fireste ca nu toti pictorii au reusit sa picteze icoane facatoare de minuni, indiferent cat de talentati au fost. Exista un ,,ceva'' care-i diferentiaza pe cei mai talentati pictori intre ei atunci cand picteaza scene religioase sau icoane. Unele icoane din punct de vedere artistic nu sunt niste capodopere si totusi sunt vestite ca fiind facatoare de minuni.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2009, 07:46:15
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cind ai timp du-te pe net si priveste atent Judecata de Apoi a lui Michelangelo din capela Sistina si Pieta din Biserica Sf Petru din Roma sa vezi "viziune obisnuita" sau pe Moise pe tron in Basilica St Pietro in Vincoli(Lanturi)

Sa o vezi in Pieta pe Maica Domnului cu un chip de fetita de 16 ani care tine in brate trupul neinsufletit al Mintuitorului de 33 de ani.

Te-ai gindit vreodata de ce a reprezentat-o asa? daca era o viziune UMANA CLASICA/realista de ce oare nu s-a rezumat la LOGICA?

Eu inteleg ce vrei tu sa spui, asa gindeam si eu odata pina am inceput sa studiez mai indeaproape arta.

Fara indoiala ca farmecul Picturii bizantine este unica si foarte profunda(vorbesc din experienta directa cu fresca) insa nici cei mentionati mai sus , iti spun eu ca nu sunt de neglijat duhovniceste!
DA fratia voastra! Toate cate le insirati despre "marii maesti", sunt subiecte religioase pictate in viziune lumeasca. Nici nu putea fi altfel, caci trairea maestrului se aseaza pe panza, si e usor sa faci comparatia intre una si alta. Mai cinstit ar fi nici sa nu le comparam. Caci una e din lume si cealalata transcede de dincolo de lume...
Si apoi, haideti sa nu deraiam de la subiect, caci mesajul Apelului National Ortodox al Ieromonahului NIl, este cu totul altul...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
concurs national CMS 2012 scoala_brancoveneasca Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 02.03.2012 13:54:31
Concursul national Biserica, locas de inchinare loanne Intrebari utilizatori 0 14.02.2011 18:02:38
Emisiunea Taboo - National Geografic carmina Generalitati 13 15.04.2010 14:34:07
pt national vs. Saurian Generalitati 0 22.11.2007 12:31:18
prostituata lesinata in direct la National tv alexandra28 Generalitati 80 27.07.2007 13:51:22