Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.01.2010, 17:24:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Marea mea dilema-intre atatea rugaciuni de dimineata,prinz,seara,de luni,marti,...pentru vii,morti,acatiste...unde este recomandat a le citi de forma regulata cum este mai bine sa ne rugam?
Langu,vrei sa reformulezi ca nu se intelege .Adica in ce loc trebuie sa le citim ? Si 'cum e mai bine ' la ce se refera?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.01.2010, 19:37:56
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pace si liniste sufleteasca?

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pacea și liniștea sufletească o dobândim în măsura sincerității și umilinței noastre . Deci de nu o avem, problema e la noi, numai la noi !
Nu stiu daca exista vreun suflet de crestin in pace si liniste. Cat timp exista ispita, exista gandul rau si cerinta de a fi responsabil de faptele tale cata pace poti simti? Eu simt mai mult viata ca o perpetua lupta cu pacatul. Tu cum o simti, cristiboss56 sau voi, cei care cititi mesajul acesta, aveti parte de pace sufleteasca?

Last edited by cred_cu_adevarat; 07.01.2010 at 19:41:23.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2010, 10:41:46
nelu195 nelu195 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Mesaje: 4
Exclamation Va rog !!!!!!!!!!!

multumesc frumos p-t. urari si va rog sa va rugati pt sanatatea mea trec printr un moment mai dificil al existentei mele si mi ar fi de mare ajutor ruga voastra doamne ajuta IONEL
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.01.2010, 11:55:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Cei care cititi mesajul acesta, aveti parte de pace sufleteasca?
Pacea sufleteasca este o "floare de mare pret" caci rasadul ei, nu il avem din lumea acesta, ci de la Hristos. El a semanat-o in fiecare dintre noi. Asemenea unui gradinar, trebuie sa grijim de ea. Hristos ne-a invatat cum sa facem aceasta si, mai mult, ne-a dat si "uneltele". Multa lucrare duhovniceasca trebuie sa avem pentru a ne bucura, macar pentru cateva clipe, de frumusetea ei.

In ceea ce ma priveste, foarte rar am parte de ea. Ma arat un gradinar cam lenes.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.01.2010, 14:17:30
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Langu,vrei sa reformulezi ca nu se intelege .Adica in ce loc trebuie sa le citim ? Si 'cum e mai bine ' la ce se refera?
Dubiile sunt: tipul de rugaciune si forma.De la rugaciunea data de IIsus s-au complicat atat de mult lucrurirle prin adaugari incat ma intreb:nu ne rugam mai mult la sfinti decat la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.01.2010, 15:01:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Dubiile sunt: tipul de rugaciune si forma.De la rugaciunea data de IIsus s-au complicat atat de mult lucrurirle prin adaugari incat ma intreb:nu ne rugam mai mult la sfinti decat la Dumnezeu?
Lucrurile se " complica " , atunci cand nu facem ascultare de duhovnic , si facem mai mult ascultare de cele ravasite si obosite din mintea noastra . Nu poti naviga in marea tumultoasa a vietii fara carmaci , fara ca cineva sa te indrume , se te cunoasca , sa te sfatuiasca . Nici internetul , nici vecinul din colt , nici eu si nimeni de aici , nu se poate substitui DUHOVNICULUI tau , iar daca nu-l ai , sa-ti ajute bunul Dumnezeu sa-l gasesti . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.01.2010, 15:24:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
De la rugaciunea data de IIsus s-au complicat atat de mult lucrurirle prin adaugari incat ma intreb:nu ne rugam mai mult la sfinti decat la Dumnezeu?
Mai spunea cineva daca nu cumva intreband "unde se afla moastele sfantului Mina", uitam de Hristos. Ca punem mai presus un om fata de Dumnezeu. Pai nici prin rugaciunea deasa catre ei si nici prin mersul des la moastele unui sfant, nu uitam de Dumnezeu. Caci ajunsi la moaste, ne impartasim de iubirea dumnezeiasca prin ele, iar prin rugaciunea deasa catre ei, primim putere de la Dumnezeu. Trebuie sa retinem ca un sfant nu da nimic de la sine, caci s-a facut pe sine loc de prezenta a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.01.2010, 16:00:10
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mai spunea cineva daca nu cumva intreband "unde se afla moastele sfantului Mina", uitam de Hristos. Ca punem mai presus un om fata de Dumnezeu. Pai nici prin rugaciunea deasa catre ei si nici prin mersul des la moastele unui sfant, nu uitam de Dumnezeu. Caci ajunsi la moaste, ne impartasim de iubirea dumnezeiasca prin ele, iar prin rugaciunea deasa catre ei, primim putere de la Dumnezeu. Trebuie sa retinem ca un sfant nu da nimic de la sine, caci s-a facut pe sine loc de prezenta a lui Dumnezeu.
Daca Domnul Iisus ne-a invatat cum sa ne rugam,mai este necesar sa apelam,sa spun asa,la toate aceste rugaciuni catre sfantul din ziua respectiva,dimineata,...?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.01.2010, 16:07:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Diferența dintre : ADORARE - VENERARE ( PREACINSTIRE )

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mai spunea cineva daca nu cumva intreband "unde se afla moastele sfantului Mina", uitam de Hristos. Ca punem mai presus un om fata de Dumnezeu. Pai nici prin rugaciunea deasa catre ei si nici prin mersul des la moastele unui sfant, nu uitam de Dumnezeu. Caci ajunsi la moaste, ne impartasim de iubirea dumnezeiasca prin ele, iar prin rugaciunea deasa catre ei, primim putere de la Dumnezeu. Trebuie sa retinem ca un sfant nu da nimic de la sine, caci s-a facut pe sine loc de prezenta a lui Dumnezeu.
Sfinții se bucură de cinstire din partea Bisericii. Această cinstire , însă , nu trebuie confundată cu aceea pe care o dăm lui Dumnezeu. Cinstirea cuvenită Dumnezeului nostru se numește ADORARE , cea adresată sfinților poartă denumirea de VENERARE , iar în cazul Maicii Domnului se cheamă SUPRAVENERARE sau PREACINSTIRE, așa ne învață Biserica noastră Ortodoxă, care arată că ADORAREA se cuvine numai lui Dumnezeu , în calitate de izvor al existenței , prin care ne exprimăm sentimentul dependenței și al supunerii totale. VENERAȚIA este o cinstire relativb , în care accentul cade în mod indirect tot pe cinstirea lui Dumnezeu, care a dat sfinților HARUL său cu ajutorul căruia , dar și prin osteneala lor, au ajuns în starea de nepătimire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.01.2010, 16:10:25
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Lucrurile se " complica " , atunci cand nu facem ascultare de duhovnic , si facem mai mult ascultare de cele ravasite si obosite din mintea noastra . Nu poti naviga in marea tumultoasa a vietii fara carmaci , fara ca cineva sa te indrume , se te cunoasca , sa te sfatuiasca . Nici internetul , nici vecinul din colt , nici eu si nimeni de aici , nu se poate substitui DUHOVNICULUI tau , iar daca nu-l ai , sa-ti ajute bunul Dumnezeu sa-l gasesti . Doamne ajuta !
Nu vreau sa ma intelegeti gresit,dar sunt acatiste pentru diverse probleme,situatii pana si zile,ceea ce da impresia ca se alearga mai degraba la sfant decat la Dumnezeu.Oare a impartit Dumnezeu accesul pe sectoare?De ce nu este suficienta rugaciunea Tatal nostru,dupa cum spune insusi Mantuitorul?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 82 13.03.2013 01:45:47
Sa ne rugam! Legionarul Generalitati 6 08.01.2011 17:06:33
Sa ne rugam anirod Umanitare 2 21.06.2010 21:57:22
Sa ne rugam ! cristiboss56 Umanitare 3 16.11.2008 23:21:26
cum sa ne rugam andorueca Rugaciuni 1 09.09.2008 20:34:39