Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.01.2010, 16:18:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Nu vreau sa ma intelegeti gresit,dar sunt acatiste pentru diverse probleme,situatii pana si zile,ceea ce da impresia ca se alearga mai degraba la sfant decat la Dumnezeu.Oare a impartit Dumnezeu accesul pe sectoare?De ce nu este suficienta rugaciunea Tatal nostru,dupa cum spune insusi Mantuitorul?
Aici e Marea lacună a ta , pe care singur a-i mărturisit-o pe alt topic, neânțelegerea și necitirea Sfinților Părinți , ce formează Sfânta noastră Tradiție , tradiție pe ai confundat-o pe alt topic cu tradiția populară. Sfânta Tradiție completează, explică Sfânta Scriptură, și ignorând-o , ajungem să punem întrebări precum sectarii, ce vin doar cu extrase, pagrafe din Biblie și atât . Limitarea asta e găunoasă și foarte vătămătoare unui ortodox , fie el și de rând !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2010, 16:58:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Iertai-ma, mi-am deschis inima... PRIMITI ACESTE FIRIMTURI DIN CREDINTA MEA:

Doamne invata-ne sa ne rugam! este deja o rugaciune!

Ce este rugaciunea?
Masura dragostei noastre fata de Dumnezeu! Atat cat Il iubim, atat comunicam cu El! Ca cine iti este drag, simti ca vrei sa comunici mai des cu El!

Rugaciunea nu poate fi mai primita ca atunci cand ai inima infranta si smerita, caci Dumnezeu nu o va urgisi, dupa cum spune Psalmistul!

De ce avem nevoie de rugaciune?
Eu inteleg rugaciunea ca fiind comunicare cu Dumnezeu! El ne-a spus sa cerem orice de la Tatal dar cu CREDINTA in numele Sau, adica al Domnului Hristos, si ni se va da noua! De ce mereu sa CEREM? Pt ca noi nu avem nimic al nostru! Tot ce avem avem de la El, de la Creator! Tot ce ne trebuieste cerem de la Tatal si ne va da! Cum? Pur si simplu doar cerand?
Sa privim relatia dintre doi prieteni: cu cat se viziteaza mai mult si cu cat comunica mai mult, prietenia intre ei CRESTE, se INTARESTE si devine INDISOLUBILA, pt ca apare INCREDEREA, RECIPROCITATEA si IUBIREA lui Hristos! Cu cat comunica mai mult cu atat isi deschid sufletele unul altuia si se ajuta reciproc!
Asa e cu Hristos! Cu cat intarim mai mult COMUNIUNEA cu El, cu atat mai mult ne deschidem Lui si El ne va arata din tainele Sale! Asa cum ajungeau sfintii sa primeasca de la Dumnezeu despre unele Taine neintelese de ei si de omenire pana sa li se descopere lor de la Dumnezeu, asta numai din intensa comunicare/rugaciune cu El!

Cum trebuie facuta rugaciunea?
Simplu! Iti desschizi sufletul lui Hristos ca Celui mai Bun Prieten!!! El este SINGURUL prieten Care nu te va trada niciodata! Hristos te va ajuta mereu, numai sa fim SINCERI cu El in rugaciune, sa nu fim vicleni, ca nu Il putem minti! Sa nu cerem lucruri ce nu ni se cuvin: avere multa, popularitate, respect de la oameni, grade inalte in societate, bani din greu, slava desarta! NICIODATA nu ne va da Dumnezeu! Nu trebuie sa fortam mana lui Dumnezeu cand nu ne indeplineste o rugaciune! Pt ca in Dumnezeirea Sa, stie ca nu ne este de folos, iar daca ne da pt ca in nesimtirea noastra am insistat, Dumnezeu ne da.... dar nu ne mai folosim... si ajungem si suferim... si cartim... Doamne cu ce am gresit?

Desi El stie de ce avem nevoie fiecare in parte, de ce nu ne da fara sa Ii mai cerem? Pt ca Dumnezeu ne-a dat LIBERTATEA, El ne lasa sa Ii cerem! Daca noi nu vrem ce avem nevoie, El nu ne va da!

De ce avem nevoie de carti de rugaciune?
Omul fiind preocupat mai mult de grijile lumii, fiind cu firea slaba si inclinata spre pacat, Dumnezeu a luminat pe anumiti sfinti sa scrie si sa ne lase noua rugaciuni pe care sa le rostim, pt ca nu stim sa ne rugam! Sa privim in Psalmul 142 cata simplitate foloseste Sf.David in exprimarea sa, in deschiderea sa lui Dumnezeu! cartile de rugaciuni de la Sfintii Parinti si in special Psaltirea ne sunt MODELE de rugaciune, cum ar trebui noi sa ne rugam si ne invata ce anume sa cerem lui Dumnezeu!

Daca privim in vietile Sfintilor, ei in afara sa Sf.Scriptura nu aveau nimic, nicio carte de rugaciuni! Cum se rugau? SIMPLU! Cu inima lor! Cu sufletul! Cu sinceritate! Cu smerenie! Cu dor de unire cu Dumnezeu! Cu IUBIRE fata de Dumnezeu! IL IUBEAU PE DUMNEZEU si SIMTEAU CUM IN RUGACIUNE IL AU ATAT DE APROAPE PE DUMNEZEU INCAT NU LE MAI TREBUIA NIMIC!

Un parinte athonit s-a retras in pustie ca sa nu mai vorbeasca... numai cu Dumnezeu! iar daca se intmpla sa il intrebe vreun parinte ceva, raspundea foarte scurt! Si intrebat fiind de ce vorbeste atat de putin a raspuns: In vorbirea cu oamenii ajung la risipirea mintii sau la mandrie, ca lupta vrajmasului este mare! De aceea vorbesc cu Dumnezeu prin rugaciune! Iar daca intrerup rugaciunea cu El, nu vreau sa il las deoparte! Cum S-ar simti dat la o parte? Nu ne vine sa credem dar acest parinte a ajuns la o masura Duhovniceasca foarte inalta! Pt el era mai importanta convorbirea neintrerupta cu Hristos, decat cu oamenii!

Mai bine cinci cuvinte si spuse cu credinta decat mii de cuvinte fara de folos ne spune Sf.Pavel... uite asa a aparut rugaciune inimii! Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma!

Azi toata lumea spune ca nu mai are timp de rugaciune! De ce?
Ne luam cel mai mult cu serviciul! Asta este motivul cel mai intemeiat! Vin acasa obosit si nu ma mai pot ruga! Dar ce facem dupa ce venim de la servici? deschidem TV!!! Bim Bam! Asta este fratilor! Aici pierdem cel mai mult timp din comuninea cu Hristos! Ia sa vedem ce se mai intampla prin lume! Ia sa vedem ce film mai vedem! Ce show mai este?
Asa Il dam deoparte pe Hristos! Asa ajungem sa nu ne mai rugam! Stam ORE in sir la Tv si pierdem ORE de RUgaciune, ORE de COMUNINE cu Hristos!

Rugaciune nu se face numai stand in genunchi si citind din Psaltire Ceaslov sau Acatistier! Rugaciune este cand citim o carte forlositoare sufletului! Rugaciune este cand cantam cantece duhovnicesti! Rugaciune este cand te ocupi de copii si ii inveti cele de folos lor si sufletelor lor, invatandu-i sa se freasca de placerile lumii desarte! Rugaciune este cand iti vezi de familia ta si pastrezi armonia ei intru cele sfinte! Intru cele spre Bucuria lui Hristos! Caci Bucuria lui Hristos este si Bucuria impartasita de El NOUA! Asa suntem UNA in El!

Nu mai avem timp de rugaciune? Ce facem pe drum cand mergem la servici? ce facem cand suntem in autobuz? ce facem cand lucram? Ori vorbim si barfim si judecam pe aproapele ori radem si vorbim numai prostii! Si nu avem timp de rugaciune?
Rugaciune este si cand il inveti pe cel nestiutor de la Servici sa valorifice timpul in favoarea sufletului lui, spre castigarea lui Hristos in inima sa!
Decat sa vorbim si sa barfim vrute si nevrute, de ce sa nu ne rugam?
Mintea ne-a mai ramas pt a ne mai putea ruga! o umplem de griji decat sa i-o daruim lui Hristos, si sa ii spunem Lui ce ne doare ce avem nevoie! De ce sa nu ii dam lui Hristos grijile noastre? Ce putem face fara El? NIMC!!!
Am mai amintit si cu alte ocazii ca in Sf.Munte la unele manastiri nu mai au timp nici calugarii sa isi puna genunchii in chilie sa se roage, in cuda faptului ca ei sunt atat de LUMINATI si plini de SFINTENIE, si chiar iti vad cele mai ascunse ale inimii! Cum? Ei comunica in mintea lor cu Dumnezeu! Asa ajung la ILUMINARE! Asa ajunge in EI Hristos si Isi face inima lor Salasul Lui Dumnezeiesc! Chiar printre mireni sunt asemeni persoane! Cum? SUNT SERIOSI CU EI CU MANTUIREA LOR! Nu ii intereseaza cele lumesti decat in masura nevoii trupesti! ATAT!

Dumnezeu sa ne miluiasca si sa Il rugam sa nu plece de la noi asa cum au facut gadarenii... ci sa spunem ca samarinenii sa mai ramana la ei! Sa ramana in inimile noastre si sa nu mai plece! Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu AMIN!
__________________
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.01.2010, 16:59:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Nu vreau sa ma intelegeti gresit,dar sunt acatiste pentru diverse probleme,situatii pana si zile,ceea ce da impresia ca se alearga mai degraba la sfant decat la Dumnezeu.
Draga, sfantul nu mai este asemeni mie. Este o persoana care nu se mai poate descoperi oamenilor separat de Dumnezeu, ci numai impreuna cu Dumnezeu, caci a facut din voia sa, o voie dupa placul Domnului. De aceea are in jurul capului un nimb - semn al prezentei neincetate a lui Dumnezeu in el.

Asa ca tu sa te rogi lor fara a mai avea astfel de ganduri. Vei vedea ca daca te vei ruga lor, va veni si ziua cand iti vei schimba modul de gandire. Pana atunci, sporeste rugaciunea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.01.2010, 14:35:49
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aici e Marea lacună a ta , pe care singur a-i mărturisit-o pe alt topic, neânțelegerea și necitirea Sfinților Părinți , ce formează Sfânta noastră Tradiție , tradiție pe ai confundat-o pe alt topic cu tradiția populară. Sfânta Tradiție completează, explică Sfânta Scriptură, și ignorând-o , ajungem să punem întrebări precum sectarii, ce vin doar cu extrase, pagrafe din Biblie și atât . Limitarea asta e găunoasă și foarte vătămătoare unui ortodox , fie el și de rând !
Nu confund traditia populara,o apar, consider ca face parte din esenta noastra ca popor,ne aminteste de un de venim.Cred ca nu ma explic bine.Sa mai incerc odata.Nedumerirea mea consta intre a alege Tatal nostru ca fiind suficient,Domnul stiind dinainte totul,sau rugindu-ma(sa luam ca ex.o zi)spunand rugaciunea de dimineata,prinz,seara,pomelnic,cea din ziua respectiva,a sfintului respectiv...nu ajungem la vorbire multa?Mai putem fi atat de concentrati in rugaciune?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2010, 14:43:36
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Doamne invata-ne sa ne rugam! este deja o rugaciune!

Ce este rugaciunea?
Masura dragostei noastre fata de Dumnezeu! Atat cat Il iubim, atat comunicam cu El! Ca cine iti este drag, simti ca vrei sa comunici mai des cu El!

Rugaciunea nu poate fi mai primita ca atunci cand ai inima infranta si smerita, caci Dumnezeu nu o va urgisi, dupa cum spune Psalmistul!

De ce avem nevoie de rugaciune?
Eu inteleg rugaciunea ca fiind comunicare cu Dumnezeu! El ne-a spus sa cerem orice de la Tatal dar cu CREDINTA in numele Sau, adica al Domnului Hristos, si ni se va da noua! De ce mereu sa CEREM? Pt ca noi nu avem nimic al nostru! Tot ce avem avem de la El, de la Creator! Tot ce ne trebuieste cerem de la Tatal si ne va da! Cum? Pur si simplu doar cerand?
Sa privim relatia dintre doi prieteni: cu cat se viziteaza mai mult si cu cat comunica mai mult, prietenia intre ei CRESTE, se INTARESTE si devine INDISOLUBILA, pt ca apare INCREDEREA, RECIPROCITATEA si IUBIREA lui Hristos! Cu cat comunica mai mult cu atat isi deschid sufletele unul altuia si se ajuta reciproc!
Asa e cu Hristos! Cu cat intarim mai mult COMUNIUNEA cu El, cu atat mai mult ne deschidem Lui si El ne va arata din tainele Sale! Asa cum ajungeau sfintii sa primeasca de la Dumnezeu despre unele Taine neintelese de ei si de omenire pana sa li se descopere lor de la Dumnezeu, asta numai din intensa comunicare/rugaciune cu El!

Cum trebuie facuta rugaciunea?
Simplu! Iti desschizi sufletul lui Hristos ca Celui mai Bun Prieten!!! El este SINGURUL prieten Care nu te va trada niciodata! Hristos te va ajuta mereu, numai sa fim SINCERI cu El in rugaciune, sa nu fim vicleni, ca nu Il putem minti! Sa nu cerem lucruri ce nu ni se cuvin: avere multa, popularitate, respect de la oameni, grade inalte in societate, bani din greu, slava desarta! NICIODATA nu ne va da Dumnezeu! Nu trebuie sa fortam mana lui Dumnezeu cand nu ne indeplineste o rugaciune! Pt ca in Dumnezeirea Sa, stie ca nu ne este de folos, iar daca ne da pt ca in nesimtirea noastra am insistat, Dumnezeu ne da.... dar nu ne mai folosim... si ajungem si suferim... si cartim... Doamne cu ce am gresit?

Desi El stie de ce avem nevoie fiecare in parte, de ce nu ne da fara sa Ii mai cerem? Pt ca Dumnezeu ne-a dat LIBERTATEA, El ne lasa sa Ii cerem! Daca noi nu vrem ce avem nevoie, El nu ne va da!

De ce avem nevoie de carti de rugaciune?
Omul fiind preocupat mai mult de grijile lumii, fiind cu firea slaba si inclinata spre pacat, Dumnezeu a luminat pe anumiti sfinti sa scrie si sa ne lase noua rugaciuni pe care sa le rostim, pt ca nu stim sa ne rugam! Sa privim in Psalmul 142 cata simplitate foloseste Sf.David in exprimarea sa, in deschiderea sa lui Dumnezeu! cartile de rugaciuni de la Sfintii Parinti si in special Psaltirea ne sunt MODELE de rugaciune, cum ar trebui noi sa ne rugam si ne invata ce anume sa cerem lui Dumnezeu!

Daca privim in vietile Sfintilor, ei in afara sa Sf.Scriptura nu aveau nimic, nicio carte de rugaciuni! Cum se rugau? SIMPLU! Cu inima lor! Cu sufletul! Cu sinceritate! Cu smerenie! Cu dor de unire cu Dumnezeu! Cu IUBIRE fata de Dumnezeu! IL IUBEAU PE DUMNEZEU si SIMTEAU CUM IN RUGACIUNE IL AU ATAT DE APROAPE PE DUMNEZEU INCAT NU LE MAI TREBUIA NIMIC!

Un parinte athonit s-a retras in pustie ca sa nu mai vorbeasca... numai cu Dumnezeu! iar daca se intmpla sa il intrebe vreun parinte ceva, raspundea foarte scurt! Si intrebat fiind de ce vorbeste atat de putin a raspuns: In vorbirea cu oamenii ajung la risipirea mintii sau la mandrie, ca lupta vrajmasului este mare! De aceea vorbesc cu Dumnezeu prin rugaciune! Iar daca intrerup rugaciunea cu El, nu vreau sa il las deoparte! Cum S-ar simti dat la o parte? Nu ne vine sa credem dar acest parinte a ajuns la o masura Duhovniceasca foarte inalta! Pt el era mai importanta convorbirea neintrerupta cu Hristos, decat cu oamenii!

Mai bine cinci cuvinte si spuse cu credinta decat mii de cuvinte fara de folos ne spune Sf.Pavel... uite asa a aparut rugaciune inimii! Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma!

Azi toata lumea spune ca nu mai are timp de rugaciune! De ce?
Ne luam cel mai mult cu serviciul! Asta este motivul cel mai intemeiat! Vin acasa obosit si nu ma mai pot ruga! Dar ce facem dupa ce venim de la servici? deschidem TV!!! Bim Bam! Asta este fratilor! Aici pierdem cel mai mult timp din comuninea cu Hristos! Ia sa vedem ce se mai intampla prin lume! Ia sa vedem ce film mai vedem! Ce show mai este?
Asa Il dam deoparte pe Hristos! Asa ajungem sa nu ne mai rugam! Stam ORE in sir la Tv si pierdem ORE de RUgaciune, ORE de COMUNINE cu Hristos!

Rugaciune nu se face numai stand in genunchi si citind din Psaltire Ceaslov sau Acatistier! Rugaciune este cand citim o carte forlositoare sufletului! Rugaciune este cand cantam cantece duhovnicesti! Rugaciune este cand te ocupi de copii si ii inveti cele de folos lor si sufletelor lor, invatandu-i sa se freasca de placerile lumii desarte! Rugaciune este cand iti vezi de familia ta si pastrezi armonia ei intru cele sfinte! Intru cele spre Bucuria lui Hristos! Caci Bucuria lui Hristos este si Bucuria impartasita de El NOUA! Asa suntem UNA in El!

Nu mai avem timp de rugaciune? Ce facem pe drum cand mergem la servici? ce facem cand suntem in autobuz? ce facem cand lucram? Ori vorbim si barfim si judecam pe aproapele ori radem si vorbim numai prostii! Si nu avem timp de rugaciune?
Rugaciune este si cand il inveti pe cel nestiutor de la Servici sa valorifice timpul in favoarea sufletului lui, spre castigarea lui Hristos in inima sa!
Decat sa vorbim si sa barfim vrute si nevrute, de ce sa nu ne rugam?
Mintea ne-a mai ramas pt a ne mai putea ruga! o umplem de griji decat sa i-o daruim lui Hristos, si sa ii spunem Lui ce ne doare ce avem nevoie! De ce sa nu ii dam lui Hristos grijile noastre? Ce putem face fara El? NIMC!!!
Am mai amintit si cu alte ocazii ca in Sf.Munte la unele manastiri nu mai au timp nici calugarii sa isi puna genunchii in chilie sa se roage, in cuda faptului ca ei sunt atat de LUMINATI si plini de SFINTENIE, si chiar iti vad cele mai ascunse ale inimii! Cum? Ei comunica in mintea lor cu Dumnezeu! Asa ajung la ILUMINARE! Asa ajunge in EI Hristos si Isi face inima lor Salasul Lui Dumnezeiesc! Chiar printre mireni sunt asemeni persoane! Cum? SUNT SERIOSI CU EI CU MANTUIREA LOR! Nu ii intereseaza cele lumesti decat in masura nevoii trupesti! ATAT!

Dumnezeu sa ne miluiasca si sa Il rugam sa nu plece de la noi asa cum au facut gadarenii... ci sa spunem ca samarinenii sa mai ramana la ei! Sa ramana in inimile noastre si sa nu mai plece! Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu AMIN!
Va multumesc pentru raspuns!Rugati-va si pentru mine!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2010, 19:17:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

@Langu
Inteleg ca de fapt intrebarea ta este :de ce trebuie sa ne rugam cu atat de multe rugaciuni,cand Domnul a spus ca " sa nu folositi cuvinte multe ca neamurile." dar si ca "Tatal vostru stie dinainte ce aveti trebuinta"
Negresit ca daca a zis-o Domnul asa este .
Tatal stie ce e in sufletul fiecaruia,si de ce are cu adevarat nevoie. Ramane doar ca noi sa preluam cumva ,fie si prin gand,nevoia cea buna din sufletul nostru (nu nevoi inselatoare) ,si sa il rugam pe Dumnezeu sa o indeplineasca .
Caci daca observi,Dumnezeu stie ce e in sufletul fiecaruia,si ce nevoi are,si cel bun si cel rau,si cel care se roaga si cel care nu se roaga. Dar numai celui care I se roaga Lui ,doar aceluia ii sunt indeplinite nevoile.
Si in primul rand trebuie sa stim care sunt cu adevarat nevoile noastre (cele bune)
Ori aceasta,desi pare simplu,nu e asa simplu .Aici cred eu ca intervin rugaciunile citite ,cele ce vin din Traditie .
Problema mea nu este neaparat ca raman fara servici,ca m-a suparat cineva,sau altele care imi trec prin minte.Am nevoie atunci de oameni mule mai experimentati,de sfinti,ca sa ma ajute sa stiu care imi sunt cu adevarat problemele .
Si problemele adevarate imi sunt :Doamne in dura-te de pacatele mele .Apoi care sunt aceste pacate .Apoi care imi sunt neputintele in a-l sluji pe Dumnezeu.Apoi cerem indurare la Judecata .Cerem binele celor apropiati(care e acelasi ca al nostru)
In concluzie,desi ajunge doar gandul nostru sincer de cerere catre Dumnezeu,noi nu stim sa il formulam,si de aceea avem nevoie de ajutorul Traditiei
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.01.2010, 19:59:35
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

de ce este interzisa rugaciunea cu ochii inchisi?(din cate stiu,doar sectantii se roaga asa,dar as vrea sa stiu care e argumentul pentru care trebuie sa ne rugam cu ochii deschisi)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.01.2010, 20:29:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Aoleo,si eu mereu tin ochi inchisi,pentru a ma concentra si a trai mai bine
Cate lucruri nu stim,in naivitatea noastra .
Si se si zice "Tu cand te rogi intra in camara ta si incuie-te " Camara reprezinta simturile ,asa ca a te rupe de simturi e chiar recomanda. Dar bineinteles ca sunt simple pareri ale mele...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.01.2010, 20:50:58
Valeria9 Valeria9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: B-N
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Draga Langu rugaciunea Doamneasca isi are locul ei iar rugaciunile sau Acatistele adresate sfintilor sunt rugaciuni adresate indirect lui Dumnezeu fiindca tu,eu si toti ceilalti nu avem destula indrazneala catre Dumnezeu ,si ii cerem sfantului caruia ne rugam sa induplece ,sa inmoaie mania luii Iisus ,fiindca noi nu avem destula indrazneala catre Dumnezeu.Iar cinstindu-l pe sfant implicit il cinstim pe Hristos caruia si-a dedicat viata.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.01.2010, 10:36:28
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

As avea o intrebare dar va rog sa nu radeti. In incercarea mea de a -mi schimba modul de viata si dorind sa ma apropii cat mai mult de viata crestina am cautat solutii (ortodoxe, desigur). Asa am descoperit cat de multi Sfinti sunt si cat de mult te pot ajuta. Astfel incat, am adunat aproape 10 acatiste pe care ar trebui sa le citesc zilnic, fiecare din ele raspunzand unei anume nevoi. Si cum nevoile sunt multe (servici, copii, liniste in casa, etc) si din pacate rabdarea e putina (cat e credinta probabil atat e si rabdarea, ca sa fiu foarte dura cu mine) ajung sa pun accentul pe cantitate si nu pe calitate. Si daca m-as stradui cred ca as mai gasi inca multe acatiste sau canoane de citt.Trebuie sa recunosc ca e destul de greu sa stai concentrat 2 ore asa incat intrebarea mea era: cum e mai bine sa facem, sa citim cate un acatist 40 de zile si apoi altul sau dupa cum ne tin puterile si credinta? Sa nu credeti ca ma fofilez,din pacate (pare ciudat dar asa e) fiind somera am timp pentru rugaciuni mai mult decat altii desi as prefera sa am servici . Sper ca m-am facut inteleasa si sa nu fiu taxata prea dur.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 82 13.03.2013 01:45:47
Sa ne rugam! Legionarul Generalitati 6 08.01.2011 17:06:33
Sa ne rugam anirod Umanitare 2 21.06.2010 21:57:22
Sa ne rugam ! cristiboss56 Umanitare 3 16.11.2008 23:21:26
cum sa ne rugam andorueca Rugaciuni 1 09.09.2008 20:34:39