Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.02.2010, 21:19:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Despre mine este vorba. Voi vorbi despre iubire pentru ca ea este esenta (am observat ca faci alergie cand vine vorba de iubire).
Este pacat sa critici preotii? Parca doar unul, care-si spune papa, era infailibil! Stii care e diferenta intre a discerne si a osandi?
Care era invatatura preotului la care te referi? "Ce "pedepse" sa-i dam unui om care a pacatuit. Haideti! Eu l-am pus la zid, voi dati cu pietre." Asta am inteles eu din discutiile de aseara. Hristos nu a ridicat piatra!
In discutiile canoane vs. "iubirea".. eu intotdeauna am fost pusa in incurcatura. Eu nu stiu ce este aceea iubire, nu am iubirea despre care vorbeste Sf. Ap. Pavel. Stiu ce este acela un canon si de ce s-au stabilit: exista canoane tocmai pt ca si preotii pot gresi! Deci nu-mi ramane decat sa fiu de partea invataturii bisericii (oricat de "neplacuta") si sa fac ascultare. Cand voi intelege ce este iubirea.. voi fi de partea iubirii.
Canoane=a da cu piatra in viziunea ta?

Revenind la preoti.. NU EXISTA PREOT FARA INCUVIINTAREA LUI DUMNEZEU. Oricat de nevrednici sau pacatosi: ai lui Dumnezeu sunt toti, Lui ii vor da socoteala, nu mie.
Mantuirea mea NU este impiedicata de vrednicia preotului.. Sf. Taine exista cat timp exista DREAPTA CREDINTA, chiar daca preotul este cel mai mare pacatos!
Poate ca dau cu piatra in aproapele meu.. sa ma fereasca Dumnezeu sa dau cu piatra in slujitorul Lui.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.02.2010, 21:25:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

A iubi,nu poate fi condamnat de nimeni.
Cel ce iubeste e infailibil,ca adevarul.
Problema e ca nu prea stim sa iubim,nu prea suntem constanti in iubire,iubim cu jumatate de masura. O propozitie inaltam un imn iubirii,iar cealalta judecam pe aproapele.
Daca ar iubi cineva cu adevarat,ar straluci ca o lumina,care ar vedea-o toti.
Scuze daca sunt off topic
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.02.2010, 21:55:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
O propozitie inaltam un imn iubirii,iar cealalta judecam pe aproapele.
Nu judecam ci tot din iubire incercam sa indreptam aproapele.
Palmele trase copiilor nu sunt din judecata sau ura ci din dragoste SI GRIJA pentru BINELE LOR, pentru a nu o lua razna fugind in fata masinilor..si dupa cum vezi copiii invata temeinic din aceasta forma de iubire dupa care la rindul lor invata si ei sa iubeasca LA FEL
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.02.2010, 22:12:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu judecam ci tot din iubire incercam sa indreptam aproapele.
Palmele trase copiilor nu sunt din judecata sau ura ci din dragoste SI GRIJA pentru BINELE LOR, pentru a nu o lua razna fugind in fata masinilor..si dupa cum vezi copiii invata temeinic din aceasta forma de iubire dupa care la rindul lor invata si ei sa iubeasca LA FEL
Partea nasoala este nu atat ca exista cuvinte de indreptare a celorlalti (desi si acesta e un curaj mare) . Rau este ca suntem saraci in cuvintele pozitive: de incurajare ,de sustinre,de acceptare ale celuilalt.
:) Poate iar sunt off topic (mai bine as face un topic despre iubire,da nu ma mai simt in stare)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.02.2010, 10:44:10
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...asa Doamne daruieste-mi sa imi vad PACATELE MELE si sa NU OSANDESC pe FRATELE MEU (mai ales pe un PREOT) ca Binecuvantat esti in veci amin!
Si daca acel preot propovaduieste erezii ce tre' sa faca lumea? Sa'l asculte ca "ascultarea e sfanta"... pana la erezie insa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De dragul părintelui Teofil laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 31.01.2012 22:22:10
Un an de la moartea Parintelui Teofil Paraian apostol viorica Intrebari utilizatori 2 29.10.2010 14:26:29
predicile Parintelui Teofil christina84 Resurse ortodoxe on-line 4 25.08.2009 20:44:16
O sinteza a gandirii Parintelui Teofil Laurentiu Generalitati 0 17.09.2006 13:15:46