Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.05.2010, 08:13:16
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emiliulia Vezi mesajul
Dragi crestini vreau sa va zic o povestioara foarte adevarata ,la noi este o familie cu un copil destul de marisor are 11 ani mama copilului bea foarte mult vb vulgar iar tatal deasemeni la fel au servici ambii noapte de noapte fac chindii cu muzica si tipete apoi se bat pana de dimineata asta se intampla cand au prea mult de baut eu pun si ascult ziua rugaciuni si acatiste si imi bat in usa sa dau mai incet desi este incet cat pentru noi sa auzim pe ei ii deranjeaza ,ajung la concluzia ca ei nu merg nici la slujbe nici nu se roaga in ciuda asta diavolul le da de toate si nu le lipeste nimic in casa si tind sa zic cateodata ca parca apartin celor rai asa comportament urat si vulgar au nu cred ca Dumnezeu ii place ce vad la ei ,am citit multe despre toti preotii cu mare credinta in Dumnezeu si unul este parintele Iustin Parvu candii asculti invataturile daca esti crestin cu adevarat plangi de frica lui Dumnezeu ,imi pare rau ca nu am avut posibilitate sa vb cu el da ii doresc din suflet sanatate multa sa se roage pentru noi pacatosii care gresim foarte mult fiecare isi arata credinta intrun mod a lui si la fel se roaga dar atunci cand injuri de lucruri sfinte si doresti raul unei fiinte omenesti sau il judeci cu vb urate degeaba te rogi daca nu te linistesti ,sunt multi care in ziua de azi nu merg la sfanta biserica sau nu se roaga la Dumnezeu dar cand ne rugam la Dumnezeu ne rugam pentru toti si ptr noi Dumnezeu stie sa le randuiasca ,Doamne ajuta .
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...ecumenismului/
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.05.2010, 00:21:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Vaiii, ce aberatie ai putut sa spui si ce bine te defineste prin ceea ce afisezi aici pe forum ! ! !
Dumnezeu nu cere sa-L iubesti pe El si apoi pe aproapele, Dumnezeu cere sa-L iubesti pe El prin aproapele, iubindu-l pe aproapele...ESTE O MARE DIFERENTA, ESTE DIFERENTA FUNDAMENTALA CE FACE POSIBILA PRAPASTIA DINTRE CREDINTA SI NECREDINTA (prin fapte ).
Spre edificare: Evanghelia dupa Marcu, capitolul 12,

30. Și: "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău și din toată puterea ta". Aceasta este cea dintâi poruncă.

31.Iar a doua e aceasta: "Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți". Mai mare decât acestea nu este altă poruncă.

32.Și I-a zis cărturarul: Bine, Învățătorule. Adevărat ai zis că unul este Dumnezeu și nu este altul afară de El.

33.Și a-L iubi pe El din toată inima, din tot sufletul, din tot cugetul și din toată puterea și a iubi pe aproapele tău ca pe tine însuți este mai mult decât toate arderile de tot și decât toate jertfele.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.05.2010, 17:08:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Parintele Iustin este inca suferind... si acum locuieste la schitul de maici, nu mai primeste credinciosi asa ca decat sa va mai contraziceti mai bine faceti o rugaciune pentru sanatatea si mantuirea lui!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Iustin Parvu operat Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 17.06.2013 00:29:15
Despre Parintele Iustin Parvu !!! bodo1222 Generalitati 6 29.11.2010 20:06:17
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 04.04.2010 23:00:15
Parintele Iustin Parvu implineste azi 90 de ani! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 15 13.02.2009 12:00:47