Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.02.2010, 17:09:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
..si eu.
Si eu!
Inorogule, te rog frumos, fa-ti un alt cont si mai impartaseste-ne si noua din intelepciunea ta! Eu una consider ca esti un ortodox adevarat, inteligent si cu simtul umorului. Nu ne priva, te rog, de prezenta ta, dar ai grija!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.02.2010, 18:10:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si eu!
Inorogule, te rog frumos, fa-ti un alt cont si mai impartaseste-ne si noua din intelepciunea ta! Eu una consider ca esti un ortodox adevarat, inteligent si cu simtul umorului. Nu ne priva, te rog, de prezenta ta, dar ai grija!
Asisderea gandesc si eeeeeeeeeeeeeeeeeu!!!!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.02.2010, 20:13:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
asta nu ca ar trebui sa dea socoteala cuiva pe aici.
Cred si sper ca alta e relatia admin - useri, si anume una de prietenie, ca doar nu ne aflam in "Procesul" lui KafKa... Noi trebuie sa comunicam intre noi, atunci cand sunt probleme. Pe mine personal ma doare si ma socheaza de cate ori vad ca un user, indiferent care, este banat, din "senin", caci nu se vede nicaieri cand a primit cineva un avertisment. Poate ar fi o idee buna sa se faca un semn vizibil celui avertizat: folosirea unui simbol, cu semnificatia " avertisment"; la trei asemenea semne, toata lumea stie ca la inca o abatere respectivul va fi banat.
M-as bucura mult sa se tina cont de aceasta propunere.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.02.2010, 19:13:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cred si sper ca alta e relatia admin - useri, si anume una de prietenie, ca doar nu ne aflam in "Procesul" lui KafKa... Noi trebuie sa comunicam intre noi, atunci cand sunt probleme. Pe mine personal ma doare si ma socheaza de cate ori vad ca un user, indiferent care, este banat, din "senin", caci nu se vede nicaieri cand a primit cineva un avertisment. Poate ar fi o idee buna sa se faca un semn vizibil celui avertizat: folosirea unui simbol, cu semnificatia " avertisment"; la trei asemenea semne, toata lumea stie ca la inca o abatere respectivul va fi banat.
M-as bucura mult sa se tina cont de aceasta propunere.
Interesanta propunere...si eu cred ca ar fi de folos!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.02.2010, 20:42:00
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Asisderea gandesc si eeeeeeeeeeeeeeeeeu!!!!!
Votez cu voi,imi plac postarile Inorog-ului.Oare ne-am imbolnavit de "inorologie"?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.02.2010, 21:24:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Votez cu voi,imi plac postarile Inorog-ului.Oare ne-am imbolnavit de "inorologie"?
Foarte posibil...hahaha! Ar trebui sa alcatuim o petitie pe care sa i-o inmanam Admin-ului chiar.... si cine stie, banarea sa se transforme in niste puncte de penalizare..poate!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.02.2010, 22:43:35
cazacuradu cazacuradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

mergeti la Manastirea Stranba din Salaj si veti vedea acolo traire si veti afla raspuns la intrebarea "cum reusesc preotii din tara sa construiasca biserici?"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.02.2010, 11:34:27
iulianabionaz iulianabionaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

eu cunosc un preot la oras care trebuie sa spun ca ma uimesc si eu cum reuseste sa mearga inainte cu constructia biserici. parintele cel cunosc eu construieste de 6 ani a ajuns abea un pic mai sus de fundatie si are o parohie improvizata si foarte putini credinciosi. el pana acum a strans mai toti bani de la credinciosi , cat din parohie de la cei ce vin mereu cat de la usa la usa cerand un ajutor fiecaruia cat poate. si dupa 6 ani abea acum mitropolia ia acordat un ajutor care consta in 10% din valoarea biserici. in rest mai merge pe la firmele din oras si cere ajutoare si nu numai banesti dar si materile si asa incet incet merge inainte. dar eu cred ca este fff important sa fie onest pentru ca in ultimul timp am vazut fff multi preoti care sau pretat la niste lucruri josnice pentru a putea construi biserica. dupa ce ma uit la parintele cel cunosc vad ca se mai poate construi casa Bunului Dumnezeu si cu multa credinta cu multa rugaciune si post. sa sa stiti ca asa cum merge cu pasi de melc dar e un om cinstit care cere ajutor de la Tatal si nu ieste lasat niciodata singur. la sat ce e drept mai greu dar preoti cred ca fiecare face tot ce poate tot cei sta in putinta sa construiaca folosind toate posibilitatiile pcare le are si punand genunchiul jos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Preotii din tara, cu parohii minuscule bmd Preotul 46 24.02.2010 17:16:11
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14