Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.12.2009, 05:08:39
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb civism

Intampin mici dificultati cu inmatricularea masinii. Cineva m-a sfatuit sa ma prefac ca nu stiu limba tarii in care sunt si imediat autoritatile vor face totul in locul meu! ... Asta da civism!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.12.2009, 05:16:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Intampin mici dificultati cu inmatricularea masinii. Cineva m-a sfatuit sa ma prefac ca nu stiu limba tarii in care sunt si imediat autoritatile vor face totul in locul meu! ... Asta da civism!
Adică , minciună și înșelătorie ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.12.2009, 10:24:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Exact asta este si opinia mea despre evolutia Germaniei ( cel putin), unde am putut constata ca exact orasele mari sunt si cele mai cosmopolite dar si cele mai neingrijite.

In Hamburg de exemplu mi-a fost dat sa vad un cartier extrem de murdar, mizerie pe jos cu carul, grafitti peste tot, multi homeless care dormeau pe niste scari exact la strada mare, iar seara tot felul de oameni fistichii si dubiosi, care nu prea inspirau incredere deloc si nu imi venea sa cred...desi am vazut si in Elvetia mizerie, boschetari, drogati si oameni dubiosi pe la miezul noptii, si prin Belgia turcii, arabii si negrii dau o nota de nesiguranta si mai ales cand treci prin cartierele populate de ei...si chiar am ramas uimita de acest lucru.

De fapt prima data cand am ajuns in Hamburg am vazut niste lucruri care m-au socat, un cuplu de parinti chinezi care isi conduceau copiii sa isi faca nevoile la copac, exact in centrul unei piete, femei care alaptau fara nicio problema in public...si cred ca si un grup de romani betivi care faceau panarama pe o banca...si nu imi venea sa cred ca se poate intampla asa ceva intr-un oras atat de laudat, insa spre fericirea noastra am vazut ulterior multe zone extrem de frumoase...dar totusi exista si influenta din exterior, asta este clar!!!
Ca sa vezi spirutul neptesc de ordine trebuie sa te duci in orasele si sate, acolo sa vezi, poti lua micul dejun pe trotuar ;-) Am fost vara trecuta in astfel de orasele si mi-am clatit ochii. Nemtii mai in varsta au si o mare dragoste pentru casa si gradina lor, le aranjeaza, le renoveaza si le bibilesc in continuu (cu mai mult sau mai putin gust, dar se simte dragostea).

Orasele cosmopolite au multe avantaje (eu me apreciez), dar... asta este dezavantajul lor, aparitia si a promiscuitatii, a lipsei simtului de comunitate, a nepasarii, a violentei. Insa cum spunea Elizabeta, macar vin gunoierii sa faca curat dupa ei noaptea.

Alaptatul in public pe mine nu ma socheaza. Ba ma deranjeaza un pic atunci cand se considera de rusine. Este un lucru natural si necesar in zilele noastre cand mamele sunt mai active, nu mai raman acasa. Bineinteles, te poti acoperi cu un fular, nu trebuie sa te dezgolesti pentru ochii tuturor. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.12.2009, 13:33:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ca sa vezi spirutul neptesc de ordine trebuie sa te duci in orasele si sate, acolo sa vezi, poti lua micul dejun pe trotuar ;-) Am fost vara trecuta in astfel de orasele si mi-am clatit ochii. Nemtii mai in varsta au si o mare dragoste pentru casa si gradina lor, le aranjeaza, le renoveaza si le bibilesc in continuu (cu mai mult sau mai putin gust, dar se simte dragostea).
Asa este, eu locuiesc intr-un cartier cu casute caramizii, cu flori la ferestre...cu vegetatie luxurianta, cu proprietari meticulosi care isi tund frecvent gardul viu, gazonul....si isi impodobesc casa si gradinile de Craciun intr-un mod woooow!!!

De asemenea s-a intamplat sa optam si pentru rute ocolitoare austrazii, si am vazut niste orasele ( de fapt poate chiar sate ) extraoooorindinar de frumoase, facusem luxatie de atat rotit capul...exact ca o bufnita faceam. Foarte foarte frumoase, imi plac satucurile mici care se vad de pe autostrada, cu bisecuricute in centru...si da, acestea sunt reprezentative pentru sipritul nemtesc!!!
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Orasele cosmopolite au multe avantaje (eu me apreciez), dar... asta este dezavantajul lor, aparitia si a promiscuitatii, a lipsei simtului de comunitate, a nepasarii, a violentei. Insa cum spunea Elizabeta, macar vin gunoierii sa faca curat dupa ei noaptea.

Alaptatul in public pe mine nu ma socheaza. Ba ma deranjeaza un pic atunci cand se considera de rusine. Este un lucru natural si necesar in zilele noastre cand mamele sunt mai active, nu mai raman acasa. Bineinteles, te poti acoperi cu un fular, nu trebuie sa te dezgolesti pentru ochii tuturor. ;-)
Orasele cosmopolite sunt foarte frumoase, atata timp cat nu vezi constant cosmopolitismul in sens negativ ...si asta pentru ca de fiecare data cand am vizitat Hamburgul am vazut ceva nou....mereu si mereu, si este foarte frumos...maaaare si fruuuuumos!

Alaptatul in public nu e o rusine, dar totusi depinde si de cum este realizat dar si de cine, insa eu am facut referire la acel cuplu de chinezi in cadrul caruia alaptatul a venit la pachet cu nevoile copiilor facute la copac...si le-am legat pe toate, pentru ca nu imi pareau civilizati, cu un minim de bun simt...cel putin fata de ceilalti cetateni care erau prezenti in acea mica piata!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.12.2009, 13:37:31
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Adică , minciună și înșelătorie ! . . .
De ce spui asta???

Stiai de exemplu ca daca o persoana nu mai tine minte unde si-a parcat masina...in momentul in care cere ajutorul politiei, ii sta la dispozitie si il ajuta sa o caute???

Cred ca in Ro ar stramba din nas si ar fi prea " ocupati", iar strainilor pentru orice serviciu li s-ar cere muulti bani...ca doar strainii au, traiesc bine...de ce sa nu isi mai usureze cardul??!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.12.2009, 13:51:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce spui asta???

Stiai de exemplu ca daca o persoana nu mai tine minte unde si-a parcat masina...in momentul in care cere ajutorul politiei, ii sta la dispozitie si il ajuta sa o caute???

Cred ca in Ro ar stramba din nas si ar fi prea " ocupati", iar strainilor pentru orice serviciu li s-ar cere muulti bani...ca doar strainii au, traiesc bine...de ce sa nu isi mai usureze cardul??!!!
Eu m-am referit la alt aspect aici ! Făcându-te că nu cunoști limba , ești într un fel "complice" avarității lor și mult mai mult de atât. Poliția ? Hm, da , ai dreptate. De curând mi s-au furat capacele de la Logan , și am anunțat patrula . Stimabilii polițiști m-au sfătuit că ar fi indicat să-mi pun o cameră de supraveghere într un pom , pe undeva pe acolo în perimetrul parcării . Culmea parcarea o plătesc anual la primărie ,plus impozitul la mașină ! ! ! Halal poliție . . . , halal primărie . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.12.2009, 13:53:35
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Eu m-am referit la alt aspect aici ! Făcându-te că nu cunoști limba , ești într un fel "complice" avarității lor și mult mai mult de atât. Poliția ? Hm, da , ai dreptate. De curând mi s-au furat capacele de la Logan , și am anunțat patrula . Stimabilii polițiști m-au sfătuit că ar fi indicat să-mi pun o cameră de supraveghere într un pom , pe undeva pe acolo în perimetrul parcării . Culmea parcarea o plătesc anual la primărie ,plus impozitul la mașină ! ! ! Halal poliție . . . , halal primărie . . . !
Degeaba, nu constituie proba in instanta...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.12.2009, 14:46:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Nu mai comparati, va rog...

Oameni buni, nu mai tot comparati cu Germania.
Nu stiu in alte tari cum este, dar in Germania nu mai este de mult curat pe strazi, ba e mai rau ca in multe locuri din Bucuresti (si Timisoara de ex.).
S-au schimbat oamenii peste tot si sunt si multi imigranti de prin toata lumea, asa ca.
Ca ajutor - pai tocmai ca este mai greu cand esti strain.
Da, mi-e greu si mine sa pricep de ce suntem asa de ne-uniti. Nu ne pasa unul de altul, nu ne ajutam.
Ar trebui sa luam exemplu de la musulmani cat de uniti sunt. Ortodoxia din pacate (de alte confesiuni crestine nu vorbesc), e numai pe hartie din pacate.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.12.2009, 15:58:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Eu m-am referit la alt aspect aici ! Făcându-te că nu cunoști limba , ești într un fel "complice" avarității lor și mult mai mult de atât. Poliția ? Hm, da , ai dreptate. De curând mi s-au furat capacele de la Logan , și am anunțat patrula . Stimabilii polițiști m-au sfătuit că ar fi indicat să-mi pun o cameră de supraveghere într un pom , pe undeva pe acolo în perimetrul parcării . Culmea parcarea o plătesc anual la primărie ,plus impozitul la mașină ! ! ! Halal poliție . . . , halal primărie . . . !
vaaai nu mai pot de ras, si ai urmat sfatul stimabililor?

Nu as zice ca e neaparat un fel de complicitate de genul celei de care vorbesti tu, dar stii cum e...atata timp cat nu furi, nu dai mita ci doar stii ca politia din tara respectiva e si mai saritoare decat e...pe anumite criterii, nu vad nicio greseala.

Politia din strainatate oricum nu e deranjata si nu se ofuscheaza in momentul in care i se cere ajutorul...asa ca, na, eu nu vad nicio problema.

Hai sa fim sinceri , tie nu ti-ar place sa te serveasca cineva mai repede decat ar face-o in mod normal...si doar cu mai multa buna vointa!!?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.12.2009, 16:01:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Oameni buni, nu mai tot comparati cu Germania.
Nu stiu in alte tari cum este, dar in Germania nu mai este de mult curat pe strazi, ba e mai rau ca in multe locuri din Bucuresti (si Timisoara de ex.).
S-au schimbat oamenii peste tot si sunt si multi imigranti de prin toata lumea, asa ca.

Ca ajutor - pai tocmai ca este mai greu cand esti strain.
Da, mi-e greu si mine sa pricep de ce suntem asa de ne-uniti. Nu ne pasa unul de altul, nu ne ajutam.
Ar trebui sa luam exemplu de la musulmani cat de uniti sunt. Ortodoxia din pacate (de alte confesiuni crestine nu vorbesc), e numai pe hartie din pacate.
Dar politia...e tot politie germana , nu mi se pare ca s-a degradat...deci macar anumite lucruri nu se schimba dupa evolutia societatii, asa de-a valma!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul Civic al Romanilor din Harghita, Covasna si Mures Decebal Stiri, actualitati, anunturi 6 30.01.2013 00:05:58
Spiritul de sacrificiu alexdu Generalitati 18 01.03.2011 15:54:09
Spiritul de turma Traditie1 Generalitati 11 27.02.2011 19:21:26
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29