Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 18.05.2010, 19:03:36
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Eu cred ca daca un calugar care a depus voturile monahale ar sti ce gandim noi despre ele, si in ce mod relativ le vedem, ne-ar plange de mila neputinta de a pricepe despre ce e vorba acolo si care e miza reala dincolo de fustele noastre.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.05.2010, 19:07:17
Marius247's Avatar
Marius247 Marius247 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2010
Locație: Strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

si hai sa facem impreuna o credinta care sa se muleze mai bine pe parerile noastre, care sa se potriveasca mai bine cu modul nostru de viata...nu ar fi tare?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 18.05.2010, 19:31:09
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lorena29 Vezi mesajul
ce frumos ar fi, ca in biserica, sa nu se mai puna accent pe traditie, pe obiceiuri, ci pe dragoste, ingaduinta, toleranta, sa plecam de la slujba imbogatiti, bcurosi..
Ce frumos ar fi sa trecem Biserica din carma Domnului in carma mamonei/belzebutului! Asta ai vrut sa spui, lorena! Alta blasfemie mai mare nici ca puteai rosti...Da-ti cu palma peste gura eretico si spovedeste-te pentru pacatul impotriva Duhului Sfant pe care tocmai l-ai produs, fecioara de naparca !
Imbogatiti de la slujbe cu ce anume? Bucurosi pentru ce anume ?Dragoste si ingaduinta fata de cine? De lesbiene si homosexuali, de tot soiul de eretici, de invataturile eretice izvorate din Apusul arian al Europei si dintr-o America la fel de ariana si de eretica in conceptii spirituale? Sau tu esti o sectanta pura? Atunci, fugi la sefii sectei tale din America si mai scuteste-ne de sfaturile tale, ca n-avem nevoie de ele !!!

Last edited by razvan.mn; 18.05.2010 at 19:33:19.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 18.05.2010, 19:37:08
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Uite alt samaritean intru care nu exista viclesug !
Daca dumneata consideri dragostea o blasfemie...atunci, hai sa uram in virtutea Domnului !
Nu este treaba dumitale de ce sunt homosexualii, homosexuali si lesbienele , lezbiene...este treaba lui Dumnezeu, tu trebuie sa-i iubesti ca pe niste oameni, atata timp cat nu te lezeaza, de fapt, ar trebui sa-i iubesti si in conditiile astea.
Ce va mai pricepeti sa judecati in locul Lui Dumnezeu !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 18.05.2010 at 19:40:00.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 18.05.2010, 20:00:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan.mn Vezi mesajul
Imbogatiti de la slujbe cu ce anume? Bucurosi pentru ce anume ?Dragoste si ingaduinta fata de cine? De lesbiene si homosexuali, de tot soiul de eretici, de invataturile eretice izvorate din Apusul arian al Europei si dintr-o America la fel de ariana si de eretica in conceptii spirituale? !!!
Invata de la Avraam, unchiul lui Lot din VT, cum a negociat 'la singe" pentru pastrarea vietilor acestor categorii sociale din Sodoma si Gomora, oameni pe care tu ii lepezi cu asa usurinta ascunzidu-te dupa sfinta Traditie.

Lot traia cu familia in mijlocul lor si nici o clipa nu i-a trecut prin minte sa-i judece sau sa-i acuze de ceva.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 18.05.2010, 20:01:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cam astia sunt ortodoxii nostri. Atata pricep de la Dumnezeu.
De aia ma supar eu si va spun ce va spun mereu. Ceea ce face unul ca razvan_mn nu se numeste crestinism, iar ortodoxie nici atat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.05.2010, 20:03:04
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Invata de la Avraam, unchiul lui Lot din VT, cum a negociat 'la singe" pentru pastrarea vietilor acestor categorii sociale din Sodoma si Gomora, oameni pe care tu ii lepezi cu asa usurinta ascunzidu-te dupa sfinta Traditie.

Lot traia cu familia in mijlocul lor si nici o clipa nu i-a trecut prin minte sa-i judece sau sa-i acuze de ceva.
Si totusi cineva i-a acuzat, ca zice in VT ca s-a ridicat strigarea impotriva Sodomei si Gomorei pana la Dumnezeu, de s-a pogorat sa vada daca este asa sau nu.
Poate era o metafora.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.05.2010, 20:08:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu cred ca e ireversibil asa cum spui pentru ca a fost o promisiune facuta lui Dumnezeu. Nici casatoria nu se desface decat in fata oamenilor!
Cum numai in fata oamenilor? Daca un om divortat in BO se poate casatori din nou la biserica si impartasi (se considera ca se face din iconomie, adica pentru ca Biseruica stie ca omul este slab si ii da inca o posibilitate de mantuire, nu il lasa in afara Bisericii pentru ca nu a putut sa isi tina fagaduintele)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.05.2010, 21:07:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Fiulrisipitor - lorena are mare dreptate
Asta spun si eu ca lipseste in biserica: iubirea, caldura, omul. Lipseste omul mult, dragostea si respectul fata de el.
Il iubim pe Dumnezeu, pe Maica Sa, pe alti sfinti si il parasim pe om.
Si este, ca pretutindeni, prea mult "eu" in loc de "noi". Prea mult preotul...in multe cazuri.
Legat de femeie am mai scris pe alte fire.
Eu nu am mai vazut nicaieri atata dragoste cata este in Biserica. Mai cu seama in biserica simt cum Dumnezeu ne iubeste pe toti. Afara nu prea simt (ca-s eu nesimtita, nu de alta). Si credinciosii se iubesc unii pe altii. Cantam la liturghie: "Sa ne iubim unii pe altii, ca intr-un gand sa marturisim: pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh...." Luam Sf. Impartasanie cu dragoste: "Cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati"...
Ceea ce am remarcat eu ca nu prea exista este dragostea credinciosilor fata de Dumnezeu! Ca mereu ne plangem de El si cartim. Si daca nu Il iubim pe Dumnezeu, nici pe oameni nu ii iubim, aceste doua tipuri de iubire sunt complementare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.05.2010, 21:12:32
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum numai in fata oamenilor? Daca un om divortat in BO se poate casatori din nou la biserica si impartasi (se considera ca se face din iconomie, adica pentru ca Biseruica stie ca omul este slab si ii da inca o posibilitate de mantuire, nu il lasa in afara Bisericii pentru ca nu a putut sa isi tina fagaduintele)
Mai draga, nu stiu ce crezi tu, dar eu cred ca o casatorie nu se desface! Sotul ramane unit cu prima sotie si asa se vor prezenta la judecata pentru ca au devenit un trup prin Taina Cununiei. Faptul ca ingaduie Biserica a doua si a treia cununie care de fapt nu sunt decat rugaciuni de iertare si binecuvantare, nu inseamna ca este de acord cu destramarea unei familii... Totul se face ca sa nu traiasca omul in pacat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 09:42:33
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Femeia in biserica iosif Reguli in Biserica 73 02.11.2009 05:44:25