Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.04.2016, 18:14:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Familia nu este lucrul lui Dumnezeu? Un preot trebuie sa fie casatorit, deci nu face singur o alegere. Trebuie sa tina cont si de sotie si copii. Poate si sotia lucreaza si mai sunt si parinti, socri...
Deciziile nu se iau chiar asa de unul singur.
De regulă, cel care se pregătește pentru preoție, face întîi facultatea, apoi își găsește o soție care îi împărtășește chemarea, se căsătorește și urmează hirotonia – cu sau fără atribuirea unei parohii. Alegerile trebuie să le facă împreună cu soția, bineînțeles. Dar chiar și împreună cu soția, copiii sau părinții, ceea ce este păcat este exclus din opțiuni.


Citat:
2. De ce considerati voi neaparat ca numai daca cineva slujeste intr-un sat amarat isi face datoria fata de Dumnezeu si de oameni.
Mai precis care este diferenta intre oamenii de la oras (ca si din acestia multi sunt amarati) si cei din ultimul sat amarat?
Oamenii de la oras ca vina au sa nu aibe un preot bun?

Pe tine in special te intreb si altceva: oare parintele Galeriu care a slujit in mijlocul Bucurestilor este mai fara Dumnezeu decat un preot de la tara?
Bine, a luat-o si el mai de jos.
M-am referit la preoții de țară ca fiind dintre cei mai buni pentru că ei sunt adesea cei care au refuzat compromisul; n-au dat mită. Pe când la oraș, acolo unde (și dacă) se pune problema mitei, îți dai seama că ajung nu neapărat cei mai vrednici, ci cei care doresc foarte mult să fie în oraș și au și banii corespunzători. Atenție, nu vreau să spun că în toate eparhiile se întâmplă așa. Nu știu cît de răspîndit este fenomenul în realitate.

Apropo, nu știu exact parcursul vieții de preot a părintelui Galeriu, obstacolele pe care le-a întâmpinat, dar știu că a început ca preot într-un sat din Prahova (deși fusese excepțional la facultate) și abia spre bătrânețe a ajuns la București, unde a fost și profesor universitar.

Problema e spinoasă și poate aduce tulburare, ceea ce nu ar fi potrivit cu perioada de pocăință și de liniștire în care ne aflăm. Pe de altă parte, tocmai pentru că este timp de pocăință, cred că e bine să luăm aminte mai cu atenție la păcatele noastre și să facem ce putem ca să le îndreptăm.

Lumea/sistemul este alcătuită din oameni ca noi. Avem de ales: fie devenim oameni (cu cît mai mulți, cu atît mai bine), fie ne adaptăm junglei (dacă asta a devenit) și devenim ființe ale junglei care luptă pentru propria supraviețuire.

Cuvintele circulă și au puterea de a schimba lumea. Cuvântul lui Dumnezeu poate da viață lumii dacă îl transpunem noi în viața noastră și nu ne mulțumim să-l ascultăm ca pe ceva care ne gâdilă urechile. Viața fiecăruia dintre noi este o misiune. Ne-a făcut Dumnezeu și ne-a trimis în lume; fiecare, acolo unde ne aflăm, suntem datori să aducem puțină lumină, din vorbele și din faptele noastre.

De aceea trebuie să înțelegem care este voia lui Dumnezeu cu noi. Parcursul vieții noastre nu este cel pe care îl visăm noi la începutul ei, ci se lămurește pe parcurs, după ce suntem puși în fața unei serii de alegeri în care voia proprie am supus-o învățăturii lui Hristos din Evanghelie și din Biserică.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 19.04.2016 at 18:33:11.
  #92  
Vechi 19.04.2016, 22:10:42
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar poate chiar e nevoie de atati preoti, fiind biserica centrala, vin foarte multi oameni, la asta nu te-ai gandit?

Sau i-ai vazut tu personal dand spaga?
Stiu si cat au dat unii ca sa ajunga acolo. E batator la ochi ca la biserica veche sunt 5, iar in ditamai catedrala noua, mult mai mare decat cea veche sunt 2 asa cum e mai logic sa fie.
Nu le ajunge ca sunt si profesori la universitate, mai dau si spaga sa ajunga la biserica, nu ii mai satura Dumnezeu.

Multi nu ar avea ce sa caute, de fapt se si vede, ca nu au nici talent la predicat, tin niste predici tipic comuniste, nu isi fac treaba cum trebuie, expediaza lumea la spovedanie de parca ar vrea sa scape cat mai repede, unii stau la coada cu orele si cand ajung in sfarsit la spovedanie preotul pleaca fara nici o explicatie. De Boboteaza nu vin cu anii, spun oamenilor ca postul nu e asa de important etc etc.

Mai bine mai putini si buni, decat multi si prosti.
  #93  
Vechi 19.04.2016, 22:14:27
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
@aubergine: Speranța mea e ca pe acest topic să ne ocupăm de păcatele noastre – în cazul de față, mita – ferindu-ne pe cât posibil să ne referim la persoane concrete, mai ales că în multe cazuri avem doar bănuieli; și bănuiala este, și ea, un păcat; ca și judecarea aproapelui. Dar păcatul poate fi (și trebuie) judecat.

Dar dacă încercăm să distingem între bine și rău, în baza unor situații generice, poate vom face alegeri mai potrivite cu voia lui Dumnezeu în împrejurările concrete de viață.
Nu e banuiala, e din sursa sigura.

Ma bucur ca exista in tara biserici unde nu se dau bani pentru posturile preotesti, chiar ma bucur ca exista unii dintre voi care merg la biserici cu preoti curati si buni, nu toti au norocul asta. Sper ca in Timisoara, unde ma voi muta, sa gasesc astfel de preoti.
  #94  
Vechi 19.04.2016, 22:27:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Caracterul nu are nici o legatura cu NEDREPTATEA pe care o fac altii.
Loc necuvenit? Poate omul ala il merita de 10 ori mai mult decat altii. Adaugi tot felul de texte pentru a-ti iesi tie la socoteala.
V-ati invatat sa duceti luptele lumeste si nu duhovniceste, uitand ca exista un Judecator pe lumea asta si mai ales in Biserica.
Uitati ca in Biserica intai se judeca duhovniceste si il lasam pe Hristos sa judece. Apucati sabia inainte sa deschida celalalt gura.

Iar Hristos spune foarte frumos in Matei Cap.5:
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.



Pacat ca vorbesti de dreptate dar nu vorbesti despre Hristos. Vorbesti lumeste si nu duhovniceste.

Zice Hristos frumos: luati jugul meu si povara mea care este usoara. De asta te chinui in dreptati lumesti Aline, pentru ca tu umbli cu judecata lumeasca si cu dreptati din lumea asta.
Iti cauti dreptate cu sabia si cu "hiper corectitudine" cand de fapt Hristos ne zice sa mai si plecam capul.
De asta si duhul tau de razboi si nu de pace. Semeni razboi si nu pace. Si nu poti sa ai pace in veci pana nu vei invata ce a zis Hristos despre a incasa o palma. Si inca una. Si inca una. Cum a facut el pe Cruce.

Voi nu sunteti in stare sa luati o palma si sa intoarceti celalalt obraz.
Bine ca preotii astia se plang ca muierile ca trebuie sa mearga la o parohie departe si trebuie sa schimbe copiii scoala si nevasta lucrul, dar saracii romani care trebuie sa plece in strainatate, sa le fie greu si sa fie departe de copii si nevasta, ei saracii ce sa zica?

Mai bine plangeti pe saracii romani napastuiti, straini de tara, nu pe preotii spagari, lipsiti de har si avizi de bani.
  #95  
Vechi 19.04.2016, 22:44:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Multi nu ar avea ce sa caute, de fapt se si vede, ca nu au nici talent la predicat,
Inainte de chestia asta nu cumva in timpul predicii mai toti isi verificau telefoanelor, vb la telefon sau barfeau intre ei ?
Citat:
tin niste predici tipic comuniste, nu isi fac treaba cum trebuie, expediaza lumea la spovedanie de parca ar vrea sa scape cat mai repede,
Nu cumva oamenii nu sunt sinceri la spovedanie ?
Citat:
unii stau la coada cu orele si cand ajung in sfarsit la spovedanie preotul pleaca fara nici o explicatie.
Sau Dumnezeu este suparat pe tine si pana nu faci pocainta adevarata nu
mai doreste sa auda de o alta spovedanie.

Citat:
De Boboteaza nu vin cu anii, spun oamenilor ca postul nu e asa de important etc etc.
Oamenii postesc doar de alimente ?

Citat:
Mai bine mai putini si buni, decat multi si prosti.
Nu mai manca carne de om.
https://www.youtube.com/watch?v=evebkn6fafI
Pye-Pye.
  #96  
Vechi 19.04.2016, 23:04:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu e banuiala, e din sursa sigura.
Ei, asa da! Cum sa ne îndoim de cele afirmate și probate de tine?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #97  
Vechi 19.04.2016, 23:08:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Mai bine plangeti pe saracii romani napastuiti, straini de tara, nu pe preotii spagari, lipsiti de har si avizi de bani.
Mai ușor cu acuzele pe scări! Măcar, măcar acum în post. Ca de păcatul vorbirii aiurea nu scăpăm, dar măcar în post sa ne înfrânam...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #98  
Vechi 19.04.2016, 23:26:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu e banuiala, e din sursa sigura.

Ma bucur ca exista in tara biserici unde nu se dau bani pentru posturile preotesti, chiar ma bucur ca exista unii dintre voi care merg la biserici cu preoti curati si buni, nu toti au norocul asta. Sper ca in Timisoara, unde ma voi muta, sa gasesc astfel de preoti.
Sursa sigura inseamnand ochii tai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #99  
Vechi 19.04.2016, 23:27:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Stiu si cat au dat unii ca sa ajunga acolo. E batator la ochi ca la biserica veche sunt 5, iar in ditamai catedrala noua, mult mai mare decat cea veche sunt 2 asa cum e mai logic sa fie.
Da' di ci e logic asa si nu asa?

Citat:
Nu le ajunge ca sunt si profesori la universitate, mai dau si spaga sa ajunga la biserica, nu ii mai satura Dumnezeu.
Inca o data: i-ai vazut tu cand au dat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #100  
Vechi 19.04.2016, 23:30:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai ușor cu acuzele pe scări! Măcar, măcar acum în post. Ca de păcatul vorbirii aiurea nu scăpăm, dar măcar în post sa ne înfrânam...
E si bagatul capului in nisip un lucru bun, ne ajuta sa traim intr-o lume roz, fericita, ne ajuta sa nu vedem realitatea asa cum e, ne ajuta sa ii acuzam pe cei care spun adevarul si in schimb sa ii scuzam exact pe cei care nu trebuie sa fie scuzati, ori daca scuzam nedreptatea, ne facem partasi la ea, o scuzam, ba chiar o incurajam.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare