Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 12.12.2017, 17:40:23
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Amalgamat ? Domnule vb românește �� .
Este termen romanesc.
Mai informati-va!
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
1 nu faci parte din biserica ortodoxa adica cea adevărată ( ar mai fi si cea catolică deoarece si ei au preotimea de la Dumnezeu dar e mult de discutat).

2 nu te împărtășești cu sfintele taine

3 esti mândru si nu mai ai nevoie de nimic
1. Am anticipat mai sus ca "nu faci parte in confesiunea noastra" e SINGURUL argument pe care il putet scoate la inaintare

2. Ba da.

3. Dar ar fi asa, asta e chiar un pacat de care ar trebui sa ma pocaiesc. Dar mandria nu are granite confesionale. Colcaie si la ortodocsi, in voie.
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
In fapt de ce biblia ne învață ca va apărea o noua evanghelie si sa ne ferim de eretici daca pt tine aceste lucruri nu contează?!? Va vor gadila urechile cu ..si spun eu aici cu profeții de rasul curcilor (iar) si cu veniri ale Domnului false etc etc. Daca ai fi consecvent cum am mai scris exista nu numai un mântuitor Domnul Iisus dar si doar o singură biserică ( sper ca biserica catolică si cea ortodoxa se unească cât mai curând.
Ti-am zis ca scrierile din Coran nu le comentez
  #512  
Vechi 12.12.2017, 18:05:41
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Biblia ne dă multe exemple sa ne ferim de erezii si sa nu părăsim biserica care este temelia adevărului. Daca tu consideri ca există mai multe biserici sau mai multe adevăruri e treaba ta. Atunci te poti mântui oricum doar sa crezi in Iisus si iar nu înțeleg care e rostul tau pe aici...
  #513  
Vechi 12.12.2017, 21:01:04
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Nu stiu ce e aia glosolalia. Daca se referă la vorbitul in limbi dau un răspuns provenit de la un evanghelist : a încetat.
Glossolalia ca semn pentru necredincioși a încetat demult.
Dar glossolalia obținută la penticostali și carismatici prin tehnici mediumistice de intrare în semi-transă este prezentă pretutindeni, s-a răspândit ca râia!
  #514  
Vechi 12.12.2017, 21:34:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Daca tu consideri ca există mai multe biserici sau mai multe adevăruri e treaba ta.
Eu, la fel ca orice crestin adevarat, consider ca exista O SINGURA Biserica si mai multe confesiuni si adunari locale.
Si mai consider ca exista un singur Adevar, Mantuitorul Hristos Iisus.

Daca tu consideri vreo secta a crestinismului e singura Biserica adevarata, una... samd, e traba ta.
Eu consider ca toti aceia care cred ca doar ei si confesiunea lor se mantuiesc, au un spirit sectar.
  #515  
Vechi 12.12.2017, 21:37:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Glossolalia a încetat demult.
In ce an si de ce?
  #516  
Vechi 12.12.2017, 21:42:02
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu, la fel ca orice crestin adevarat, consider ca exista O SINGURA Biserica si mai multe confesiuni si adunari locale.
Doar Ortodoxia este adevărată.
Există vorbire în limbi la penticostalii trinitari, la penticostalii modaliști oneness Jesus only, la catolicii schismatici papistași, la mormoni.
Nu pot avea toți aceștia același Duh Sfânt din moment ce au învățături și practici ”creștine” cu totul diferite!
  #517  
Vechi 12.12.2017, 21:44:24
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In ce an si de ce?
Nu știu.
Dar perioada după moartea ultimului apostol și anul 1906 a fost foarte ”aridă” din acest punct de vedere, s-a vorbit în limbi în cazuri cu totul izolate și fără a fi semn pentru necredincioși. Pe de altă parte, exista, există și acum, vorbire în limbi la ocultiștii de tipurile începând cu vodoo și terminând cu hipnotizatorii și hipnotizații lor, care nu doar că vorbesc în limbi dar povestesc și vieți anterioare.
  #518  
Vechi 12.12.2017, 21:46:23
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Biserica invata un singur adevăr. Ori Iisus este Dumnezeu ori nu este. La fel si cu ziua de închinare si alte doctrine. Despre eretici vorbeste si biblia. Cine nu ascultă de biserica sa fie ca si un păgân Luther de cine a ascultat ? Perham o fi ascultat de biserica catolică si noi nu stim ? Esti departe de crestinism si in apocalipsă se vorbește de sectari. Păcat citesti biblia degrabă. In fapt asta doreste si antihrist si acest lucru îl recunosc si adventiștii unirea bisericilor !
  #519  
Vechi 12.12.2017, 21:52:39
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Biserica invata un singur adevăr. Ori Iisus este Dumnezeu ori nu este.
Oneness zic că este o singură persoană divină pe nume Iisus. Atât.
Și să-ți mai spun ceva, la oneness, dacă nu ai vorbit în limbi, nu ai Duhul sfânt și nu vei ajunge în Rai. Acest tip de penticostali numără 2 milioane aderenți doar în State.
  #520  
Vechi 12.12.2017, 21:58:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ba da. In orice limba ai vorbi trebuie sa scoti sunete. Altfel nu se poate. Fara sa le scoti, iti este, practic, imposibil.
Orice limba e compusa din cuvinte, nu doar din sunete. sunetele trebuei sa formeze cuvinte ca sa fie o limba.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu ai citit tot ce a zis Ioan Gura de Aur pe acest subiect. In cele din urma el a sustinut vorbirea in limbi, insă chiar daca nu ar fi sustinut-o, Duhul Sant nu se opreste din lucrarea Lui, pentru ca asa spune un om.
E evident ca n-a contestat vorbirea in limbi, nimeni n-a spus asa ceva. A spsu doar ca se terminase in vremea lui, pentru ca era necesara pentru convertirea din primii ani. E vorba de vorbirea in limbi crestina, din Biserica, nu de ceea ce fac penticostalii, care nu are legatura cu vorbirea in limbi, e doar o intrare in transa.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Niciodata neamurile nu s-au convertit prin vorbire in limbi, dar si daca ar fi fost asa, sunt inca o sumedenie de neamuri a caror convertire este si astazi necesara.
E neadevarat, am discutat amandoi despre asta cu putin timp in urma si ti-am dat si citatele si explicatiile.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10