Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.07.2008, 22:10:06
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ory
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.07.2008, 15:15:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da!,in Japonia iti da intotdeauna mancare mai multa pentru bani mai putini ca in Romania,chiar daca este o tara mult mai expensiva,reducerile sunt la tot pasul si la toate produsele,nu ca la noi,doar la cele care oricum nu valoreaza mare lucru,sau care oricum aveau pretul umflat mult prea tare.In Japonia un hamburger,sau orice alt sandwici costa in jur de 100 de yeni,dar este mult mai consistent si mai mare,adica cel de pui este aproape cat o felie de chifla de gros,insa la noi am constatat ca abia daca-l simti.100 de yeni in banii nostri inseamna in jur de 25000 lei vechi,asta in conditiile in care cel mai mic salariu acolo este de 2500 de dolari/luna.
De spus ar fi multe,dar nu schimbam cu nimic traiul la care suntem supusi,monopolul si desconsiderarea perpetua a poporului nostru,asa ca mai bine;GATIM ACASA!
Ca sa nu mai vorbim de restaurantele noastre de unde-ti dau mancare stricata,prefacuta,gatita in bucatarii insalubre...si asta,inclusiv in buricul Bucurestiului,ca sa nu mai vorbim de pret,nesimtit de mare.NO COMMENT!
Daca doriti sa ma intrebati de japonia sau de retete cu specific japonez,dozo!!(va rog!),oricum topicul nu-si are sensul...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.07.2008, 18:06:32
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

as vrea sa stiu de religia celor de acolo,sunt religiosi?
si de mancare...sti un preparat bun din orez?poate cu orez salbatic?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.07.2008, 18:49:06
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

pe mine m-ar interesa mai mult bunele lor maniere :), ce gesturi sunt considerate ok, ce gesturi nu etc etc...:D
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.07.2008, 18:56:20
citystar citystar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Da frateee am mai mancat si eu cate un hamburger si-un cartof prajit, ce e o asa tragedie? Dar nu mananc in fiecare zi, ci doar asa ocazional, adica rar.
nu trebuie sa mananci la McDonalds, ca acolo salasluieste diavolul, acolo canta muzica, diavolii se distreaza. Oamnenii trebuie sa mearga la manastiri sa se roage necontenit. Numai atunci diavolii sunt chinuiti.
parintii Cleopa, Iustin Parvu, Arsenie Papacioc, Arsenie Boca , si alti calugari cu mult har nu mananca la McDonalds; trebuie sa urmam exemplu lor;
Cartofi prajiti se pot manca si la manastire (mai ales ca is de post)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.07.2008, 19:44:40
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de citystar
parintii Cleopa, Iustin Parvu, Arsenie Papacioc, Arsenie Boca , si alti calugari cu mult har nu mananca la McDonalds; trebuie sa urmam exemplu lor;
explicatie puerila.
parintii nu aveau nici calculator si nici internet.ai vreo parere despre calculatoare si internet?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.07.2008, 20:21:00
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de citystar
Citat:
În prealabil postat de veilur
Da frateee am mai mancat si eu cate un hamburger si-un cartof prajit, ce e o asa tragedie? Dar nu mananc in fiecare zi, ci doar asa ocazional, adica rar.
nu trebuie sa mananci la McDonalds, ca acolo salasluieste diavolul, acolo canta muzica, diavolii se distreaza. Oamnenii trebuie sa mearga la manastiri sa se roage necontenit. Numai atunci diavolii sunt chinuiti.
parintii Cleopa, Iustin Parvu, Arsenie Papacioc, Arsenie Boca , si alti calugari cu mult har nu mananca la McDonalds; trebuie sa urmam exemplu lor;
Cartofi prajiti se pot manca si la manastire (mai ales ca is de post)
citystar cred ca te inchizi prea mult de lume.doar ai ales viata in lume, nu?nu calugaria.si apropo de mancare,scrie in Biblie ca nu ce bagi in gura te spurca,ci ce scoti pe gura.parerea mea este ca daca te-ai bucura de lucrurile astea marunte ale vietii ai scapa si de problema ta veche.In cele 10 porunci nu scrie nimic despre ce sa mananci si ce nu.Important este sa nu fii lacom.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.07.2008, 22:08:38
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

multumesc Alexandra am fost la dentist si am rezolvat problema...cred ca nu m-am dus asa de fecirita la dentist in viata mea :D
citystar cam greu sa mergi sa manaci cartofi prajiti la manastire, pentru mine mancatul in oras isi are de mult ori rostul atunci cand nu am timp sa ajung acasa...de exemplu cand am facut practica nu mai ajungeam acasa sa mananc si apoi sa ma duc la lucru si atunci am mancat tot la Mc...ca nu este mancare sanatoasa este partea a 2-a
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.07.2008, 08:04:03
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de citystar
Citat:
În prealabil postat de veilur
Da frateee am mai mancat si eu cate un hamburger si-un cartof prajit, ce e o asa tragedie? Dar nu mananc in fiecare zi, ci doar asa ocazional, adica rar.
nu trebuie sa mananci la McDonalds, ca acolo salasluieste diavolul, acolo canta muzica, diavolii se distreaza. Oamnenii trebuie sa mearga la manastiri sa se roage necontenit. Numai atunci diavolii sunt chinuiti.
parintii Cleopa, Iustin Parvu, Arsenie Papacioc, Arsenie Boca , si alti calugari cu mult har nu mananca la McDonalds; trebuie sa urmam exemplu lor;
Cartofi prajiti se pot manca si la manastire (mai ales ca is de post)
Iusti nParvu,de la Petru Voda a scos o carte in care,pe operta se autointituleaza"un marturisitoe" al Ortodoxiei.Mai are putin si zice,"ultimul sfant in viata".Ca sa nu mai zic ca este jalnica cartea.daca te ei dupa ea,ajungi sa urasti pe toata lumea,si sa-i iubesti numai pe cei de la Petru-Voda,cu Iustin Parvu in frunte.Eu unul,am aruncat cartea la gunoi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.07.2008, 14:21:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deci,orezul japonez se poate gati in fel si chip,ai nevoie doar de imaginatie si te poti folosi de alimentele pe care le detii prin frigider.Rudele sotului meu sunt innebunite dupa orezul japonez pe care-l gatesc,si intotdeauna cand m,a viziteaza il solicita.
In primul rand se fierbe orezul intr-un robot special de fiert orez,nu stiu daca la noi se gaseste,eu l-am adus din Japonia.Orezul se spala foarte bine,asta este si secretul alegerii lui,boaba cu boaba,apoi se fierbe fara a se umbla deloc la el,bine-nteles cu o masura specifica de apa,in functie de cantitatea de orez dorita.
Cine nu are robot,se gaseste in comert orez prefiert,aflat in punga speciala,cu ceva orificii,in care se pune la fiert cu tot cu punga,dupa care se scoate perfect fiert si neprins,bine-nteles.Se pune la calit un amestec de mazare,morcov si porumb fiert(se gaseste la conserva sau la punga congelat),apoi se adauga ceva ardei si putina ceapa(cam jumatate).Se calesc toate in unt,margarina sau putin ulei.Se adauga putina apa pentru muiere,si se fierbe pana se evapora complet.Se pune sare(sau delikat pui),piper si putin ghimbir ras fin.Se face o omleta de oua separat,dupa care se bucateste cu paleta de lemn,in bucati foarte mici.Se adaoga peste compozitia de legume si oul bucatit,apoi orezul fiert,care se alege(nu iese ca pilaful nostru).Se amesteca toate acestea foarte bine si daca nu este sarat,se adauga putin soiu(sos de soia).Se amesteca foarte bine pana se omogenizeaza toate ingredientele intre ele.Se poate pune si crenwursti taiati rondele si caliti in prealabil cu legumele.Se mai poate face si orez cu ton,sau cu pastai.Uneori se poate cali orezul impreuna cu legumele pana se prajesc,pana se prinde totul de tigaie,bine-nteles tigaie teflon pentru a nu se arde sau a fi imposibil de dezlipit.Se poate face si cu usturoi si mai putine legume.Oricum,este foarte diferit de orezul traditional al nostru,adica pilaf.
Orezul fiert astfel,poate fi pastrat in recipient de plastic,sau in punga,in congelator,dupa care sa fie dezghetat la microunde si gatit.Se mananca cu betele,si nu e greu deloc!
Butano kakuni;Se pune intr-o cratita bucati de carne de porc(de-aceia cu randuri de carne si grasime),eu de regula inlocuiesc porcul cu puiul(pulpe),insa buta(inseamna porc),peste carne se pune un pahar de soiu(sos de soia),care este sarat,si 5 linguri de zahar,dupa care se pune la fiert impreuna cu apa cat le cuprinde,cu un nivel mai sus de un deget.Se fierb separat oua intregi(in jur de 10 buc,la 1kg carne de porc,sau 5 pulpe pui injumatatite),dupa care se curata si se adaoga in cratita cu carne,se mai adauga si ghimbir taiat felii(este vorba de o radacina galbena cu gust de lamaie putin iute).Se pune totul la fiert la foc mic,peste tot se pune o folie de aluminiu,dupa care capac.Se fierbe timp de 3-4 ore(pt porc),si vre-o 2 ore pt.pui,pana ce zeama scade mai bine de jumatate.Are un gust dulce sarat,specific mancarurilor japoneze,dar este bun,si in ceea ce priveste puiul,nu este gras.La aceasta mancare se mai adauga la fiert un fel de gelatina facuta cuburi sau triunghiuri(koniac),dar ea nu se gaseste la noi in comert.
Ghioza(supa pronuntie),este o mancare provenita de la chinezi,dar imprumutata cu succes si la Japonezi.Se face o compozitie de carne ticata de porc amestecata cu pui,se amesteca cu usturoi verde bine tocat,si cu ceapa in aceiasi masura,se toaca varza proaspata,la fel de bine tocata(indicat la robot),apoi sare si piper.Se face un aluat simplu din apa,sare si faina,care se intinde sa iasa foite destul de subtire.Se taie aluatul cu un pahar in forme rotunde,inainte sa fie presarat destul cu faina pentru a nu se lipi.Formele rotunde se aseaza pe un suport special de ghioza(este posibil sa se gaseasca la magazinul Daisho cu produse de 5lei buc.,sau nu mai stiu cum se cheama,din cadrul supermaketului Real,este vorba de o forma de plastic cu,cozi,dubla,cam ca o tava dubla de prajituri,mica cat o palma.Se pune aluatul(rotund)pe acea forma,dupa care se adauga in ea putina compozitie de carne,apoi se inchide bine,formandu-se ca o coltunas de aluat cu carne,fara a avea vre-o fisura.Se pun toate aceste forme de aluat cu carne intr-o tigaie(teflon),dupa care se adauga peste ele apa,pana la jumatatea lor,tigaia avand in prealabil unt in ea.Se pune un capac si se lasa la fiert pana scade toata apa,dupa care ajung sa se prajeasca in unt.Se intorc apoi ,cu atentie pe cealalta parte(deci,doar pe doua parti),sa se prajeasca si acolo.Se scot apoi,si se servesc fiind date prin sos de soia(soiu).Adica se i-a din farfurie bucata de ghioza, se trece prin sos de soia(dintr-un castronel),si se serveste.Sunt foarte bune!!!!
Cred ca v-am zapacit!!!


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 14:40:57
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ Ana-Maria N Generalitati 0 22.04.2012 11:04:14
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Din ‘secretele’ mele Gabita_30 Pocainta 18 17.04.2011 20:54:49