Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.07.2008, 10:46:42
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Incearca sa te pui in locul ei, tu ti-ai lasa copilul de 16 ani singur prin tara? :p
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.07.2008, 11:35:26
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Ioane, chiar sa taci din gura si sa asculti de mama ta.
Dar sa si taci. Taci si nu mai cere. Ca ajungi sa crezi ca nu mai poti fara sa mergi la manastire, in Grecia sau eu mai stiu pe unde si uite asa, din dorinta unui tanar se naste o patima.

Roaga-te acasa, mergi la biserica la care mergeai si pana acuma, mergi la alte biserici din oras, sau din sate de prin jur.

Vezi ca au mai fost si altii care au vrut sa reintre in Biserica direct in Filocalie si in teologie profunda, ca se credeau intelectuali, dar nimic nu ajuta mai mult ca rugaciunea smerita si staruitoare.

Sunt locuri foarte frumoase de vizitat, manastiri frumoase si de unde chiar ai castig duhovnicesc, dar toate la timpul lor si cand le randuieste Dumnezeu.

Stii ce invata omul cel mai greu? smerenia si rabdarea... Cand stii sa rabzi si sa primesti asa cum trebuie, atunci vei vedea ca toate drumurile sunt dezlegate si toate iti sunt aratate. Chiar si mama care acum te vrea aparat de lume si de rautatile din ea mai ales, va vedea un barbat si nu un copil atunci. Si mai mare bucurie pentru un parinte decat sa isi vada fiii ajunsi oameni intregi si cu socoteala nu este pe lumea asta.

Vezi ca de la Dumnezeu vin incercarile si noi trebuie sa le trecem, ca sa invatam si sa ne cladim.

NU te necaji, nu deznadajdui. Zideste-te pe tine si ti se va asterne si drumul pe care sa umbli.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.07.2008, 17:04:53
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat din Ioanhodean: "nu vreau sa ajung sa o santajez cu daca nu ma lasi plec"
Vezi tu, Draga Ioan ... Nu vreau sa te supar si eu dar in nici un caz nu trebuie sa pui problema asa. Stiu ca este varsta la care tipa personalitatea intr-un tanar. Cauta sa stapanesti situatia si sa alungi de la tine un astfel de gand. Este extrem de pagubos, iar cei care i-au cazut victime s-au prapadit, ori trupeste, ori sufleteste, ori ambele. Ai primit sfaturi bune aici, pe forum. Este bine sa le urmezi. Nu peste mult timp iti vei da seama ca gandurile care te framanta acum nu sunt alteceva decat ultimele ramasite ale copilariei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.07.2008, 17:49:07
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Romani 8:28. Si stim ca Dumnezeu toate le lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemati dupa voia Lui;

Sa stii ca Dumnezeu ii lasa pe parinti si lasa porunca ascultarii de parinti spre binele si fericirea celor care asculta.

Eu cred ca mama ta (chiar prin voia lui Dumnezeu) nu vrea sa te lase sa pleci in locuri pentru care tu nu ai darul sa mergi.

Este o greseala sa incerci sa faci ceva pentru care nu ai darul de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.07.2008, 20:02:49
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

asa este..
ea stie mai bine..
..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2008, 21:20:59
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Te-ai gandit poate ca mama ta nu isi permite sa te trimita prin tot felul de drumetii? Sau ca nu e convinsa ca poti sa te comporti matur/a cand esti plecat/a de acasa?

Trabuie castigata increderea inainte si dupa aceea intrebat cu modestie. Incepe sa lucrezi prin casa, sa iei note mai bune la scoala. Incearca sa-i aduci mai multe argumente(ca e o vacanta impreuna, ca e antistress, ca o sa fie benefic din pdv cultural si spiritual, ca ti-ai dorit de mult, mult timp, ca o sa te comporti frumos si ca ai nevoie sa inveti sa fi putin independent si matur, dar nu iresponsabil...) sau sa faci concesiuni gen "daca imi ating telul sa iau 10 la materiile. XY ma lasi sa plec?"

Cauta prieteni care merg cu tine, dar sa fie si adulti(preferabil parinti) in grup. Cauta pe net oferte avantajoase. Si nu o bombarda cu 1000 de destinatii deodata.

Btw, ce te astepti cu postatul pe un forum crestin? Sa ti se ofere o rugaciune pentru plecatul la manastriri? Rugaciunea nu ar trebui abuzata in felul asta.


Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.07.2008, 21:30:24
literaR literaR is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd
Te-ai gandit poate ca mama ta nu isi permite sa te trimita prin tot felul de drumetii? Sau ca nu e convinsa ca poti sa te comporti matur/a cand esti plecat/a de acasa?

Trabuie castigata increderea inainte si dupa aceea intrebat cu modestie. Incepe sa lucrezi prin casa, sa iei note mai bune la scoala. Incearca sa-i aduci mai multe argumente(ca e o vacanta impreuna, ca e antistress, ca o sa fie benefic din pdv cultural si spiritual, ca ti-ai dorit de mult, mult timp, ca o sa te comporti frumos si ca ai nevoie sa inveti sa fi putin independent si matur, dar nu iresponsabil...) sau sa faci concesiuni gen "daca imi ating telul sa iau 10 la materiile. XY ma lasi sa plec?"

Cauta prieteni care merg cu tine, dar sa fie si adulti(preferabil parinti) in grup. Cauta pe net oferte avantajoase. Si nu o bombarda cu 1000 de destinatii deodata.

Btw, ce te astepti cu postatul pe un forum crestin? Sa ti se ofere o rugaciune pentru plecatul la manastriri? Rugaciunea nu ar trebui abuzata in felul asta.

ioanhodean nu a cerut nimic. Si-a spus doar supararea. De ce esti atat de neintelegator, Askeladd? E doar un copil, un adolescent care aspira la ceva mai bun. Cum sunt adolescentii azi? Cati dintre ei isi doresc azi acest lucru in locul carei nu stiu ce petrecere sau chef la care se bea sau cine mai stie ce?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.07.2008, 21:51:09
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de literaR
De ce esti atat de neintelegator, Askeladd? E doar un copil, un adolescent care aspira la ceva mai bun. Cum sunt adolescentii azi? Cati dintre ei isi doresc azi acest lucru in locul carei nu stiu ce petrecere sau chef la care se bea sau cine mai stie ce?
Citat:
De ce esti atat de neintelegator, Askeladd?
Daca asa am parut, imi cer scuze. Nu era intentia mea. Incercam sa-i ofer doar o perspectiva din partea unui parinte si cateva sfaturi care m-au ajutat pe mine cand am trecut printr-o perioada asemenatoare cu ai mei.
Dar doar sa se vaite pe forum cat de suparat, fara sa se vrea nimic in schimb decat atentie si nu solutii, mi se pare ca nu are rost.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.07.2008, 21:53:25
literaR literaR is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd
Citat:
În prealabil postat de literaR
De ce esti atat de neintelegator, Askeladd? E doar un copil, un adolescent care aspira la ceva mai bun. Cum sunt adolescentii azi? Cati dintre ei isi doresc azi acest lucru in locul carei nu stiu ce petrecere sau chef la care se bea sau cine mai stie ce?
Citat:
De ce esti atat de neintelegator, Askeladd?
Daca asa am parut, imi cer scuze. Nu era intentia mea. Incercam sa-i ofer doar o perspectiva din partea unui parinte si cateva sfaturi care m-au ajutat pe mine cand am trecut printr-o perioada asemenatoare cu ai mei.
Dar doar sa se vaite pe forum cat de suparat, fara sa se vrea nimic in schimb decat atentie si nu solutii, mi se pare ca nu are rost.
E doar un copil.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.07.2008, 22:24:37
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

nam vrut sa ma vait nici o clipa.
ci am crezut ca aici gasesc persoane crestine care mi pot da un sfat bun,.
dar in schimb, am primit niste ...
si am note bune,mio iesit media 9,20 , muncesc mult aks,toate bune si frumoase:)
NU VREAU SA MA VAIT!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sunt suparat, ajutor. ggmarius Generalitati 3 10.08.2011 00:30:02
Cum il impacam pe cel suparat ? alina8023 Intrebari utilizatori 8 17.01.2011 23:04:03
Obama acopera icoanele pentru un discurs oficial patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 40 23.04.2009 12:43:41
Clonarea - cale libera deschisa oficial MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 6 02.09.2007 00:42:09
sunt foarte suparat!!!! miha_i Biserica Ortodoxa Romana 9 30.03.2007 23:33:23