Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.09.2010, 00:04:48
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
(...)Pentru a susține acțiunea pastorului Jones, un grup s-a format pe Facebook (International Burn a Koran Day), unde au apărut în ultimele zile comentarii xenofobe între partizani și opozanți ai inițiativei.(...)
Doamne, iarta-i ca nu stiu ce fac! Nici nu-i nevoie de mai mult. Asa incepe sa se rostogoleasca tavalugul urii si razbunarii, iar in astfel de cazuri manipularea se face exact dupa planurile Satanei...
Oare mai e vreun american care sa nu stie ca turnurile au fost spulberate de-ai lor? Se prea poate! La cat sunt de orgoliosi si nationalisti, pot fi orbiti cu multa usurinta!
Imi vine in minte o gluma proasta facuta la adresa unui neam romanesc:
Intrebare: - Cum se razbuna acel neam pe muste?
Raspuns: - Le inchid intre geamuri si isi fac nevoile in mijlocul casei!

Cam asa imi suna mie ideea de a da foc Coranului! In orice nenorocire, e nevoie de un prost, care s-o faca pe desteptul si care sa fie pe placul mai multor prosti!!!
Doamne, apara-ne si ne pazeste! Maica Sfanta si Preacurata Fecioara, roaga-te pentru noi! Dar daca asa trebuie sa se intample, treaca de la noi si acest pahar; Laudat fie numele Domnului!
  #22  
Vechi 09.09.2010, 08:44:34
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Doamne, iarta-i ca nu stiu ce fac! Nici nu-i nevoie de mai mult. Asa incepe sa se rostogoleasca tavalugul urii si razbunarii, iar in astfel de cazuri manipularea se face exact dupa planurile Satanei...
Oare mai e vreun american care sa nu stie ca turnurile au fost spulberate de-ai lor? Se prea poate! La cat sunt de orgoliosi si nationalisti, pot fi orbiti cu multa usurinta!
Imi vine in minte o gluma proasta facuta la adresa unui neam romanesc:
Intrebare: - Cum se razbuna acel neam pe muste?
Raspuns: - Le inchid intre geamuri si isi fac nevoile in mijlocul casei!

Cam asa imi suna mie ideea de a da foc Coranului! In orice nenorocire, e nevoie de un prost, care s-o faca pe desteptul si care sa fie pe placul mai multor prosti!!!
Doamne, apara-ne si ne pazeste! Maica Sfanta si Preacurata Fecioara, roaga-te pentru noi! Dar daca asa trebuie sa se intample, treaca de la noi si acest pahar; Laudat fie numele Domnului!

Spre uimirea ta,in jur de 80% nu stiu sau nu vor sa stie despre turnurile lor.Cred ca 80% e putin totusi.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #23  
Vechi 09.09.2010, 11:04:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
imi pare rau, dar trebe sa-ti spun parerea mea despre democratie:este tiranie.
51% contra 49%.si celalalt aspect al democratiei:49%au dreptate.
drepturile omului si al cetateanului in concordanta cu biblia ar fi singura forma corecta de guvernare laica.
Aia nu ar mai fi guvernare laica ...
  #24  
Vechi 09.09.2010, 11:16:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dom'le, noi nu respectăm religiile, noi respectăm doar Calea, Adevărul și Viața. De când e Ortodoxia o �religie� ?
Si ce spune Calea, Adevărul și Viața?
Ortodoxia nu e religie?
  #25  
Vechi 09.09.2010, 11:19:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Prin ce îi iei musulmanului libertatea credinței și libertatea de a alege dacă arzi curanul?
Si crestinii ce au de castigat prin aceasta actiune?
  #26  
Vechi 09.09.2010, 11:21:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu e nimic de respectat în islam, e o rătăcire malefică care trebuie demascată înainte de a face mai multe victime (convertiți).

Acțiunea arderii curanului este binevenită deoarece pune un semn de demarcație între lumea musulmană și restul lumii. Este necesară această delimitare de tot ceea ce înseamnă islamul fiindcă musulmanii, caractere pervetite de învățăturile imorale ale lui mahomed (care îi învață să mintă și să inducă în eroare pe nemusulmani) au căpătat obiceiul de a se infiltra și de a face lobby pentru ideologia lor sinistră sub acoperământul libertăților și democrației din societățile occidentale. Vorbesc de musulmanii imigrați în aceste state.

Democrația a fost făcută pentru popor, nu poporul pentru democrație. În fața pericolului reprezentat de invazia imigranților musulmani, este necesară schimbarea întregului sistem politico-ideologic al lumii occidentale, astfel încât să devină posibilă deportarea musulmanilor înapoi în tările lor de origine.

Musulmanii reprezintă un pericol deoarece loialismul lor față de islam și îndoctrinarea îi face să fie niște trădători față de țările care îi acceptă, ba chiar să urască pe cei ce le-au deschis brațele și le oferă atâtea avantaje, dorind distrugerea acestora. Musulmanii sunt dușmanii din interior și trebuie conștientizat acest lucru. Retorica multiculturalistă și însăși conceptul de democrație a devenit o capcană prin acești fanatici care dacă ar deveni majoritari ar impune sharia cu toate aspectele ei hidoase și ar face mediul de trai insuportabil.
Pot fi de acord cu unele afirmatii ale tale, dar "acțiunea arderii curanului este binevenită" este o declaratie a unui om cel putin inconstient.
Ne batem cu pumnii in piept ca suntem crestini, ca noi traim dupa legea lui Hristos.
Ne laudam cu martirii nostrii, dar tare ne-ar mai placea sa martirizam niste musulmani.
Avem pretentia ca religia noastra sa ne fie respectata. Dar noi ce facem? Strigam: ARDETI CORANUL!!!

Parca zicea cineva pe aici ca ortodoxia il face pe om mai bun ... Asta e bunatatea ortodoxiei?

Last edited by Dumitru73; 09.09.2010 at 11:24:14.
  #27  
Vechi 09.09.2010, 11:29:55
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit o parere de la voi!

E foarte interesant cum gandesc musulmanii vizavi de ceilalti oameni.!
Cand un musulman se trateaza intr-un spital ce are atarnat un crucifix pe perete refuza sa mai stea in acel spital daca nu se scot TOATE crucifixurile din acel spital, iar cand un pastor arde o carte se isca un scandal , o rafuiala de zile mari... Oare cine greseste mai mult musulmanul sau ceilalti care sunt servi?
E foarte interesant!!! Voi ce parere aveti?
Doamne ajuta!
  #28  
Vechi 09.09.2010, 11:55:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
E foarte interesant cum gandesc musulmanii vizavi de ceilalti oameni.!
Cand un musulman se trateaza intr-un spital ce are atarnat un crucifix pe perete refuza sa mai stea in acel spital daca nu se scot TOATE crucifixurile din acel spital, iar cand un pastor arde o carte se isca un scandal , o rafuiala de zile mari... Oare cine greseste mai mult musulmanul sau ceilalti care sunt servi?
E foarte interesant!!! Voi ce parere aveti?
Doamne ajuta!
Probabul ca si tu daca ai fi intr-o tara musulmana, pe un pat de spital, ai cere sa ia de pe perete semiluna.
Diferenta e ca ei cu siguranta nu ti-ar face pe plac.
Se poate numi asta credinta? In sensul ca ei au mai multa credinta decat crestinii?
Poate ...
Dar eu l-as numi fanatism.
Problema este ca arderea Coranului nu ar face decat sa amplifice acest fanatism.
E simplu sa vorbesti din spatele monitorului, intr-o tara ce nu a avut, pana acum, de a face cu razbunarea lor.
Eu unul nu vreau sa ajung sa merg cu teama pe strada de teama atentatelor.
  #29  
Vechi 09.09.2010, 12:30:18
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Luati-le apararea pana cand vin peste voi.Atunci vedeti voi pe dracu
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #30  
Vechi 09.09.2010, 12:35:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Luati-le apararea pana cand vin peste voi.Atunci vedeti voi pe dracu
Nu e vorba de luat apararea.
Asta ai inteles tu?
Dusmanul trebuie tinut la distanta si nu trebuie sa-i atragi atentia asupra ta, decat daca ai tendinte masochiste, sau poate visezi sa devii martir.
Dar cel mai bine este sa nu ti-l faci dusman.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 01:43:36