Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2011, 18:07:58
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Membru Vezi mesajul
ce rost mai are sa fi calugar si sa straiesti atat de diferit si aspru in conditiile in care te poti mantui si traind normal si chiar si bine ...
Nu poti trai si bine si sa te si mantuiesti!
Fiecare isi are greutatea sa.
a) Mireanul are responsabilitatea familiei, educatia crestina a copiilor in poruncile Bisericii si in frica de Dumnezeu, incat prin ei sa Se slaveasca Dumnezeu. El insusi trebuie sa faca ascultare de Hristos prin Sf.Evanghelie si de Duhovnic, sa fie om smerit, rugator, iubitor.. iertator... facator de pace! Aparent ele sunt usoare, dar ele necesita mult discernamant, trezvie si daruire! Fara de Hristos nu poti face nimic! Asa sa lumineze faptele voastre ca vazand oamenii sa slaveasca pe Tatal vostru Cel din ceruri!
b) monahul desi singur, este in comuniune cu obstea, ceea ce face nu face numai pentru el, ci pentru toti! Numai ce tine de chilia lui este rasponsabilitatea in fata lui Dumnezeu! Dar nici mireanul nu este scutit de nevointa persoanala!

Iar ce este mai important, Evanghelia nu este nu numai pentru monahi ci si pentru mireni!
Voturile monahale, chiar daca nu spui la casatorie "ma voi pazi in feciorie ascultare de frati si saracie!" ele raman valabile: Mireanul desi casatorit numai de va pofti femeie ve si pacatui, deci Votul Fecioriei e calcat! Daca NU isi intreaba sotia in ceva si face de capul lui, sau invers, apare separatismul si comuniunea familei dispare! Asa si in manastire, daca cineva face pe cont propriu fara ascultare sau pe ascuns, se lipseste de iubirea frateasca a obstii, se canoniseste de staret, dar si implicit de Duhul Sfant! Saracia la un monah e caracteristica, pt ca scopul lui este DARUIREA TOTALA in mainile lui Hs! Si in familie sotul nu poate avea numai pentru el, sau isi saraceasca familia din cauza patimilor lui... si a placerilor trupesti!

FORMA de vietuire este diferita, a monahului e concentrata mai mult asupra UNIRII sale cu Hristos, atingerea performantelor duhovnicesti, si in familie se poate, dar familia cere mai multa atentie... cum spune Sf.Pavel: cea maritata cauta sa placa mai mult barbatului, pe cand cea nemaritata numai lui Dumnezeu!

Iertati!

Last edited by Aghioritul; 10.01.2011 at 18:11:35.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.01.2011, 18:26:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
De vreun an mă frământă o întrebare și nu am cui s-o pun, profit de acest topic... Există diferite "diete", în funcție de ordinele călugărești, ori alte criterii? Vreau să spun există mănăstiri unde de exemplu să se mănânce carne, să se bea băuturi alcoolice, etc.?
"diete" nu pre sunt. sunt manastiri unde nu se mananca carne.
unele care mananca peste, doar la hram.
nu stiu cum este in toate manastirile.
dar pe unde am fost eu, nu se mananca carne.
asta nu inseamna ca vei gasi farfuriile pline cu branza si oua, dimpotriva.
singura "dieta" generala este postul. in afara de cele randuite, se tine post luni, miercuri si vineri, cand se mananca o singura data pe zi, la ora 15, bucate de post

Last edited by Dumitru73; 10.01.2011 at 18:28:38.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.01.2011, 18:28:20
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit @ I.Calin & zaharia 2009

Vă mulțumesc mult pentru prețioasele informații primite. Dumitru 73 asemenea.
Nu mă așteptam, credeam că totuși se mai mănâncă carne și se beau băuturi alcoolice. Cred că aceste informații sunt valabile și pentru mănăstirile de maici.

Last edited by tricesimusquintus; 10.01.2011 at 18:32:06.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.01.2011, 18:44:21
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Parintele Arsenie Boca, se hranea zilnic cu o lingura de miere.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2011, 19:27:41
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Cum locuiesc In Tg neamt nu s departe de manastirile Secu, Sihastria ,Sihla si multe altele .Am fost de multe ori cu parintii dar cel mai tare mi a placut la Sihastria , acolo nu se mananca niciodata carne , numai peste.Si ne a invitat de cateva ori dupa slujba la trapeza, era o mancare foarte buna , si deabia aia se putea chema mancare ecologica , paine de casa , verdeturi si legume din plantatie proprie totul facut de ei nimic cumparat, pai de ce sa ne miram ca traiesc foarte mult, au un still de viata curat in rugaciune departe de poluare , in inima padurii , natura....
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2011, 19:34:09
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Vă mulțumesc mult pentru prețioasele informații primite. Dumitru 73 asemenea.
Nu mă așteptam, credeam că totuși se mai mănâncă carne și se beau băuturi alcoolice. Cred că aceste informații sunt valabile și pentru mănăstirile de maici.
Ortodocșii nu-s bețivi, nu aceia credincioși.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.01.2011, 19:46:51
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ortodocșii nu-s bețivi, nu aceia credincioși.
...si daca ar fi, CINE SUNTEM NOI SA II JUDECAM? Noi sa ne vedem de Judecata noastra, ca ala bea, se caieste si Dumnezeu il iarta! Eu raman cu judecata si ma osandesc... Ce daca se mananca carne in Manastire? Stim noi oare pentru ce staretul(a) a dat voie sa se manance? Noi nu stim ce oameni neputinciosi sunt acolo!
Cum era la Manastirea Sambata, Pr.Arsenie Boca spunea ca din cauza climei foarte umede de acolo, ai nevoie de ceva mai hranitor, clima de acolo te distruge! De atunci se mananca si cu carne si de post, desi Pr.Arsenie nu mancat niciodata carne! La masa zilnica azi parintii pot manca ce vor: cu sa fara carne! E alegerea si nevointa lor, fiecare dupa neputinta sa! Mai bine sa poftesti si sa nu mananci? Mai bine sa ai de unde alege, dupa stilul tau de viata, in ascultare cu Duhovnicul!
Dar nu tot ce intra in gura spurca pe om!
Mai spurcati suntem noi cand JUDECAM si nu ne vedem noi de faptele noastre decat ca manaca sau nu calugarii carne sau beau... NU de asta am eu nevoie inaintea lui Hristos! FAPETELE MELE SE VOR VADI INTREGII LUMI! de asta sa imi fie frica!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.01.2011, 10:54:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca, se hranea zilnic cu o lingura de miere.
Serios ?
Eu nu cred ca este posibil asa ceva si, nici nu cred ca este sanatos.
Ar fi timpul sa ne mai si documentam in ziua de astazi fata de conceptiile populare care, nu sunt intotdeauna bune . Mierea este un aliment foarte sanatos, dar nu unul vital, sau capabil sa intretina supravietuirea, ba mai mult decat atat, el poate face rau luat prea mult sau fara sa se manance si altceva, de asemenea nu este indicat celor cu probleme la stomac in cantitati semnificative. Tocmai de aceea copii sub doi ani nu au voie sa manance deloc miere . Mierea contine anumite bacterii specifice albinelor care pot provoca boli grave daca aceasta este luata in cantitati masive , sau permanent pe stomacul gol, pot afecta sistemul nervos si multe alte afectiuni asociate consumului de miere. Pot duce si la probleme psihice .
Ca sa te hranesti doar cu miere nu este deloc un lucru bun. Personal am avut experiente neplacute datorita acestui aliment, am crezut ca o iau razna, pana ce m-am documentat mai amanuntit in priviinta lui si mi s-au parut logice toate informatiile valabile, dand la o parte ideea din popor ca mierea " face mult bine, numai bine ", mi-am revenit din starile anxioase doar renuntand la miere si nu cred ca a fost vorba de o eroare in acest sens. Face bine, dar intr-o anumita masura, a nu se intelege ca poate fi oricum si oricand consumata . Deci, aveti grija !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 11.01.2011 at 11:00:26.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.01.2011, 12:57:29
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Serios ?
Eu nu cred ca este posibil asa ceva si, nici nu cred ca este sanatos.
Nu este sanatos pentru cel nespiritual, dar cel induhovnicit poate manca foarte putin, ca Duhul il hraneste.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.01.2011, 14:37:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu nu cred ca este posibil asa ceva si, nici nu cred ca este sanatos.
Mai tii minte cata "hrana" si'a luat Sfanta Maria Egipteanca cu ea, cand a trecut Iordanul, in pustie ?!
Mai tii minte si cati ani a petrecut pe acolo, in pustia pustiilor ?!

Nimic nu este cu neputinta la Dumnezeu.
Cand omul este curat, Dumnezeu Insusi isi face locas si vietuieste in trupul si sufletul lui.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mancarea de post care INGRASA. AndreiM Postul 132 03.01.2018 10:22:41
Poza calugarilor ce au slujit cu latinii spre_rasarit Generalitati 32 17.02.2012 23:32:08
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 12:28:54
"Plasul calugarilor'' monica73 Arta bisericeasca in general 1 16.04.2010 12:35:44
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 15:54:23