Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.12.2008, 17:56:17
L.sorin L.sorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru L.sorin
Implicit Cum si unde ar trebui sa-si petreaca un crestin cumpana dintre ani ?

Ma gandesc sa petrec cumpana dintre ani intr-un spatiu ... duhovnicesc. Aveti cunostinta de vreun astfel de loc, in jud. Constanta ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.12.2008, 19:44:19
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

In orice manastire se face slujba de noapte in ajunul Sf Vasile si se citesc moliftele.
In mod normal cumpana dintreani,un crestin o petrece in biserica multumind pt tot ce i-a dat Dumnezeu in anul trecut si rugandu-se pt mila lui Dumnezeu in anul care incepe.Orice alt mod de petrecere este pacat!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2008, 20:32:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
In orice manastire se face slujba de noapte in ajunul Sf Vasile si se citesc moliftele.
In mod normal cumpana dintreani,un crestin o petrece in biserica multumind pt tot ce i-a dat Dumnezeu in anul trecut si rugandu-se pt mila lui Dumnezeu in anul care incepe.Orice alt mod de petrecere este pacat!
Anul nou ne va aduce praznuirea a 1630 de ani de la trecerea intru cele sfinte a Sfantului Ierarh Vasile cel Mare.S-a mutat catre Domnul la varsta de 50 de ani, in ziua de 1 ianuarie anul 379 , plans de credinciosi si de necredinciosi , care-l iubeau si-l cinsteau pentru bunatatea lui. Cei zece ani ca arhiepiscop in Cezareea Capadochiei au fost de-ajuns pentru ca el sa intre in istorie cu numele de Sfantul Vasile cel Mare. Pentru rugaciunile lui, Doamne , miluieste-ne si ne mantuieste pe noi. Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.12.2008, 23:42:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Miliarde de oameni sunt obisnuiti sa petreaca si sa deschida sampania la miezul noptii ,stiu si oameni credinciosi care fac asta.Evident este ca nu trebuie sarbatorit asa si manifestat asa.Acum sunt curios cum isi petrec crestinii de pe forumul acesta sau ce fac ei in ziua de revelion.Tare mult mi-as dori sa aflu si poate si cum ar trebui corect.Eu nu zic sa stam in biserica la 12 noaptea dar nici sa bubuim cu artificii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.12.2008, 23:47:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Miliarde de oameni sunt obisnuiti sa petreaca si sa deschida sampania la miezul noptii ,stiu si oameni credinciosi care fac asta.Evident este ca nu trebuie sarbatorit asa si manifestat asa.Acum sunt curios cum isi petrec crestinii de pe forumul acesta sau ce fac ei in ziua de revelion.Tare mult mi-as dori sa aflu si poate si cum ar trebui corect.Eu nu zic sa stam in biserica la 12 noaptea dar nici sa bubuim cu artificii.Doamne ajuta!
Dragul meu, eu stau cu a mea sotie, linistit. Mie nu-mi trebuie bubuiala ! Ea este "bubuiala"mea si buna si rea. Asa ca . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.12.2008, 23:59:29
angel_wings angel_wings is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Locație: Galati
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru angel_wings
Post

este o intrebare buna, pe care ar trebui sa si-o puna orice crestin, multi dintre noi petrec prin restaurante in gupuri cu mancare si bautura fara limite si nu e tocmai un obicei crestin consider eu...
Imi place insa modul in care isi petrec cumpana dintre ani fratii din Oastea Domnului, ruganduse in adunare pentru noul an, cred ca e cel mai bun mod de a petrece noaptea dintre ani.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2008, 00:11:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel_wings Vezi mesajul
este o intrebare buna, pe care ar trebui sa si-o puna orice crestin, multi dintre noi petrec prin restaurante in gupuri cu mancare si bautura fara limite si nu e tocmai un obicei crestin consider eu...
Imi place insa modul in care isi petrec cumpana dintre ani fratii din Oastea Domnului, ruganduse in adunare pentru noul an, cred ca e cel mai bun mod de a petrece noaptea dintre ani.
Imi place cantecul Mai cheama-mi Iisuse de la Oastea Domnului,il ascult in fiecare zi ,stii cumva cum pot sa il procurez?Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2008, 00:11:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel_wings Vezi mesajul
este o intrebare buna, pe care ar trebui sa si-o puna orice crestin, multi dintre noi petrec prin restaurante in gupuri cu mancare si bautura fara limite si nu e tocmai un obicei crestin consider eu...
Imi place insa modul in care isi petrec cumpana dintre ani fratii din Oastea Domnului, ruganduse in adunare pentru noul an, cred ca e cel mai bun mod de a petrece noaptea dintre ani.
Ori cum trebuie sa fim odihniti cat de cat pentru ca il praznuim pe Marele Vasile , Sfantul cel dintai din an. Rugaciunile trebuie respectate ca in orice zi . Cumpatare in toate. Orice exces este daunator, pentru ca roadele vin atunci cand avem mintea clara in orice situatie. Echilibrul interior de noi depinde !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.12.2008, 00:17:20
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Se poate sta si acasa si manca pana la ora 24 stiut fiind faptul ca cine mananca inainte de 9 dimineata nu este ajutat de ingeri. Apoi sa priviti artificiile cu gandul ca este la infinit mai frumos in imparatia cerului. In orase veti fi surprinsi cat de multi oameni or sa vina la biserica pentru moliftele Sfantului Vasile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2008, 00:23:22
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wertygo Vezi mesajul
Se poate sta si acasa si manca pana la ora 24 stiut fiind faptul ca cine mananca inainte de 9 dimineata nu este ajutat de ingeri. Apoi sa priviti artificiile cu gandul ca este la infinit mai frumos in imparatia cerului. In orase veti fi surprinsi cat de multi oameni or sa vina la biserica pentru moliftele Sfantului Vasile.


De chestia cu mancatul dupa ora 9 nu stiam,imi poti da mai multe amanunte?Multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox Persoana Botezul 33 01.10.2014 16:58:28
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 19:30:32
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 08:18:50
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 12:00:14