Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 22.07.2010, 13:54:21
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit Si celor care poarta numele Sfintei Maria Magdalena...

cele mai frumoase urari de La Multi Ani!
Le urez din inima sanatate si fericire celor care au numele Magdalena (Magda, Madalina) sau se sarbatoresc azi, cat si famiilor lor... Dumnezeu sa le binecuvinteze!

P.S. Din cate stiu, dogmatic nu e interzis la modul absolut femeii (mai ales unei fecioare cu totul neprihanite) sa intre in altar- asta dupa Legea Veche: avem cazul Maicii Domnului, care a stat ani intregi in Sfanta Sfintelor. Mai stim si ca in replica la lucrarea Mantuitorului, falsa "fecioara" a Sionului (adica mama antihristului) va intra in altar (profetiile zic de biserica Sfanta Sofia din Constantinopol) dar pentru a profana si batjocori cele sfinte. La fel si Athosul, care sub o anumita forma e altarul Bisericii Ortodoxe: Maica Domnului este singura femeie ce are acces acolo, insa la sfarsitul vremurilor acesta va fi profanat prin intrarea ucenicelor antihristului (si poate chiar a mamei aceluia) in Sfantul Munte.
__________________
Vai noua cand vorbele noastre vor fi mai presus decat faptele

Last edited by deja-vu; 22.07.2010 at 14:15:35.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 10.09.2010, 23:09:15
symbian01 symbian01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit buna seara

buna seara
Reply With Quote
  #243  
Vechi 01.12.2010, 20:03:33
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ma intristez de fiecare data cand aud o femeie ortodoxa sustinand cu tarie ca se simte nedreptatita de faptul ca in Biserica Ortodoxa ii sunt incalcate anumite drepturi intr-un fel sau altul.

Ma refer aici la faptul ca femeia nu poate intra in Sfantul Altar si ca nu ii este permis accesul in Sfantul Munte Athos.


eu ma intristez si mai tare cand vad barbati care se intristeaza pentru ca femeile vor aceleasi drepturi.
numai cei complexati la maxim se simt amenintati de libertatea celor din jur: tu, barbatii drept-credinciosi, stapanii de sclavi, nazistii, etc.


am citit cap-coada topicul si instant mi s-au defilat in fata ochilor imagini si filmulete din tarile musulmane. este inadmisibil ca in romania sec XXI, astfel de propaganda sa zburde liber pe internet (lucrarea diavolului, ca vas-sa-zica). constitutia spune una, membrii bisericii fac cu totul altceva.


unii sunt mai egali ca altii, asta ne sugereaza si marx, lenin sau pol-pot, macar ei nu au dat vina pe "cel de sus", si-au asumat aberatiile.

cei mai ipocriti sunt cei ce-l pomenesc divinitatea ori de cate ori nu au argumente decente la indemana. foarte usor sa inchizi gura uneia cu "asa a zis dumnezeu".
Reply With Quote
  #244  
Vechi 16.09.2011, 19:50:34
loricel loricel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

[quote=caminaris;156012]Sfintii Parinti, atunci cand au vorbit in particular unei persoane la scaunul spovedaniei, i-au vorbit insuflati de Duhul Sfant. Asta inseamna ca erau teofori (purtatori de Dumnezeu). Deci nu ei vorbeau ci Dumnezeu prin ei. Unora le-au vorbit mai linistit altora altfel, fiecaruia dupa puterea lui de intelegere. Spre exemplu tie Sophia, chiar Parintele Cleopa, nu ti-ar fi vorbit (poate) intransigent, ca te-ai fi ridicat si ai fi plecat si nu te-ai mai fi intors. Sau dimpotriva, poate ti-ar fi vorbit foarte dur, ca sa mistuie din tine ramasitele de mandrie. Nu ai de unde sa stii cum s-ar fi comportat cu tine dar vei afla atunci cand vei cunoaste un sfant. Si fii sigura ca, si modul cum se va comporta si cuvintele pe care ti le va spune, vor fi de la Dumnezeu, spre mantuirea ta. Tu poti doar sa le primesti sau sa le arunci la gunoiul uitarii. Depinde numai si numai de tine decizia asta-liberul arbitru pe care ti-l lasa Dumnezeu=deplina libertate.
In ce priveste rolul femeii, nu numai in Biserica dar si in societate, Dumnezeu a lasat pe barbat ca si cap al familiei pentru ca trebuia sa existe o ierarhie. Unde nu e ierarhie e haos. Sa-ti dau un exemplu: 2 oameni casatoriti ajung din nimic la o disputa si se cearta ei asa o vreme pana obosesc dar nici-unul dintre ei nu vrea sa renunte la "adevarul" sau. Obosesc si se duc la culcare. A doua zi isi aduc aminte de cearta din ajun si o iau de la capat ca acum au forte noi. Nici-unul nu renunta ca barbatul se crede capul familiei iar femeia doar e egala lui, de ce ar renunta vreunul. Dupa vreo luna de certuri, satui amandoi, torturati si fizic si psihic, cedeaza nervos si se incaiera-el cu palmele, ea cu unghiile, fiecare cu ce poate. Urmarea e divortul, nu mai conteaza ca au copii sau ca jumatate din viata si-au petrecut-o impreuna.
Asta s-ar intampla daca amandoi ar tine pana in panzele albe la parerea proprie, insa Dumnezeu a prevazut asta si a lasat o ierarhie, ca femeia sa spuna: da barbate, ai dreptate. Si toata vrajba s-a risipit. Tu, ca femeie ar trebui sa fii bucuroasa de darurile pe care ti le-a dat Dumnezeu in marea Lui marinimie, nu geloasa pe ce are barbatul si tu nu ai. De altfel drumul spre sfintenie duce prin smerenie, asa spun Sfintii Parinti, ori femeile au din start un avantaj: nefiind preoti, povara crucii e mai usoara.[/QU


Sunt o femeie careia i s-a reprosat ca nu mai e femeie.Ce vina avem noi femeile ca traim vremuri in care credinta barbatilor e in cadere libera.
Cum ramane cu "femeia trebuie sa fie supusa barbatului"?Daca barbatul te sminteste,cum poti sa-i dai dreptate? Zilnic sunt pusa in situatii in care teoretic ar trebui sa am atitudine de femeie:blanda,tacuta,rabdastoare,etc.Dar ce facem cu neseriozitatea barbatilor ,atat acasa cat si la servici,in indeplinirea sarcinilor de barbati.Uitam de blandete,de rabdare,de supunere si punem ''osul la traba".Am ajuns la concluzia ca feminitatea noastra e direct proportionala cu masculinitatea barbatilor(SA FIE CU ADEVARAT CAPUL FAMILIEI).
Am devenit obiecte sexuale si niste robotei ,ce sunt rapid hulite atunci cand ridica privirea din pamant si indraznesc sa nu mai fie supuse.Inteleg barbatii ca ,defapt noi ne dorim doar sa avem sansa sa fim femei cu adevarat?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 01:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 18:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 10:42:33
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 19:07:25
Femeia in biserica iosif Reguli in Biserica 73 02.11.2009 06:44:25