Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.11.2009, 19:16:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Lumea nu este rea in sine. Pentru omul patimas aceasta a imprumutat sensuri departandu-se de sensurile sau ratiunile tiparite de Dumnezeu. Iata ce spune parintele Staniloae.
Lumea lucrurilor si persoanelor e menita astfel sa fie scara catre Dumnezeu, sprijin in urcusul spre El. Dar prin patimi omul ia lumii aceasta adancime luminoasa, aceasta transparenta ce merge pana la infinit. in loc sa mai fie „orizont de mistere“, lumea devine un continut material consumabil, un zid impenetrabil, nestrabatut de nici o lumina de dincolo. De fapt, patimile trupesti - lacomia pantecelui, iubirea de avutie, curvia - nu mai retin din lucruri si din persoane decat ceea ce-i material, ceea ce poate satisface pofta trupului nostru; iar mania, intristarea, slava desarta se explica tot prin aceasta reducere a lucrurilor la aspectul lor util trupului si marginit. Lucrurile nu mai sunt decat ceea ce se mananca sau dau alte inlesniri si placeri trupului: il duc repede, ii dau mirosuri si gusturi placute, ii prezinta un aspect material lucios, ii ofera o odihna comoda; iar persoana semenului e numai un trup care poate trezi placeri trupului nostru, sau un cuantum de cai putere, utilizabil ca unealta pentru productia de bunuri placute trupului. Lucrurile si persoanele nu mai cuprind decat ceea ce cade imediat sub simturi, si nimic dincolo de simturi. Ele au devenit opace. Lumea a devenit unilaterala, saraca, fara reliefuri de alt ordin decat cel sensibil. Pacatul impotriva lui Dumnezeu, Spiritul creator, e si un pacat impotriva lumii.
Sfinții Părinți au stabilit ca trepte de atac al păcatului , următoarele :
1 - Primul atac al păcatului în suflet se numește MOMEALA , care este gândul simplu care pătrunde în minte . 2 -ÎNSOȚIREA , este cugetarea sau convorbirea cu ceea ce s-a arătat în chip pătimaș în minte. 3 - ROBIREA , este târârea cu sila a inimii sau însoțirii stăruitoare a ei cu acea dorință pătimașă , scoțându-ne astfel din starea firească . 4 - LUPTA , este egalitatea de forțe între cel care este ispitit și cel care ispitește conform căreia sufletul învinge sau este învins , după cum îi este voia . 5 - ÎMPATIMIREA , este viciul care s-a cuibărit de multă vreme în suflet și care prin deprindere l-a condus spre o astfel de obișnuință cu păcatul încât de bunăvoie și de plăcere îi devine rob.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.11.2009, 21:08:06
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Într-una din scrierile fundamentale de patristică ortodoxă, "Scara Raiului" sfântul Ioan Scărarul dedică pagini întregi despătimirii (apathia). Lucrarea menționată face parte din teuzaurul ortodoxiei și este de aproape 15 secole una din cărțile de bază ale asceticii și monahismului răsăritean.

"Nepătimirea a dobândit-o acel suflet care e așa de îmbibat de virtuți, precum cei pătimași de plăceri.
Dacă culmea lăcomiei este aceea de a te sili să mănânci chiar și când nu îți este foame, apoi fără-îndoială culmea înfrânării e aceea de a-ți stăpâni firea chiar și atunci când flămânzeși fără de vină. Dacă culmea desfrânării este aceea de a te înebuni și spre dobitoace ori spre cele neînsuflețite, culmea neprihănirii e aceea de a rămâne insensibil față de toate, de parcă ar fi neînsuflețite. Dacă culmea iubirii de arginți este aceea de a nu înceta niciodată să te saturi să aduni, aceea a sărăciei este aceea de a nu-ți cruța niciodată propriul trup. Dacă culmea trândăviei constă în a nu putea dobândi răbdarea cu toată odihna în care te complaci, apoi aceea a răbdării constă în a socoti că ai obținut odihna, deși esti hărțuit de necazuri. Dacă culmea mâniei este aceea de a te înfuria chiar și atunci când nimeni nu este de față, aceea a îndelungii răbdări este de a rămâne mereu calm, fie că e prezent, fie că e absent cel care te insultă. Dacă culmea slavei deșarte constă în a simula lucruri ale slavei deșarte chiar când nu e nimeni de față care să te laude, apoi culmea modestiei constă
în a nu avea nici cel mai mic cuget de mândrie chiar când esti lăudat în față. Dacă în firea mândriei- care este pieirea noastră- stă aceea de a te înălța pe sine chiar și atunci când n-ar avea vreun motiv deosebit, apoi semnul umilinței celei mântuitoare este acela de a păstra cugetul smerit chiar și în dregătoriile și isprăvile cele mai înalte.
Dacă semnul deplinei împătimiri este acela de a te supune aproape fără nici o împotrivire ispitelor care le seamănă demonii, eu cred că cea mai bună dovadă a dobândirii sfintei neîmpătimiri (apathii) este aceea de a spune limpede: pe cel ce se abate de la mine, pe cel rău, nu l-am cunoscut (Ps. 100.4), nici cum a venit, nici pentru ce, nici cum s-au dus, căci sunt complet nesimțitor față de astfel de lucruri și mereu unit cu Dumnezeu...
Cel ce s-a izbăvit de patimi nu mai trăiește, ci Hristos trăiește în el (Galateni 2.20), precum spune cel care lupta cea bună s-a luptat, călătoria a săvârșit și credința cea adevărată a păzit (2 Tim.4.7).

Fericita liberare de patimi ridică mintea cea săracă de la pământ spre cer, iar pe cel sărac îl scoală din noroiul patimilor. Dar prea lăutata dragoste îl pune alături de întâi-statătorii poporului lui Dumnezeu, de sfinții îngeri...
Cuvântul (Logosul), cosubstanțial tatălui desăvârșește neprihănirea, după ce prin venirea Sa, a ucis moartea, (adică senzualitatea trupului). Ucigând-o pe aceasta, ucenicul teologiei începe a fi iluminat.
Cel care iubește pe Domnul a iubit mai înainte pe aproapele său. Dovada celei dintâi o face pe a doua. Cel care iubește pe aproapele său nu va suferi pe cei care-l grăiesc de rău, ci va fugi de dânșii mai vârtos decât de foc. Cel care spune că-l iubește pe Domnul, dar în același timp urăște pe fratele său, este asemenea celui care își închipuie în somn că aleargă..." (Ioan Scărarul "Scara Raiului" Editura "Învierea")
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.11.2009, 21:31:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu te mania



"Oricine se va mania pe fratele sau va fi vrednic de osanda." (Matei 5, 22)
Nu te mania pe nimeni, chiar daca cineva te-a jig*nit foarte tare, "caci mania omului nu lucreaza drep*tatea lui Dumnezeu" (Iacov 1, 20); "Soarele sa nu apuna peste mania voastra... Orice amaraciune si su*parare, si manie, si izbucnire, si defaimare sa piara de la voi, impreuna cu orice rautate. Ci fiti bun intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos" (Efeseni 4, 26, 31-32).
Pazeste-te si de mania cu temei, ca sa nu tulburi prin aceasta ochiul sufletului tau: "Tulburatu-s-a de suparare ochiul meu, imbatranit-am intre toti vrajma*sii mei" (Psalm 6, 7). Pentru nici o pricina nu se cade a te mania pe cineva; poate doar pe cel ce a gandit sa te desparta de Dumnezeu si dragostea Sa. De altfel, dupa spusa Apostolului, nimeni de la Dumnezeu si dragostea Sa nu poate sa ne desparta, si nu numai omul, dar nici "stramtorarea", nici "sabia" (Romani 8, 35, 39).
"Paraseste mania si lasa iutimea, nu cauta sa vicle*nesti. Ca cei ce viclenesc de tot vor pieri, iar cei ce asteapta pe Domnul, vor mosteni pamantul" (Psalm 36, 8-9). In lume nu este vreun lucru pentru care ar fi cu temei sa te manii si sa te iutesti peste masura; poa*te doar pentru slava lui Dumnezeu, si atunci cand sunt calcate in picioare poruncile Sale. Dar si aceasta manie trebuie savarsita cu intelepciune, ca sa nu-ti faci rau.
Nicaieri nu auzim ca Domnul sa se iuteasca si pes*te masura sa se manie pe pacatosi, ci il stim smerit si mult rabdator. El a spus: "invatati-va de la Mine", nu mania si nici iutimea, ci cum "ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre" (Ma*tei 11, 29). Si atunci cand ucenicii, maniindu-se pe cei ce greseau, ziceau: "Doamne, vrei sa zicem sa se coboare foc din cer si sa-i mistuie?", El i-a certat si le-a zis: "Nu stiti, oare, fiii carui duh sunteti" (Luca 9, 54-55).
Iar povatuindu-ne pe noi, Domnul zicea: "De veti ierta oamenilor gresalele lor, ierta-va si voua Tatal vostru Cel Ceresc; iar de nu veti ierta oamenilor gre*salele lor, nici Tatal vostru nu va va ierta gresalele voastre" (Matei 6, 14-15).
Tu insa, imi vei zice: Careva m-a jignit, m-a cle*vetit, m-a necinstit in fata tuturor, rau a gandit si leltit impotriva mea. Dar spune-mi, cine a fost jignit mai mult decat Dumnezeu? Cine a fost clevetit, defaimat si hulit mai mult decat Domnul? insa El, desi a fost batut, dosadit, scuipat, rastignit, impuns cu sulita, nu a tinut minte raul, nu S-a maniat, ci si pe cruce murind, Se ruga pentru cei ce pacatuiau: "Pa*rinte, iarta-le lor, ca nu stiu ce fac" (Luca 23, 34).
A facut oarecine ceva bun la manie ori intru tinerea de minte a raului? Se cunoaste vreo virtute a fi desavarsita fara smerenie si rabdare? Nu. Daca Apos*tolii s-ar fi maniat si s-ar fi iutit cu neintelepciune pe cei pacatosi, atunci pe nimeni dintre cei robiti paca*tului nu i-ar fi putut povatui pe calea mantuirii si, prin urmare, n-ar fi adus pe nimeni la Hristos. Cu toate ca Apostolii se inversunau impotriva pacatosilor, o fa*ceau aceasta, ingaduind aceasta manie fara a se iuti si mania peste masura, ci cu chibzuinta, cu multa rabda*re, rugandu-se lui Dumnezeu pentru pacatosi, ii in*dreptau si-i povatuiau pe ei.
Matca, imparateasa albinelor, cu intelepciune este intocmita de Dumnezeu, fiind lipsita de boldul uciga*tor. Daca l-ar fi avut, tot stupul l-ar fi putut omori cu ghimpele sau. Iata pilda pentru stapanitori, mai-marelui orisicand fiindu-i oprit a se deda maniei si iutimii, ca sa nu-i omoare prin ale sale napustiri patimase pe cei ce i se supun.
Biruieste asadar raul prin bine si nu prin rau. Cu foc nu vei stinge focul, ci cu apa; iutimea cu iutime nu o invingi, ci cu indelunga rabdare si smerenie. Cu mult mai bine si mai degraba indrepti cu smerenia, decat cu mania ori iutimea. Mai bine sa te iubeasca supusii, decat sa se teama de tine. Teama aduce min*ciuna si fatarnicie, iar dragostea dreptate si osardie. Daca pentru indreptarea cuiva lupti cu iutime, nu nu*mai ca n-o sa indrepti, dar si lui si tie iti vei pricinui rau si paguba.
Cel ce se iuteste si se manie cu nechibzuinta, cu nimic nu se deosebeste de cel beat. Iutimea si mania stirbesc mintea preschimbandu-l pe om cu desavarsi*re. Cel ce se manie peste masura nu poate sa pricea*pa ce vorbeste. Cel ce intru manie a spus ceva, mai apoi venindu-si in fire, este gata sa se lepede de cu*vintele sale. Foarte adesea pe multi ii aflam ca se caiesc de cele ce le-au savarsit la manie. Iutimea intu*neca mintea, amaraste sufletul, intuneca judecata si intelegerea, nu ingaduie omului sa vada urmarea fap*telor sale. Cel ce se manie este orb in toate, iar cel ce-si stapaneste mania se stapaneste usor de la rau.
Daca ti se va intampla sa te manii si sa te iutesti asupra cuiva, mai cu seama in aceasta vreme sargu-ieste-te sa nu vorbesti nimic, si tragandu-te inapoi, pecetluieste buzele tale, ca sa nu iasa flacara maniei si sa-ti parjoleasca sufletul si sa iste tulburare in cei din jur. Cand insa se va stinge flacara iutimii, iar ini-ma-ti va fi in pace, abia atunci sarguieste-te ca, in chip pasnic, sa-l indrepti pe cel ce te-a maniat. O lu*crare mai buna va avea un cuvant spus cu smerenie, decat o mie pline de iutime si carteala; si astfel, cu chibzuiala, si pe altul il vei intelepti, dar si tie insuti iti vei dobandi folos.
Sfantul Dimitrie al Rostovului
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.11.2009, 21:59:05
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum ma vindec de patima MANIEI? Ziceti repede, pana nu ma enervez!!! :)

Si fara linkuri, va rog frumos.
Florine,
Iti dau eu un sfat pe care il si practic. E foarte eficient. Fara
linkuri. Cand ma enervez imi trag o palma si pe urma imi intorc
si celalalt obraz! Incearca si tu!
Doamne ajuta!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.11.2009, 23:04:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Florine,
Iti dau eu un sfat pe care il si practic. E foarte eficient. Fara
linkuri. Cand ma enervez imi trag o palma si pe urma imi intorc
si celalalt obraz! Incearca si tu!
Doamne ajuta!
Un sfat venit din partea unui pasionat al sahului , si trebuie sa recunosti ca acest joc al mintii , te-a format rabdator , calculat , unde nervii , chiar nu au ce cauta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.11.2009, 01:00:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru cei, care vor sa stie mai multe despre despatimire:
"Dinamica despatimirii":
http://www.scribd.com/doc/16409308/DINAMICA-DESPTIMIRII
Doar am rasfoit-o si mi se pare interesanta. Iata etapele, pe care le presupune despatimirea:
1. Credinta
2. Iubirea de Dumnezeu
3. Pocainta
4. Infranarea
5. Rabdarea
6. Nadejdea
7. Nepatimirea

Iar mijloacele despaimirii sunt:
1. Rugaciunea
2. Postul
3. Lectura si meditatia

O lectura potrivita pentru acest inceput de Post.
Un Post binecuvantat tuturor!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.11.2009, 08:17:51
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Un sfat venit din partea unui pasionat al sahului , si trebuie sa recunosti ca acest joc al mintii , te-a format rabdator , calculat , unde nervii , chiar nu au ce cauta !
Multumesc cristiboss56! Intr-adevar asa s-ar cadea sa fie, mai
ales la varsta mea, dar pacatosul din mine isi arata si el coltii,
din cand in cand, ca sa ma rusineze. Si atunci trebuie "linistit"!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.11.2009, 10:53:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Patimile reprezinta legatura noastra cu lumea:

Iacov 4
1. De unde vin războaiele și de unde certurile dintre voi? Oare, nu de aici: din poftele voastre care se luptă în mădularele voastre?
2. Poftiți și nu aveți; ucideți și pizmuiți și nu puteți dobândi ce doriți; vă sfătuiți și vă războiți, și nu aveți, pentru că nu cereți.
3. Cereți și nu primiți, pentru că cereți rău, ca voi să risipiți în plăceri.
4. Preadesfrânaților! Nu știți, oare, că prietenia lumii este dușmănie față de Dumnezeu? Cine deci va voi să fie prieten cu lumea se face vrăjmaș lui Dumnezeu.


Atunci când ambitiile pentru viata noastra pamânteasca se vor stinge, se va stinge si mânia si celelalte neplaceri provocate de patimi.
Frumos spus, insa trebuie de inteles ca prietenia lumii inseamna prietenia cu raul din lume, nu cu oamenii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.11.2009, 11:02:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de somasema Vezi mesajul
Mania este buna atunci cand e folosita cum trebuie (si Iisus s-a maniat)
Ea ne ajuta sa facem pasii in credinta,sa avansam de la un nivel la altul,sa crestem spiritual
Dar cand mania e folosita pentru ura si distrugerea de aproapele atunci ea este demonica si e mania de care trebuie sa ne ferim caci poate deveni fatala

Mania tine si de auto-control
Autocontrolul poate fi dobandit prin credinta si supunere fata de Dumnezeu,atunci cand facem asta Dumnezeu ne da har sa avem abilitatea de a ne autocontrola,este unul dintre roadele Sfantului Duh
"Maniati-va, dar nu gresiti" scrie undeva in NT. Stiu ca ne putem mania pe cel rau care ne vrea pierzania - asta e singura exceptie acceptata.

Teoriile sunt frumoase, le stiu... Insa mai greu e in viata de zi cu zi. Sfintii care au biruit lumea ne-au invatat sa ne cultivam atentia, sa fim mereu cu ochi-n patru, in hot stand by. Insusi Hristos ne spune: privegheati si va rugati neincetat, ca sa nu intrati in ispita.

E complicat si imposibil pentru noi daca vrem sa ne luptam singuri. Cei care invata smerenia, constientizandu-si neputinta, si-L lasa pe Dumnezeu sa-i ajute, aceia ajunge repede la despatimire. E adevarat ca de la mandrie pleaca toate pacatele si viciile si prin taierea radacinii se va scapa de rau.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.11.2009, 11:06:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Florine,
Iti dau eu un sfat pe care il si practic. E foarte eficient. Fara
linkuri. Cand ma enervez imi trag o palma si pe urma imi intorc
si celalalt obraz! Incearca si tu!
Doamne ajuta!
Eu inca mananc hrana moale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde