Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2010, 19:18:37
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Este ateismul o religie?

Ateismul este un sistem de credinte despre originea si natura lumii.

Sa crezi ca lumea si pamântul, cu conditiile sale propice vietii, au aparut în urma unei explozii îti trebuie o credinta mai mare ca a unui crestin.

Care e diferenta între ateism si religie, daca e vreuna?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2010, 19:23:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

nu cred.
Cred ca o religie implica un set de practici (derivate din convingerile religioase si care reflecta si sustin aceste convingeri).
Nu pot identifica un set de practici comune ateilor care sa reflecte "credinta" lor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2010, 19:34:58
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Atei sunt de fapt antiteisti. Adica sunt impotriva lui Dumnezeu. Iar daca sunt impotriva Lui inseamna ca ei cred in existenta Lui pt ca nu poti fi impotriva cuiva daca nu crezi ca exista. Cei care intra aici, daca nu ar crede ca exista Dumnezeu, pur si simplu nu ar intra, nu iar interesa. Pt ca intra aici (pe acest forum de ex.) inseamna ca sunt impotriva Lui, deci ei cred ca exista desi poate nu-si dau seama.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.02.2010, 20:14:40
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Atei sunt de fapt antiteisti. Adica sunt impotriva lui Dumnezeu. Iar daca sunt impotriva Lui inseamna ca ei cred in existenta Lui pt ca nu poti fi impotriva cuiva daca nu crezi ca exista. Cei care intra aici, daca nu ar crede ca exista Dumnezeu, pur si simplu nu ar intra, nu iar interesa. Pt ca intra aici (pe acest forum de ex.) inseamna ca sunt impotriva Lui, deci ei cred ca exista desi poate nu-si dau seama.
tocmai ca-si dau seama si vor sa arate si celorlalti" nelinistit este duhul meu in mine pina se va odihni intru tine doamne,"tomai aceasta neliniste nu-i lasa sa taca

Last edited by florin1966; 16.02.2010 at 20:17:02.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2010, 20:50:16
Bilibox_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sa crezi ca lumea si pamântul, cu conditiile sale propice vietii, au aparut în urma unei explozii
Esti profund dezinformat. Sau probabil crezi ca "crezul ateilor in privinta formarii universului si a vietii" se reduce la astea 3 propozitii ale tale, ce au acelasi grad de complexitate ca primele pasaje din Biblie, complexitate asemanatoare cu ce gasim in cartile de povesti pentru copii, pasaje (din Biblie) care pentru tine sunt de ajuns ca si informatie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.02.2010, 22:20:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Ateismul este religia ratiunii si a increderii in sine.
Ateismul nu este o joaca ,el este poate mai dezvoltat ca si credinta,in ziua de azi.
El imbraca atata forma 'iluminista' a progresului stiintific filozofic dar si forma vulgara,a indiferentei majoritatii oamenilor,si traiului pentru placerile imediate ale vietii.
Ateul gaseste in Biblie o carte interesanta de studiat,si in crestini ,niste cobai interesanti cu care sa te joci.El nu refuza pe Dumnezeu,el accepta toti dumnezeii.
Si,la limita,coplesit de atatia dumnezei,ii si neaga pe toti,si iata cum devine ateu,adica increzator doar in sine insusi.
El nu neaga o forta care guverneaza lumea,dar o vrea dovedita rational.
Dpdv religios,ateul de acum poate fi credinciosul 'inrait' de maine.Este doar un om care cauta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.02.2010, 22:34:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca am avea in vedere etimologia cuvantului religie, nu cred ca putem vorbi despre ateism ca religie. In sens larg, prin religie inteleg experienta sacrului- ori in ateism nu se vorbeste despre sacru- in sens restrans ar insemna legatura libera si constienta a omului cu divinitatea- aceast nu exista in conceptia ateista. Pentru mine, atesimul ramane o ideologie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2010, 22:56:21
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu vreau sa supar pe niciunul dintre voi, dar eu cred ca multi dintre crestini contribuie semnificativ la cresterea numarului de atei. De ce? Pentru ca cei mai multi suntem crestini cu numele, nu avem acea traire cu Dumnezeu care sa-i faca pe oameni sa-si puna intrebari. Cu alte cuvinte, crestinii nu se disting in societate si se confunda cu intreaga masa de oameni. Nu spun sa sunam din trambita cand mergem pe strada, dar sunt convins ca vin oameni in biserica in cautarea lui Dumnezeu si se uita in stanga si in dreapta dupa semeni de ai lor pentru a vedea ce a facut Cuvantul Domnului cu acestia, umblarea cu El, dar ei pleaca de multe ori dezamagiti pentru ca nu gasesc crestini autentici si pleaca spunandu-si "Nu e nimic adevarat". Si daca noi care ne numim crestini traim ca si ceilalti de ce ar veni un om la credinta. Mahatma Gandhi spunea ceva in aceasta directie, cum ca, crestinismul este perfect cu o singura mentiune, ca aceeia care se numesc crestini nu traiesc ceea ce cred.

Cea mai mare defavoare pentru crestinism o aducem noi, cei ce ne numim crestini, prin comportarea noastra care de multe ori lasa de dorit. Uitam de prea multe ori ca suntem o priveliste pentru alti oameni si ii poticnim cu purtarea noastra. Scriptura spune ca unui astfel de om mai bine i s-ar lega o piatra de gat si sa fie aruncat in mare, cu alte cuvinte sa moara. "Voi sunteti lumina lumii", mai spune Cuvantul, lumina pentru altii care nu au lumina, Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa avem gandul acesta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2010, 23:21:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Atei sunt de fapt antiteisti. Adica sunt impotriva lui Dumnezeu. Iar daca sunt impotriva Lui inseamna ca ei cred in existenta Lui pt ca nu poti fi impotriva cuiva daca nu crezi ca exista. .

Te-ai cam incurcat in vorbe, de aceea ai ajuns la concluzia asta.
Ateii nu sunt IMPOTRIVA lui Dumnezeu, nu sunt in lupta cu El , ei doar ignora ideea existentei unei divinitati, zimbesc la auzul acestor lucruri pe care religiosii si-o imagineaza din diverse motive. Bazat pur si simplu pe o perceptie senzuala, lor li se pare o aberatie sa te fortezi tu sa creezi povesti si pe undeva ii inteleg ca si-au creat O RELIGIE a lor bazata pe cerinta, dar nu insistenta, ci calma a unor dovezi CLARE nu IMAGINATE, lucru pe care-l fac fara verva si spume la gura.
Pe undeva eu ii inteleg si as vrea sa stiu citi forumisti ar baga mina-n foc pentru toate cele in care cred si le promoveaza inflacarati( Sfirsitul lumii, minuni peste minuni, samd).
Acesta este alt aspect pe care ei il gasesc foarte amuzant si care face parte din Ateism ca religie.

Eu unul in timp am devenit un credincios pragmatic. Pe mine ma intereseaza , de ex, doar aspectul liturgic al Tainelor si SCOALA educatiei CRESTINE lasata de Hristos!
In rest nu prea ma intereseaza aspectul miracolelor POVESTITE si ras-talmacite de genul telefonului fara fir.
Daca Dumnezeu insista in a-mi demonstra un miracol cu siguranta il va face cind sunt si eu de fata altfel sunt ceva mai rezervat
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2010, 23:43:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Toti am fi ateisti,daca Dumnezeu nu ne-ar fi daruit revelatia Sa.
Nu avem nici un merit,ca noi credem in ceva.Ci El,Domnul a fost bun sa se descopere,si nu noi ca ,credem in El.
Aceleasi lucruri,cu aceiasi ochi le vedem si noi si atei.Noi credem ca sunt adevarate,ei nu.
Mai mult decat a facut Domnul,venind pe pamant,nu putea face.Mai mari minuni nu ni se puteau arata. Asa ca,dovezile noastre nu au nici un sens. Ori va lucra Domnul in ei(chiar si prin noi) si vor crede,ori nu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateismul e sexy Bast-et Generalitati 32 20.09.2010 19:17:53
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10