Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.04.2009, 01:27:38
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Sfanta Maria Egipteanca si schimbarea trupului-idol in trup-altar

[COLOR=black][SIZE=3]În fiecare an, la începutul lunii aprilie, dată fixă în calendarul creștin ortodox, este momentul aducerii aminte a celei care a fost Cuvioasa Maria Egipteanca. Un moment numai bun, mai ales pe treptele parcurse în Postul Paștelui, să ne întărim în credință, luând exemplu celei ce odinioară a fost o păcătoasă și care, ulterior, l-a descoperit pe Iisus Hristos, alegând calea mântuirii prin post și rugăciune.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[COLOR=black][COLOR=black][SIZE=3]Așa cum îi spune și numele, Maria s-a născut în Egipt, iar de la vârsta de 12 ani s-a despărțit de membrii familiei și a plecat în orașul Alexandria, din nordul țării. [/SIZE][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]De o frumusețe izbitoare, Maria a luat drumul desfrâului, atrăgând multe suflete în acest păcat. Timp de șaptesprezece ani și-a petrecut viața în desfrâu, însă dorind să meargă la Ierusalim, să se închine lemnului Sfintei Cruci, a constatat că nu poate să intre în locul în care crucea era adăpostită, fiind de mai multe ori izbită înapoi.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Acela a fost momentul în care Sfânta Maria Egipteanca a descoperit faptul că viața ce o dusese până atunci nu a fost întocmai pe placul Celui de Sus. Și-a dat seama de păcatul în care trăise atâția ani de zile. Este momentul în care Maria regretă viața de până atunci și decide să se pocăiască. Se încrede în Maica Domnului și decide să își schimbe radical viața și comportamentul. Având trei pâini uscate drept hrană, Sfânta Maria Egipteanca a trecut apa Iordanului și s-a afundat în pustia deșertului. Aceasta s-a rugat neîncetat, aflându-se în multe nevoințe, călindu-și sufletul între arșița și frigul oferite de către deșert. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Așa a trăit timp de 47 de ani, în pocăință aspră, în încercări și multe ispite, găsind în final mântuirea. Atât de mult s-a ridicat deasupra patimilor, încât nivelul ei spiritual îi permitea să treacă apa Iordanului pe deasupra, iar în timpul rugăciunilor se ridica de la suprafața pământului, preț de un cot; cu alte cuvinte, levita. Martor la toate acestea a fost doar Dumnezeu, iar la sfârșitul vieții l-a avut drept martor pe duhovnicul acesteia, Sfântul Zosima. Maria Egipteanca, în dialogurile pe care le-a avut cu Avva Zosima, îi spunea acestuia: “Șaptesprezece ani am petrecut în pustia aceasta, luptându-mă ca cu niște hiare cumplite, cu ale mele nebunești pofte. Căci când începeam să gust hrană, îmi venea dor de carne și de pește, de care aveam eu în Egipt, încă doream și de băutura vinului, pentru că mult vin beam în lume fiind, iar aicea și apă nicidecum având, cumplit mă ardeam de sete, și cu anevoie răbdam. Mi se făcea încă dor de cântece lumești, carile foarte mă tulburau și cu care mă deprinsesem. Atuncea îndată lăcrămând și în piept bătându-mă, îmi aduceam aminte de făgăduințele, carile am făcut, când am ieșit la pustia aceasta și mă făceam cu gândul înaintea icoanei Preacuratei de Dumnezeu Născătoarei, chezășuitoarei mele, și înaintea ei plângeam, rugându-o ca să gonească de la mine acele gânduri ce așa îmi turburau ticălosul meu suflet. Iar după ce de ajuns plângeam, și în piept cu osârdie mă băteam, atuncea vedeam o lumină carea de pretutindenea mă strălucea și simțeam o alinare carea mă scotea din întreite valuri. Iară gândurile carile iarăși mă împingeau spre păcat, cum ți le voi spune, părinte? Iartă-mă! Pentru că foc se aprindea înlăuntrul inimii mele celei pătimașe, și de pretutindenea mă ardea, și spre pofta amestecării mă silea. Iar când îmi venea un gând ca acesta, mă aruncam la pământ și cu lacrimi mă udam, socotind că stau înaintea chezășuitoarei mele, carea îmi judeca călcarea mea de așezământ; și nu mă sculam de la pământ ziua și noaptea, până ce lumina acea dulce îmi strălucea mie și gonea gândurile cele ce mă turburau. Așa am săvârșit șaptesprezece ani, pătimind nenumărate nevoi. Iară de atunci până astăzi ajutătoarea mea întru toate, de Dumnezeu Născătoarea, la toate ca de mână mă povățuiește.” Auzind-o pe Cuvioasa Maria Egipteanca rostind pasaje din Sfânta Scriptură, starețul Zosima a întrebat-o: „Ai citit Cartea Psalmilor, maica mea, sau alte cărți?” Zâmbind, ea a răspuns: „Crede-mă, omule, că n-am văzut de când am trecut Iordanul pe alt om decât astăzi chipul tău. Dar nici fiară sălbatică sau altă viețuitoare n-am zărit de când am văzut acest pustiu. Iar carte n-am învățat niciodată. Nici n-am auzit pe cineva cântând sau citind psalmi, Cuvântul lui Dumnezeu, însă, Care este viu și lucrător, dă omului cunoștință”. „Am dobândit ca o hrană neîmpuținat㠖 nădejdea mântuirii mele – gândindu-mă numai de la câte rele m-a mântuit. Mă hrănesc și mă acopăr cu cuvântul lui Dumnezeu”, avea să spună cea care îl depășise pe Avva Zosima în măsura sfințeniei, „ajunge darul Domnului spre a păstra neîntinată ființa sufletului”.[/SIZE] [/COLOR]


[COLOR=black][SIZE=3]Pentru sfintena ei, pentru ravna si pocainta prin care si-a schimbat trupul-idol in trup-altar, [/SIZE][/COLOR][SIZE=3]Biserica o praznuieste in ziua adormirii (1 APRILIE) .Ea este pomenita si in Duminica Sfintei Maria Egipteanca, adica in acincea duminica din Postul Mare.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]

[SIZE=3]Sa ne ajute Bunul Dumnezeu si Maicuta Sfanta sa ne vedem pacatul si nimicnicia si sa avem ravna si lacrimile de pocainta ale Sfintei Maicii noastre MARIA EGIPTEANCA...[/SIZE]
[/COLOR]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Maria Egipteanca costel Diverse Sarbatori 14 21.04.2013 00:12:19
Sfanta Maria Magdalena mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.07.2010 11:07:47
Sfanta Fecioara Maria MariaB Biserica Romano-Catolica 62 15.02.2010 01:44:33
filmul Sfanta Maria Egipteanca alexandra28again Resurse ortodoxe on-line 6 26.04.2008 18:01:01