Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #20  
Vechi 03.02.2010, 01:36:52
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Este foarte bine ca ai ridicat problema asta. La noi in tarisoara noastra scumpa si draga unde fiecare isi vede de propriile interese durandu-ne mai putin capul de interesele comune, multe lucruri sunt cam anapoda. Grecii au protestat si au fost impotriva acestei tehnologii inca din 2000 cand se dorea inocularea acesteia in cartile de identitate. La noi datorita indiferentei generale care ne caracterizeaza pe noi romanii, a aparut o lege care propunene adoptarea acestei tehnologii in carti de identitate, pasapoarte si carnete de sofer si marea noastra majoritate habar nu a avut ca legea exista decat atunci cand a fost prea tarziu, multi nici astazi probabil ca nu stiu.

Cat despre un al treilea razboi mondial, he he America si Rusia, fiecare in parte au tehnologia necesara, la ora actuala, pentru a distruge Pamantul asa cum il stim noi de cel putin de 2 ori. Zau ca nu stiu ce are sa iasa din asa ceva, sa pastram speranta in suflet ca nu are sa se ajunga totusi aicea.
Ai spus ca in Grecia s-au facut si proteste impotriva acestor lucruri. Ei bine, nu ne putem compara noi cu grecii, pentru ca noi avem "marturisitori", grecii au oameni care TAC SI FAC. La noi sunt destui care bat din clantza aiurea, critica ecumenismul, lupta in lung si in lat si se considera domn'le, anti-ecumenism, aparatori ai dreptei credinte, sau cum mai e una destul de amuzanta: "Miscarea Ortodoxa de reinviere Monahala" sau MIREM, care pretinde că are "binecuvantarea batranilor duhovnici din Romania si Muntele Athos. Ei bine, miscarea aceea, ca si ceilalti "marturisitori" din Romania, NU FACE NIMIC. Sta de pomana, cum apar si alde maica Ecaterina, Danion, Puric, Savatie* ce tot critica ecumenismul, sectarismul, dar ei stau si in ecumenism, vorbesc despre cipuri si nu-i vad facand nimic. Oare, sa fie ceea ce am am spus si pe topicul despre Danion ca toti acestia pot fi doar niste simple guri care intr-adevar trebuie sa se auda, dar care trebuie sa si dovedeasca ca nimeni nu face nimic, cum a fost cazul "marelui marturisitor" Amfilohie Branza, care dupa atata "propaganda" anti-masonerie, s-a scapat cineva si l-a dat de gol ca este in nu stiu ce loja. Este clara treaba ca ceva nu se prea tine pe picioare. De pilda, in strainatate, cine au avut curajul sa fie potrivnici in cuvant cu masoneria, masonii au tacut si au actionat. Astfel, gurile au fost inlaturate, o data cu omul... Nu as fi preferat sa-i vad pe unul dintre ei in aceasta situatie; insa, sa nu uitam ca suntem o tara INCA LIBERA, care mai putem spune: NU si sa ne impunem punctul de vedere.
Acum, mai nou, altul s-a scapat si a varsat afara informatia ca Romania a fost vanduta la lumea jidoveasca, la acei potrivnici ai Bisericii Lui Hristos, chiar de catre conducatorii pe care "poporul i-a ales". Totodata altul s-a scapat si a spus ca PDL-ul este urmasul la putere al PSD-ului, cum acesta a fost urmasul comunismului, care bineinteles au destui membri din vechiul regim comunist si care ne-au omorat fii, rudele, parintii in 89 cat si dupa, si care stau liberi ca asa vor ei!!! oare, nu se mai poate face nimic? Trebuie sa luam si cipul si totul si nimeni nu face nimic??? Cred ca ar fi totusi o idee sa facem noi o campanie. Daca sunteti de acord, si eu sunt chiar foarte dispus sa ma implic in asa ceva. Macar sa fim lasati in pace, chiar de ar fi sa ne varsam si sangele. Sa ne fie tara lasata pamant stramosesc in stapanirea noastra, iar nu sa ne fie vandut de sub picioarele noastre de catre niste oameni care nu au stiut sa faca altceva decat sa faca tot felul de compromisuri si sa ne distruga viata noastra si a urmasilor nostri, sa-si bata joc de Credinta noastra, Ortodoxa Româneasca, aducandu-ne chiar si preoti si episcopi in tara dupa voia lor. Rusine lor? Nu! Rusine noua daca nu facem nimic!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 04.02.2013 23:08:31
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 12:56:20
Ce simte omul cand face rau? ladyanda Generalitati 16 08.12.2010 08:37:20
Sa nu ucizi. Dar cand va veni pecetea? colaps Generalitati 56 04.08.2010 21:15:10
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56