Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2010, 15:32:53
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Post

Lipsa scaunelor in biserica ortodoxa, e o falsa problema.
Sunt suficiente pt. cei invarsta si pt cei bolnavi.
Si apoi cine merge la biserica nu merge ca la teatru, sau la cinema, eu zic ca nu avem nevoie de scaune sau banci.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.03.2010, 17:16:13
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Am observat ca oamenii au tendinta sa creada ca lumea trebuie sa se invarta in jurul lor.

Fratilor, intelegeti ca Biserica are rolul de a transforma omul, de a vindeca neputintele noastre, nu de a si le face proprii.

Cu alte cuvinte, noi suntem membri ai unei Biserici care il invata pe om sa se cazneasca, sa traga de el cat poate si cat nu poate. In felul asta, Biserica ne ridica spre Hristos si spre vrednicia sfintilor.

Asta e scopul ei, asta e rolul ei. Degeaba doriti sa o transformati intr-un teatru ca la catolici, sau intr-o fundatie de intr-ajutorare ca la protestanti. Noi care suntem in Biserica o vrem asa, neschimbata in duh, si la fel de lucratoare acum ca si la inceput.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.03.2010, 20:20:48
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Tu ai dreptate.

Inchistata cateodata nu inseamna un defect. Tocmai pentru ca BO a pastrat netainsa si nemodificata Sf. Traditie, riturile, slujbele, si toate riturile. Da. Poate ca gasim modernitate in Biserica Catolica. Gasim si scaune si banci, dar gasim si gay si muieri pe post de popa, si acceptarea evolutionismul si so on... Modernitate. Eu cred ca e nevoie de anume puncte de vedere schimbate in legea timpurilor, insa nu e nevoie sa schimbi subiectul asupra caruia ai acele puncte de vedere. Subiectul e invariabil. Daca nu ar fi, atunci credinta cea dreapta s-ar metamorfoza si schimba tot timpul.

Simt si eu ca e un anume dezinteres fata de enoriasi. Eu ii vad pe adventistii aia cat de extaziati sunt si cat se subiect, pe catolici cat de populari sunt, musulmanii cat de zelosi si neabatuti sunt. Parerea mea e ca in timpurile astea noi (moderne), in ortoxie s-au pastrat unele lucruri neschimbate de 2 milenii. Insa s-a cam pierdut dragostea frateasca intre enoriasi, intre preot si enoriasi, bucuria aceea care s-a racit. Dar asta nu i s-ar imputa bisericii; cred ca mai mult s-ar imputa oamenilor. Unii dintre ei ce e drept, care vin la biserica sa compare hainele, simt putina invidie cand vad ca altii au dat mai multi bani decat ei la cutia aia, barfesc pe altii ce najpa sunt, sau altii ca "de unde a putut da 50 de lei, atat de mult?" Prostii din astea.

Restul, nemodernizarea, dezinteresul, se datoreaza si lipsei banilor. Cum dam 1 leu la cutie, pac, biserica devine o institutie ce tine in control masele de oameni si se imbogateste profitand de credinta lor. Cand nu dam, atunci de ce biserica asta nu se implica odata sa rezolve caldura iarna sau sa repare acoperisul sau sa puna scaune? Intelegeti unde bat?

Oamenii sunt problema... Oamenii alcatuiesc Biserica... Totul se duce de rapa. Dar sa nu fiu prea pesimist. Sper sa dea Domnul sa posteze unul optimist si bucuros dupa mine.

Sunt contra scaunelor in biserica. Sunt cateva pe margine, care sunt pentru batrani si bolnavi. Ajunge.
Da-mi voie sa zic,ca nu orice modernizare sau utilitate introdusa este a satanei. Altfel,de ce a permis dumnezeu ca omul sa zboare in luna, si sa n ramana la stadiul pesterii ???
de ce nu e si masina a satanei, si sa trebuiasca sa folosim calul, un animal bland si simpatic???
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.03.2010, 14:28:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că e o falsă problemă. Bisericile ortodoxe nu au bănci, dar au destule strane și scaune. Dacă ajungeți la Proscomidie, sunt sigur că veți prinde loc pe scaun. Cine ajunge la Vohodul Mare, nu va găsi loc de stat jos nici dacă ar fi bănci.
Vezi tu, daca vedem strana sau scaunul drept "o proprietate personala", nu stiu ce rost mai are sa mergem acolo unde totul aminteste de jertfa, renuntare si dragoste fata de cel de aproape. Oricand am ajunge la biserica, putem sta pe scaun sau nu. Daca ajungem la inceput nu inseamna ca am ocupat un loc pana la sfarsit, iar daca am ajuns mai tarziu nu inseamna ca am ramas in picioare pana la sfarsit. Cei de pe scaune au datoria, pe care ar trebui sa o simta in minte si in inima, ca trebuie sa dea locul si altora care simt nevoia, din cand in cand, sa se aseza 2-3 minute.

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Lipsa scaunelor in biserica ortodoxa, e o falsa problema. Sunt suficiente pt. cei invarsta si pt cei bolnavi. Si apoi cine merge la biserica nu merge ca la teatru, sau la cinema, eu zic ca nu avem nevoie de scaune sau banci.
Subscriu acestor ganduri. Totul tine de vointa si dragostea omului fata de Dumnezeu si aproapele.
Daca am iubi pe Domnul, nu am putea sta jos, decat atunci cand (din boala) nu am putea sta in picioare.
Daca am iubi pe aproapele, nu am putea sta jos, din dragoste pentru el, sa il lasam pe el.

In biserica ar trebui sa stranile si scaunele sa fie goale. Omul sa nu indrazneasca sa stea jos.
Decat aceie, bineinteles... bolnavi, mult prea batrani, insarcinate, etc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.03.2010, 15:44:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne place sa asistam si nu sa participam. Preotul nu savarseste Sfanta Liturghie stand pe scaun. Dar noi privim la Liturghie, in loc sa ne prefacem in cadrul Liturghiei. Indraznesc sa spun ca scaunul din biserica niciodata nu-l va odihni cu adevart pe om. Cel care da odihna cu adevarat este Hristos "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi". Nu ni se spune ca de vom avea credinta, vom putea muta si muntii? Sigur asa se spune in Scriptura. Dar din cauza putinei noastre credinte, suntem doborati de neputinte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.03.2010, 22:04:58
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Statul in picioare in Biserica,la fel cum e munca in manastiri,e o scoala.
Nu din saracie,din prea mare aglomeratie s-a luat aceasta masura.
Astfel se arata nevointa noastra,lupta cu noi insine,respectul care il aducem lui Dumnezeu.
Asa ca o gluma,Basescu a castigat alegerile, ca a stat in picioare la confruntarea cu Geaona,si s-a mobilizat astfel.
Eu sunt convins ca in Biserica primelor veacuri nu se statea jos,caci nu comoditatea trebuie sa o cautam in lupta spre desavarsirea noastra
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.03.2010, 19:19:56
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

A cauta sa stam cat mai comod la sfintele slujbe inseamna ferirea de jertfa- parerea mea... Cand stai comod la rugaciune te poarta gandurile in toate partile. A sta in picioare sau in genunchi e ingaduit pentru ca nu putem merge la slujbele bisericii ca la spectacol. Sigur, pentru cazurile paticulare exista stranile, dar sa nu generalizam.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.03.2010, 13:28:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ne place sa asistam si nu sa participam. Preotul nu savarseste Sfanta Liturghie stand pe scaun. Dar noi privim la Liturghie, in loc sa ne prefacem in cadrul Liturghiei. Indraznesc sa spun ca scaunul din biserica niciodata nu-l va odihni cu adevart pe om. Cel care da odihna cu adevarat este Hristos "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi". Nu ni se spune ca de vom avea credinta, vom putea muta si muntii? Sigur asa se spune in Scriptura. Dar din cauza putinei noastre credinte, suntem doborati de neputinte.
Adevarat, Costel.
Din pacate, am devenit observatori si privitori, iar nu traitori si participanti. Aceasta este si din vina preotilor, care nu au curajul si indrazneala sa puna ordine intre oameni. Ei sunt lasati sa se comporte ca acasa, tocmai acolo unde nu ar trebui sa se comporte ca acasa. Daca preotul nu tine bine fraiele comuniunii, comuniune nu va mai fi, caci omul vine de afara cu ceea ce il manjeste lumea, si anume cu dezbinare, individualitate si modernism, cu raceala si concurenta.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
A cauta sa stam cat mai comod la sfintele slujbe inseamna ferirea de jertfa - parerea mea.
Cand stai comod la rugaciune te poarta gandurile in toate partile.
A sta in picioare sau in genunchi e ingaduit pentru ca nu putem merge la slujbele bisericii ca la spectacol.
Sigur, pentru cazurile paticulare exista stranile, dar sa nu generalizam.
Domnul zice: "Mila voiesc, iar nu jertfa." Vedem astfel ca Biserica nu vrea chinuirea celor neputinciosi, obligandu-i sa stea in picioare. Deci bine zici, ca nu trebuie sa generalizam aceasta neputinta. Ar trebui ca fiecare dintre noi sa nu putem sta jos ca miscare a inimii noastre, iar nu ca impunere din afara, ori ca "regulament de ordine interioara".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.03.2010, 17:34:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
ma intreb, cand o sa ne infatisam la judecata, tot pe scaune vom dori sa stam?
La Judecata, glykis, nu o sa mai ai muschi la picioare, reumatisme si incheieturi anchilozate, dar pina atunci face fiecare ce poate ca doar traim pe pamint
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.03.2010, 23:18:21
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
A cauta sa stam cat mai comod la sfintele slujbe inseamna ferirea de jertfa- parerea mea... Cand stai comod la rugaciune te poarta gandurile in toate partile. A sta in picioare sau in genunchi e ingaduit pentru ca nu putem merge la slujbele bisericii ca la spectacol. Sigur, pentru cazurile paticulare exista stranile, dar sa nu generalizam.
hai sa ducem cu noi si un bici,si intre 2 cantari taraganate sa ne mai ardem una pe spinare...si niste cioburi de stical,sa ingenunchem pe ele,si apoi in panza de sac sa ne imbracam..dar asa ,vom deveni calugari,cred...ceea ce nu suntem, cel putin eu,inca nu sunt !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 20:51:45
Cu credinta la raspantie - cata nevoie avem de biserica si preot? sophia Biserica Ortodoxa Romana 95 05.09.2012 22:13:29
S.O.S ptr cei care au credite la banci , noua ordonanta annajanette Generalitati 7 01.07.2010 05:41:02
Cum fac bani marile banci internationale pe spinarea prostimii (World Stupid People) razvan_m Generalitati 36 13.07.2009 23:41:16