Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2010, 21:40:53
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
lasa-ma nene cu povesti, toata lumea stie ce tare se fereste romanu de munca pamantului,ca dracu de tamaie ! toti vrea numa sa fie domni in bloc !
Daca fabricile s-au inchis, reintoarcerea la natura...era solutia ! e drept ca si guvernele trebuiau sa creeze niste avantaje pt taran si sa-l incurajeze ,sa incurajeze reintoarcerea la tara masiva ! sal e faca canalizare,asfalt ,scoli,drumuri !
Ai si tu dreptate dar pana la un punct. Este drept si foarte intelept ca cine are o palma de pamant in aceste vremuri cumplite este bine sa tina cu dintii de ea. Dar hai sa-ti explic un principiu, cum face taranul in general: copiilor care raman la tara le lasa prin testament aproape tot pamantul si casa la o adica, insa celora care fac scoala si studii superioare si pleaca unde sunt repartizati, ma refer la vremea aceia cand mai primeai repartitie le lasa profunda lor stima si respectul, considerand faptul ca i-au tinut in facultate este deajuns si intr-un fel judecata lor nu este tocmai stramba intrucat a tine pe cineva la o facultate chiar si pe vremea aceea costa destul de mult. Prin urmare marea majoritate care au ales sa urmeze o facultate in acea perioada nu prea mai au la ce pamant se intoarce iar casele lor sunt acele apartamente de serviciu pe care le mai primeai atunci cand se mai faceau repartitii. Pai multi dintre ei in strainatate tot la munca s-au dus, cules de capsuni, constructii samd, deci nu se pune problema ca au fost comozi. Ca unii dintre ei la un moment dat si-au gasit in afara si servicii mai bune asta-i altceva, bravo lor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.05.2010, 21:53:29
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Eu am plecat afara convins din cele auzite de la altii ca in doi ani voi castiga suficienti bani pentru a construi 2000 m/p de sere,ca la carte.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.05.2010, 23:58:35
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Deschideti, va rog, inregistrarea de aici http://inregistrari.antena3.ro/view-...Special-6.html si urmariti reportajul care incepe la minutul 60 (in jur de).
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.05.2010, 00:22:59
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Deschideti, va rog, inregistrarea de aici http://inregistrari.antena3.ro/view-...Special-6.html si urmariti reportajul care incepe la minutul 60 (in jur de).
Da, asa poate inteleg si unii incapatanati cum sta treaba, de fapt.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.05.2010, 00:30:59
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Deschideti, va rog, inregistrarea de aici http://inregistrari.antena3.ro/view-...Special-6.html si urmariti reportajul care incepe la minutul 60 (in jur de).
Toti cei care s-au ridicat dupa '90, au ceva mafie la activ, deoarece este imposibil ca intr-o perioada in care economia Romaniei a intrat in declin tu sa faci afaceri si sa prosperi prin mijloace cinstite si lucrul acesta l-am atins intr-un comentariu anterior tot la acest topic. Ce ma enerveaza la cei de la antena 3 este ca ei nu spun lucrurilor pe nume, cu dovezi clare si merg mai mult pe speculatii, lucru care se observa si in acest reportaj. Frate daca ai de invinuit pe cineva spune exact, care au fost procesele, cum au decurs acestea si care a fost decizia finala, nu o mai da asa cu se pare, parca, este posibil ca nu-i o atitudine defel democratica. Din cate stiu si Nastase ai alti demnitari din PSD au ceva terenuri cumparate in Delta Dunarii tot la un pret derizoriu, ori Delta este PATRIMONIU NATIONAL si face parte din monumente ale naturii recunoscute la nivel de Europa, deci nimeni nu prea ar trebui sa aiba proprietati private acolo in afara de bastinasii care traiesc si s-au nascut pe acele teritorii. Ce sa mai spun ca si Voiculescu, patronul lor, a avut multe procese la activ dar despre acestea nu au pomenit niciodata nimic, daca tot se dau asa corecti si impartiali.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.05.2010, 00:33:51
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

pt Delirul: eu am pus inregistrarea deoarece contine un reportaj care incepe pe la minutul 60 despre tinerii care nu vor sa plece din tara. Nu stiu la ce faceti referire...nu m-am uitat la bucata de inceput.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.05.2010, 00:37:47
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
pt Delirul: eu am pus inregistrarea deoarece contine un reportaj care incepe pe la minutul 60 despre tinerii care nu vor sa plece din tara. Nu stiu la ce faceti referire...nu m-am uitat la bucata de inceput.
aaa ...pe la minutul 1:60, acuma am vazut si eu
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.05.2010, 00:51:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb "icoana mea, Vestul...", ne spune "eodor nastasa"

Domnule "eodor nastasa", ne-ati putea explica de ce v-ati ales Vestul drept icoana? (titlul topicului initiat de dumneavoastra este "icoama mea, Vestul" - de unde se intelege ce icoana ati ales)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.05.2010, 01:02:20
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Domnule "eodor nastasa", ne-ati putea explica de ce v-ati ales Vestul drept icoana? (titlul topicului initiat de dumneavoastra este "icoama mea, Vestul" - de unde se intelege ce icoana ati ales)

Doamne ajuta!
Doamna/Domnule "lapetitemoc", titlul este generic, cred ca dispuneti de suficienta perspicacitate sa-l intelegeti . Icoana mea nu este si nu va fi vestul si nici estul .
Logica dumneavoastra este lacunara in aceasta speta.
Intr-adevar, Doamne Ajuta !

Va recomand sa cititi si postarea mea asociata topicului, asa poate intelegeti...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 12.05.2010 at 01:18:09.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.05.2010, 01:37:51
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
O multime de romani au parasit in ultmii ani Romania.
Adresez o intrebare celor care au plecat : De ce, care a fost/este motivatia ?
In acelasi timp, adresez aceeasi intrebare, celor care au ramas : De ce, care a fost/este motivatia ?

Va multumesc,
si celor care veti raspunde, si celor care, nu veti raspunde, si celor care o sa ma injurati(sper ca cu sarg)...ca sunt destul de mare, si...incape.


Se stie foarte bine de ce am plecat multi: pentru un trai mai bun sau poate pur si simplu pentru ca, terminand facultatea, nu mai aveau parintii bani si pentru ... mita de a ocupa un post de munca...
"Icoana"?.... Mai bine zis "iadul pe pamant".
Personal, imi placea mai mult pe vremea lui Ceausescu, chiar daca trebuia sa mergem la Biserica pe ascuns. Dar eram simpli, curati, educati si Dumnezeu era cu noi si noi cu Dumnezeu.... Parerea mea...
Si in Romania ce sa faci? Cu ce sa traiesti? Uiti ca Romania este doar o tara consumatoare si nu produce mai nimic?
Un sigur lucru e sigur: ca ne mai intoarcem sau nu, asta doar Dumnezeu stie, dar Romania va ramane intotdeauna tara noastra iubita...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 18:31:55
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 14:34:52
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 15:36:29
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 20:56:43
manasiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 1 29.06.2007 01:07:30