Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.10.2010, 22:17:03
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Eu cred ca e o ironie...spoturile sunt mai degraba ironice si cred ca tendinta noastra de a folosi cuvinte in engleza cand vorbim pentru ca este mai "cool", de a alege produse straine pt ca au un nume mai sonor sau sunt mai de fite (cum este snickers, mars, etc.) este luata in ras prin campania aceasta...la modul acum poti sa fi mandru cu ROM, un produs americanizat pentru tine :) Cel putin asta e explicatia pe care o gasesc eu si intuiesc ca se va reveni la ambalajul autentic in scurt timp. Oricum reclama si-a atins scopul, daca se vorbeste pana si pe forum despre ea :)...daca intentia lor era sa creasca vizibilitatea produsului, e clar ca au reusit.

Oricum cui ii place ciocolata aceasta banuiesc ca o va cumpara indiferent de ambalaj. Mie imi place:)

Inca un lucru: prin reclama, poate se urmareste ca oamenii sa reactioneze si sublinieze chiar ei faptul ca ROM e un produs romanesc, autentic de care sunt mandri(si asta se vede in comentarii)...daca ar fi facut o reclama care sa spuna direct asta cu siguranta nu ar fi creat impact...asa, cu valva creata, au atras atentia asupra lor.

Last edited by rainbow; 05.10.2010 at 22:28:12.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.10.2010, 22:27:01
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Adevarul este ca la vremea aceea Romania inca isi mai spunea granarul Europei pe cand astazi am ajuns sa le importam, Bucurestiul isi spunea micul Paris astazi cred ca nu se mai poate mandri decat cu statutul de micul gunoi.

Pe vremea aceea care? Ca Bucurestiul se numea micul Paris cam de prin secolul XIX, cand au inceput sa construiasca in stilul arhitectonic al renasterii franceze. Lucru pe care Ceausescu l-a pastrat numai in Nordul Bucurestiului (ca n-a apucat sa darame).
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.10.2010, 22:48:20
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Adevarul este ca la vremea aceea Romania inca isi mai spunea granarul Europei pe cand astazi am ajuns sa le importam, Bucurestiul isi spunea micul Paris astazi cred ca nu se mai poate mandri decat cu statutul de micul gunoi.

Pe vremea aceea care? Ca Bucurestiul se numea micul Paris cam de prin secolul XIX, cand au inceput sa construiasca in stilul arhitectonic al renasterii franceze. Lucru pe care Ceausescu l-a pastrat numai in Nordul Bucurestiului (ca n-a apucat sa darame).
In per interbelica i-a fost pusa "porecla" de Micul Paris, ca Bucurestiul si astazi este tot Micul Paris, ideia era ca daca la vremea aceea mai si arata a Mic Paris astazi e vraiste.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.10.2010, 23:02:41
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Eu cred ca e o ironie...spoturile sunt mai degraba ironice si cred ca tendinta noastra de a folosi cuvinte in engleza cand vorbim pentru ca este mai "cool", de a alege produse straine pt ca au un nume mai sonor sau sunt mai de fite (cum este snickers, mars, etc.) este luata in ras prin campania aceasta...la modul acum poti sa fi mandru cu ROM, un produs americanizat pentru tine :) Cel putin asta e explicatia pe care o gasesc eu si intuiesc ca se va reveni la ambalajul autentic in scurt timp. Oricum reclama si-a atins scopul, daca se vorbeste pana si pe forum despre ea :)...daca intentia lor era sa creasca vizibilitatea produsului, e clar ca au reusit.

Oricum cui ii place ciocolata aceasta banuiesc ca o va cumpara indiferent de ambalaj. Mie imi place:)

Inca un lucru: prin reclama, poate se urmareste ca oamenii sa reactioneze si sublinieze chiar ei faptul ca ROM e un produs romanesc, autentic de care sunt mandri(si asta se vede in comentarii)...daca ar fi facut o reclama care sa spuna direct asta cu siguranta nu ar fi creat impact...asa, cu valva creata, au atras atentia asupra lor.
Tot ce se poate, cert este ca nu prea s-au dat detalii in acest sens, cum ca intreaga tarasanie ar fi tocmai pentru ca noi sa reactionam si astfel sa punem si mai mult in evidenta ca este un produs romanesc. Oricum s-au cam intrecut cu gluma, dar sa speram ca totul nu a fost decat o farsa. Anumite glume, din cate stiu, pur si simplu nu se fac, oricat ar parea de nostime.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.10.2010, 23:49:45
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Ciocolata cu rom si noul ei aspect .

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Am ramas sincer uimit ca de cand ciocolata ROM chipurile a ajuns un produs international s-a scos tricolorul de pe ambalaj si a fost inlocuit cu steagul american. Ba am mai vazut si reclama si in reclama se spunea in engleza ceva de genul "noul rom ceva de care sa fii mandru" ca si cum daca era steagul Romaniei pe ambalaj nu mergea treaba, dar acuma fac si eu de ce au trebuit sa-l bage pe cel al Americii in loc ?, cand puteau sa coloreze ambalajul oricum ar fi vrut ei daca nu erau mandri de tricolor dar de ce l-au inlocuit cu un alt steag al unei alte tari. Desi numele ciocolatii a ramas tot ROM nu pot sa inteleg, este cumva Romania una din statele Americii ca nu inteleg ce legatura are una cu alta ? Daca tot au scos tricolorul si l-au inlocuit cu steagul Americii si daca tot tinem sa-i pupam in dos atat de mult pe americani trebuiau sa schimbe si numele din ROM in SUA si cu asta basta.
Continutul a ramas acelas ,doar ca si-a schimbat "palaria "
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.10.2010, 06:25:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Pe vremea aceea care? Ca Bucurestiul se numea micul Paris cam de prin secolul XIX, cand au inceput sa construiasca in stilul arhitectonic al renasterii franceze. Lucru pe care Ceausescu l-a pastrat numai in Nordul Bucurestiului (ca n-a apucat sa darame).
Bucureștiul nu a semănat niciodată cu Parisul, formula "micul paris" poate veni de la predilecția pentru limba franceză, dar ca aspect arhitectonic Bucureștiul a fost un oraș predominant rural, cu cu câteva clădiri mai răsărite în centru într-un stil neoclasic întârziat. Mai caracteristice pentru Bucureștiul interbelic sunt clădirile moderniste (primele decenii ale secolului 20) decât cele neoclasice, cum ar fi de pildă cele de pe bulevardul Magheru. Și nimic din caracterul compact și ordonat al urbanismului parizian, clădirile Bucureștiului vechi având o dispoziție dezordonată, cu diferențe de înălțime, amplasări neregulate, amestec de stiluri.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Implicarea Bisericii in politica , un aspect deloc de neglijat ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 319 09.04.2016 23:41:23
Noul an Bisericesc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 02.09.2010 17:11:42
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 19:26:35
Noul Valaam Saurian Muzica Bisericeasca 2 10.03.2009 15:35:09
Noul Patriarh mihaela_dadp Generalitati 166 21.08.2007 14:39:04