Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.03.2011, 17:26:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atletism e un termen generic, include o diversitate de sporturi bazate pe competitie fizica (in principal).
Nu prea sunt multe forme care sa implice ca element principal "mentinerea si cresterea muschilor".

Ar fi bine ca "elcipo" sa-i spuna exact pe nume..
Ai dreptate.

Atletismul=competitii de alergari,sarituri,aruncari

Mie oricum mi s-a parut de la inceput "un pic" fortat mesajul cu muschii -postul- atletismul..

Last edited by Melissa; 07.03.2011 at 17:32:06.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.03.2011, 20:24:24
elcipo elcipo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2011
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Totusi..ce fel de sport practici mai exact?
Pentru ca raspunsul corect depinde f. mul de acest amanunt uitat..
Practic arte martiale si ridic greutati, in mare. Incerc de asemenea sa cresc in greutate, ceea ce face postul dificil pentru ca trebuie sa mananc mai mult decat strictul necesar.Programul (si antrenamentul) este destul de strict si complicat, greu de inteles daca nu-l practici.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.03.2011, 20:41:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Practic arte martiale si ridic greutati, in mare. Incerc de asemenea sa cresc in greutate, ceea ce face postul dificil pentru ca trebuie sa mananc mai mult decat strictul necesar.Programul (si antrenamentul) este destul de strict si complicat, greu de inteles daca nu-l practici.
Mai nou cineva care practica arte martiale se numeste atlet?

Artele martiale se refera la stilurile traditionale de lupta.Cam ce faceau ninja in evul mediu.Tu ce arte martiale practici? Sumo, de vrei sa cresti in greutate???
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.03.2011, 20:47:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu ce forma de arte martiale practici si daca mergi in competitii cu ele dar nu cred ca ar trebui sa conteze muschii atat de mult incat sa nu poti tine un post de 40 zile.

In ceea ce priveste culturismul e o alta poveste, e cumva vorba de culturism de competitie?

Crezi ca motivatia pe care o ai pentru a practica culturismul este mai important decat postul?

In ceea ce priveste alimentatia exista o multime de proteine de origine vegetala in fasole, naut, linte, soia, etc. in procente asemanatoare cu cele din carne sau chiar mai mare (soia).

Daca tii postul "ca la carte" fara ulei poti compesa eventuala lipsa de lipide cu seminte bogate in ulei (oleaginoase): nuci, alune, in, etc.

Exista chiar si concentrate proteice de soia, poate nu la fel de bune la gust ca cele pe baza de lapte si ou sau la fel de "performante", dar cum ziceam..e o chestie de motivatie la mijloc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.03.2011, 14:03:05
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai...chiar daca te antrenezi pt competitii de full contact nu se invarte totul in jurul masei nu ?....adica....in perioada postului lucreaza si tu mai mult tehnica, viteza si forta...daca iti doresti sa tii post ai timp sa pui masa dupa astea 40 de zile...plus ca sunt multe alimente cu proteine de post dar trebuie documentare
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.03.2011, 14:20:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut! Am o intrebare despre postul de Pasti.Sunt atlet la un nivel destul de avansat (m-a antrenez 6 zile pe saptamana).
Pentru mentinerea si cresterea muschilor este nevoie de o cantitate mare de proteine asimilate de corp in fiecare zi.
Este un mijloc de sustinere materiala (serviciu) sau o simpla pasiune personala (hobby) ?

Daca e o pasiune personala... consider ca nu aduce foloase sufletesti.
Daca este o sursa de venit, alta cale neexistand... cauta un parinte duhovnic si descopera altaturi de el calea pe care sa mergi.

Personal... privesc aproape transant "performantele" facute in domeniul "sport"... mai mult rau, decat bine.
Nu ma pronunt insa, in mod "oficial", ci las aceasta in seama celor mai incercati duhovniceste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.03.2011, 16:25:44
submihail's Avatar
submihail submihail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Eu practic inot de ceva ani multi...

Mananca multe seminte, alune (nu conteaza de care), nuci, paste, paine, fasole, linte, soia etc. Mentionez ca sunt proteine vegetale. Se absorb excelent si se face foarte bine schimbul de energii in tesuturi (as putea spune ca mai bine decat proteinele animale).

Spor la sport.

PS: Am 1,95m si 90 si ceva de kilograme... nu am avut deficit de proteine. Incearca sa mananci ce ti-am zis.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2011, 22:32:01
elcipo elcipo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2011
Mesaje: 8
Implicit Mutumesc

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Imi dau seama ca postul nu trebuie sa interfereze cu antrenamentele si ca pot sa diminuez intensitatea lor. Nu mi-am dat seama ca proteinele nu provin numai de la animale.Nu este sursa de venit financiar pentru cine a intrebat, mai mult o activitate cu care imi ocup majoritatea timpului liber.Numai bine!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.03.2011, 13:22:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Proteina de soia:

http://www.redis.ro/Web/Product.php?ProductId=154

Un program cu care poti sa vezi continutul in proteina a diverselor alimente (daca nu stii suficienta engleza cauti traducerea din romana pe google translate)

http://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles...arch/pcs23.exe

Continutul este afisat inclusiv pentru alimentul gatit sub diverse forme (fiert, prajit), important e sa cauti valorile pentru alimentul "raw", adica asa cum e el in stare naturala, in functie de cum il gatesti si cu ce il gatesti poti sa afli cu regula de trei simpla continutul proteic, caloric, etc. al mancarii finale.

Ajuta f. mult si pentru cei care tin o cura de slabire si vor sa isi limiteze aportul si tipul de calorii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.03.2011, 14:55:14
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Unii își fac bucurie din mîncarea asta omenească, din creiatina din creiatol ce e plină ochi de soluții... tot felul de soluții, de parcă ai avea competența de a da lecții...

adică copilomul ăsta mare ce se crește, el află de la gLume că trebe câte ceva, și imediat îi trebe și lui... tot felul de ''fericiri''... îi insuflă gLumea, îl sugestionează... îl face să creadă așa ca dintr-o superstiție neluată în seamă de credulul creludaș, care din pofte își dă seama că-i trebe și lui... ca un fel de morală... ca o fală... și asta face toată ziua ca într-un coșmar, cum apare dimineața, e fericit că are timp și e primăvară și crede că va împlini ce-i trebuie lui...

trebe papa, trebe bani, trebe, trebe... trebe să mă laud și să mă grozăvesc... trebe...

Domnul ne-a zis, nu vă faceți din mâncare o bucurie căci prin mâncare și femeie a căzut Adam și cu mîncare, neascultare, desfrânare e plin iadul.

Deci nu trebuie să te umpli de viselelele nălucifariferizante ale răzbunăriilor pentru poftele și bucuriile limbochiulhulului mâncărurilor prea alese... că o să capeți competența creativirii creiatinei în creiatolul tău semeț și gata, ai ajuns gischan.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, proteine, sport

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 10:39:32
postul pentru diabetici! simona Generalitati 13 19.11.2012 04:56:18
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 13:31:55
alimentatia in functie de grupa sanguina nicoletajuravle Generalitati 47 19.06.2009 04:32:31
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 12:42:44