Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 29.08.2013, 22:16:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe urma cum se impaca asta cu impartasitul?
Nu se spune peste tot ca trebuie sa postim inainte si dupa impartasanie macar 1 zi? Si de curatenie trupeasca sambata si duminica?

Eu nu inteleg. Daca acesat canon spune asa, atunci de ce toti vor post in aceste zile?
Păi aia e, că nu se împacă.

Canonul 66 vorbește de post, nu de curăție. Pentru curăție nu știu dacă e vreo regulă generală, deci vorbește cu duhovnicul pentru detalii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 29.08.2013, 22:19:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
A posti în înțelesul acelui canon înseamnă a posti complet, a ajuna.

„Afară numai de una” înseamnă că pentru o singură zi nu va fi sancționat.

Iar rostul opririi de la postire în zi de sâmbătă sau de duminică este că acestea sunt zile liturgice, în care se cuvine să ne bucurăm de Învierea Domnului. Și, cum spunea Mântuitorul: „Cât timp Mirele este cu ei, nu pot posti”
Te referi numai la postul alimentar?

Totusi de ce toata lumea spune ca trebuie postit sambata si duminica?
Si monahi si peste tot este scris minimum 1 zi inainte si 1 dupa impartasit.
A ajuna inseamna a posti complet, adica post negru?
Eu am inteles ca inseamna a tine post numai anumite ore (in ajun), adica de la ora 24:00 h sau poate 21:00h. Nu stiu.

Va rog, cine stie clar, sa ne lamureasca.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #123  
Vechi 29.08.2013, 22:19:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
A posti în înțelesul acelui canon înseamnă a posti complet, a ajuna.
Dacă e așa, atunci avem o dovadă că Apostolii posteau întotdeuna aspru, nemîncînd. Pînă la o vreme, vorba lui Pavel.

Citat:
„Afară numai de una” înseamnă că pentru o singură zi nu va fi sancționat.
Eu știu că se referă la sîmbăta din Săptămîna Patimilor cînd e post negru. Aceea e singura excepție.

Citat:
Iar rostul opririi de la postire în zi de sâmbătă sau de duminică este că acestea sunt zile liturgice, în care se cuvine să ne bucurăm de Învierea Domnului. Și, cum spunea Mântuitorul: „Cât timp Mirele este cu ei, nu pot posti”
Exact.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 29.08.2013, 22:35:18
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Te referi numai la postul alimentar?

Totusi de ce toata lumea spune ca trebuie postit sambata si duminica?
Si monahi si peste tot este scris minimum 1 zi inainte si 1 dupa impartasit.
A ajuna inseamna a posti complet, adica post negru?
Eu am inteles ca inseamna a tine post numai anumite ore (in ajun), adica de la ora 24:00 h sau poate 21:00h. Nu stiu.

Va rog, cine stie clar, sa ne lamureasca.
Da, la postul alimentar m-am referit.

Sâmbăta și duminica evident că postim atunci când ne aflăm în unul din cele patru posturi, însă mâncând legume. La fel și atunci când ne pregătim pentru împărtășanie: nu se cere să nu mâncăm nimic.

Ajunările sunt zilele de post total (în care nu se mănâncă nimic și chiar nici apă nu se bea) rânduite înaintea unor praznice mari: Ajunul Crăciunului, Ajunul Bobotezei, Tăierea capului sfântului Ioan Botezătorul (adică azi), Înălțarea Sfintei Cruci. Plus alte zile rânduite de Biserică, cum sunt mai multe în Postul Mare și în Săptămâna patimilor, mai ales. Incluzând și Sâmbăta Mare, la care făcea referire Florin.

Înainte de a fi rânduite aceste posturi în care se mănâncă vegetale, se pare că a posti însemna a nu mânca și a nu bea nimic. Iar oprirea de la postire sâmbăta și duminica nu se poate referi la postul de legume, pentru că niciun canon nu ne obligă să mâncăm de frupt. Putem să ne lipsim toată viața de produse animale, fără teama că am încălca vreo poruncă a Bisericii.

Am găsit aici detaliat despre tipurile de post.

P.S. Aș mai adăuga că a posti în zilele liturgice, pe lângă a nu mânca nimic, ar mai însemna și plângerea pentru păcate. Or, asta trebuie să se facă la vreme potrivită, nu la vreme de bucurie.

Last edited by N.Priceputu; 29.08.2013 at 23:24:48.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 29.08.2013, 22:50:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Înainte de a fi rânduite aceste posturi în care se mănâncă vegetale, se pare că a posti însemna a nu mânca și a nu bea nimic. Iar oprirea de la postire sâmbăta și duminica nu se poate referi la postul de legume, pentru că niciun canon nu ne obligă să mâncăm de frupt. Putem să ne lipsim toată viața de produse animale, fără teama că am încălca vreo poruncă a Bisericii.
Asta cred și eu, dar rămîne să mai căutăm dovezile în scrierile sfinte. Ai vreo referință?

Citat:
Am găsit aici detaliat despre tipurile de post.
Nu merge linkul.

Citat:
Sâmbăta și duminica evident că postim atunci când ne aflăm în unul din cele patru posturi, însă mâncând legume. La fel și atunci când ne pregătim pentru împărtășanie: nu se cere să nu mâncăm nimic.
De asta se dă dezlegare la ulei și vin în weekend, ca să nu postim atît de aspru ca în rest, pentru a nu contravine canonului 66 apostolic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 29.08.2013 at 22:53:08.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 29.08.2013, 23:00:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Da, la postul alimentar m-am referit.

Sâmbăta și duminica evident că postim atunci când ne aflăm în unul din cele patru posturi, însă mâncând legume. La fel și atunci când ne pregătim pentru împărtășanie: nu se cere să nu mâncăm nimic.

Ajunările sunt zilele de post total (în care nu se mănâncă nimic și chiar nici apă nu se bea) rânduite înaintea unor praznice mari: Ajunul Crăciunului, Ajunul Bobotezei, Tăierea capului sfântului Ioan Botezătorul (adică azi), Înălțarea Sfintei Cruci. Plus alte zile rânduite de Biserică, cum sunt mai multe în Postul Mare și în Săptămâna patimilor, mai ales. Incluzând și Sâmbăta Mare, la care făcea referire Florin.

Înainte de a fi rânduite aceste posturi în care se mănâncă vegetale, se pare că a posti însemna a nu mânca și a nu bea nimic. Iar oprirea de la postire sâmbăta și duminica nu se poate referi la postul de legume, pentru că niciun canon nu ne obligă să mâncăm de frupt. Putem să ne lipsim toată viața de produse animale, fără teama că am încălca vreo poruncă a Bisericii.

Am găsit aici detaliat despre tipurile de post.

P.S. Aș mai adăuga că a posti în zilele liturgice, pe lângă a nu mânca nimic, ar mai însemna și plângerea pentru păcate. Or, asta trebuie să se facă la vreme potrivită, nu la vreme de bucurie.
1. Link-ul dat nu functioneaza, da eroare.
2. Tot nu este clar.
Hai s-o luam de la capat.
Canonul zice sa nu postim sambata sau duminica, in afara de una. Care nu stim la ce se refera. Tu spui una, Florin alta si inclin sa-i dau dreptate lui.
Dar nu stiu sigur.
Si atunci cum se impaca cu postul pentru a ne impartasi duminica la Sf. Liturghie? Ca pentru asta trebuie sa postim si sambata si duminica (dupa).
Mai precis sambata sa ajunam, adica sa nu mai mancam si bem dupa ora nu stiu care.
Ca altfel stiu si eu ca nu se posteste sambata si duminca, ci numai luni, miercuri si vineri.
Dar e vorba de impartasitul de la liturghia de duminica, indiferent daca este perioada de post sau nu.
Daca este asa cum spui si nu avem voie sa postim in general sambata si duminica, atunci inseamna ca :
- ne putem duce asa la impartasit sau
- nu trebuie sa ne impartasim in fiecare duminica si postim numai cand ne impartasim.

Regula asta atunci de unde a fost scoasa? Cum se duceau oamenii la impartasit in vremurile acelea?
Si au mai fost modificate canoanele?
Inteleg ca acest canon face referire numai la postul alimentar si nu la cel trupesc?

Bine ca ni se cer zeci de chestii si canoane si nu se gaseste nimeni sa ni le explice. Fiecare face dupa cum intelege.
Asta ma deranjeaza cel mai rau in credinta. Ca nu are cine sa ne lamureasca, dar fiecare vine cu idei si cerinte.
De unde, frate le aduc?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 29.08.2013 at 23:04:26.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 29.08.2013, 23:37:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Într-adevăr, nu merge link-ul. Scuze că n-am verificat.
Vă dau link-ul de la căutarea pe care am făcut-o pe google. Apoi alegeți: Catehism. Despre posturi. biserica.org. Aici.

@sophia: Înainte de a ne împărtăși, postim cât ne cere duhovnicul, dar post cu legume. În ziua în care ne împărtășim nu mâncăm și nu bem nimic de când ne trezim până ce ne împărtășim. Acele câteva ore de nemâncare nu contravin canonului specificat, ziua începând, de fapt, cu Sfânta Liturghie. Iar după aceasta (după ce ne-am împărtășit) mâncăm: legume dacă suntem în unul din cele patru posturi; orice altceva, dacă nu.

@ Florin-Ionuț: Nu am referințe cu privire la modul în care se postea la începutul Bisericii. Știu doar că Postul Păresimilor (al Paștilor) era mai aspru, în sensul că se mânca o singură dată pe zi, seara. Deci toate zilele erau de ajunare.
Din scrierile ascetice, însă, în primele volume ale Filocaliei, cred că reiese că postul era total. Sigur, acolo e vorba de călugări.

Last edited by N.Priceputu; 29.08.2013 at 23:41:39.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 30.08.2013, 00:02:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Într-adevăr, nu merge link-ul. Scuze că n-am verificat.
Vă dau link-ul de la căutarea pe care am făcut-o pe google. Apoi alegeți: Catehism. Despre posturi. biserica.org. Aici.

@sophia: Înainte de a ne împărtăși, postim cât ne cere duhovnicul, dar post cu legume. În ziua în care ne împărtășim nu mâncăm și nu bem nimic de când ne trezim până ce ne împărtășim. Acele câteva ore de nemâncare nu contravin canonului specificat, ziua începând, de fapt, cu Sfânta Liturghie. Iar după aceasta (după ce ne-am împărtășit) mâncăm: legume dacă suntem în unul din cele patru posturi; orice altceva, dacă nu.

@ Florin-Ionuț: Nu am referințe cu privire la modul în care se postea la începutul Bisericii. Știu doar că Postul Păresimilor (al Paștilor) era mai aspru, în sensul că se mânca o singură dată pe zi, seara. Deci toate zilele erau de ajunare.
Din scrierile ascetice, însă, în primele volume ale Filocaliei, cred că reiese că postul era total. Sigur, acolo e vorba de călugări.
Nu cred ca este corect ce spui. Adica eu inteleg ca altfel spune acel canon: nu postim sambata si duminca (in afara de aceea una care inca nu stim care este). Nu spune de la ora, la ora. Nu spune cum se face in cazul in care ne impartasim. Nu spune nimic despre impartasit.
In alta parte (alt canon, pe care nu-l am acum parat) spune despre modul de pregatire a preotului inainte de liturghie (cand se presupune ca se impartaseste, la fiecare liturghie). Am sa ma uit maine si-ti spun. Acolo deci scrie ca preotul trebuie sa posteasca/ajuneze inainte de slujba (adica de la ora nu stiu care din sambata de ex. si pana se impartaseste, duminica).
Acum acest post poate fi: toata ziua de sambata si apoi si duminica dupa slujba, sau ajunat de la ora nu stiu care sambata pana la momentul in care se impartaseste.

Pe urma vin altii (de ex. par. Cleopa) si spun: cel putin trei zile de post inainte si dupa impartasit, iar in perioade post, chiar 7 zile.
Regula asta de unde vine atunci? Contravine canonului! Ca trei zile inainte inseamna si sambata, iar trei zile dupa, inseamna si duminica.

Si acum se spune tot asa: in postul Pastelui si cel al Craciunului, chiar si miercurea si vinerea, se mananca o singura data pe zi, seara.
Dupa definitia ta, aia nu este ajunare (tu spui ca ajunare inseamna post negru). Este post normal.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #129  
Vechi 30.08.2013, 00:09:54
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Valentin,

Comentatorul spune limpede că în vechime era obligatoriu pentru creștinii participanți la Liturghie să se împărtășească la sfîrșit. Astăzi s-a peridut această practică, dar canoanele 9 apostolic, 2 Antiohia și celelalte nu și-au pierdut valabilitatea.

Sfîntul Vasile cel Mare spune că viața noastră trebuie să fie o permanentă pregătire pentru Împărtășire. Amin.
Nu stiu de unde ai scos ca era obligatoriu sa se impartaseasca si apoi eu nu sunt nici impotriva desei impartasanii nici nu-i critic pe cei care o fac mai rar. Cat despre canoane in ordinea importantei acestea sunt:
- canoanele sinoadelor ecumenice
- canoanele sinoadelor locale
- canoanele apostolice
- canoane sau prescriptii canonice
Daca asupra unei problemei s-a pronuntat un sinod ecumenic, acesta are valoare de lege restul sunt relative, doar in cazul in care asupra unei probleme de disciplina bisericeasca nu s-a pronuntat un sinod ecumenic abia atunci au aplicabilitate restul canoanelor.
Am spus si o repet cei care doresc si au cugetul curat si au dezlegare de la duhovnicul lor sa se impartaseasca des, s-o faca deoarece bine fac, cei care se impartasesc mai rar nu gresesc nici ei. Problema e la cei ce nu se impartasesc deloc. Si o adaugare, canoanele nu-si pierd valabilitatea, doar cad in desuetutine fiind mai puternica cutuma decat canonul.
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 30.08.2013 at 00:11:59.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 30.08.2013, 00:40:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In alta parte (alt canon, pe care nu-l am acum parat) spune despre modul de pregatire a preotului inainte de liturghie (cand se presupune ca se impartaseste, la fiecare liturghie). Am sa ma uit maine si-ti spun. Acolo deci scrie ca preotul trebuie sa posteasca/ajuneze inainte de slujba (adica de la ora nu stiu care din sambata de ex. si pana se impartaseste, duminica).
Sophia, nu trebuie să fim noi experți în canoane. E treaba preoților; să-i lăsăm pe ei să le aplice, așa cum știu mai bine, iar noi să facem ascultare, să nu ne substituim lor.
Fă ceea ce-ți spune duhovnicul să faci; pregătește-te pentru împărtășanie așa cum te învață el și nu-ți mai face nicio grijă în plus.

Ceea ce trebuie să cunoaștem noi sunt Evanghelia cu Epistolele (Noul Testament) și catehismul.

Last edited by N.Priceputu; 30.08.2013 at 00:45:23.
Reply With Quote
Răspunde