Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.11.2017, 18:56:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Dragos - Nu e asa. De la si pentru Dumnezeu este smerenia.

@Johnny - nu stiu de ce faci referire la mine.
Mai intai ca eu am raspuns in general la subiect.
In al doilea rand ca ma deranjeaza astfel de lucruri scrise pe forum.
Mai era un fir unde scria simpllu sau cum il cheama despre o carte extrem de trista si tot cita din ea.
Si l-am rugat si pe el sa inceteze.
Va admir ca voi sunteti atat de tari incat sa va ocupati de astfel de subiecte. Eu nu sunt. Nu stiu cum sunt altii.
Eu de ex., sunt acum daramata de povestea cu Stela Popescu si Cristina Stamate si cine mai este in situatii din astea cumplite.
Plus ca fiecare are problemele lui personale prin care trece.
De aceea e mai bine ca pe forumuri sa scriem lucruri care sa dea putere oamenilor si nu sa-i deprime mai rau.

Legat de cazul expus de tine si altele la fel, am spus si eu ca este foarte important ca au ajutor din partea familiei si a anturajului. Altfel nu ar fi rezistat.
Dar nu toti au acest noroc. De asta nu se poate generaliza.
Plus depinde si de taria fiecarui om, de constructia lui psihica. Unii sunt mai tari, altii mai labili.
Si depinde si de sansa fiecaruia.
Stiu si eu cazuri de oameni care au devenit infirmi din cauza unor accidente si totusi si-au facut viata mai departe, s-au casatorit. Unii au facut si copii.
Cum le-a dat Dumnezeu.
Nu toti vorbesc despre credinta lor...Asta este un alt aspect.

Ma opresc aici.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.11.2017, 21:53:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 21:06:24.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.11.2017, 22:36:27
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Johnny - nu stiu de ce faci referire la mine.
Mai intai ca eu am raspuns in general la subiect.
In al doilea rand ca ma deranjeaza astfel de lucruri scrise pe forum.
Mai era un fir unde scria simpllu sau cum il cheama despre o carte extrem de trista si tot cita din ea.
Si l-am rugat si pe el sa inceteze.
Deci altfel spus:"Doamne, nu ne vorbi direct catre inima ca ne deprima.Lasa-ne in ale noastre ca sa nu ne deprimam. Nu vrem nicicum sa iesim din ideile noastre!"
Pe mine ma ridica cand vad filmele astea cu Joni si prietenii. Mi se par extraordinare.

Eu cred ca este un exemplu, ca noi la randul nostru sa cautam pe altii.
Exemplul nu e dat ca numai altii din familie mai apropiati sau departati sa ne caute ,ci noi sa facem un pas catre ei sa ii cautam. Sa dam, si poate de multe ori mai si primim,unii nu uita, si numai ca i-ai cautat in spital sau i-ai ajutat cand au avut nevoi. Uneori si numai ca i-ai ascultat iti vor multumii. Unii sunt asa atenti la problemele lor ca uita sa ii asculte pe altii.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va admir ca voi sunteti atat de tari incat sa va ocupati de astfel de subiecte. Eu nu sunt. Nu stiu cum sunt altii.
Eu de ex., sunt acum daramata de povestea cu Stela Popescu si Cristina Stamate si cine mai este in situatii din astea cumplite.
Plus ca fiecare are problemele lui personale prin care trece.
De aceea e mai bine ca pe forumuri sa scriem lucruri care sa dea putere oamenilor si nu sa-i deprime mai rau.

Legat de cazul expus de tine si altele la fel, am spus si eu ca este foarte important ca au ajutor din partea familiei si a anturajului. Altfel nu ar fi rezistat.
Dar nu toti au acest noroc. De asta nu se poate generaliza.
Plus depinde si de taria fiecarui om, de constructia lui psihica. Unii sunt mai tari, altii mai labili.
Si depinde si de sansa fiecaruia.
Stiu si eu cazuri de oameni care au devenit infirmi din cauza unor accidente si totusi si-au facut viata mai departe, s-au casatorit. Unii au facut si copii.
Cum le-a dat Dumnezeu.
Nu toti vorbesc despre credinta lor...Asta este un alt aspect.
Legat de daramarea dupa situatia Stelei Popescu. Eu treaba o vad altfel femeia asta a tinut un copil care nu a fost al ei, a inveselit lumea pe scena si sunt convins ca si in lumea reala. De fapt multi oameni deasta au nevoie, cineva care sa le zambeasca,sa le spuna o vorba buna, sa incerce sa comunice.Deci eu cred ca doamna Stela Popescu are un loc rezervat in cer. Deci ce e asa trist ca termini o viata scurta de vreo 80 de ani si incepe vesnicia. Toti care ne nastem pe acest pamant, trecem prin asta,mai devreme sau mai tarziu. Trecand prin viata asta scurta si trecand prina anii grei ai batranetii, o sa stim sa apreciem ca vom fi mereu tineri.Nu prea stiu detalii de doamna Cristina Stamate.

Joni Eareckson Tada chiar e fericita crede-ma si asta dupa ce am citit o carte de ea si am vazut 5 sau 6 filme din seria amintita. Ea stie ca nu mai are mult de dus crucea asta a paraliziei,poate 10-20 de ani. Nu stiu ce nu iti place la filmele astea,daca vrei vorbim pe Pm de asta. Am rabdare sa te ascult.
Dumnezeu sa te binecuvinteze Sophia
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.11.2017, 08:52:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt lucruri pe care noi nu le putem intelege si/sau explica. La fel ca si liberul arbitru.
De unde au unii atata siguranta si cunoastere?
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De la Dumnezeu, e simplu.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Dragos - Nu e asa. De la si pentru Dumnezeu este smerenia....
Nu numai. Și viața, și dragostea și însușirile pe care le avem (talanții, remember?) și înmulțirea acestora... TOATE sunt de la Dumnezeu.
Citat:
Ma opresc aici.
Deocamdată bine faci. Pe viitor însă, caută să-ți deschizi inima către Dumnezeu și să raționalizezi mai puțin cele pe care <deocamdată> nu le poți pricepe.
Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.02.2018, 00:28:07
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Schimbare de Destin!

In toamna asta am auzit o predica a unui preot al Oastei Domnului drag sufletului meu.Apoi dupa vreo trei saptamani aud tot o predica cu aceeasi tema,a altui preot in care se vorbeste de viata si jertfa lui Maximilian Kolbe .

Se intampla in august 1941 in lagarul de la Auschwitz. Legile lagărului erau foarte dure si prevedeau ca în momentul în care un detinut evadează si nu este găsit în 48 de ore, alti detinuti din lotul său erau condamnati la moarte prin înfometare. La sfîrsitul lunii iulie evadează un detinut din blocul 14, bloc în care se afla si preotul Maximilian Kolbe. Deoarece nu a fost descoperit în termenul fixat, brigada este tinută în picioare pe platou o zi întreagă, apoi sunt desemnati cei sortiti mortii, prin decimare (fiecare al zecelea deținut trebuia să moară). Între acesti detinuti se afla unul care, de teamă, a început să-si strige copii care se aflau acasă pe nume. Deodată din rândul celor rămasi apare un preot slab, cu chipul străveziu care se oferă să moară în locul lui.
"€žDomnule Comandant, vă rog să-mi permiteti să raportezâ€"
"€žCe vrei? "
"€žVă rog să-mi permiteti să merg eu în locul numărului N."
Era o cerere nemaiauzită, printre detinuti, de neînchipuit, imposibilă, pentru un om care considera că în fata mortii se uită totul, dar nu si propria existentă. Comandantul întreabă:
"€žCine esti? €"
"€žSunt un preot catolic€ "
"€žSunt de acord "€

În locul preotului catolic, detinutul care care fusese crutat se reîntoarece în rândurile brigăzii si va supravietui celui de al doilea război mondial. Va da mărturie despre modelul de credintă al preotului catolic Maximilian Kolbe.

Moartea în lagărul mortii
Împreună cu cei nouă care erau trimisi la moarte, Maximilian Kolbe, se îndrepta spre celula în care au fost dezbrăcati si azvârliti pe podeaua rece. Celula nu avea ferestre si nici aerisire. â€"Unul dintre paznici va povesti mai târziu cum după câteva ore, din mormântul celor îngropati de vii a început să se audă murmur de rugăciuni si cântări în cinstea Maicii Domnului"€.
Kolbe ii conducea pe prizonieri în rugăciune catre Fecioara Maria. De fiecare dată când gardienii îl verificau, stătea în picioare sau îngenunchea în mijlocul celulei si privea calm la cei care intrau. După două săptămâni de deshidratare si de foame, doar Kolbe a rămas în viată. "Gărzile au vrut ca buncărul să fie golit, asa că i-au dat lui Kolbe o injectie letală cu formol. Kolbe se spune că si-a ridicat mâna stângă si a asteptat calm injectia mortală. A murit pe 14 august. Rămăsitele sale au fost incinerate la data de 15 august, ziua sărbătorii Adormirii Maicii Domnului.

Preotul care a predicat, a spus, ca Maximilian Kolbe ar fi spus catre Franciszek Gajowniczek (caci acesta era numele celui salvat):"€Eu azi mor ptr tine,dar fa in asa fel ca moartea mea sa nu fie in zadar!"€
Eu cred ca un om ,asa cu o "€žviata de imprumut"€, cum a fost Franciszek Gajowniczek, cred ca oricat de multa pocainta ar face ,ar simti ca e putina,oricata cautare a Intelepciunii ar face i s-ar parea putina,oricata milostenie ar face i s-ar parea putina,oricat ar ajuta pe altii i s-ar parea putin.O mare ,o teribila influenta are o intamplare dinasta cand destinul, tie schimbat intr-o secunda, omul asta care a facut asta, devine ptr tine mai important ca un frate,modelul lui ramane ptr totdeauna in inima ta.
Situatii ca asta pot scoate oameni din necredinta. Iar cei care sunt atei, isi pot pune intrebari, oare de ce Maximilian Kolbe a facut asta, si a primit moartea cu sufletul impacat si in rugaciune ptr altul.


https://ro.wikipedia.org/wiki/Maximilian_Kolbe
https://en.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Gajowniczek
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 09.02.2018 at 00:37:15.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.02.2018, 13:25:57
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Preotul care a predicat, a spus, ca Maximilian Kolbe ar fi spus catre Franciszek Gajowniczek (caci acesta era numele celui salvat):"€Eu azi mor ptr tine,dar fa in asa fel ca moartea mea sa nu fie in zadar!"€
asa ceva nu se conditioneaza, preotul nu si-a dat seama ca spune o impietate si ca minimizeaza sacrificiul facut.

in 9 februarie 1881 a murit dostoievski, gigantul rus pomenit intr-o alta sectiune a forumului, deci astazi comemoram un numar de ani de la moartea lui. multe dintre tragicele lui personaje cauta mantuirea prin suferinta si atunci cand intalnim istorii adevarate, sau chiar inchipuite, nu conteaza, cu astfel de personaje/model-martire pentru noi toti, trebuie sa stim ca este mai mult decat probabil ca aceia sa caute mantuirea prin suferinta.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.02.2018, 22:58:21
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
asa ceva nu se conditioneaza, preotul nu si-a dat seama ca spune o impietate si ca minimizeaza sacrificiul facut.
Dimpotriva, cu siguranta ca preot, stia ce inseamna lupta oamenilor cu patimile si cu omul vechi. Dandu-i un dar atat de mare,putea sa ii spuna orice care sa il atentioneze,"Ai grija in continuare ce faci cu viata ta,,ai grrija de viata ta, in relatie cu cei din jur!", chiarr e buna atentionarea, patimile te pot face sa deraiezi foarte usor. Iar vorbele preotului Maximilian Kolbe sunt ca si o "CARMA TARE", care il fac tot timpul sa reintre pe cursul bun, chiar daca patimile si incercarile ,deznadejdea ar incerca sa il doboare.

Am nenumarati cunoscuti carora bautura le-a distrus viata, altii care in firea lor erau afemeiati si nu s-au oprit, au distrus familii,nu numai pe a lor,altii carora mandria i-a oprit sa caute Adevarul si sa isi schimbe viata.
Cand un om dinasta pica la sort ptr a scapa cu viata,, eu cred ca Dumnezeu vrea ca omul ala sa isi schimbe viata din temelii, si nu numai el ci si toata casa lui . Ptr rudele lor ei sa devina un exemplu, chiar un sprijin in cautarea lui Dumnezeu.

Stii oare ce lupta teribila e cu patimile? Cat de usor poti cadea, daca nu te stradui din toata fiinta ta si cerand ajutorrul lui Dumnezeu!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.02.2018, 23:46:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Dimpotriva, cu siguranta ca preot, stia ce inseamna lupta oamenilor cu patimile si cu omul vechi. Dandu-i un dar atat de mare,putea sa ii spuna orice care sa il atentioneze,"Ai grija in continuare ce faci cu viata ta,,ai grrija de viata ta, in relatie cu cei din jur!", chiarr e buna atentionarea, patimile te pot face sa deraiezi foarte usor. Iar vorbele preotului Maximilian Kolbe sunt ca si o "CARMA TARE", care il fac tot timpul sa reintre pe cursul bun, chiar daca patimile si incercarile ,deznadejdea ar incerca sa il doboare.

Am nenumarati cunoscuti carora bautura le-a distrus viata, altii care in firea lor erau afemeiati si nu s-au oprit, au distrus familii,nu numai pe a lor,altii carora mandria i-a oprit sa caute Adevarul si sa isi schimbe viata.
Cand un om dinasta pica la sort ptr a scapa cu viata,, eu cred ca Dumnezeu vrea ca omul ala sa isi schimbe viata din temelii, si nu numai el ci si toata casa lui . Ptr rudele lor ei sa devina un exemplu, chiar un sprijin in cautarea lui Dumnezeu.

Stii oare ce lupta teribila e cu patimile? Cat de usor poti cadea, daca nu te stradui din toata fiinta ta si cerand ajutorrul lui Dumnezeu!
a murit in locul lui, ce mai e de spus?

am o ruda apropiata care este alcoolic. alcoolismul este o boala, grea. se lupta, dar ii este greu, stiu foarte bine ce inseamna. promiscuitatea nu este nici patima si nici boala, este o consecinta a primitivismului. as zice ca atata timp cat nu face rau altora ce-si face lui insusi este treaba lui.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.02.2018, 00:28:15
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
a murit in locul lui, ce mai e de spus?

am o ruda apropiata care este alcoolic. alcoolismul este o boala, grea. se lupta, dar ii este greu, stiu foarte bine ce inseamna. promiscuitatea nu este nici patima si nici boala, este o consecinta a primitivismului. as zice ca atata timp cat nu face rau altora ce-si face lui insusi este treaba lui.
Ma gandesc la omul asta Franciszek Gajowniczek , cum intalnirea asta teribila din viata lui cu Maximilian Kolbe,care cred ca l-a lasat perplex.Ia lasat poate perplex pe multi prezenti acolo, cand au vazut aceasta "FLACARA TERIBILA", Maximilian inca se ruga, cand toti cei condamnati cu el erau deja morti. Gardieni nu au stiut sa lupte altfel impotriva spiritului ,decat brutal l-au injectat cu formol. Spiritul nu i l-au putut birui.

Ma intreb Ali Baba oarre nu crezi ca ei se uitau la omul asta ca la un extraterestru ? Ei erau distrusi iar el inalta rugaciuni catre Dumnezeu si Maica Domnului. Ma gandesc ca fata de un asa om, noi toti suntem in promiscuitate.Nu stim ce inseamna rugaciunea fierbinte,dragostea din inima ,simtirea din inima etc.

Ma gandesc asa in capul meu. Cand Dumnezeu ridica un om dintr-o familie,sau mai multe, unde este promiscuitate ,el nu vrea sa il ridice doar pe el ci si pe multi din jurrul lui. Cand esti ptr catava vreme langa unul ca Maximilian Kolbe,cu atat mai mult in conditiile rrespective, cred ca asta iti lasa o urma de nesters in inima. Vrei sa il imiti ,sa faci la fel, sa te jertfesti.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.02.2018, 01:22:25
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ma gandesc la omul asta Franciszek Gajowniczek , cum intalnirea asta teribila din viata lui cu Maximilian Kolbe,care cred ca l-a lasat perplex.Ia lasat poate perplex pe multi prezenti acolo, cand au vazut aceasta "FLACARA TERIBILA", Maximilian inca se ruga, cand toti cei condamnati cu el erau deja morti. Gardieni nu au stiut sa lupte altfel impotriva spiritului ,decat brutal l-au injectat cu formol. Spiritul nu i l-au putut birui.

Ma intreb Ali Baba oarre nu crezi ca ei se uitau la omul asta ca la un extraterestru ? Ei erau distrusi iar el inalta rugaciuni catre Dumnezeu si Maica Domnului. Ma gandesc ca fata de un asa om, noi toti suntem in promiscuitate.Nu stim ce inseamna rugaciunea fierbinte,dragostea din inima ,simtirea din inima etc.

Ma gandesc asa in capul meu. Cand Dumnezeu ridica un om dintr-o familie,sau mai multe, unde este promiscuitate ,el nu vrea sa il ridice doar pe el ci si pe multi din jurrul lui. Cand esti ptr catava vreme langa unul ca Maximilian Kolbe,cu atat mai mult in conditiile rrespective, cred ca asta iti lasa o urma de nesters in inima. Vrei sa il imiti ,sa faci la fel, sa te jertfesti.
eu sunt un om simplu, mi s-ar face frica. mai usor mi-ar fi cu viceversa, atunci as fi nevoit sa ma intaresc si sa lupt. dar cel mai usor si preferabil pentru mine e sa-i neg, sa nu le accept existenta si sa-mi explic astfel de gesturi supreme ca o actiune total umana, o consecinta a empatiei dusa la extrem.

este omul capabil de astfel de gesturi doar prin natura lui? eu zic ca fara indoiala, sunt nenumarate cazurile de sacrificiu date de soldati, ca sa-si salveze camarazii. dar nu numai in razboaie le gasim, mereu in cazurile limita, cand este vorba despre viata sau moarte rasare cineva, cel mai bun, care ii salveaza pe ceilalti. asta inseamna umanitate.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinul si providenta divina Jennyfer Intrebari utilizatori 2 22.02.2010 12:34:05
Destinul CristiArg Generalitati 4 24.01.2010 18:26:37
DESTINUL...!!! eduard_grigore Generalitati 9 23.04.2008 00:24:19
EREDITATEA, MEDIUL SI DESTINUL Laurentiu Teologie si Stiinta 9 13.02.2008 00:19:56