Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.07.2018, 01:48:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Elisabeta, încă o dată e greu pentru un om duhovnicesc să-ți spună divorțează! e valabilă chestia asta și în situația femeilor care fac lobby pentru avort în fața duhovnicului la spovedanie, dacă tu te decizi spre asta ai ales, dar nu te aștepta în medii duhovnicești la încurajări spre divorț sau ca divorțul să devină o normă spre care să se îndemne.

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Ma refer la ce presupune o casnicie din punct de vedere crestin. Sotul si sotia sunt pe primul loc, devin unul, parintii nostri trec pe locul doi. E mai mult decat o simpla neglijare, repet, nu avem bani la comun, nu hotaram la comun....nu e caminul nostru practic ci al altora.
Părinții trebuie să treacă pe locul doi, dar nu am văzut totuși să fie încuviințat divorțul din punct de vedere duhovnicesc pe motivele că:

- soții nu au bani la comun, acum există și regimul separației de bunuri adică soții pot dispune cum vor de bunurile dobândite înainte de căsătorie și de veniturile din timpul căsătoriei, nu toate familiile au regimul matrimonial de comunitate de bunuri - nu cred că s-ar băga prea mult duhovnicul la cum își împart soții banii;
- soții nu iau decizii împreună, e o greșeală dar nu văd cum ar intra în cazurile duhovnicești de excepție pt divorț;
- casa le este invadată de rudele soțului și fosta soacră;
- soțul ține mai mult la copii și mama lui decât la soție.

Doar în privința cazului când soțul își alungă soția s-ar putea să fie ceva nuanțări, dar pentru acel caz nu am citit încă nimic concret că s-ar permite ca pogorământ divorțul, nu sunt lămurit cum se procedează în acest caz.

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Totusi, o casnicie prespune anumite lucruri de baza, care la noi nu exista.

In privinta colegei, cu siguranta cazul a plecat de la o prima palma. Daca nu se pleaza din timp cu motivul "nu e bine", uite unde se poate ajunge. Acum, vai de copilul acela...
Nu seamănă situația colegei cu a ta, deci nu ai putea justifica divorțul tău cu exemplul ei.

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Nu vine beat, dar asa treaz, ma da afara din casa. Casa noatra, caminul nostru, daca suntem impreuna. Comparand asta cu invataturile crestine despre casatorie, "cum Hristos a iubit Biserica", "sotul si sotia devin un singur trup", putem afirma ca mai exista casnicia, cand unul din soti e alungat din camin?
De obicei duhovnicul ar vrea să stea de vorbă și cu soțul în astfel de caz, nu e bine să-ți alungi soția, dar chiar aș vrea să văd toate motivele pentru care duhovnicii aprobă ca pogorământ divorțul, aici intră inclusiv omilii duhovnicești, orice care ar putea face lumină.

Soțul care-și alunga soția era certat de Biserică pentru asta și Sfântul Nifon cred că a mustrat o astfel de situație, dar n-am auzit să fie încurajată soția la divorț nici măcar în acest caz - dacă soțul cerea împăcarea sau dorea să o aducă înapoi.

Dacă totuși nu ești cununată la Biserică, s-ar schimba situația, nu înțeleg de ce ai vrea părerea Bisericii pentru divorț dacă ai doar un contract civil la baza relației.

Și nu în ultimul rând, un duhovnic te-ar putea sfătui total diferit de oameni, așa că acolo ar fi trebuit să începi.

Eu nu te osândesc, e decizia ta și viața ta și preotul va primi spovedania ori de câte ori un om vrea să se căiască, dar greu să auzi încurajări spre divorț.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.07.2018 at 01:59:19.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.07.2018, 11:04:27
ElisabetaCernea ElisabetaCernea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Buna ziua din nou! Nu va inteleg cuvintele si concluziile. In primul rand, am spus casatorita si am vorbit de juraminte la Biserica, deci se intelege ca suntem cununati. Altfel poate despartira ar fi fost usoara. In al doilea rand, l-am cunoscut divortat si nimic din afirmatiile mele nu a indicat altceva. Ce anume a indicat ce ati spus si cu ce drept v-ati permis sa folositi un apelativ la adresa mea?

Apreciez opiniile dumneavoastra, fireste ca voi consulta si un duhovnic, insa va rog sa pastrati o atitudine decenta, omenoasa si sa cititi cu atentie afirmatiile mele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.07.2018, 13:25:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Ce anume a indicat ce ati spus si cu ce drept v-ati permis sa folositi un apelativ la adresa mea?
Citind cu atenție ați fi putut observa că nu e comentariul meu acela în care se etichetează, puteți citi oricând ultimul comentariu de la pagina 1 și veți vedea că semnează un alt autor.

Eu am folosit dacă (nu am exprimat o certitudine), pentru cazul în care ați fi avut vreun rol în terminarea celeilalte relații a soțului și asta nu pentru a osândi, ci pentru a privi ca pe o posibilă implicație spirituală pe care o poate avea despărțirea unei familii.

Dacă nu aceasta e cauza, totuși trebuia să vedeți dinaintea căsătoriei cât de atașat e de copii și să luați anumite lucruri în calcul dacă le puteți suporta sau nu.
Mă gândesc că i-ați mai dat o șansă și el a făcut primii pași spre împăcare dacă ați trecut peste faptul că v-a mai alungat.

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Apreciez opiniile dumneavoastra, fireste ca voi consulta si un duhovnic, insa va rog sa pastrati o atitudine decenta, omenoasa si sa cititi cu atentie afirmatiile mele.
O să păstrez o atitudine omenoasă, eu am persoane apropiate care au trecut printr-un divorț și nu mi-aș putea bate joc de un subiect pe care-l consider important.
Când vine vorba de discuții despre viața personală încerc să vorbesc de principiu, nu să osândesc, mi se poate semnala și editez.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.07.2018 at 13:36:52.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.07.2018, 03:08:39
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Buna ziua din nou! Nu va inteleg cuvintele si concluziile. In primul rand, am spus casatorita si am vorbit de juraminte la Biserica, deci se intelege ca suntem cununati. Altfel poate despartira ar fi fost usoara. In al doilea rand, l-am cunoscut divortat si nimic din afirmatiile mele nu a indicat altceva. Ce anume a indicat ce ati spus si cu ce drept v-ati permis sa folositi un apelativ la adresa mea?

Apreciez opiniile dumneavoastra, fireste ca voi consulta si un duhovnic, insa va rog sa pastrati o atitudine decenta, omenoasa si sa cititi cu atentie afirmatiile mele.
Buna ziua si Doamne ajuta!
Banuiesc ca mie imi raspunzi, desi nu folosesti vreun citat.

In primul rand in biserica nu exista casatorie; in biserica exista numai cununie. Casatorie este doar la starea civila, la primarie.
In unele locuri si in situatii in care nu se poate face cununia(precum prezenta situatie), unii preoti admit sa faca o ceremonie/rugaciune catre Dumnezeu pentru ca El sa "reverse" asupra... candidatilor milostivirea Sa, ocazie cu care ei isi spun cu gura unul altuia promisiuni(juraminte), mai mult sau mai putin credibile. Odata am fost invitat si am participat la o astfel de ceremonie. Asta nu e o cununie.
Aceasta imi pare cea mai probabila varianta petrecuta si-mi dau cu parerea fiindca spusele tale nu sunt ferme. Va trebui sa te interesezi si sa lamuresti asta la biserica(preotul) unde ati fost, sau la Episcopie.

Inca nu stiu si nici nu cred ca ati fost cununati religios pentru ca situatia... tatalui copiilor nu ar permite o noua cununie; poate doar in situatia in care prima lui casatorie(din care s-au nascut copiii) nu a avut o cununie la biserica.

Situatia cea mai grea ar fi ca fostii soti sa nu fi avut o cununie religioasa, iar voi sa o fi primit, insa mie imi suna ciudata si suspecta exprimarea "am vorbit de juraminte la Biserica". Citatul iti apartine.

Imi pare nespus de rau si-mi cer iertare, dar am citit cu mare atentie(de mai multe ori) cuvintele tale si din ele reiese exact situatia pe care apelativul meu o descrie; ai intrat in aceasta situatie din necunostinta si naivitate, adica din lipsa unei invataturi bisericesti. Trebuia sa stii ca un sot/sotie poate avea o alta cununie doar daca fosta sotie/sot a murit.
Apreciez, de asemenea, ca tatal copiilor a proftat de tine si ne-"respectarea juramintelor din Biserica" tocmai asta o dovedeste.
Sau inseamna ca ori numai tu ai facut juraminte, ori nu ai fost atenta la juramintele lui... subiective/prefacute.

Din cuvintele tale reiese ca esti foarte tanara, iar... "sotul" mai in varsta. Apreciez o diferenta de cel putin 10 ani, doar la buletine, si asta pentru ca nu oferi detalii precise.
Din ortografia si formularea ta reiese o exprimare ingrijita si instruita, dar si o personalitate inca neformata in aprecierea unor situatii grele de viata. Cred ca sentimentele tale sunt inca neincercate. Esti majora?



P.S. Cu toate ca formularea mea e dureroasa, insa mi-am cerut iertare pentru ea si am sters "pe la spatele sotiei", totusi va trebui sa intelegi ca nu eu sau formularea mea sunt de vina pentru ceea ce simti, ci ca te-ai bagat intr-o relatie cu un tata de copii, destul de comuna, de altfel. Insasi faptul ca ai ajuns in acesta situatie mie imi este foarte suspecta; de aceea imi pun intrebari despre consilierea de care ai avut parte inainte de casatorie, dar si despre sfatul apropiatilor si rudelor(daca ai asa ceva), iar despre asta, din nou, nu spui nimic. Nici despre sfatul duhovnicului tau nu spui nimic, ceea ce foarte probabil demonstreaza ca nici nu ai avut.

P.P.S. Recunosc ca esti intr-o situatie foarte grea si te rog sa ma ierti ca din cuvintele mele ai aflat despre greutatea ei. Cum am spus, tu pari necajita, nu revoltata, de situatia grea in care esti. As vrea sa pot face mai mult, dar nu ne spui nimic de situatia anterioara a familiei tale, cea sociala, de studii...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.07.2018 at 04:18:17.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.07.2018, 23:04:16
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Ce juraminte?

Vad ca insistati cu ideea preluata din filme cu juraminte. In BO in timpul Tainei Cununiei nu se rostesc juraminte. De asta e important sa fim atenti la slujba.

Iar forumul nu tine loc de duhovnic. Cine are nevoie de sfaturi trebuie sa apeleze la duhovnic, nu la forum. Asta daca nu discuta de dragul discutiei sau daca nu cauta ca cineva sa ii spuna ca are dreptate in ceea ce crede deja.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 10.07.2018 at 21:38:08.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.07.2018, 23:58:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Aparent nu se rostesc jurăminte conform slujbei din moliftelnicul românesc, rușii însă ar fi introdus niște întrebări puse de preot prin care mirii își asumă, dezvoltă părintele Pruteanu într-un thread jurăminte la cununie.

În moliftelnicul românesc din care citez mai jos, atingerea Evangheliei cu mâinile echivalează cu asumare prin jurământ, de care preotul amintește:

„[…]După ocolire mirele face trei închinăciuni și plecându-și capul pune mâinile pe Sfânta Evanghelie și pe Sfânta Cruce stând cu toată evlavia; iar preotul, apucând cununia de o parte și nunul de alta, zice:
Mărit să fii mire ca Avraam, binecuvântat să fii ca Isaac, să te înmulțești ca Iacov, umblând în pace și lucrând în dreptate poruncile lui Dumnezeu.
Preotul, împreună cu nunul, ia cununia, o dă mirelui de o sărută, și o așază pe Sfânta Evanghelie. Apoi îndată vine mireasa și, făcând la fel, preotul zice:
Și tu mireasă, mărită să fii ca Sarra, să te veselești ca Rebeca, să te înmulțești ca Rahela, veselindu te cu bărbatul tău și păzind rânduielile Legii, că așa a binevoit Dumnezeu.

Apoi preotul, dacă nu ține cuvântare, zice către miri:

Iată, fiilor duhovnicești, prin punerea mâinilor pe Sfânta Evanghelie și pe Sfânta Cruce, ați săvârșit jurământ înaintea sfântului altar că veți păzi legătura dragostei și a unirii între voi până la mormânt, curată, neîntreruptă, dreaptă și cinstită, și că nu vă veți abate de la datoriile voastre nici unul, nici altul, urmând ce este plăcut lui Dumnezeu și oamenilor.[/…]”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.07.2018 at 00:08:56.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.07.2018, 09:08:58
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

cum vine aia sa te dea afara din casa de fiecare ce se isca o discutie? indiferent cum a fost situatia initiala lucrurile sunt simple acum, nu te iubeste, punct. daca accepti sa ramai cu el in situatia asta inseamna ca ai motive, materiale probabil, sentimentale posibil.

in ceea ce priveste "taina cununiei" a fost nevoie de cateva secole dupa Hristos ca sa fie inventata si ca Biserica sa se amestece si in treaba asta. sigur, e frumos, e spiritual, dar nu a fost si nici nu este necesara prezenta preotului, dupa parerea mea. ma gandesc acum ca e posibil ca si din cauza asta biserica sa insiste in ceea ce priveste casatoriile laice, pentru ca stie ca la inceput nu se amesteca.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.07.2018, 14:04:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Frumusețea constă în faptul că pe nimeni nu interesează părerea ta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.07.2018, 16:44:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in ceea ce priveste "taina cununiei" a fost nevoie de cateva secole dupa Hristos ca sa fie inventata si ca Biserica sa se amestece si in treaba asta. sigur, e frumos, e spiritual, dar nu a fost si nici nu este necesara prezenta preotului, dupa parerea mea.
Epistola către Efeseni, cap.5.
„23. Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este.
24. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru totul.
25. Bărbaților, iubiți pe femeile voastre, după cum și Hristos a iubit Biserica, și S-a dat pe Sine pentru ea,
26. Ca s-o sfințească, curățind-o cu baia apei prin cuvânt,
27. Și ca s-o înfățișeze Sieși, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.
28. Așadar, bărbații sunt datori să-și iubească femeile ca pe înseși trupurile lor. Cel ce-și iubește femeia pe sine se iubește.
29. Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica,
30. Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui.
31. De aceea, va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va alipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
32. Taina aceasta mare este; iar eu zic în Hristos și în Biserică.”


E menționată expres ca și Taină.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ma gandesc acum ca e posibil ca si din cauza asta biserica sa insiste in ceea ce priveste casatoriile laice, pentru ca stie ca la inceput nu se amesteca.
Căsătoria civilă modernă a apărut mult mai târziu, până și logodna religioasă are o slujbă de binecuvântare.
Insistă cu căsătoria pentru ca să nu se trezească peste câțiva ani sau decenii că trebuie să cunune altceva decât un bărbat și o femeie sub amenințarea diferitelor sancțiuni.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.07.2018, 17:20:55
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

cineva a scris aici prin iarna ca el nu e crestin, e ortodox. mare dreptate a avut!!! sigur, trebuia sa foloseasca pluralul ca sa fie exact, dar mare dreptate a avut!

Iorest, poti cita fo' douazeci de pagini, dar nu poti schimba istoria!!! cam trei secole dupa Hristos cei care se cununau o faceau doar cu martori, fara popa si fara biserica...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare