Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.10.2010, 00:45:52
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit ciocolota ROM si noul ei aspect

Am ramas sincer uimit ca de cand ciocolata ROM chipurile a ajuns un produs international s-a scos tricolorul de pe ambalaj si a fost inlocuit cu steagul american. Ba am mai vazut si reclama si in reclama se spunea in engleza ceva de genul "noul rom ceva de care sa fii mandru" ca si cum daca era steagul Romaniei pe ambalaj nu mergea treaba, dar acuma fac si eu de ce au trebuit sa-l bage pe cel al Americii in loc ?, cand puteau sa coloreze ambalajul oricum ar fi vrut ei daca nu erau mandri de tricolor dar de ce l-au inlocuit cu un alt steag al unei alte tari. Desi numele ciocolatii a ramas tot ROM nu pot sa inteleg, este cumva Romania una din statele Americii ca nu inteleg ce legatura are una cu alta ? Daca tot au scos tricolorul si l-au inlocuit cu steagul Americii si daca tot tinem sa-i pupam in dos atat de mult pe americani trebuiau sa schimbe si numele din ROM in SUA si cu asta basta.
Attached Images
File Type: jpg baton.jpg (15,1 KB, 22 views)
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 02.10.2010 at 00:54:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.10.2010, 01:03:34
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Am observat și eu pentru prima oară astăzi cât mergeam prin oraș. La fiecare pas întâlneam pancarte publicitare cu ROM.

Bătaie de joc. După mintea lor probabil că o fi și România un stat american, la nord de Massachusetts, chiar între Milwaukee și Louisiana.... mda.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.10.2010, 02:13:32
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/Irony
Grea viata asta de crestin practicant, simtul ironiei/umorului s-a pierdut undeva pe drum.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2010, 02:21:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Au modificat ambalajul pentru a maximiza profitul. S-au gandit ca "prinde" mai bine la consumatori steagul Statelor Unite decat cel al Romaniei,ca doar stiti si voi imaginea tarii noastre... Pana la urma e doar un produs,o afacere,iar cei din spatele ei nu au absolut nicio treaba cu nationalismul. Macar bine ca s-a pastrat denumirea
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2010, 03:03:28
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
http://en.wikipedia.org/wiki/Irony
Grea viata asta de crestin practicant, simtul ironiei/umorului s-a pierdut undeva pe drum.
In viata reala sunt cunoscut ca si un tip glumet dar tot nu inteleg unde este ironia sau gluma aici. Zau ca nu vad ce este atat de comic in a pune pe un produs romanesc, ROM steagul american. Din cate am inteles ciocolata se vinde si in afara prin urmare strainii ce vor intelege, ca romanii sunt americani ?, ca Romania este in curs de a deveni un stat american ? sau ca ii simpatizam foarte mult pe americani si valorile acestora incat suntem dispusi sa le uitam pe ale noastre si sa le acceptam pe a lor ? Zau ca nu vad unde este hazul in toata povestea asta care din punctul meu de vedere poate trece cel mult ca o gluma proasta.

Apropos mai Atreides am citit toate cartile dunei, intr-adevar interesante carti atat timp cat nu sunt luate prea in serios, fiindca acolo se vorbeste despre un fals mesia si despre un drog care chipurile aduce longevitate si mareste perceptia pentru care multi isi dau viata samd, insa aici deja este vorba despre o imagine pe care noi ca romani ne o facem in realitate chiar si printr-un astfel de banal produs cum este o simpla ciocolata ce nu denoata decat faptul ca ne-am pierdut complet respectul de sine sau ca suntem extrem de neseriosi in aspecte ce probabil ar trebui sa le privim cu mai multa constiinciozitate. Sa facem totusi diferenta intre science fiction si realitate.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 02.10.2010 at 03:22:15.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2010, 04:01:18
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Nu-ti place - nu cumperi - le scade profitul - schimba marketingul - iti place - cumperi - le creste profitul. Everyone's a winner. Hai ma fratilor ca am trecut si noi de tranzitia in capitalism.


@Delirul - Daca atat ai inteles din Dune, incepe cu ceva mai usurel precum "Dosadi" apoi "Efectul Lazarus" si apoi reciteste epopeea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.10.2010, 04:33:50
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Nu-ti place - nu cumperi - le scade profitul - schimba marketingul - iti place - cumperi - le creste profitul. Everyone's a winner. Hai ma fratilor ca am trecut si noi de tranzitia in capitalism.


@Delirul - Daca atat ai inteles din Dune, incepe cu ceva mai usurel precum "Dosadi" apoi "Efectul Lazarus" si apoi reciteste epopeea.
Mai Scimitar nu cred ca asta este locul sau momentul in care sa discutam subterfugiile unor carti precum cele din seria Dune, fiindca ideologic vorbim acestea sunt departe de a putea fi luate in serios mai ales pe un forum crestin ortodox. Asa cum tu mi-ai recomandat si alte carti ale lui Frank Herbert, tot asa am sa-ti recomand si eu orice carte duhovniceasca,scrisa despre sau de unul dintre Sfintii Parinti, pe care poti sa pui mana fiindca sunt sigur ca are sa-ti foloseasca mult mai mult decat orice SF, mie cel putin mi-au folosit fiindca in acestea am gasit multe raspunsuri la intrebari pe care le aveam dar le cautam in cele mai nepotrivite locuri, printre care si aceste romane SF.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2010, 04:44:15
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Nu-ti place - nu cumperi - le scade profitul - schimba marketingul - iti place - cumperi - le creste profitul. Everyone's a winner. Hai ma fratilor ca am trecut si noi de tranzitia in capitalism.
Si tranzitia aceasta spre capitalism inseamna cumva si terfelirea tricolorului sub care multi s-au jertfit, dandu-si duhul ?
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2010, 05:01:07
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Si tranzitia aceasta spre capitalism inseamna cumva si terfelirea tricolorului sub care multi s-au jertfit, dandu-si duhul ?

Tricolorul nu este o entitate fizica precum banii. Tricolorul este un ansamblu de idei, perceptii, informatii, obiecte - precum orice alt simbol - ce serveste scopului de ati canaliza tie nationalismul.

Pot sa urineze pe tricolor sau cruce (vorbesc doar ipotetic si nu am intentia sa fiu ofensiv) sau orice alta abstractie daca produc bani si mentin motorul economic.

Si daca acest motor nu e bine uns, foamea te-ar determina sa faci lucruri mult mai abominante decat marketingul lor pentru ca tricolorul nu e nutritiv si nu-i cumparaa copilului tau rechizite pentru scoala. Cei care s-au jerfit nu prea aveau comoditatea de a dezbate concepte vagi pe forumuri online si nici nu se gandeau la servirea idealului crestin. S-au jertfit pentru libertatea copiilor lor de a-i admira si judeca, dar cel mai mult pentru o economie de piata. Stiu ca e cinic, dar nu a fost nimic nobil sau nationalist atunci, doar delirul multimii condus spre un ideal pur pragmatic.

Last edited by Scimitar; 02.10.2010 at 05:07:36.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2010, 05:08:56
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Tricolorul nu este o entitate fizica precum banii. Tricolorul este un ansamblu de idei, perceptii, informatii, obiecte - precum orice alt simbol - ce serveste scopului de ati canaliza tie nationalismul.
Ironic dar de-a lungul istoriei multi oameni si-au dat duhul chiar numai si pentru o ideie. Spre exemplu cred ca multi vor fi de acord cu mine ca noi ca popor din pct de vedere material o duceam mai bine inainte de revolutie, dar de ce au murit oare atuncea atatia la revolutie ? Tocmai ca s-au jertfit pentru un ideal, fiindca erau satui de dictatura comunista. Chit ca idealul lor cu timpul s-a dovedit a fi o minciuna, poate cea mai mare minciuna din istoria noastra ca natie, totusi ei crezand intr-un viitor mai bun s-au jertfit.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Implicarea Bisericii in politica , un aspect deloc de neglijat ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 319 09.04.2016 23:41:23
Noul an Bisericesc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 02.09.2010 17:11:42
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 19:26:35
Noul Valaam Saurian Muzica Bisericeasca 2 10.03.2009 15:35:09
Noul Patriarh mihaela_dadp Generalitati 166 21.08.2007 14:39:04