Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2010, 19:41:11
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit Indurarea Lui nu are sfarsit

Doresc sa postez aici cateva fragmente dintr-o scriere care are ca subiect mila lui Dumnezeu (asa cum se manifesta ea, printre altele, si in cadrul Tainei Spovedaniei).

Aceste fragmente au avut un rol crucial in convertirea mea la crestinism, si ma simt oarecum dator sa le impartasesc cu voi. Sunt din jurnalul Faustinei Kowalska, o calugarita poloneza, si reprezinta Taina Spovedaniei ca o conversatie intre Mantuitor si sufletul pacatos.

Iata primul fragment:

Conversație între Dumnezeul îndurător și un suflet păcătos

Iisus: Nu te teme de Mântuitorul tău, suflet păcătos. Eu mă îndrept primul către tine, deoarece știu că singur nu ești în stare să te înalți către Mine. Copile, nu fugi de Părintele tău, ci vorbește deschis cu Dumnezeul tău cel milostiv, care dorește să-ți spună vorbe de iertare și să-Și reverse harurile asupra ta. Cât de drag Îmi este sufletul tău ! Numele tău l-am scris pe mâna Mea; ești întipărit precum o rană în Inima Mea.

Sufletul: Doamne, Îți aud vocea ce mă cheamă să mă întorc de pe cărarea păcatului, dar n-am nici puterea, nici curajul să o fac.

Iisus: Eu sunt puterea ta, Eu te voi ajuta în strădania ta.

Sufletul: Doamne, Îți recunosc sfințenia și mă tem de Tine.

Iisus: Copile, te temi de Dumnezeul îndurării ? Sfințenia Mea nu Mă împiedică să fiu milostiv. Iată: pentru tine am întemeiat pe pământ un tron al îndurării – tabernacolul – și de pe acest tron îmi doresc să cobor și să intru în inima ta. Nu sunt înconjurat de străji. Poți să vi la Mine în orice clipă, la orice ceas; doresc să-ți vorbesc și să-ți dăruiesc har.

Sufletul: Doamne, mă îndoiesc că-mi vei ierta nenumăratele păcate; netrebnicia mea mă înspăimântă.

Iisus: Îndurarea mea este mai mare decât păcatele tale, mai mare decât păcatele întregii lumi. Cine poate măsura bunătatea mea ? Pentru tine am coborât din ceruri pe pământ; pentru tine M-am lăsat pironit pe Cruce, pentru tine am îngăduit ca Inima mea Preasfântă să fie stăpunsă de o lance, deschizând astfel izvorul îndurării Mele, pentru tine. Vino deci, cu încredere, să iei har din această fântână. Eu nu resping niciodată o inimă plină de căință. Chinul tău dispare în necuprinsul îndurării Mele. Nu-Mi mai spune nimic despre netrebnicia ta. Îmi vei face o bucurie dacă Îmi vei încredința Mie toate necazurile și durerile tale. Voi revărsa asupra ta comorile harului Meu.

Sufletul: Ai cucerit, Doamne, sufletul meu împietrit cu bunătatea Ta. Cu încredere și umilință mă apropii de judecata îndurării Tale, unde Tu însăți mă ierți prin mâna trimisului Tău. Doamne, simt cum harul și pacea Ta îmi umplu sufletul. Sunt copleșit de îndurarea Ta, Doamne. Tu mă ierți, și asta e mai presus decât am îndrăznit să nădăjduiesc și mai mult decât mi-am putut închipui. Bunătatea Ta depășește toate dorințele mele. Iar acum, plin de recunoștință pentru atâtea haruri, Te invit în inima mea. Am fost pierdut, precum un fiu risipitor și rătăcit, dar Tu n-ai încetat să-mi fii Tată. Sporește-Ți îndurarea către mine, căci Tu vezi ce slab sunt.

Iisus: Copile, nu mai vorbi despre nefericirile tale, sunt deja uitate. Ascultă, copile, ceea ce doresc să-ți spun. Aproprie-te de rănile Mele și soarbe din Izvorul vieții de câte ori îți dorește inima. Adapă-te din Izvorul Vieții și nu vei osteni în călătoria ta. Privește minunile îndurării mele și nu te teme de dușmanii mântuirii tale. Slăvește îndurarea Mea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2010, 20:13:35
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Printr-o frumoasa coincidenta chiar astazi am auzit(inregistrare) si eu o predica cu acesta tema ,,Indurarea si dragostea Lui".Cele postate de dvs au venit ca o excelenta continuare.Personal nu stiam de acesta calugarita poloneza dar omul cat traieste invata.,,Nu sunt înconjurat de străji.">acesta mi s-a parut o replica la care chiar merita sa ne gandim mai des.As dori sa folosesc odata acesta replica drept motto daca se poate,cu citarea sursei bineinteles.Toate cele bune.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.11.2010, 20:26:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit Partea a doua

Conversația Dumnezeului milostiv cu un suflet deznădăjduit

Iisus: Suflet adâncit în întunecime, nu dejnădăjdui. Nu e totul pierdut. Vino și încrede-te în Dumnezeul tău, care este iubire și milostivire.

Dar sufletul, surd la această chemare, se învăluiește în întunecime.

Iisus îl cheamă din nou: Copile, ascultă glasul Tatălui tău cel milostiv.

În suflet se naște răspunsul: „Pentru mine nu există iertare”, și se prăbușește într-o întunecime și mai adâncă, o deznădejde ce prevestește Iadul și îl face neputincios de a se apropia de Dumnezeu.

Iisus cheamă sufletul pentru a treia oară, dar sufletul rămâne surd și orb, împietrit și dejnădăjduit. Atunci milostivirea, îndurarea lui Dumnezeu începe să se manifeste și, fără nici o cooperare din partea sufletului, Dumnezeu își revarsă, pentru ultima oară harul. Dacă și de această dată va fi refuzat, Dumnezeu va lăsa sufletul, pentru eternitate, în starea pe care singur și-a ales-o. Harul se revarsă din milostiva Inimă a lui Iisus și dăruiește sufletului o lumină aparte, prin care sufletul începe să priceapă lucrarea lui Dumnezeu; dar convertirea depinde de propria sa voință. Sufletul știe că, pentru el, aceasta este ultima șansă, și că, dacă va arăta fie și o fărâmă de bunăvoință, milostivirea divină va lucra asupra lui.
Iisus: Îndurarea mea atotputernică lucrează aici. Fericit sufletul care alege să profite de acest har.


Iisus:Ce bucurie Îmi umple Inima când te întorci la Mine. Ești slab, și de aceea te voi lua în brațele Mele și te voi purta în sânul Tatălui.

Sufletul: (parcă trezindu-se, întreabă înfricoșat): E cu putință oare să existe îndurare și pentru mine ?

Iisus: E cu putință, copile. Și tu poți avea parte de milostivirea mea. Las-o să lucreze în sărmanul tău suflet; lasă razele harului să-ți pătrundă în suflet; ele aduc lumină, căldură și viață.

Sufletul: Dar frica mă copleșește la gândul păcatelor mele, și această spaimă grozavă mă împinge să pun la îndoială bunătatea Ta.

Iisus: Copile, toate păcatele tale nu Mi-au rănit Inima atât de tare precum o face această lipsă de încredere – că în ciuda iubirii și milostivirii Mele, te mai îndoiești încă de bunătatea Mea.

Sufletul: Doamne, salvează-mă, căci mă prăpădesc. Fi Mântuitorul meu. O, Doamne, nu mai pot spune nimic; inima mea nenorocită este sfâșiată; dar Tu, Doamne....

Iisus nu lasă sufletul să isprăvească ci, ridicându-l din adâncimile nefericirii sale, îl conduce în adâncul Inimii Sale, unde păcatele se risipesc, se topesc în fața flăcărilor iubirii divine.

Iisus: Iată, suflete, comorile Inimii Mele. Ia din ele ce îți este de trebuință.

Sufletul: Doamne, sunt copleșit de harul Tău. Simt că o nouă viață a pătruns în mine și, mai presus de toate, simt dragostea Ta în inimă. Este destul pentru mine. Doamne, voi slăvi preaputernicia îndurării tale pentru vecie. Încurajat de bunătatea Ta, Îți voi destăinui toate durerile inimii mele.

Iisus: Spune-Mi tot, copile, nu ascunde nimic de Mine, căci Inima mea iubitoare, Inima Prietenului tău cel mai bun te ascultă.

Sufletul: Doamne, acum văd toată nerecunoștința mea și bunătatea Ta. Tu mă căutai cu harul Tău, în vreme ce eu puneam stavilă binevoirii Tale. Văd că merit adâncul iadului pentru că am întors spatele harului Tău.

Iisus (îl întrerupe): Nu te lăsa pradă nefericirii tale – ești încă prea slăbit pentru a vorbi despre ea – ci privește spre Inima Mea plină de bunătate, lasă-te cuprins de trăirea mea. Străduiește-te spre pocăință și umilință; fii îndurător cu alții, precum și Eu sunt îndurător cu tine, și, când vei simți că puterile te părăsesc, vino către izvorul îndurării mele pentru a-ți întării sufletul, și nu vei osteni în călătoria ta.

Sufletul: Acum înțeleg milostivirea Ta, care mă apără ca o stea strălucitoare, mă conduce în casa Tatălui meu, mă apără de grozăviile iadului, pe care le-am meritat, nu o dată, ci de o mie de ori. Doamne, veșnicia nu-mi e de ajuns spre a aduce laudă îndurării Tale necuprinse și compasiunii Tale pentru mine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.11.2010, 20:28:03
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Cu tot respectul, consider nepotrivita aceasta postare in cadrul "Tainelor ortodoxiei" deoarece este departe de invataturile Sfintilor Parinti ortodocsi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.11.2010, 20:29:08
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Printr-o frumoasa coincidenta chiar astazi am auzit(inregistrare) si eu o predica cu acesta tema ,,Indurarea si dragostea Lui".Cele postate de dvs au venit ca o excelenta continuare.Personal nu stiam de acesta calugarita poloneza dar omul cat traieste invata.,,Nu sunt înconjurat de străji.">acesta mi s-a parut o replica la care chiar merita sa ne gandim mai des.As dori sa folosesc odata acesta replica drept motto daca se poate,cu citarea sursei bineinteles.Toate cele bune.
Citatele sunt din jurnalul Faustinei Kowalska, intitulat "Indurarea divina in sufletul meu". Traducerea am facut-o eu, din engleza, cat m-am priceput. Din cate stiu, cartea a fost publicata si in romana, dar nu am gasit-o inca de vanzare.

Carmina - daca un moderator va gasi de cuvinta, poate muta topicul unde i se pare mai potrivit. Mie mi s-a parut ca are cea mai mare legatura cu Taina Spovedaniei, despre care, de altfel, si vorbeste, in mod metaforic, si ca atare am postat-o aici. Nu vad unde sunt nepotrivirile doctrinare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In sfarsit, o Constitutie crestina Mihnea Dragomir Generalitati 9 09.01.2012 14:39:25
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 08:29:07