Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2012, 12:53:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Grija este și pentru trup, nu numai pentru suflet. Dar să știi că prin acest topic le ating pe ambele. Nu uita că Maria nu poate fără Marta, altfel ar muri de foame... :)
Tocmai de dimineață am dezbătut oarecum această problemă pe un alt topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=404

Last edited by ovidiu b.; 10.02.2012 at 12:55:57.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2012, 13:49:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Întrebare pentru tine: de va fi ceva la nivel global, ce se va întîmpla cu credința ta atunci? Că sfîrșitul lumii sigur nu va fi anul ăsta din moment ce multe profeții încă nu s-au împlinit.
Nu pot decât să sper că mi se va întâri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2012, 13:55:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Daca imi ajuta Dumnezeu sa mai traiesc pana atunci si sa am acelasi loc de munca, probabil ca pe 21, ultima zi lucratoare de dinaintea Craciunului, voi fi la birou, incercand sa inveselesc oamenii cu impodobirea bradului de Craciun. Oricum, cred ca va fi o atmosfera de sarbatoare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2012, 14:10:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Oricum, cred ca va fi o atmosfera de sarbatoare.
He, he...dacă am avea toți gânduri mai bune sau mai bine zis gânduri bune, așa cum de altfel le ai și tu, s-ar schimba de mult lumea asta. Noi și prin puterea gândului și rugăciune putem schimba lumea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2012, 16:20:41
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca imi ajuta Dumnezeu sa mai traiesc pana atunci si sa am acelasi loc de munca, probabil ca pe 21, ultima zi lucratoare de dinaintea Craciunului, voi fi la birou, incercand sa inveselesc oamenii cu impodobirea bradului de Craciun. Oricum, cred ca va fi o atmosfera de sarbatoare.
Mi-ai luat vorba, draga mea, cu o singura deosebire, aceea ca noi lucram si mai departe pana in 24 decembrie...As mai fi adaugat treburile zilnice: curat, gatit, cumparaturi, spalat haine poate,depinde in ce zi pica... seara rugaciunea si la culcare...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2012, 16:36:11
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit ce o fi o fi !

ce o fi o fi...
ce a fost am vazut, ce o fi o vedie !!!

Si daca o fi sa fie sfarsitul Lumii,atunci sau in alta data(oricand),nu trebuie nici sa ne para rau pentru aceasta lume imperfecta si plina de nedraptati si strambatati la tot pasul,dar nici sa dorim sfarsitul ei,numai din dorinta nebuna de distrugere sau din sila fata de ea !

Eu personal, cred ca nu va fi nici un sfrasit al lumii in 2012,ci mai degraba,o aliniere sau o conjunctura de planete si de corpuri ceresti in Univers (asta cred ca e ce au prevazut maiasii ) si cine stie ce efect va avea aceasta conjunctura a corpurilor ceresti aspura oamenilor ??? Dar o influenta cred ca va avea aceasta stare a macro-cosmosului,aspura micro-cosmosului care este omul .
Insa toate acestea facandu-se cu voia Celui Prea Inalt ! Salvit fie Numele sau ,in veci !
Amin !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2012, 17:00:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
Ionut, iti recomand o carte super:"Diavolul este politic corect".
Daca nu o ai, ti-o imprumut cand ne vedem.
Vei fi extrasurprins de similitudinea celor scrise acolo cu realitatea. Si in acelasi timp vei gasi raspuns la intrebare.:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2012, 17:29:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Hai să spun și eu ce-o să fac pe 21. Îmi voi lua liber din vreme și voi căuta să fiu împreună sau măcar aproape de niște oameni cu credința mai tare decît a mea. Dacă acea zi va fi o încercare, dacă în acea zi vor începe falsele semne și "minuni" profețite demult și plănuite relativ recent, atunci vreau să mă întăresc reciproc în credință cu frații și surorile mele din Biserica Ortodoxă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2012, 18:29:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hai să spun și eu ce-o să fac pe 21. Îmi voi lua liber din vreme și voi căuta să fiu împreună sau măcar aproape de niște oameni cu credința mai tare decît a mea. Dacă acea zi va fi o încercare, dacă în acea zi vor începe falsele semne și "minuni" profețite demult și plănuite relativ recent, atunci vreau să mă întăresc reciproc în credință cu frații și surorile mele din Biserica Ortodoxă.
Măi Ionuț, aveam o părere mai bună despre tine, nu mă fă să-mi schimb părerea despre tine. Fii mai vertical puțin - cel puțin până acum așa ai dat de înțeles. Nu-ți mai fă planuri ce vei face maine, ci ce vei face astăzi. Ziua de azi este a ta...cea de mâine poate fi a Domnului.

Last edited by ovidiu b.; 10.02.2012 at 18:33:37.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2012, 19:27:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Ei , Ovidiu, Ovidiu, cand vor aparea semne pe cer , menite sa-i amageasca si pe cei alesi, credinta multora se va clatina.
Sa ne rugam Domnul sa ne tina credinta curata si mintea treaza. Sa nu avem niciodata incredintarea lui Petru"Eu nu o sa te parasesc." Caci atunci cand ne redem mai puternici, atunci cadem.

Chiar zilele astea m-a smerit Domnul, aratandu-mi cat de putina credinta am. Cand ma credeam tare, mi-a aratat cat de fricoasa sunt, cat de putin credincioasa.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 17:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 10.01.2010 00:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 02:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 05:59:41