Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.06.2012, 03:28:50
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cu privire la cine este și cine nu drept-credincios, îmi vin în minte două versete: „după roade îi veți cunoaște” și „Întru aceasta vor cunoaște că sunteți ucenicii Mei, dacă vă veți iubi unii pe alții”.

Nu vreau să reduc (simplificând) toată dreapta credință la acestea două, însă consider că aceste cuvinte reprezintă proba credinței pentru fiecare dintre noi; la care, bineînțeles, cădem de fiecare dată.
Iar eu intaresc cuvantul tau, amintind ce spunea Sfantul Siluan: criteriul fundamental este iubirea vrajmasilor, a celor ce ne-au gresit.
Dar nu sunt sigur, Cristiane, ca picam testul chiar de fiecare data...:)

Cat priveste feedbackul ... O fi cibernetica o stiinta generala a reglajului si conducerii in sistemele vii, dar chiar nu imi place deloc cum suna aici cuvantul. Oare mai nou se studiaza la cibernetica (despre care stiam ca e o stiinta lumeasca) raportul ori impreuna-lucrarea dintre Dumnezeu si om?!....:)
Ar insemna, astfel, ca Dumnezeu e un subsistem intr-un sistem mai incapator! Iar noi, alte subsisteme, intretinem relatii cu feedback si feedbefore etc., cu subsistemul (Doamne, iarta-ne!) Dumnezeu.
Rog pe initiatorul topicului sa ne spuna care este realitatea aceasta mai mare care Il cuprinde si pe Dumnezeu.

Petre, poate iti e de folos sa citesti in Galateni 5 despre "roada Duhului" - 6.22... Doamne ajuta!

Last edited by ioan cezar; 21.06.2012 at 03:40:32.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.06.2012, 17:27:24
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Mai degraba cibernetica s-a inspirat intr-o oarecare masura din spiritualitatea crestina (nu intra aprioric in contradictie nici cu sistemul de gandire personalist, nici cu anumite teorii interactioniste, conform carora societatea apare ca o realitate spirituala obiectivata - Mead, apud Ungureanu si Costea) prin termenul de feed-back sau "bucla de retea" sau retroversiune. Preluat in stiintele politice (teoria sistemica a lui David Easton de explicare a fenomenului politic; autorul explica, in termenii analizei sistemice, modul in care ansamblul social "antureaza", inconjoara sistemul politic, cu care se afla intr-o retea complexa de interactiuni permanente, inputuri si outputuri).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 14:25:46
Suntem primiti oricum Codreanu Tinuta in Biserica 97 19.04.2011 15:00:44
Feedback-ul divin coralina Pocainta 49 24.05.2010 00:28:22
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 02:31:14
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 15:50:15