Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2012, 17:48:22
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins?

Mama a murit pe 20 august,Dumnezeu sa o ierte!Ce pot face pentru iertarea pacatelor ei,in afara de pomenile traditionale?Inainte de a muri s-a spovedit si impartasit,dar in timpul vietii,desi a fost o persoana foarte,foarte buna,nu a fost religioasa...Astfel de suflete mai pot fi ajutate,sa se mantuiasca?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2012, 18:18:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumnezeu să o ierte!
Pomeni, pomenirea la Sfânta Liturghie, poți da pomelnice la mănăstiri pentru pomenirea la 40 de liturghii...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2012, 18:43:59
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Mama a murit pe 20 august,Dumnezeu sa o ierte!Ce pot face pentru iertarea pacatelor ei,in afara de pomenile traditionale?Inainte de a muri s-a spovedit si impartasit,dar in timpul vietii,desi a fost o persoana foarte,foarte buna,nu a fost religioasa...Astfel de suflete mai pot fi ajutate,sa se mantuiasca?
Dacă a fost o persoană foarte bună, dacă s-a spovedit și s-a împărtășit, a murit deci unită cu Hristos (păcatele mărturisite i s-au iertat), putem avea toată speranța că e mântuită.
Dumnezeu s-o ierte!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2012, 19:33:43
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă a fost o persoană foarte bună, dacă s-a spovedit și s-a împărtășit, a murit deci unită cu Hristos (păcatele mărturisite i s-au iertat), putem avea toată speranța că e mântuită.
Dumnezeu s-o ierte!
Dumnezeu sa o ierte!In timpul vietii a fost o persoana care a facut foarte multe fapte bune,insa in afara Bisericii.Nu avea incredere in preoti si in Spovedanie.Spunea ca fiecare crede in felul lui.Totusi,inainte de a se stinge, a acceptat sa se spovedeasca si sa se impartaseasca si i-a sunat pe toti carora a crezut ca le-a gresit si le-a cerut iertare.Ma rog in fiecare zi pentru ea.Insa imi fac griji pentru sufletul ei,pentru ca am citit ca orice fapta buna pe care o vom face,insa in afara Bisericii,nu are nici o valoare...Si de asemenea,am auzit ca se exagereaza puterea celor patruzeci de liturghii.Ca acestea cel mult ajuta un suflet,insa nu ii forteaza mantuirea.Adica nu il scoate din iad...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2012, 19:52:17
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă a fost o persoană foarte bună, dacă s-a spovedit și s-a împărtășit, a murit deci unită cu Hristos (păcatele mărturisite i s-au iertat), putem avea toată speranța că e mântuită.
Dumnezeu s-o ierte!
Daca s-a spovedit pe patul de moarte, dar a avut pacate grele si nu a apucat sa faca canonul in viata, il face in cealalta lume. Adica, se coboara cu sufletul in iad ptr. canon, apoi se duce in Imparatia Cerurilor.
***
Pomenirea adormitului la cele 40 de Liturghii ajuta extrem de mult. Datorita acestor 40 de Liturghii multe suflete sunt eliberate. Da, scoate sufletele din Iad. Nu stiu cine a zis ca nu are putere,probbail un necredincios.Are putere, crede ce spun duhovnicii nostrii, nu orice om. Evident, daca e vb de sinucigas sau de un om care a omorat sau alte fapte grele, nu il elibereaza, eventual ii va usura sentinta. Dar nu cred ca mama ta se incadreaza in grupul oamenilor cu pacate f.grav. Important este ca s-a spovedit, si-a cerut iertare de la toti, s-a impartasit. Daca nu avea credinta deloc, putea sa refuze spovedania.
Poti sa dai la parohia unde mergi si la o manastire-doua ptr. a face acele 40 de Liturghii. Apoi, rugaciunea particulara ptr. sufletul respectiv ajuta(sunt acatiste), milostenia ptr. acel suflet, pomenirea lui la Sf.Liturghie si dupa cele 40 de Liturghii.

Aceste fapte "traditionale" sunt defapt exact ce are nevoie acel suflet. Nu au fost introduse asa, de dragul traditiei, ci ptr. ca s-a aratat de-a lungul timpului, ca intr-adevar ajuta acel suflet.

Dumnezeu sa o ierte!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2012, 19:59:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Dumnezeu sa o ierte!In timpul vietii a fost o persoana care a facut foarte multe fapte bune,insa in afara Bisericii.Nu avea incredere in preoti si in Spovedanie.Spunea ca fiecare crede in felul lui.Totusi,inainte de a se stinge, a acceptat sa se spovedeasca si sa se impartaseasca si i-a sunat pe toti carora a crezut ca le-a gresit si le-a cerut iertare.Ma rog in fiecare zi pentru ea.Insa imi fac griji pentru sufletul ei,pentru ca am citit ca orice fapta buna pe care o vom face,insa in afara Bisericii,nu are nici o valoare...Si de asemenea,am auzit ca se exagereaza puterea celor patruzeci de liturghii.Ca acestea cel mult ajuta un suflet,insa nu ii forteaza mantuirea.Adica nu il scoate din iad...
Hai sa stabilim doua lucruri:
1. Depinde ce astepta cineva de la parastase, pomenirea la Sf Liturghie, faptele de milostenie pentru cel adormit. Daca cineva astepta ca asta sa il scoata din Iad pe orice pacatos atunci e intr-adevar exagerat.
2. Nici o fapta buna nu ramane nerasplatita de Dumnezeu. Dar daca cineva L-a respins cu bunastiinta pe Dumnezeu, cum ar putea Dumnezeu sa il oblige sa fie in comuniune cu El pentru eternitate. De asemnenea faptul ca cineva s-a spovedit si impartasit pe patul de moarte nu ii garanteaza dobandirea vietii vesnice. E posibil sa le fi facut doar formal. Omul trebuie sa se caiasca pentru toate pacatele. Si nu doar de frica Iadului. Am auzit la o predica faptul ca un medic a declarat ca pe nu a vazut pe nimeni fiind pe patul de moarte si sa ramana ateu. Dar asta nu inseamna ca toti s-au mantuit.
Dar avem si exemplu talharului de pe cruce, primul om care a beneficiat de jertfa lui Hristos si a intrat in Rai. Si nu i-a trebuit decat o clipa de cainta, dar sincera si totala. Doar Dumnezeu ne judeca si poate sti unde este fiecare din cei trecuti la cele vesnice.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2012, 20:25:01
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Puterea celor 40 de Sfinte Liturghii și Parastase

citeste aceste articole,e prea mult sa pun pe forum: Puterea celor 40 de Sfinte Liturghii și Parastase
ROLUL CELOR PATRUZECI DE SFINTE LITURGHII

Acatist ptr. cei adormiti
Rugaciune pentru cei adormiti
Acatist pentru cei adormiti(audio)


Puterea celor 40 de Litughii este mare si rugaciunea particulara ptr. sufletul celui adormit ajuta f.mult. Nu absolut toti se vor mantui, dar asta nu inseamna ca nu se poate. Cei cu pacate mai mici se pot scoate din iad prin aceste Sfinte Liturghii, rugcaiunea particulara,milostenie. Au fost si cazuri in care un Sfant s-a rugat mult ptr. mantuira unui pagan decedat si Dumnezeu i-a ascultat ruga si l-a mantuit pe acel pagan. Dar, nu este o regula generala.

Dupa cum ai descris tu situatia, eu cred ca mama ta s-a spovedit sincer, mai ales ca si-a cerut iertare de la toti si etc. Dar sa faci si tu tot ce poti, cele 40 de Liturghii,rugaciune,milostenie,pomenirea ei la psaltire etc.

Si bunicul meu s-a spovenit pe patul de moarte, a fost un om bun asa, dar avea doua mari patimi: betia si femeile. A facut cancer, apoi s-a spovedit si impartasit pe patul de moarte, i s-au facut parastasele, Liturghiile etc. si eu sper si am credinta ca Dumnezeu l-a iertat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2012, 20:47:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Daca s-a spovedit pe patul de moarte, dar a avut pacate grele si nu a apucat sa faca canonul in viata, il face in cealalta lume. Adica, se coboara cu sufletul in iad ptr. canon, apoi se duce in Imparatia Cerurilor.
Asta este invatatura catolica despre Purgatoriu. Ortodoxia nu are asa ceva. Si canonul nu are rol de penitenta si de a-i da satisfactie lui Dumnezeu. Talharul de pe cruce nu a mers in iad pentru canon.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2012, 21:05:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Mama a murit pe 20 august,Dumnezeu sa o ierte!Ce pot face pentru iertarea pacatelor ei,in afara de pomenile traditionale?Inainte de a muri s-a spovedit si impartasit,dar in timpul vietii,desi a fost o persoana foarte,foarte buna,nu a fost religioasa...Astfel de suflete mai pot fi ajutate,sa se mantuiasca?
Dumnezeu să o ierte ! Îmi amintesc ce răscolit am fost când a murit mama mea. Deși au trecut 21 de ani de atunci, încă mai îmi este dor de ea...

În privința mamei dv, nu aveți motive să vă faceți prea multe griji. Nu e importantă viața toată cât e important ultimul ceas al ei. Dacă s-a spovedit așa cum trebuie și dacă s-a împărtășit, sunt motive întemeiate de speranță că a murit în stare de grație sfințitoare. Ceea ce ar fi util să faceți pentru sufletul ei este ceea ce e de presupus că ar vrea ea să facă, dacă între "acolo" și "aici" nu ar fi o punte pe care o trecem o singură dată și într-un singur sens. Să duceți la bun sfârșit ceea ce a început, dar nu a terminat. Dacă a scris o carte nepublicată (dar pe care ar fi vrut să o publice) încheiați-o și publicați-o. Dacă a lucrat la o rochie și a lăsat-o neterminată, vorbiți cu o croitoreasă să o termine și oferiți-o cuiva în dar. De a început un proces din poziție de dreptate, duceți-l la bun sfârșit. Și așa mai departe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.09.2012, 23:45:12
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dumnezeu să o ierte ! Îmi amintesc ce răscolit am fost când a murit mama mea. Deși au trecut 21 de ani de atunci, încă mai îmi este dor de ea...

În privința mamei dv, nu aveți motive să vă faceți prea multe griji. Nu e importantă viața toată cât e important ultimul ceas al ei. Dacă s-a spovedit așa cum trebuie și dacă s-a împărtășit, sunt motive întemeiate de speranță că a murit în stare de grație sfințitoare.
Cum adica daca s-a spovedit cum trebuie?Spovedania a fost sumara si rapida,pe patul de spital,la terapie intensiva,in timp ce mama se sufoca fara aparatul de oxigen.Din cauza emotiei nu mi-am dat seama sa il rog pe parinte sa insiste.Saraca s-a chinuit doua saptamani,dupa un infarct.Doua saptamani s-a sufocat in continuu,chiar si cu masca de oxigen,din cauza ca nu ii mai functiona doar 20% din suprafata inimii.In ultimele zile nu mai putea dormi nici macar o ora, din cauza sufocarii!Poate tot chinul asta a fost spre mantuirea ei!Sper!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
OAIA RATACITA - Cum putem ajuta un om care si-a pierdut credinta? maria32 Generalitati 5 01.02.2013 11:31:53
Oamenii strazii. Cum ii putem ajuta? N.Priceputu Umanitare 54 10.04.2012 17:05:24
Cum putem ajuta? Adriana-Simona Calugarul 15 05.01.2012 01:11:49
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 19:42:32
Macar o data putem ajuta... maryanast Umanitare 5 29.11.2007 22:25:51